Στο φτερο,απαντησεις για οτι δεν χρειαζεται να ανοιχτει νεο θεμα.

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Θα αγοράζατε μεταχειρισμένα anakee adventure, 2019 το μπροστά και τέλη 2018 το πίσω, με ούτε 3000 χλμ στα 100 ευρώ;cdefghigi
Συνονόματε εγώ είμαι της άποψης ότι όταν ένα λάστιχο πρώτοφορεθεί καθαρισει και δουλέψει σαν υλικό μετά έχει ημερομηνία λήξης κι ας έχει κάνει και 1000χιλομετρα!!
Νομίζω αυτή η ημερομηνία είναι τα δύο χρόνια και γιαυτό είμαι της άποψης, λάστιχο όχι παραπάνω από 2ετια!!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Συνονόματε εγώ είμαι της άποψης ότι όταν ένα λάστιχο πρώτοφορεθεί καθαρισει και δουλέψει σαν υλικό μετά έχει ημερομηνία λήξης κι ας έχει κάνει και 1000χιλομετρα!!
Νομίζω αυτή η ημερομηνία είναι τα δύο χρόνια και γιαυτό είμαι της άποψης, λάστιχο όχι παραπάνω από 2ετια!!
Διαφωνώ, αλλά οκ. Smileys drinking beer Emoticon
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.453
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Εγώ θα τα έπαιρνα.Οι σκορπιοί μου είναι dot τέλη του 19, τους έβαλα πέρισυ τέτοια εποχή,έχω κάνει 8.000 χλμ και είναι ακόμη *****ά.
 

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
440
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Εγώ θα τα έπαιρνα.Οι σκορπιοί μου είναι dot τέλη του 19, τους έβαλα πέρισυ τέτοια εποχή,έχω κάνει 8.000 χλμ και είναι ακόμη *****ά.
Τα έβαλες καινούρια? Ο αρκούδος λέει για μεταχειρισμένα λάστιχα.
Είναι αλλιώς να βάζεις καινούριο και ας είναι ενός χρόνου και διαφορετικό να βάζεις μεταχειρισμένο 2 3 χρονών
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Η αλήθεια είναι πως δεν είναι και η πρώτη επιλογή μου σαν τύπος ελαστικού. Προτιμώ 100% ασφάλτινα.

Οι χρονολογίες δεν παίζουν μεγάλο ρόλο για εμένα, αλλά κόλλησα σε αυτό που γράψατε κάποιοι, να μην έχει πάρει το πάτημα της μηχανής και εκεί φρέναρα.
Βέβαια απο Caponord προέρχονται, αλλά ας μην το διακινδυνεύσω απο την στιγμή που είμαι ευχαριστημένος απο τα δικά μου για την ώρα και έχουν ζωή μπροστά τους.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.453
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Τα έβαλες καινούρια? Ο αρκούδος λέει για μεταχειρισμένα λάστιχα.
Είναι αλλιώς να βάζεις καινούριο και ας είναι ενός χρόνου και διαφορετικό να βάζεις μεταχειρισμένο 2 3 χρονών
Αυτό εννοώ,ότι αν έβαζα και τα πούλαγα μετά από 1,5 χρόνο και τα δικά μου θεωρούνται μεταχειρισμένα και πατημένα αλλά είναι ακόμα *****ά
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αυτό εννοώ,ότι αν έβαζα και τα πούλαγα μετά από 1,5 χρόνο και τα δικά μου θεωρούνται μεταχειρισμένα και πατημένα αλλά είναι ακόμα *****ά
Δε χαλάνε τα λάστιχα όταν η μηχανη είναι γκαραζωμένη και έχεις πάντα σωστές πιέσεις για να μην στρεβλώνουν.
Τα λάστιχα χαλάνε απο έκθεση στις εξωτερικές συνθήκες και απο λάθος (μικρές) πιέσεις που το βάρος της μηχανής (και τους αναβάτη όταν εν κινήσει) τα στρεβλώνει.

Δεν θέλετε να σας πω χρονολογία αυτών που έχω τώρα πάνω. Μάλλον εγώ δεν θέλω....επειδή θα γράφετε για σελίδες! Tooth
 

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
440
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Αυτό εννοώ,ότι αν έβαζα και τα πούλαγα μετά από 1,5 χρόνο και τα δικά μου θεωρούνται μεταχειρισμένα και πατημένα αλλά είναι ακόμα *****ά
Και μένα είναι του 19 τέλος και τα έβαλα το 20.
Να βάλεις μεταχειρισμένα όμως και να γλυτώσεις κάνα 100αρι δεν έχει νοημα.
Γκαραζ η όχι στη 3ετια το ανώτερο τα αλλάζεις.
Μπορεί να φαίνονται σε κάποιον ότι κρατάνε αλλά περισσότερο είναι ότι τα συνήθισε παρά ότι είναι ασφαλή σε μια κρίσιμη στιγμη
 

User S-T

well know member
Δημοσιεύσεις
3.640
Δε χαλάνε τα λάστιχα όταν η μηχανη είναι γκαραζωμένη και έχεις πάντα σωστές πιέσεις για να μην στρεβλώνουν.
Τα λάστιχα χαλάνε απο έκθεση στις εξωτερικές συνθήκες και απο λάθος (μικρές) πιέσεις που το βάρος της μηχανής (και τους αναβάτη όταν εν κινήσει) τα στρεβλώνει.

Δεν θέλετε να σας πω χρονολογία αυτών που έχω τώρα πάνω. Μάλλον εγώ δεν θέλω....επειδή θα γράφετε για σελίδες! Tooth
οχι πεςμας χρονολογια. γιατι ο αλλος για 30 ετων λαστιχα το εκανε θεμα. abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Και μένα είναι του 19 τέλος και τα έβαλα το 20.
Να βάλεις μεταχειρισμένα όμως και να γλυτώσεις κάνα 100αρι δεν έχει νοημα.
Γκαραζ η όχι στη 3ετια το ανώτερο τα αλλάζεις.
Μπορεί να φαίνονται σε κάποιον ότι κρατάνε αλλά περισσότερο είναι ότι τα συνήθισε παρά ότι είναι ασφαλή σε μια κρίσιμη στιγμη
Διαφωνούμε, αλλά δεν πειράζει Smileys drinking beer Emoticon
Είναι θέμα που είμαι σίγουρος δεν πρόκειται να πείσω κανέναν.
Πάντως λάστιχο στην διετία ή την τριετία αν δεν έχει γράψει τα χλμ που να δικαιολογούν αλλαγή, εγώ δεν πετάω.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
οχι πεςμας χρονολογια. γιατι ο αλλος για 30 ετων λαστιχα το εκανε θεμα. abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
Δεν γράφω σε λέω! Μη με πιέζεις!
Δεν βλέπεις τι γίνεται απο πάνω; Διετία max λέει o @dodos, τριετίας max λέει ο @NikosG ....

Θες να πάθουν κανα εγκεφαλικό; ToothToothTooth
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.453
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Δεν θέλετε να σας πω χρονολογία αυτών που έχω τώρα πάνω. Μάλλον εγώ δεν θέλω....επειδή θα γράφετε για σελίδες! Tooth
Δεν θέλεις να σου πω τα dot στο DAX.
:sopase:
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Δεν γράφω σε λέω! Μη με πιέζεις!
Δεν βλέπεις τι γίνεται απο πάνω; Διετία max λέει o @dodos, τριετίας max λέει ο @NikosG ....

Θες να πάθουν κανα εγκεφαλικό; ToothToothTooth
Σιγουρα εγκεφαλικο θα πάθω αν τα δω φορεμένα σε δικό μου μηχανάκι!!
Στα υπόλοιπα δεν έχω θεμα και αν μιλάμε και για συλλεχτικο...... από 30ετιας και πίσω ημερομηνίες !!! Tooth ToothToothToothTooth
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.793
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Επανέρχομαι και πάλι στο θέμα της εξάτμισης....

Δεν θυμάμαι αν το είχα ρωτήσει και στο παρελθόν αλλά, το τελικό αυτό που έχω απο εκεί που το αγόρασα έλεγε οτι είναι για 250 ως 400-500 κυβικά μοτέρ. ΑΝ εγω το έδινα και έβαζα ένα τελικό που να είναι για τον κυβισμό που έχω, θα έκανε καλύτερη δουλειά;

Με αυτό + φίλτρο το μηχανάκι απλά δουλεύει πιο ελεύθερα, λίγο πιο ζωηρά δηλαδή. Αξίζει δηλαδή να το βάλω αγγελία ή να το τραμπάρω με ένα ανάλογο για 125cc?
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.974
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Επανέρχομαι και πάλι στο θέμα της εξάτμισης....

Δεν θυμάμαι αν το είχα ρωτήσει και στο παρελθόν αλλά, το τελικό αυτό που έχω απο εκεί που το αγόρασα έλεγε οτι είναι για 250 ως 400-500 κυβικά μοτέρ. ΑΝ εγω το έδινα και έβαζα ένα τελικό που να είναι για τον κυβισμό που έχω, θα έκανε καλύτερη δουλειά;

Με αυτό + φίλτρο το μηχανάκι απλά δουλεύει πιο ελεύθερα, λίγο πιο ζωηρά δηλαδή. Αξίζει δηλαδή να το βάλω αγγελία ή να το τραμπάρω με ένα ανάλογο για 125cc?
Μικρες διαφορες θα δεις Τασο με τη δικια του θα δουλευει καλυτερα και πιστευω θα ροπιαζε καλυτερα ενω με αυτη που εχεις δουλευει καλυτερα ψηλα
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.793
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@maik900 Με αυτή που έχω δεν βλέπω διαφορές στα χαμηλομεσσαία, ίσα ίσα με μικρή χοάνη (την πιο μικρή που υπάρχει στα 35mm) δηλαδή να μην πνίγεται στον αέρα το μοτέρ πάει και σαν την μανίσια στα χαμηλά.

Απλά επειδή οι βόλτες που κάνω είναι μακρινές στα ψηλά εστιάζω περισσότερο, δηλαδή να μπορεί να δουλεύει πιο άνετα σε αυτές τις στροφές.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.974
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
@maik900 Με αυτή που έχω δεν βλέπω διαφορές στα χαμηλομεσσαία, ίσα ίσα με μικρή χοάνη (την πιο μικρή που υπάρχει στα 35mm) δηλαδή να μην πνίγεται στον αέρα το μοτέρ πάει και σαν την μανίσια στα χαμηλά.

Απλά επειδή οι βόλτες που κάνω είναι μακρινές στα ψηλά εστιάζω περισσότερο, δηλαδή να μπορεί να δουλεύει πιο άνετα σε αυτές τις στροφές.
Μια χαρα εισαι τοτε οτι καλυτερο:cool:
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.793
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Ο λαιμός πάντως είναι για 125 γιατί πρόκειται για τον λαιμό της ΝΟΒ1 που είχα κάποτε. Ίσα ίσα με τον σιγαστήρα τραβάει καλύτερα αλλά κρατάει μια γραμμικότητα το γκάζι.

Μέσα στο καλοκαίρι όμως θέλω να επενδύσω σε μια καλή χοάνη. Η DNA βγάζει μικρές στα 35mm που και καλύτερη ροή αέρα έχει, και καλό φιλτράρισμα και είναι και πλενώμενη αργότερα. Έψαξα για aftermarket φίλτρο για φιλτροκούτι αλλά δεν βρήκα....ΚΝ, DNA, Hiflo μέχρι και για MANN Filters εψαξα αλλά δεν βγάζουν για το Address...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ο λαιμός πάντως είναι για 125 γιατί πρόκειται για τον λαιμό της ΝΟΒ1 που είχα κάποτε. Ίσα ίσα με τον σιγαστήρα τραβάει καλύτερα αλλά κρατάει μια γραμμικότητα το γκάζι.

Μέσα στο καλοκαίρι όμως θέλω να επενδύσω σε μια καλή χοάνη. Η DNA βγάζει μικρές στα 35mm που και καλύτερη ροή αέρα έχει, και καλό φιλτράρισμα και είναι και πλενώμενη αργότερα. Έψαξα για aftermarket φίλτρο για φιλτροκούτι αλλά δεν βρήκα....ΚΝ, DNA, Hiflo μέχρι και για MANN Filters εψαξα αλλά δεν βγάζουν για το Address...
Εγώ θα επένδυα σε ένα άλλο μηχανάκι, δίνοντας το παπί και όλα αυτά τα χρηματα που ξοδεύεις για να το κάνεις να πάει καλύτερα.
Ακόμη και με 125άρι μοτοσυκλετάκι να το αλλάξεις, καλύτερα θα είσαι μιας και τα περσσσότερα 125άρια μοτοσυκλετάκια έχουν 5-6 παραπάνω άλογα απο το δικό σου που ότι και να βάλεις πάνω δεν θα δεις καμία σοβαρή διαφορά.

Δίνεις παπί. Συμπληρώνεις 200-300 ευρώ που θα έδινες για βλακείες πάνω στο παπί και έχεις μοτοσυκλετάκι.

Εκτός και αν έχεις σκοπό να το ξαναγυρίσεις στο ντελίβερι. Εκεί πάσο.

Και μην γράψεις για θέμα χρημάτων. Δίνοντας ένα Γιαπωνέζικο παπί σήμερα παίρνεις λεφτά που μέχρι και 400άρι αγοράζεις.
 
Top Bottom