Στο φτερο,απαντησεις για οτι δεν χρειαζεται να ανοιχτει νεο θεμα.

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.615
Ηλικία
55
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Όχι Τάσο δεν πρέπει νάχουν μηχανή για να θεωρούνται μοτοσυκλετιστές.
Υπάρχουν μοτοσυκλετιστές ταξιδιάριδες πούχουν γυρίσει τα πέρατα του κόσμου με παπί, με βέσπα, με σκούτερ κλπ.
Καβάλα οτιδήποτε έχει δύο τροχούς και ένα κινητήρα και κάνε το κέφι σου με τους όποιους περιορισμούς ή ευκολίες έχει το καθένα.
Θες μερικά πλεονεκτήματα του παπιού ?
Ορίστε μερικά :
-Αν πέσει το σηκώνεις με την μία
-Το συντηρείς - επισκευάζεις στο δρόμο με ελάχιστα εργαλεία
-Δεν πίνει τον άμπακο από βενζίνη

Αυτά στα γρήγορα έτσι για να μη σου πέφτει το ηθικό.
Τα υπόλοιπα στάπε ο Άγγελος και θα προσθέσω εγώ το δίλημμα αν γινόταν :
Να σου αγοράσω αγόρι μου ότι μα ότι μοτοσυκλέτα θέλεις στον πλανήτη όσο και να κάνει και να πάρεις τα χρόνια μου και εγώ τα δικά σου?
Σκέψου λοιπόν τι έχεις πολύτιμο και όχι τι δεν έχεις που δεν είναι καν αξιολογήσιμο = άνευ αξίας.
Σαββα ο επιλογος ολα τα γιουρο! cdefg
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Σαββα ο επιλογος ολα τα γιουρο! cdefg
Ε μα βρε Χρήστο βλέπει ο Τάσος εδώ όλους εμάς τους παλιόγερους που μπορούμε τώρα σακατεμένοι με μια χούφτα φάρμακα και γράφουμε κανά χιλιόμετρο κουτσά στραβά και νομίζει πως κάτι γίνεται χωρίς να ξέρει ότι αναπολούμε με τεράστια αγάπη τα χρόνια πούμασταν 15χρονα με δίπλωμα με υπογραφή του αγαπημένου πατέρα μας και είχαμε Μοτοποδήλατο με πετάλια που μας έβγαζε την πίστη να ανέβουμε ανήφορο με τα πετάλια και το γκάζι τέρμα και μετά κατεβαίναμε με χίλια στον κατήφορο ξύνοντας αυτιά αλλά ΜΕ ΕΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ που ξυνόντουσαν και μεγάλωνε και άλλο το χαμόγελο. Και ξανά την ανηφόρα.....και ξανά την κατηφόρα....δεν κουραζόμασταν ποτέ!

Δεν είχαμε τίποτα άλλο παρά την ξεγνοιασιά των νιάτων και αυτά είναι που δεν θα αγοράσει κανείς ποτέ όσο και να προσπαθήσει να πείσει τον εαυτό του για το αντίθετο.

Εκείνο το δίπλωμα του μοτοποδηλάτου, το βιβλιαράκι δεν τόχω πετάξει αλλά τόχω μέχρι σήμερα για να θυμάμαι....επίσης έχω για να θυμάμαι όταν κατάλαβα τι μ@λακία έκανα που τα πέταξα - έδωσα - πούλησα τα άλλα ένα διχρονάκι 35 ετών μέχρι σήμερα που δουλεύει τέλεια σαν καλολαδωμένη ραπτομηχανή ! Με αυτό βγάζω τα περισσότερα γούστα, το αγαπώ περισσότερο από όλα γιατί αυτό απέμεινε από παλιά και νάτο :

 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.615
Ηλικία
55
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Ε μα βρε Χρήστο βλέπει ο Τάσος εδώ όλους εμάς τους παλιόγερους που μπορούμε τώρα σακατεμένοι με μια χούφτα φάρμακα και γράφουμε κανά χιλιόμετρο κουτσά στραβά και νομίζει πως κάτι γίνεται χωρίς να ξέρει ότι αναπολούμε με τεράστια αγάπη τα χρόνια πούμασταν 15χρονα με δίπλωμα με υπογραφή του αγαπημένου πατέρα μας και είχαμε Μοτοποδήλατο με πετάλια που μας έβγαζε την πίστη να ανέβουμε ανήφορο με τα πετάλια και το γκάζι τέρμα και μετά κατεβαίναμε με χίλια στον κατήφορο ξύνοντας αυτιά αλλά ΜΕ ΕΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ που ξυνόντουσαν και μεγάλωνε και άλλο το χαμόγελο. Και ξανά την ανηφόρα.....και ξανά την κατηφόρα....δεν κουραζόμασταν ποτέ!

Δεν είχαμε τίποτα άλλο παρά την ξεγνοιασιά των νιάτων και αυτά είναι που δεν θα αγοράσει κανείς ποτέ όσο και να προσπαθήσει να πείσει τον εαυτό του για το αντίθετο.

Εκείνο το δίπλωμα του μοτοποδηλάτου, το βιβλιαράκι δεν τόχω πετάξει αλλά τόχω μέχρι σήμερα για να θυμάμαι....επίσης έχω για να θυμάμαι όταν κατάλαβα τι μ@λακία έκανα που τα πέταξα - έδωσα - πούλησα τα άλλα ένα διχρονάκι 35 ετών μέχρι σήμερα που δουλεύει τέλεια σαν καλολαδωμένη ραπτομηχανή ! Με αυτό βγάζω τα περισσότερα γούστα, το αγαπώ περισσότερο από όλα γιατί αυτό απέμεινε από παλιά και νάτο :

Eλπιζω εκτος απο να το διαβασει ο Τασος, θα ηθελα να το εμπεδωσει.Εχει ολο το μελλον μπροστα του, ωστε να παρει τις σωστες αποφασεις επαγγελματικες και οχι μονο, και οι μοτοσυκλετες θα "ερχονται" απο μονες τους!
YΓ αυριο βαζω φωτο απο διπλωμα "πενηνταριου" Smileys drinking beer Emoticon
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.793
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@Σάββας Lead 50.....τέτοιο ακριβώς ίδιο είχε ένας φίλος στο Λύκειο και ερχόταν ΚΑΘΕ μέρα απο Σταγιάτες με αυτό. Το άρμα το λέγαμε...ανηφόρες-κατηφορές, βροχές, κρύα, ζέστες, δεν ένιωθε ΤΙΠΟΤΑ. Και με ένα μεγαλύτερο καρμπυρατέρ θυμάμαι έπιανε 70κατι-80.

Μα το θέμα είναι οτι σε αυτό το θέμα της μηχανής δεν έχω μεγάλη υπομονή.....έκλεισα τα 23, μέχρι να ξεμπερδέψω με πρακτική/πτυχίο και στρατό θα φτάσω 25 πες το οποιο είναι 2 χρόνια απο τώρα. Ε μου φαίνονται αιώνας...

Βέβαια δεν θα με χάλαγε φέτος καλοκαίρι ένας Πλαταμώνας ή κάτι τέτοιο. Θα ήτανε οτι πρέπει για χαλαρό ταξιδάκι....αρκεί να βελτιώσω τα φώτα λίγο περισσότερο γιατί τα 25W είναι οκ για πόλη και βουνό αλλά επειδή όντως σκοπεύω φέτος καλοκαίρι (όσο προλαβαίνω με την δουλειά) να πηγαίνω και πιο μακρινές βραδινές, ε σε ανοιχτούς δρόμους θες λίγο πιο δυνατά....
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.470
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Τασο
Βαλε ένα προβολακι λεντ
Απο μπαταρια με ασφαλεια απευθείας Απο αυτα τα αντβε με κυρτο φακο/τζαμι

Κ θα πας οπου θες....φωτιζει φανταστικα
Με 10+15€
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.793
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Aυτή την στιγμή έχω Novsight LED φώτα στα 25W...δεν χρειάζεται να κάνω πατέντες με μπαταρία κλπ, το Address φέρνει συνεχές ρεύμα στα φώτα μπρος πίσω.

Απλά βλέπω οτι υπάρχουν και 35W λάμπες (το μέγιστο που σηκώνει το μηχανάκι σε W), στα 6000Lm φωτεινότητα....μιλάω για αυτές εδω:

Αυτές που έχω τώρα είναι στα 5000Lm.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
@Σάββας Lead 50.....τέτοιο ακριβώς ίδιο είχε ένας φίλος στο Λύκειο και ερχόταν ΚΑΘΕ μέρα απο Σταγιάτες με αυτό. Το άρμα το λέγαμε...ανηφόρες-κατηφορές, βροχές, κρύα, ζέστες, δεν ένιωθε ΤΙΠΟΤΑ. Και με ένα μεγαλύτερο καρμπυρατέρ θυμάμαι έπιανε 70κατι-80.

Μα το θέμα είναι οτι σε αυτό το θέμα της μηχανής δεν έχω μεγάλη υπομονή.....έκλεισα τα 23, μέχρι να ξεμπερδέψω με πρακτική/πτυχίο και στρατό θα φτάσω 25 πες το οποιο είναι 2 χρόνια απο τώρα. Ε μου φαίνονται αιώνας...

Βέβαια δεν θα με χάλαγε φέτος καλοκαίρι ένας Πλαταμώνας ή κάτι τέτοιο. Θα ήτανε οτι πρέπει για χαλαρό ταξιδάκι....αρκεί να βελτιώσω τα φώτα λίγο περισσότερο γιατί τα 25W είναι οκ για πόλη και βουνό αλλά επειδή όντως σκοπεύω φέτος καλοκαίρι (όσο προλαβαίνω με την δουλειά) να πηγαίνω και πιο μακρινές βραδινές, ε σε ανοιχτούς δρόμους θες λίγο πιο δυνατά....
Αυτό πούδες Τάσο είναι το 90άρι από μάνα Made in Japan φυσικά.

Κάνε υπομονή ξαναλέω και θα γίνουν όλα σιγά σιγά.
Πρώτα ξεκίνα από το δίπλωμα.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ερώτηξης !! Ξέρει κανείς από Γραμμένη Οξυά προς Γαρδίκι Φθιώτιδας είναι χώμα?? cdefghigicdefghigicdefghigi
Ναι χώμα είναι Αποστόλη κοντά στα 25 χλμ.
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Ναι χώμα είναι Αποστόλη κοντά στα 25 χλμ.
Χμμμμ !!!! Οπότε να μη το πλύνω το όχημα αν ειναι να σκονιστεί !!! Tooth
Ευχαριστώ Σάββα, ήταν σημαντικη η πληροφορία σου δια τον υπολογισμό των χρόνων!!! Thank
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Χμμμμ !!!! Οπότε να μη το πλύνω το όχημα αν ειναι να σκονιστεί !!! Tooth
Ευχαριστώ Σάββα, ήταν σημαντικη η πληροφορία σου δια τον υπολογισμό των χρόνων!!! Thank
Μην πλύνεις τίποτα, εγώ έπλυνα ο τρομπαρίφας αλλά θυμάσαι τι φάγαμε εκεί μετά το τρελοκομείο στις 15.
Δεν άντεχα να σκέφτομαι πως είναι έτσι γιατί κουκουλωμένο δεν τόβλεπα ή έτσι ή αλλιώς. Tooth Tooth Tooth Tooth

Πάντως με την πάροδο των χρόνων μπορεί νάχει συμβεί και κανά θαύμα και νάχουν στρώσει άσφαλτο, δεν ξέρεις οπότε το πράμα κείθε πάνω πάει στο βλέποντας και κάνοντας συνήθως.eye

Σκέφτομαι και γω τώρα για τους ίδιους λόγους να πά να βάλω Michelin Road 5 για ταξίδια που δεν μας βλέπω ζωηρούς για όξω, BRINGESTONE A41 και για λίγο χωματάκι ή S22 πούχω τώρα και να πα να μαμηθεί ?ToothToothToothTooth
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Μην πλύνεις τίποτα, εγώ έπλυνα ο τρομπαρίφας αλλά θυμάσαι τι φάγαμε εκεί μετά το τρελοκομείο στις 15.
Δεν άντεχα να σκέφτομαι πως είναι έτσι γιατί κουκουλωμένο δεν τόβλεπα ή έτσι ή αλλιώς. Tooth Tooth Tooth Tooth

Πάντως με την πάροδο των χρόνων μπορεί νάχει συμβεί και κανά θαύμα και νάχουν στρώσει άσφαλτο, δεν ξέρεις οπότε το πράμα κείθε πάνω πάει στο βλέποντας και κάνοντας συνήθως.eye

Σκέφτομαι και γω τώρα για τους ίδιους λόγους να πά να βάλω Michelin Road 5 για ταξίδια που δεν μας βλέπω ζωηρούς για όξω, BRINGESTONE A41 και για λίγο χωματάκι ή S22 πούχω τώρα και να πα να μαμηθεί ?ToothToothToothTooth
Μπα Σάββα, αυτά δεν τα σκέφτομαι καθόλου, με ss λάστιχο είμαι κ εγώ!!
Μία χαρά πήγαινε πάντως στα Βαρδούσια , Δάφνη, Ανατολή και πέριξ σε πατημένους χωματόδρομους, πιστεύω έτσι θα είναι και το κει πάνω κομμάτι !!
Πάντως αν επιλέξεις κάνα road 5 θα το ευχαριστηθείς!!
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Ερώτηξης !! Ξέρει κανείς από Γραμμένη Οξυά προς Γαρδίκι Φθιώτιδας είναι χώμα?? cdefghigicdefghigicdefghigi
Υπάρχει η Επαρχιακή οδός Γαρδικί Μάρμαρα που είναι άσφαλτος (όχι η καλύτερη)...αλλά η χωματινη διαδρομη ειναι πανέμορφη
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Μπα Σάββα, αυτά δεν τα σκέφτομαι καθόλου, με ss λάστιχο είμαι κ εγώ!!
Μία χαρά πήγαινε πάντως στα Βαρδούσια , Δάφνη, Ανατολή και πέριξ σε πατημένους χωματόδρομους, πιστεύω έτσι θα είναι και το κει πάνω κομμάτι !!
Πάντως αν επιλέξεις κάνα road 5 θα το ευχαριστηθείς!!
Άμα τάχει διαθέσιμα θα τα βάλω Αποστόλη τα 5άρια, είμαι περίεργος να δω πόσα χλμ θα μου βγάλουν πριν τα λιώσω και αυτά αν όχι όπως την προηγούμενη φορά που δεν είχε το πίσω θα βάλω ότι μου τη βαρέσει το συγκεκριμένο δευτερόλεπτο και επειδή είμαι της συνήθειας βλέπω S22 ξανά. Tooth Tooth Tooth
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Υπάρχει η Επαρχιακή οδός Γαρδικί Μάρμαρα που είναι άσφαλτος (όχι η καλύτερη)...αλλά η χωματινη διαδρομη ειναι πανέμορφη
Γιαυτό το λόγο θέλω να πάω από εκείνη τη διαδρομή, να ανέβω Αρτοτινα, Γραμμένη Οξυά, Γαρδίκι και να βγω Σπερχειαδα!!
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.470
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Γιαυτό το λόγο θέλω να πάω από εκείνη τη διαδρομή, να ανέβω Αρτοτινα, Γραμμένη Οξυά, Γαρδίκι και να βγω Σπερχειαδα!!
Για ποτε το λες;

ισως εχω προταση....
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Για ποτε το λες;

ισως εχω προταση....
Το πρόγραμμα του επόμενου μήνα δεν μας το έχουν δώσει ακόμα, αλλά έχω 3ημερο ρεπό το ΠΣΚ που μας έρχεται
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.470
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Αυτο το ΠΣΚ δεν θα εχω την μηχανη ετοιμη...(ελληνικο δημοσιο-εφορια)

την περιοχη Φραγκιστα-Βλαχερνα, Μαρμαρα, Γαρδικι, Καστανια την ξερω πολυ καλα....

Εχει φανταστικες διαδρομες και εχω καταλυμα κοντα εκει να γινει η "βαση".....

Φτου....
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Γιαυτό το λόγο θέλω να πάω από εκείνη τη διαδρομή, να ανέβω Αρτοτινα, Γραμμένη Οξυά, Γαρδίκι και να βγω Σπερχειαδα!!
Εγω θα πήγαινα απο τον χωματοδρομο μέσω Καλύβια Αργυρια...αλλα με ss ελαστικά αστο καλυτερα. Οχι οτι ο επαρχειακος ειναι καλυτερος αλλα με χαμηλες ταχυτητες προλαβαινεις τις λακουβες
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Άμα τάχει διαθέσιμα θα τα βάλω Αποστόλη τα 5άρια, είμαι περίεργος να δω πόσα χλμ θα μου βγάλουν πριν τα λιώσω και αυτά αν όχι όπως την προηγούμενη φορά που δεν είχε το πίσω θα βάλω ότι μου τη βαρέσει το συγκεκριμένο δευτερόλεπτο και επειδή είμαι της συνήθειας βλέπω S22 ξανά. Tooth Tooth Tooth
Σάββα θα βγάλουν σίγουρα παλλα περισσότερα από τα S22!!
Τα 22 όμως είναι απολαυστικά στα μπασιματα!!
Για πιο γενική χρήση τα road 5 είναι αρκετά αξιόλογο λάστιχο!!
Και το χώματακι του θα το πατήσει πιο άνετα!
 
Top Bottom