Πως στριβει η μηχανη!!

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Δες εδώ να μαθαίνεις!!!


Άσχετο: η Harley φαίνεται να αποφάσισε να κάνει το πρώτο καλό βήμα. Πόσο ωραίο θα ήταν να βλέπαμε και ανταγωνιστικές αμερικάνικες Supersport στις μεγάλες διοργανώσεις...
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Άσχετο: η Harley φαίνεται να αποφάσισε να κάνει το πρώτο καλό βήμα. Πόσο ωραίο θα ήταν να βλέπαμε και ανταγωνιστικές αμερικάνικες Supersport στις μεγάλες διοργανώσεις...
Και όχι μόνο Βαγγέλη, μακάρι να τις βλέπαμε όλες τις εταιρείες !
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.609
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Άσχετο: η Harley φαίνεται να αποφάσισε να κάνει το πρώτο καλό βήμα. Πόσο ωραίο θα ήταν να βλέπαμε και ανταγωνιστικές αμερικάνικες Supersport στις μεγάλες διοργανώσεις...
Ποτε οι Αμερικανοι η μαλλον σχεδον ποτε, δεν ηταν στα top των μηχανοκινητων.
Απο Formula 1, WRC, Motogp κλπ.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.857
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Ποτε οι Αμερικανοι η μαλλον σχεδον ποτε, δεν ηταν στα top των μηχανοκινητων.
Απο Formula 1, WRC, Motogp κλπ.
Νομίζω είναι καθαρά θέμα σωβινισμού!
Ολες αυτές οι διοργανώσεις διαχειριζονται από Ευρωπαίους!
Επίσης είναι τόσο μεγάλη η αγορά τους αλλά έχουν και τόσες πολλές άλλες διοργανώσεις (Nascar π.χ.) που ενδεχομένως δεν τους νοιάζει κιόλας να συμμετάσχουν σε άλλα πράγματα!
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Δεν εχετε πιασει το νοημα του νηματος παντως.
Ξερω....ειναι ταμπου...μην θεωρηθει καποιος απ τα γραφομενα του ως κουλατζα..

Εγω το συνεχιζω ... γι αυτους που συμμετεχουν με σχολια, και οχι με φωτογραφιες
Στο βιντεακι βλεπουμε αργες ταχυτητες με μεγαλες κλισεις , countersteering (ετσι δειχνει) και το σωμα απ την αλλη στο φουλ.....μεχρι και ο κωλος βγαινει απ την αλλη

Ο drake ειπε και συμφωνω, οτι ταχυτητες των 30-40 χλμ δεν επαρκουν να κρατησουν τη μοτο πλαγιασμενη, ειδικα αν ειναι βαρια.
Βουταει μεσα.

Ξαναρωταω ...(μαλιασε η γλωσσα μου)
Ανηφορικες φουρκετες...
κανετε countersteering ?
το σωμα ειναι στην ιδια κλιση με τη μοτο?

Τη μοτοσυκλέτα την οδηγάς μόνο με counter steering υπάρχουν δύο επιλογές ή το μαθαίνεις να το κάνεις συνειδητά ή ασυνείδητα... όταν το κάνεις συνειδητά μπορείς να βελτιώσεις την τεχνική σου.....
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.710
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Όλες οι φουρκέτες θέλουν ροή, είτε ανηφόρες είτε κατηφόρες, δεν παλεύεις με γραμμές ή γκάζι ,η μηχανή πάει μόνη της...

Η κατηφορική ροη στροφών με παιδεύει εμένα , όλο φρένα ή μπορεί να μπω με παραπάνω από όσο μπορώ κτλ !

εγώ κάνω και το άλλο σε κλειστές στροφές ή πέταλα κλειστά σε ανάβαση , που γέρνεις την μηχανή κατά την στροφή αλλά το κορμί αντίθετα από την μηχανή ! Δεν ξέρω αν έγινε κατανοητό ή αν υπάρχει ορολογία Αγγλική ή Ελληνική γιαυτο

κατά κύριο λόγο νομίζω όμως με counter steering στρίβει μόνο του
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
γώ κάνω και το άλλο σε κλειστές στροφές ή πέταλα κλειστά σε ανάβαση , που γέρνεις την μηχανή κατά την στροφή αλλά το κορμί αντίθετα από την μηχανή !
Αυτό Θάνο νομίζω ότι σε οδηγεί σε μη καλό έλεγχο της μοτοσυκλέτας και πιθανότητα πτώσης. Καλύτερα σε όρθια θέση και λιγότερα χιλιόμετρα στην είσοδο της στροφής παρά το σώμα αντίθετα. Αυτό που νομίζω ότι παθαίνουμε οι πιο πολλοί είναι η αίσθηση φόβου όταν πλαγιάζουμε την μοτό σκεπτόμενοι αν κρατάνε τα λάστιχα ή αν είναι καλή η άσφαλτος. Σε πιο μικρή ηλικία δεν είχα την αίσθηση του φόβου και έμπαινα στις στροφές με αρκετή κλίση τώρα φυλάγομαι σκεπτόμενος ότι ο γέρος πάει ή από πέσιμο ή από χέσι... Rolling Rolling
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.338
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Ποτε οι Αμερικανοι η μαλλον σχεδον ποτε, δεν ηταν στα top των μηχανοκινητων.
Απο Formula 1, WRC, Motogp κλπ.

Κυβικα , ροπη και low r.p.m , πως λεμε ...... σεχ , δραγκ και ροκ εν ρολ ....!
Αλλη κουλτουρα και απαιτησεις στην αγορα τους λογω αποστασεων και ευθυβολων δρομων, με πολυ αυστηρα ορια ταχυτητας δε .....!police
Σε τοπικα event και μοτο-show ομως .... dragster , μοτοκρος κ.λ.π. ειναι απαιχτοι θα ελεγα ....!
Και ασε ευρωπαιους , γιαπωνεζους κ.λ.π να τρεχουν αγχωμενοι καθε πρωι μεσα στα σοκακια τους να προλαβουν για ..... παρκιν .....! Tooth
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αυτό Θάνο νομίζω ότι σε οδηγεί σε μη καλό έλεγχο της μοτοσυκλέτας και πιθανότητα πτώσης. Καλύτερα σε όρθια θέση και λιγότερα χιλιόμετρα στην είσοδο της στροφής παρά το σώμα αντίθετα. Αυτό που νομίζω ότι παθαίνουμε οι πιο πολλοί είναι η αίσθηση φόβου όταν πλαγιάζουμε την μοτό σκεπτόμενοι αν κρατάνε τα λάστιχα ή αν είναι καλή η άσφαλτος. Σε πιο μικρή ηλικία δεν είχα την αίσθηση του φόβου και έμπαινα στις στροφές με αρκετή κλίση τώρα φυλάγομαι σκεπτόμενος ότι ο γέρος πάει ή από πέσιμο ή από χέσι... Rolling Rolling
εγω λεω....αν γυρεις τη μοτο με λιγα χλμ και καθεσαι πανω με την ιδια κλιση...η εχεις και το κεφαλι πιο μεσα ακομα...
σε βλεπω να ριχνεις βουτια Rolling Rolling
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
εγω λεω....αν γυρεις τη μοτο με λιγα χλμ και καθεσαι πανω με την ιδια κλιση...η εχεις και το κεφαλι πιο μεσα ακομα...
σε βλεπω να ριχνεις βουτια Rolling Rolling

Αν πας να μπεις στην στροφή με πέντε πλαγιαστός λογικό είναι να πέσεις. Μιλάω για νορμάλ χιλιόμετρα Μπάμπη και πάντα σεβόμενος τι μοτό καβαλάς. Το rt λογικό να ζορίζεται να μπει πολύ πλαγιαστό λόγω βάρους και γεωμετρίας. Ένα ελαφρύ street θα μπει πολύ πιο πλαγιαστά στην ίδια στροφή λόγω γεωμετρίας του.
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.710
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Αυτό Θάνο νομίζω ότι σε οδηγεί σε μη καλό έλεγχο της μοτοσυκλέτας και πιθανότητα πτώσης. Καλύτερα σε όρθια θέση και λιγότερα χιλιόμετρα στην είσοδο της στροφής παρά το σώμα αντίθετα. Αυτό που νομίζω ότι παθαίνουμε οι πιο πολλοί είναι η αίσθηση φόβου όταν πλαγιάζουμε την μοτό σκεπτόμενοι αν κρατάνε τα λάστιχα ή αν είναι καλή η άσφαλτος. Σε πιο μικρή ηλικία δεν είχα την αίσθηση του φόβου και έμπαινα στις στροφές με αρκετή κλίση τώρα φυλάγομαι σκεπτόμενος ότι ο γέρος πάει ή από πέσιμο ή από χέσι... Rolling Rolling
και εγώ αυτό φοβαμε στις στροφές , αν η άσφαλτο φαίνεται γυαλί ή τα λάστιχα που δεν ξέρω τι ρόλο Βαράνε και ποσά χλμ είχε κάνει ο προηγούμενος ...

Εννοώ αυτό εδώ αν δεν έγινα κατανοητός πριν .. όσο φαίνεται απτις φωτό

36792877-1FCC-4CA4-80FE-93488583E03F.jpgDF159D1A-08C7-41BE-8CEC-ED8FFEE0E192.jpg
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
και εγώ αυτό φοβαμε στις στροφές , αν η άσφαλτο φαίνεται γυαλί ή τα λάστιχα που δεν ξέρω τι ρόλο Βαράνε και ποσά χλμ είχε κάνει ο προηγούμενος ...

Εννοώ αυτό εδώ αν δεν έγινα κατανοητός πριν .. όσο φαίνεται απτις φωτό

View attachment 31655View attachment 31656
Αυτό ακριβώς έλεγα ότι με αυτή την κίνηση μπορεί να νομίζεις ότι μπαίνει πιο εύκολα στην στροφή αλλά στην ουσία δεν έχεις τον έλεγχο της μοτοσυκλέτας κατά την γνώμη μου.
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.710
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Αυτό ακριβώς έλεγα ότι με αυτή την κίνηση μπορεί να νομίζεις ότι μπαίνει πιο εύκολα στην στροφή αλλά στην ουσία δεν έχεις τον έλεγχο της μοτοσυκλέτας κατά την γνώμη μου.
Ααα ωραία !!! Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια , μπορεί να εχεισ Δίκιο , Μου βγαίνει ασυναίσθητα σε κάποιες πολύ κλειστές στροφές , αλλά δεν το κάνω τόσο όσο αυτός στην φωτό
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.257
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Η λυση για να βελτιωσης την τεχνικη μπασιματος στην στροφη ειναι μια ΣΧΟΛΕΙΟ
Οσες σελιδες και να γραφτουν δεν αντικαθιστουν τον δασκαλο που θα δη το λαθο σου και θα το διορθωση
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.710
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Η λυση για να βελτιωσης την τεχνικη μπασιματος στην στροφη ειναι μια ΣΧΟΛΕΙΟ
Οσες σελιδες και να γραφτουν δεν αντικαθιστουν τον δασκαλο που θα δη το λαθο σου και θα το διορθωση
Έχουμε πει με τα παιδιά να πάμε ναμαστε καλά από Σεπτέμβριο
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Η λυση για να βελτιωσης την τεχνικη μπασιματος στην στροφη ειναι μια ΣΧΟΛΕΙΟ
Οσες σελιδες και να γραφτουν δεν αντικαθιστουν τον δασκαλο που θα δη το λαθο σου και θα το διορθωση
Για μένα φίλε το πιο καλό σχολείο είναι ο δρόμος και μόνο. Ο καθένας έχει τον δικό του τρόπο οδήγησης και καλό το σχολείο αλλά ο δρόμος και μόνο θα σου δείξει τα όρια σου. Αν πας με την μοτοσυκλέτα σου δυο τρείς φορές σε μια πίστα οδήγησης ώστε να μην έχεις τα ρίσκα του δημόσιου δρόμου θα καταλάβεις ποια είναι τα όρια σου και τι πρέπει να κάνεις για να βελτιωθείς. Προς θεού δεν λέω ότι θα βγεις μετά και θα πηγαίνεις σαν τον παλαβό αλλά θα νιώθεις καλύτερα τις δυνατότητες τις δικές σου και της μοτοσυκλέτας σου.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Η λυση για να βελτιωσης την τεχνικη μπασιματος στην στροφη ειναι μια ΣΧΟΛΕΙΟ
Οσες σελιδες και να γραφτουν δεν αντικαθιστουν τον δασκαλο που θα δη το λαθο σου και θα το διορθωση
Ειναι καλο να πας, να σε δουν και να σου πουν αλλα αυτο δε σημαινει οτι αυτοματα βρηκες και τη λυση..
Σαν το δασκαλο μουσικης..,βοηθαει, αλλα την ακρη θα τη βρεις μονος σου.
 
Top Bottom