Προβλημα με αμορτισέρ..

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
δύσκολο,και μένα που μου στειλαν ανακατασκευή δύο αμορτισέρ σε xr./ Nc μόνος ρύθμισα το sag και μετά δούλευαν τέλεια. Εγώ έχω διαβάσει καλές κριτικές αλλά όλα είναι πιθανά.
Δεν γίνεται χωρίς να είναι περασμένο στη μοτό.

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αν το αμορτισέρ Θάνο έχει ρυθμίσεις συμπίεσης και επαναφοράς μπορείς με λίγο παίδεμα να ρυθμίσεις sag και όλα καλά. Σε 2 δικά μου αμορτισέρ που επισκεύασα την μια φορά κουράστηκα να το παλεύω άλλο και το παράτησα και την δεύτερη το έφερα στα μέτρα μου. Στο μπροστινό σύστημα είναι λίγο πιο εύκολο με αποστάτη ή αλλαγή ελατηρίων. Αν και τελευταία κατάλαβα(ας είναι καλά η motoparea) ότι ακόμη και το λάδι που βάζουμε παίζει τον ρόλο του.
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Το ίδιο μου είπε και ένας γνωστός με επισκευή σε tiger 900. Νομίζω ότι τελικά παίζει μεγάλο ρόλο στην επισκευή του αμορτισέρ το λάδι που θα μπει μέσα αλλά και το ελατήριο αν είναι στα ίδια δεδομένα με του εργοστασίου. Συνήθως είναι πιο σκληρό με αποτέλεσμα η επαναφορά του να είναι απότομη και να τινάζει στις λακούβες,
Το λάδι ειδικά στο πίσω δεν πρέπει να το αλλάζουμε σε πιο χοντρό ή σε ποσότητα!!
Με revalving μπορούμε να το φέρουμε εκεί που θέλουμε το αμορτισέρ και με σωστό ελατήριο είτε είναι το μαμά είτε after το οποίο έκανα και έστρωσε η συμπεριφορά της μοτό!!
Πιστεύω στη περίπτωση τη δική μου ότι βρήκαν έβαλαν από ελατήριο!!
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Απ το να είμαι συνέχεια δικαβαλος για να δουλεύει, προτιμώ την ησυχία μου και πονεμένη μέση.
Εσύ όμως άλλαξες και ελατήριο..
Αν και το hyperpro είναι προοδευτικό...
Τι έκανες τελικά;
Μπάμπη όσο καιρό το είχα δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει σωστά!! Μετά από γνώμες, ψάξιμο κατέληξα να το πάω στον Γιώργο στο Μενίδι να του βάλουμε το μαμά ελατήριο γιατί το άλλο προφανώς ήταν για παραπάνω κιλά να κάνουμε revalving και σέρβις στο αμορτισέρ και όλα καλά από τότε!!!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Πήγαινε από κει ρε Μπάμπη και πες τους τα καθέκαστα.
Ενα πράγμα δεν μπορώ να κάνω μόνος μου... Το σέρβις του αμορτισέρ.. Και κοίτα τι ζόρι τραβάω..
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ενα πράγμα δεν μπορώ να κάνω μόνος μου... Το σέρβις του αμορτισέρ.. Και κοίτα τι ζόρι τραβάω..
Εννοείται δυστυχώς γιαυτό προσωπικά αν χρειαστεί κατευθείαν για καινούργιο με βλέπω.
Αναφέρθηκε πάντως και το όνομα Γιώργος παραπάνω αν δεν βγάλεις άκρη και εμείς τουλάχιστον που δοκιμάσαμε με θέμα πούχαμε σε ένα CROSSRUNNER μείναμε ευχαριστημένοι απόλυτα με το revalving.

Όμως όπως είπαμε πες το στους ανθρώπους μπορεί νάγινε κάτι λάθος ρε αδερφέ όλοι άνθρωποι είμαστε αλλά το ξανα βγάλσιμο - βάλσιμο δεν θα το γλυτώσεις φοβούμαι...αυτά είναι τα σπαστικά.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.422
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Το μεγαλύτερο λάθος είναι ότι μετά την επισκευή δεν το σεταρει κανείς πάνω στο μηχανάκι.
Από κει αρχίζουν όλα .
Σε λέει ,βγάλτο και φερτο.
Και μετά στο στέλνει και σε λέει βάλτο .
Κι ο Θεός βοηθός
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Πριν κάνα τρίμηνο επισκευασα το αμορτισέρ στον kshock...
Μετρησα sag, και δεν το πιάνω καν ούτε με εντελώς ξεπροφορτιστο ελατήριο..
Bcdefgh

Ρε Μπάμπη δίνω αγώνα να μη γράψω τόσο καιρό. Samurai suicide
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Το μεγαλύτερο λάθος είναι ότι μετά την επισκευή δεν το σεταρει κανείς πάνω στο μηχανάκι.
Από κει αρχίζουν όλα .
Σε λέει ,βγάλτο και φερτο.
Και μετά στο στέλνει και σε λέει βάλτο .
Κι ο Θεός βοηθός
Εδώ ρε συ παλιότερα είχα περάσει για να ρωτήσω και να δουν το μπροστινό...
Ο έλεγχος ήταν να πατήσει φρένο και να βυθίσει δύο φορές το μπροστινό και να ρυθμίσει επαναφορά και συμπίεση!! cdefghigi
Φυσικά και δεν ήταν ρύθμιση αυτή και έφαγα ίσα με ένα 3ωρο σε διαδρομές μέχρι να βρω ρυθμίσεις!!
Όλοι βαριούνται να ασχοληθούν!!
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.446
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Εβαλα WP στο CRM....

στις πρωτες βολτες μπισταγε σαν κατσικι....

ειμαι 100+ κιλα και το SAG ηταν.... 0,5cm....

το ρυθμιζω μονος μου διοτι κανεις δεν ασχολειται.....μονο παρε-βιδωσε κανουν...

ειναι λιγο καλυτερα αλλα εχω ακομη μελλον μπροστα μου...

Δες τις ρυθμισεις στο μανιουαλ.....

αν δεν το εχεις να βρω να βγαλω φωτο απο το δικο μου...

Καλα κουραγια στο σφιξε/χαλαρωσε....
 
N

notakos600

Guest
Εδώ ρε συ παλιότερα είχα περάσει για να ρωτήσω και να δουν το μπροστινό...
Ο έλεγχος ήταν να πατήσει φρένο και να βυθίσει δύο φορές το μπροστινό και να ρυθμίσει επαναφορά και συμπίεση!! cdefghigi
Φυσικά και δεν ήταν ρύθμιση αυτή και έφαγα ίσα με ένα 3ωρο σε διαδρομές μέχρι να βρω ρυθμίσεις!!
Όλοι βαριούνται να ασχοληθούν!!
Μοναχός σου χόρευε κι όσο θέλεις πηδα λένε Αποστόλη.
Το μόνο που μπορώ να δεχτώ από αυτούς είναι η αλλαγή λαδιων που δεν μπορείς να την κάνεις μόνος σου. Όλα τα άλλα είναι παπατζες.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μίλησα στο τηλ με kshock..

Αφού τι είπα τι παίζει.. Μου λέει οκ..
Σφιξε την προφορτιση σχεδόν τέρμαcdefghigcdefghig

Το κάνα και έγινε πιο σφιχτό, αλλά δε μπισταει όπως πριν! Smileys drinking beer Emoticon
Μου λέει. Ξέχνα τα sag.. απ τη στιγμή που δεν έχει μοχλικο, είσαι σχεδόν στα μισά..
Το static sag ( μόνο το βάρος της μηχανής) που κανονικά είναι 1/10, το Πενφέ δεν το αγγίζει καν...
Όταν πήρα το αμορτισέρ πισω απ την επισκευή προ τριμηνου, προστεθηκε κ λάδι στην υδραυλική προφορτιση και δούλεψε σωστά.. Πριν άκουγε στα κλικ μονο απ τα μισά και μετά.
Οπότε εγώ ήμουν στα χαμένα, το έβλεπα που κοπαναγε και χαλάρωνα ελατηριο, ενώ ήθελε σφίξιμο....
Το χαλάρωσα τέρμα κυνηγώντας το sag, και μπισταγε σαν κατσίκι..
Το σφιξα και βελτιώθηκε.. Και νιώθω το αμορτισέρ να δουλεύει..
Θα το ψάξω σε βόλτα... By feel. Νούμερα τέλος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Μοναχός σου χόρευε κι όσο θέλεις πηδα λένε Αποστόλη.
Το μόνο που μπορώ να δεχτώ από αυτούς είναι η αλλαγή λαδιων που δεν μπορείς να την κάνεις μόνος σου. Όλα τα άλλα είναι παπατζες.
Δεν νομιζω να είναι κάτι τραγικό Νότη στο Klx που πειραματιζομαι άνετα γιατί δεν με πειράζει και κανα μήνα να μείνει λυμένο τα αλλάζεις άνετα τα λάδια! Αν όμως θες να παίξεις με τις ροδέλες για να του αλλάξεις τη λειτουργία εκεί θέλει συνεργείο ή κάποιον που θα έχει τις γνώσεις σε αυτό!!
Άρα το απλό σέρβις που κάνουν αλλαγή λαδιων και καθάρισμα μήπως είναι αεριτζιδικα λεφτά!! Σου πέταν και ένα ελατήριο άσχετο (συνήθως πιο σκληρό) επάνω και με το που θα ζεσταθεί το αμορτισέρ γίνεται τραμπολινο!!
Εδώ απορώ κιόλας αν σου βάζουν άζωτο μέσα η έχουν κάνα κομπρεσέρ αερα και γεμίζουν!! Tooth
 
N

notakos600

Guest
Δεν νομιζω να είναι κάτι τραγικό Νότη στο Klx που πειραματιζομαι άνετα γιατί δεν με πειράζει και κανα μήνα να μείνει λυμένο τα αλλάζεις άνετα τα λάδια! Αν όμως θες να παίξεις με τις ροδέλες για να του αλλάξεις τη λειτουργία εκεί θέλει συνεργείο ή κάποιον που θα έχει τις γνώσεις σε αυτό!!
Άρα το απλό σέρβις που κάνουν αλλαγή λαδιων και καθάρισμα μήπως είναι αεριτζιδικα λεφτά!! Σου πέταν και ένα ελατήριο άσχετο (συνήθως πιο σκληρό) επάνω και με το που θα ζεσταθεί το αμορτισέρ γίνεται τραμπολινο!!
Εδώ απορώ κιόλας αν σου βάζουν άζωτο μέσα η έχουν κάνα κομπρεσέρ αερα και γεμίζουν!! Tooth
Αποστόλη, πίστευε και μη έρευνα φίλε Rolling
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Αποστόλη, πίστευε και μη έρευνα φίλε Rolling
Βρε εγώ να τους πιστέψω... Αμ έλα που γίνεται σωβρακο το μηχανάκι και μετά πρέπει να το ερευνήσεις!!! Rolling RollingRollingRolling
 
N

notakos600

Guest
Βρε εγώ να τους πιστέψω... Αμ έλα που γίνεται σωβρακο το μηχανάκι και μετά πρέπει να το ερευνήσεις!!! Rolling RollingRollingRolling
Το CBR είναι με τις ρυθμίσεις που το αγόρασα.
Αν ψαχνόμουν παίζει να το είχα κάνει σαν τα μούτρα μου Rolling
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μίλησα στο τηλ με kshock..

Αφού τι είπα τι παίζει.. Μου λέει οκ..
Σφιξε την προφορτιση σχεδόν τέρμαcdefghigcdefghig

Το κάνα και έγινε πιο σφιχτό, αλλά δε μπισταει όπως πριν! Smileys drinking beer Emoticon
Μου λέει. Ξέχνα τα sag.. απ τη στιγμή που δεν έχει μοχλικο, είσαι σχεδόν στα μισά..
Το static sag ( μόνο το βάρος της μηχανής) που κανονικά είναι 1/10, το Πενφέ δεν το αγγίζει καν...
Όταν πήρα το αμορτισέρ πισω απ την επισκευή προ τριμηνου, προστεθηκε κ λάδι στην υδραυλική προφορτιση και δούλεψε σωστά.. Πριν άκουγε στα κλικ μονο απ τα μισά και μετά.
Οπότε εγώ ήμουν στα χαμένα, το έβλεπα που κοπαναγε και χαλάρωνα ελατηριο, ενώ ήθελε σφίξιμο....
Το χαλάρωσα τέρμα κυνηγώντας το sag, και μπισταγε σαν κατσίκι..
Το σφιξα και βελτιώθηκε.. Και νιώθω το αμορτισέρ να δουλεύει..
Θα το ψάξω σε βόλτα... By feel. Νούμερα τέλος.
Κάπονορντ.
πρώτη βόλτα
Στροφές
Ωπ ...*****ό το πίσω. Κλικ
ξαναβόλτα
ωπ...ακόμη *****ό. Κλικ κλικ
βόλτα
στροφές
*****ό ακόμη. Κλικλ κλικ κλικ κλικ
βόλτα ξαναστροφές
χχμμμ, προς το σκληρό
μείον κλικ κλικ

και το άφησα εκει.

Sag δεν έκατσα να μετρήσω ποτέ. Μακάρι να ήταν σαν το raid το δικό μου, να ρυθμίζουν και μπροστά. Πάλι έτσι θα το έκανα.
Τώρα μάλλον θα παίξω με το λάδι μπροστά, λίγο πιο παχύ και τέλος.

Αλλαγές αμορτισέρ μόνο αν κλάσουν. Αλλαγή, όχι επισκευη. Δεν θα κάθομαι να βγάζω αμορτισερ να τα στέλνω Αθηνα και να βάζω μετά μονος. Αυτά παλιά, στο Αχνάταν.
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Το CBR είναι με τις ρυθμίσεις που το αγόρασα.
Αν ψαχνόμουν παίζει να το είχα κάνει σαν τα μούτρα μου Rolling
Μπα φίλε τα κατσαβιδιαζω όλα!!
Όπου δω βίδα!!! Χαχαχα!!!
 
Top Bottom