Λαδολογίας το ανάγνωσμα

N

notakos600

Guest
Βλέπω πολλούς που ενώ η εταιρία προτείνει 10-40 βάζουν 15-50... νομίζετε ότι είναι καλό; Το λάδι περνάει μέσα από μικρές τρυπούλες στον στρόφαλο στις μπιέλες κλπ... όταν το λάδι έχει φάει τα ψωμιά του και έχει χαμηλές θερμοκρασίες παρόλο που έχει τις προδιαγραφές είναι σαν μέλι... το 10-40... το 15-50 ακόμη χειρότερα. Ο κάθε κινητήρας είναι σχεδιασμένος για να λειτουργεί με ένα συγκεκριμένο ιξώδες, για υδρόψυκτους μιλάω.
Γιατί το κάνετε αυτό;
Μπα σε καλό σου πρωί πρωί RollingRollingRolling
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
To τι λαδι θα κατσει στον καθενα εχει να κανει με πολλους παραγοντες,Καιρικες συνθηκες,τροπος οδηγησης,κατασταση μηχανικων μερων κλ.π Παρολα αυτα δεν υπαρχει τυφλοσουρτης για τα λαδια ακομη και για ιδιες μηχανες που κινουνται στις ιδιες περιοχες.

Ενας απο τους θεωρηικα καλυτερους μαστορες που ασχολουνται με Triumph και εχει πολυ μεγαλη εμπειρια, μου ειχε πει μονο συνθετικα και μονο Motul.Εγω απο ενα σημειο και μετα βαζω τα quantum 15-50 τα οποια ειναι ημισυνθετικα και εχει αλλαξει η συμπεριφορα της μηχανης,Αλλαγες βουτυρο,πιο ομαλη λειτουργια.καιει λιγοτερο και γενικα νοιωθω οτι δουλευει πιο ξεκουραστα.

Αποψη μου ειναι οτι το ψαχνουμε περισσοτερο απ οτι αξιζει.Αν δεν οδηγεις κοντα στο οριο,οτι και να βαλεις καλο ειναι.

Αν θες ριξε και μια ματια στο Τα πάντα για τα λιπαντικά.Ο Μανος ειναι γνωστης και ισως να βρεις καποιες πληροφοριες.

Α γειά σου !!!!
Ειδικά για το Street Triple έχω ακούσει τα πλείστα όσα από ¨εξειδικευμένους" . Τελικά του βάζω και εγώ ημισυνθετικά χωρίς κανένα πρόβλημα η θέμα. Γενικά προσαρμόζω τις αγορές λαδιού μου ανάλογα και με το τι βρίσκω στην αγορά (από ένα επίπεδο επώνυμων και πάνω) οπότε με τον τρόπο αυτό πειραματίζομαι και λιγάκι. Τείνω να ακολουθώ το σενάριο των αλλαγών ανά 5k χλμ αλλά επειδή θεωρώ ότι σε αυτό το σημείο υπάρχει ακόμα αρκετή ανοχή αν λόγω συνθηκών, ταξιδιού κλπ με βγάλει στα 6 - 6,5k χλμ δεν αγχώνομαι ποσώς ...... Γενικά δεν γράφω πολλά χλμ εντός πόλης σε κίνηση οπότε βοηθάει.

Όσον αφορά στο θόρυβο πρώτης ταχύτητας, από τις πλέον ενδιαφέρουσες εμπειρίες που είχα ήταν με ένα από τα πρώτα μου μεγάλα, Suzuki GS750 του 1978. Όταν του έβαζα πρώτη στο πάρκινγκ στο πανεπιστήμιο έβγαιναν να δουν ποιό πείραμα πήγε λάθος ! Αξία ανεκτίμητη !!!! :D

Για τις αλλαγές λαδιού προσπαθώ να κάνω χοντρικά αυτό που πρέπει όπως το αντιλαμβάνομαι, αλλά δεν αγχώνομαι και υπερ του δέοντος. Εγώ κάνω τη δουλειά μου και αυτό (το λάδι) κάνει τη δική του. Έτσι και αλλιώς η σχέση μας δεν είναι διαχρονική, τελικά για πέταμα θα πάει :p
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Πίστεψε με Αποστολη ,δεν θέλει κόπο,θέλει τρόπο .
Ανά 20χ.χιλιομετρα ή δύο χρόνια αλλάζεις (δύο βίδες είναι)800mlβαλβολινη των 5ευρω στο σασμάν.
Τώρα αν αυτό σε φαίνεται κάπως ,ε τότε εντάξει.
Bye

Ποσααααααααα ........ ? ? ? ? !

Οϊ μάναμ ...... στο K παίρνει 200ml (βάσει manual) το οποίο πλέον συνιστά η μαμά να γίνει 180ml ανά αλλαγή. Κάθε 20k χλμ ή δύο χρόνια επίσης .....
Φανταζόμουν διαφορά ποσότητας αλλά όχι και τόση.
Επίσης η διαδικασία στο K είναι πιο περίπλοκη. Τα βιδάκια δεν είναι σε βολικά σημεία και πρέπει να βγεί πίσω ρόδα, πίσω φρένο κλπ
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.424
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ποσααααααααα ........ ? ? ? ? !

Οϊ μάναμ ...... στο K παίρνει 200ml (βάσει manual) το οποίο πλέον συνιστά η μαμά να γίνει 180ml ανά αλλαγή. Κάθε 20k χλμ ή δύο χρόνια επίσης .....
Φανταζόμουν διαφορά ποσότητας αλλά όχι και τόση.
Επίσης η διαδικασία στο K είναι πιο περίπλοκη. Τα βιδάκια δεν είναι σε βολικά σημεία και πρέπει να βγεί πίσω ρόδα, πίσω φρένο κλπ
Για το σασμάν λέω κύριε καθηγητα.
Η γωνιακή ναι,θέλει στρικλυ που λεν στο χωριομ 180.
Μην της βάζεις 200 γιατί θα στο ξερασει από την τσιμουχα του μουαγιε.
Δηλαδή κοντολογης θέλω ανα 20χ.χιλιομετρα ένα λίτρο 75αρα των 5 ,άντε 7 €
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μας τα παρουσίασες απλά Αφραπόγιαννε, αλλα ο Αγγελόπραγμας μας λέει πως πρέπει να γίνει το μισό μηχανάκι τεύχη για να αλλάξεις βαλβολίνες. Λύνεις ρόδα, λύνεις φτερό, κάνεις τάμα στην Μέρκελ...
funnyLaugh 1funny
 
Τελευταία επεξεργασία:
N

notakos600

Guest
Μας τα παρουσίες απλά Αφραπόγιαννε, αλλα ο Αγγελόπραγμας μας λέει πως πρέπει να γίνει το μισό μηχανάκι τεύχη για να αλλάξεις βαλβολίνες. Λύνεις ρόδα, λύνεις φτερό, κάνεις τάμα στην Μέρκελ...
funnyLaugh 1funny
Εμείς οι κοινοί θνητοί αλλάζουμε μια αλυσίδα και τέλοςRolling
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Για το σασμάν λέω κύριε καθηγητα.
Η γωνιακή ναι,θέλει στρικλυ που λεν στο χωριομ 180.
Μην της βάζεις 200 γιατί θα στο ξερασει από την τσιμουχα του μουαγιε.
Δηλαδή κοντολογης θέλω ανα 20χ.χιλιομετρα ένα λίτρο 75αρα των 5 ,άντε 7 €

Ε μα πες το ...... έτσι βαράμε τα εγκεφαλικά !!!! :D :D :D

abcdefghgk
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Μας τα παρουσίασες απλά Αφραπόγιαννε, αλλα ο Αγγελόπραγμας μας λέει πως πρέπει να γίνει το μισό μηχανάκι τεύχη για να αλλάξεις βαλβολίνες. Λύνεις ρόδα, λύνεις φτερό, κάνεις τάμα στην Μέρκελ...
funnyLaugh 1funny

Νταξ, οφείλω να ομολογήσω ότι στο μεγάλο GS είναι πιο απλά τα πράγματα. Στο Κ έχει βαβούρα γιατί το βιδάκι της τρύπας πλήρωσης είναι από την άλλη πλευρά ......
Αλλά μέσα στα πλαίσια αυτοσαρκασμού των μπεβγέδων μεταξύ τους !!!!


(που να καταλάβετε εσείς οι κοινοί θνητοίLaugh 1 )
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Νταξ, οφείλω να ομολογήσω ότι στο μεγάλο GS είναι πιο απλά τα πράγματα. Στο Κ έχει βαβούρα γιατί το βιδάκι της τρύπας πλήρωσης είναι από την άλλη πλευρά ......
Αλλά μέσα στα πλαίσια αυτοσαρκασμού των μπεβγέδων μεταξύ τους !!!!


(που να καταλάβετε εσείς οι κοινοί θνητοίLaugh 1 )
abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
Για εμενα τα καλά BMW σταματάνε στα 800 κυβικά. Απο εκει και πάνω ξεκινάνε τα ιδιότροπα BMW.Yes
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
Για εμενα τα καλά BMW σταματάνε στα 800 κυβικά. Απο εκει και πάνω ξεκινάνε τα ιδιότροπα BMW.Yes

Τόλης=γνώστης.

το πιο τίμιο-καλό bmw των τελευταίων 20 ετών:


ONOFFades - Weebly
F 650GS (800cc

 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Μας τα παρουσίασες απλά Αφραπόγιαννε, αλλα ο Αγγελόπραγμας μας λέει πως πρέπει να γίνει το μισό μηχανάκι τεύχη για να αλλάξεις βαλβολίνες. Λύνεις ρόδα, λύνεις φτερό, κάνεις τάμα στην Μέρκελ...
funnyLaugh 1funny

Τί περίμενες από την Ποντικομαμή.....
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Τόλης=γνώστης.

το πιο τίμιο-καλό bmw των τελευταίων 20 ετών:


ONOFFades - Weebly
F 650GS (800cc

Έχε χάρη που δεν το φτάνω. Εκει που ταβανιάζω, αυτό ξεκινάει με μοντέλα που έχουν 120.000 χλμ.

Δεν πειράζει, μου κάνει και το F650 το μονοκύλινδρο. Κατέληξα εκει που είχα καταλήξει εξ αρχής και ψάχνω. Συνηθως η πρώτη αυθόρμητη επιλογή είναι και η σωστή. ;)
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
Για εμενα τα καλά BMW σταματάνε στα 800 κυβικά. Απο εκει και πάνω ξεκινάνε τα ιδιότροπα BMW.Yes

Δεν είναι αληθινά μπεμβε αυτά, αληθινά μπεμβε μόνο τα R και τα K (μίλα με παλιούς μπεμβεδακηδες και αυτό σου λένε)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.424
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Δεν είναι αληθινά μπεμβε αυτά, αληθινά μπεμβε μόνο τα R και τα K (μίλα με παλιούς μπεμβεδακηδες και αυτό σου λένε)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ετσι ,ειδικα τα ελαιοψυκτα .
Τα Κ με το τετραγωνο μοτερ για εμενα ερχονται δευτερα.
Αυτα με ροταξ μοτερ βγηκαν για να καλυψουν το κενο προς τα κατω.
Γνωμη μου φυσικα...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δεν είναι αληθινά μπεμβε αυτά, αληθινά μπεμβε μόνο τα R και τα K (μίλα με παλιούς μπεμβεδακηδες και αυτό σου λένε)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Άμα δεν είναι αληθινά πενφέ αυτά, ακόμη καλύτερα. Εϊχα αρχίσει να ανησυχώ που μου αρέσουν πως έχω κολλήσει το μικρόβιο.
Μια χαρά είμαι ακόμη, λοιπόν! Greeting
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.424
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Άμα δεν είναι αληθινά πενφέ αυτά, ακόμη καλύτερα. Εϊχα αρχίσει να ανησυχώ που μου αρέσουν πως έχω κολλήσει το μικρόβιο.
Μια χαρά είμαι ακόμη, λοιπόν! Greeting
Ναι ετσι οπως το θετεις ,οντως εισαι ok
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Άμα δεν είναι αληθινά πενφέ αυτά, ακόμη καλύτερα. Εϊχα αρχίσει να ανησυχώ που μου αρέσουν πως έχω κολλήσει το μικρόβιο.
Μια χαρά είμαι ακόμη, λοιπόν! Greeting

Πέρα από την κουβέντα καφενείου, είναι πολύ καλό που υπάρχουν τόσα πολλά μοντέλα πλέον για όλα τα γούστα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom