Λαδολογίας το ανάγνωσμα

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Πάντως φιλος που εκτιμάω πολύ την γνώμη του και είναι έμπειρος μοτοσυκλετιστής μόνο τα καλύτερα λέει για το 650

Χτυπάει το κεφάλι του που το πούλησε


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ναι ,το 650 ειδικα με αρεσει πολυ ,ειδικα βλεποντας το απο πισω ειναι μ*****@ρα
Έφτασα (μετά από χρόνια είναι η αλήθεια) να μην κοιτάω την μάρκα στο ντεπόζιτο αλλά κάθε μηχανάκι ξεχωριστά.
Κι επίσης να μην θεωρώ πως επειδή κάποιο μοντέλο κάνει σε εμένα ή δεν κάνει σε εμένα, είναι καλό ή κακό.
Πλουραλισμός παιδιά. Όμορφα πράγματα. Yes
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Πάντως φιλος που εκτιμάω πολύ την γνώμη του και είναι έμπειρος μοτοσυκλετιστής μόνο τα καλύτερα λέει για το 650

Χτυπάει το κεφάλι του που το πούλησε


Sent from my iPhone using Tapatalk
Κανας ερ-χεντ;
Ο Βαγγελας;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ναι ,το 650 ειδικα με αρεσει πολυ ,ειδικα βλεποντας το απο πισω ειναι μ*****@ρα
Πάντως φιλος που εκτιμάω πολύ την γνώμη του και είναι έμπειρος μοτοσυκλετιστής μόνο τα καλύτερα λέει για το 650

Χτυπάει το κεφάλι του που το πούλησε


Sent from my iPhone using Tapatalk
Λέτε για το 650 το δικύλινδρο που είναι 800 ή το μονοκύλινδρο που είναι 650; (έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας με το μαρκετινγκ της πενφε)
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Λέτε για το 650 το δικύλινδρο που είναι 800 ή το μονοκύλινδρο που είναι 650; (έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας με το μαρκετινγκ της πενφε)
Το 800 Αποστολη
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Λέτε για το 650 το δικύλινδρο που είναι 800 ή το μονοκύλινδρο που είναι 650; (έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας με το μαρκετινγκ της πενφε)

Το παλιό, το ορθόδοξο είχε, μονοκυλινδρο αλλά διμπουζο


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Το 800 Αποστολη
Το παλιό, το ορθόδοξο είχε, μονοκυλινδρο αλλά διμπουζο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ο ένας μιλάει με σιγουριά πως εννοούν το 800 και ο άλλος το 650! abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk

ΝΑΙ παιδιά, τόσο καλά είναι και τα δύο.
Εξίσου καλά, και το μικρό πιο value for money.

Δήμο κι εγώ κατέληξα επιτέλους (μετά την Οδύσσεια της περιπλάνησης μου τους τελευταίους 3 μήνες) και ψάχνω για το 650 το ορθόδοξο.
Νομίζω μόλις βρεθεί πως θα περάσουμε όμορφα τα δυό μας ! abc
(εγώ και αυτό, όχι εγώ κι εσύ....αν και όπως λεει κάποιος που ξέρεις....γιομήσαμε....ποτέ δεν ξέρεις!) funny
 

Coyote

member
Δημοσιεύσεις
866
Μοτοσυκλέτα
Βαρκαντέρο
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Αθήνα
Κανονικα οι εταιρειες προτεινουν διαφορετικο λαδι αναλογα τις καιρικες συνθηκες.Αλλο δηλ για Νορβηγια,αλλο για Ελλαδα.Αν δεν το γραφει το manual,το προτεινουν οι κατα τοπους εισαγωγεις.

Ναι στην Βόρεια Ευρώπη η χόνδα προτείνει 10-30 όχι 5-40. Το να παίζεις με το δεύτερο ανάλογα με το γεωγραφικό πλάτος το καταλαβαίνω αλλά το πρώτο μένει σταθερό σε όλες τις περιπτώσεις. Εκτός αν θες να καβαλήσεις την μηχανή με λιγότερο από -25°C.
 

Coyote

member
Δημοσιεύσεις
866
Μοτοσυκλέτα
Βαρκαντέρο
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Αθήνα
Μπα σε καλό σου πρωί πρωί RollingRollingRolling


Ναι ναι... δεν γίνεται σωστή λίπανση, ειδικά την ώρα που είναι παγωμένο, στην εκκίνηση μέχρι να ανεβάσει θερμοκρασία και εκεί παθαίνει όλες τις φθορές.

Αυτό βέβαια θα το συγκρίνεις με ένα άλλο μηχανάκι που βάζει μόνο το σωστό λάδι. Ανοίγουμε κινητήρα και μετράμε... Όπως έκαναν με το Άφρικα.
 

Coyote

member
Δημοσιεύσεις
866
Μοτοσυκλέτα
Βαρκαντέρο
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Αθήνα
Από την άλλη θα μου πεις έχω 5 μηχανάκια, αμάξι και κινούμαι και κανένα δεν θα ξεπεράσει τα 50.000 χιλ για να μου βγάλει θέματα. Ζήτω το γλυκό σασμάν!
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Τις Προδιαγραφές του κατασκευαστή τις κοιτάει κανείς ή αναλωνομαστε με τις μάρκες;
 

Coyote

member
Δημοσιεύσεις
866
Μοτοσυκλέτα
Βαρκαντέρο
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Αθήνα
Το θέμα με τα λάδια είναι λίγο περίπλοκο... το 10-40 των εταιριών έχει μεγάλες αποκλίσεις στην πυκνότητα και την ρευστότητα ανάλογα από που προμηθεύονται την πρώτη ύλη.
Για αυτό εντοπίζετε διαφορές στο σασμάν με λάδια διαφορετικών εταιριών. Η πρώτη ύλη είναι από δύο διαφορετικές εταιρίες που προμηθεύουν όλες τις υπόλοιπες. Το θέμα έχει συζητηθεί σε άλλο φόρουμ και φυσικά δεν μου επιτρέπεται να το μεταφέρω εδώ.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Το θέμα με τα λάδια είναι λίγο περίπλοκο... το 10-40 των εταιριών έχει μεγάλες αποκλίσεις στην πυκνότητα και την ρευστότητα ανάλογα από που προμηθεύονται την πρώτη ύλη.
Για αυτό εντοπίζετε διαφορές στο σασμάν με λάδια διαφορετικών εταιριών. Η πρώτη ύλη είναι από δύο διαφορετικές εταιρίες που προμηθεύουν όλες τις υπόλοιπες. Το θέμα έχει συζητηθεί σε άλλο φόρουμ και φυσικά δεν μου επιτρέπεται να το μεταφέρω εδώ.
Κοντά είσαι....
 

Coyote

member
Δημοσιεύσεις
866
Μοτοσυκλέτα
Βαρκαντέρο
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Αθήνα
Ένα παράδειγμα για την συμπεριφορά στους -30 σε λάδια 10-40



Σε καινούργια, γιατί όσο παλιώνουν χάνουν ιδιότητες και εκεί παίζει ρόλο το καλό λάδι.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ένα παράδειγμα για την συμπεριφορά στους -30 σε λάδια 10-40



Σε καινούργια, γιατί όσο παλιώνουν χάνουν ιδιότητες και εκεί παίζει ρόλο το καλό λάδι.
Όλα τα λάδια έχουν τα specs τους να ξες, θα πρέπει να ξέρουμε όλοι να τα διαβάζουμε, εάν σου πω τώρα ότι κάποια λάδια zing free δεν κάνουν για το μηχανάκι σου που είναι λίγο πιο παλιό τι θα πεις;
 
Top Bottom