Αλλαγή Trasnalp με νεώτερο μοντέλο V-Strom?

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.408
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εννοείται πως στα χιλιάδες β στρομ έξω θα υπάρχουν καλά θα υπάρχουν και κακά Απόστολε, δεν αντιλέγω ότι σου έτυχαν και χτυπημένα, είναι γνωστό άλλωστε πως άλλο (διαμάντι) βλέπεις στην αγγελία και τελικά άλλο (ρημάδι) σου βγαίνει στην πραγματικότητα! Rolling
Εγώ ,με έτυχε να βρω πένα μηχανάκι ,τόσο που του έσκασα κι ένα 200αρι προκαταβολα ,θα το έπαιρνα (Σάββατο το είδα από κοντά με τον αδερφό και ένα φίλο γνώστη)
και μετά βρήκα ότι είχε σκοτώσει (λογικά ) στην Αθηνών Πατρών άνθρωπο .
Μνήμες kawa samourai με σταυρούς στο τεποζιτο με ήρθαν θυμάμαι.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εγώ ,με έτυχε να βρω πένα μηχανάκι ,τόσο που του έσκασα κι ένα 200αρι προκαταβολα ,θα το έπαιρνα (Σάββατο το είδα από κοντά με τον αδερφό και ένα φίλο γνώστη)
και μετά βρήκα ότι είχε σκοτώσει (λογικά ) στην Αθηνών Πατρών άνθρωπο .
Μνήμες kawa samourai με σταυρούς στο τεποζιτο με ήρθαν θυμάμαι.
Την άνοιξη κατέβηκε κλιμάκιο πενφέδων απο εδώ στην Πάτρα, για να αγοράσουν μηχανάκι.
Ολα τέλεια, το μηχανάκι μπιμπελό, πένα, φαινόταν πεντακάθαρο. Και σε τιμή πολύ τίμια!
Ετοιμοι να κλείσουν χαρτια και μαθαίνουν και όπως κάθονται σε ένα φαστφουντάδικο και πιάνουν κουβέντα απο που είναι και τι κάνουν, πως το εν λόγο μηχανάκι σκότωσε κάποιον στην Ευρώπη.

Ρε δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα. Δεν αγοράζουμε μεταχειρισμένα μηχανάκια. Ιδιοκτήτες αγοράζουμε, αφου τους περάσουμε συνένετευξη! Προσωπικά αν δεν μου τα πει καλά ο ιδιοκτήτης δεν παίρνω τίποτα μεταχειρισμένο.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.408
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Κι όμως ,δεν ισχύει πάντα αυτό .
Στο παράδειγμα που αναφέρω το μηχανάκι ήταν του 9 δεύτερο χέρι .
Το παιδί τέρμα ξηγημενος ,το έδινε γιατί είχε πάρει ήδη κούτα το triumph 800 xcx .
Ούτε αυτός το ήξερε το συμβάν.
Το είχε πάρει από ένα μπάρμπα σε κοντινό με τον δικό σου νόμο.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Κι όμως ,δεν ισχύει πάντα αυτό .
Στο παράδειγμα που αναφέρω το μηχανάκι ήταν του 9 δεύτερο χέρι .
Το παιδί τέρμα ξηγημενος ,το έδινε γιατί είχε πάρει ήδη κούτα το triumph 800 xcx .
Ούτε αυτός το ήξερε το συμβάν.
Το είχε πάρει από ένα μπάρμπα σε κοντινό με τον δικό σου νόμο.
Μωρε καλά κάνω και ψάχνω πάντα να είμαι εγώ το δεύτερο χέρι! Yes
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.408
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Να αναφέρω ότι το μοτορι ηταν τέλειο ,ούτε τζογους ,ούτε βαμενα πλαστικά ,ούτε τιποτα
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.408
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Όσο πιο παλιό το μηχανάκι ,τόσο πιο αμαρτωλό μπορεί να είναι,θέλει να είσαι τυχερός για να πέσεις σε αστέρι.
Γι'αυτό λέω ,καλύτερα καινούριο να πάρει ο φίλος που άνοιξε το θέμα ,μιας και τα λ7 που έχει είναι καλά .
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.408
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Μωρε καλά κάνω και ψάχνω πάντα να είμαι εγώ το δεύτερο χέρι! Yes
Άλλο παράδειγμα που και σε αυτό που λες πάλι δύσκολα είναι τα πράγματα.
Ψήνομαι να πάρω βάρα mk2 κούκλα .
Πέφτουν τα τηλ. παίρνω πινακίδα και μάντεψε!
3,5 χιλιάδες αποζημίωση να έχει πάρει αυτή τη φορά..
Δεν περιγράφω άλλο.

Για στροματα ,ουυυυυ,αλλά θα σε πω από κοντά ,δεν έχει νόημα να γραφω
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Στα μηχανάκια πού πούλησα ή αγόρασα τελευταία πήγα σε μαγαζί που κάνει την διαδικασία της μεταβίβασης με 30 ευρώ και δεν χρειάστηκε καν να τρέχω. Bcdefgh
όλα τα μηχανάκια τα κάνω αλλαγή στον έμπορα και ας χάνω από τη μεταπώληση. Τα άπειρα ραντεβού-τηλέφωνα με τους ''γνώστες'' και τα παζάρια που γλιτώνω, με αποζημιώνουν.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Στα μηχανάκια κατηγορίας strom transalp africa tdm κλπ, υπάρχουν πολλά ταλαιπωρημενα-λιωμένα μιας και πολλοί ιδιοκτήτες τους τα είχαν για εργαλεία...
Αν πάρεις τέτοιο, μετά κατηγορείς όλα τα μτχ..

υπαρχουν και τα καλά, μην τρελαθούμε τώρα..
Φίλος έλεγε να δώσει το vstrom του ..τελικα δεν ξέρω τι έκανε.. Αυτό που ξέρω είναι ότι άλλαζε κάθε 3000χλμ λάδια, μηχανολόγος δουλεύει στην κατερπιλαρ.. Και το στρομα λουλούδι μέσα έξω..

Για τον φίλο Πέτρο ομως.. Ξαναλέω καλύτερα cf κούτα..

Έστω ότι αποφασίζει να πάρει κάποιος ένα Vstrom, χωρίς κάποια βλάβη και απλά θέλει να το κάνει καινούριο.
Αυτές είναι στο περίπου οι τιμές για μεμονωμένες τις εργασίες (πολλές εργασίες συνδυάζονται και φαντάζομαι αν κάνει κάποιος πολλά μαζί σε ένα συνεργείο θα πετύχει καλύτερη τιμή) με καλά υλικά, ελαφρά στρογγυλοποιημένες προς τα πάνω, οι οποίες εύκολα μπορούν να πέσουν με λίγο ψάξιμο, ή και να ανέβουν, αλλά νομίζω μόνο σε αντιπροσωπεία.

Α) Ελαστικά με τοποθέτηση 220€
Β) Αλυσιδογράναζα με τοποθέτηση 140€
Γ) Αλλαγή τσιμούχες/ξύστρες & λάδια πιρουνιού, ρουλεμάν τιμονιού, τροχού, γραναζιέρας και οι τσιμούχες όπου χρειάζονται 200€
Δ) 3 λίτρα λάδι & φίλτρο λαδιού 40€
Ε) Φίλτρο αέρα Pipercross (αυτό βάζουν πολλοί, μεταξύ των οποίων κι εγώ) 40€
ΣΤ) 4 μπουζί 40€
Ζ) 3 ζευγάρια τακάκια 60€
Η) Φουλ σέρβις που περιέχει την τοποθέτηση των παραπάνω (Δ) έως (Ζ) συν βαλβίδες, υγρά φρένων/εξαέρωση, παραφλού, καθαρισμός αντλίας, έλεγχος ψεκασμού κλπ, λίπανση & σύσφιξη όπου χρειάζεται και ό,τι άλλο μπορεί να περιέχει ένα μεγάλο σέρβις 250€
Θ) Μπαταρία 50€
Ι) Σέρβις η πίσω ανάρτηση με βάλε-βγάλε 150€
Σύνολο 1.190€

Συν
ΙΑ) 3 Δισκόπλακες, οι οποίες μπορούν βρεθούν από 100+€ γνήσιες μεταχειρισμένες σε πολύ καλή κατάσταση έως 450€ γνήσιες καινούριες με ενδιάμεσες τιμές διάφορες aftermarket, κάποιες πιθανόν καλύτερης ποιότητας από τις γνήσιες.

Τα παραπάνω τα έγραψα για τον φίλο που ψάχνεται, αλλά και οποιονδήποτε άλλον σκέφτεται να πάρει μεταχειρισμένο Vstrom 650.

Υ.Γ.: Για πολύ καιρό μέχρι και πριν ενάμιση χρόνο, που έψαχνα κι εγώ για Vstrom, η αλήθεια είναι ότι κάτω από 3.500€ δεν έβρισκα από ιδιώτη με τίποτα κάποιο με λιγότερα από 60-70 χιλιάδες χλμ που να συμφωνεί η κατάστασή του με τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη. Το θετικό είναι ότι τώρα με το ιστορικό χλμ στο ΚΤΕΟ, αν κι έχει πέσει πολύ κλάμα από αγοραστές που δυστυχώς την πάτησαν, θα αλλάξει η "τιμολογιακή πολιτική" των μεταχειρισμένων, αλλά πιστεύω ότι αυτά που πραγματικά έχουν λίγα χλμ θα κρατήσουν, αν όχι αυξήσουν την τιμή τους.
έτσι ακριβώς! 1500-2000 ,για να είσαι 8 χρόνια ήσυχος μέχρι να έρθει το ηλεκτροκίνητο...
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.413
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Η αληθεια ειναι οτι τα συγκεκριμενα ειναι πλεον 10-15 χρονων μηχανακια.Με βαση τις πιθανοτητες τα διαμαντια ειναι μετρημενα.
Εξαρτάται το μηχανακι, τα διαμάντια στα β στρομ-bandit και άλλα 'χαμηλού οδηγικου προφιλ' οι πιθανότητες είναι 50%,ενώ στα ΚΤΜ 640-duke κλπ κατεβαίνουμε στο 1%ο (τοις χιλίοις έτσι)?
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Παραθέτω πραγματική συζήτηση για μεταχειρισμένο πριν καμια 10αριά χρόνια (όπως την θυμάμαι περίπου και λίγο διανθισμένη λογοτεχνικά για να γελάσουμε) . Αλλά σε γενικές γραμμές οι διάλογοι είναι πραγματικοί στην ουσία τους.
Ξεκινάω μετά τις χαιρετούρες....


-Φίλε μου, η σέλα έχει άλλο χρώμα απο αυτό της φωτογραφίας στην αγγελία
-Την άλλαξα, δεν μου άρεσε το χρώμα
-Και η εξάτμιση δεν είναι η εργοστασιακή που δείχνει στις φώτο
-Πολύ ψόφια αδερφούλη. Έβαλα αυτή και φίλτρο airfather και πήρα 15 άλογα και 30+ τελική ...GPSάτα ε! Όχι κοντερίσια!
-Οκ...βλέπω και τα κάγκελα είναι άλλα απο αυτά της φώτο. Στην αγγελία φοράει τα μαμα και αυτά είναι Givi
-Ε, τα έβγαλα τα μαμα, επειδή δεν ταίριαζαν καλά πάνω τα προβολάκια
-Μάλιστα....και τα προβολάκια που είναι;
-Δεν πολυφώτιζαν όπως ήθελα και τα έβγαλα μέχρι να πάρω άλλα πιο καλά, αλλά στο εντωμεταξύ φίλε μου την έβγαλα για πώληση
-Οκ. Και η μπαγκαζιέρα πίσω όμως δεν είναι αυτή της φώτο. Στην φώτο έχεις monolock 56 Givi και αυτή είναι Falcon 38
-Ρε μορτάκο , τι καλό μάτι που έχεις! Ναι, την έδωσα την Givi σε έναν ξάδερφο μαζί με τα προβολάκια που του τα είχα τάξει. Αλλά θα σου κόψω 50 ευρώ απο την τιμή να δεις τι ξηγημένος είμαι
-Να βάλουμε λίγο μπρος να την ακούσω;
-Βέβαια! Διαμάντι είναι! Θα δεις!
.....μπρρρρ,.....μπουμ....μπρουμ.....
-Φιλε μου στην αγγελία έχεις φώτο με 48000 χλμ και εδώ το κοντέρ λέει 79765 χλμ.
-Εεεε, έβαλα μια παλιά φώτο που είχα, για να μην ξαναβγάζω φωτογραφίες. Εξάλλου εγώ δεν τα γύρισα τα χλμ όπως κάνουν όλοι. Να ξέρεις, δεν θα βρεις μηχανή με γνησια χλμ εκτός απο την δική μου
-Την έχεις πρώτο χέρι;
- Ναι βέβαια! (αποδείχτηκε πως δεύτερο την είχε, παρμένη στα 48000 που ήταν όλες σχεδόν οι φωτογραφίες απο όταν την αγόρασε αυτός!)
-Βιβλίο σέρβις υπάρχει;
- Κάνω εδώ τα σέρβις σε ένα αλάνι που είναι τρελό μαστόρι, αλλά δεν κρατάει βιβλία και τέτοια. Αν θες πάμε να τον ρωτήσουμε να σου πει για την μηχανή. Μαγκίτη μου σου λέω, διαμάντι είναι!
-Ευχαριστώ φίλε μου, θα το σκεφτώ. Τα λέμε.
ναι,δυστυχώς! Έχω φίλο παιδικό (τίμιο και ξηγημένο} που όταν πούλησε το τρανσάλπ του

Honda-XL-650V-Transalp-2.jpg

γύρισε το κοντέρ.Βρε μλκ του λέω, αυτό είναι απάτη.έχεις; κουκλί μηχανή και θα φύγει.
Ε και μου λέει ,όλοι το κάνουν( το θεωρούσε φυσικό/όχι παράνομο)!!!
Δεν περιαυτολογώ αλλά ότι έχω πουλήσει μέχρι τώρα, ήταν σε τέλεια εξωτερική και μηχανολογική κατάσταση .Στο fiat punto δεύτερης γενιάς έκανα και βιολογικό καθαρισμό πριν το δώσω ,για να το ευχαριστηθεί ο επόμενος σαν καινούριο.
Πείτε με βλαμμένο αλλά δε θέλω κατάρες από τον επόμενο.'Οσοι με βρίσκουν και έχουν αγοράσει από μένα,με κερνάνε καφέδες έξω.
Δυστυχώς είμαι εξαίρεση...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δεν περιαυτολογώ αλλά ότι έχω πουλήσει μέχρι τώρα, ήταν σε τέλεια εξωτερική και μηχανολογική κατάσταση .Στο fiat punto δεύτερης γενιάς έκανα και βιολογικό καθαρισμό πριν το δώσω ,για να το ευχαριστηθεί ο επόμενος σαν καινούριο.
Πείτε με βλαμμένο αλλά δε θέλω κατάρες από τον επόμενο.'Οσοι με βρίσκουν και έχουν αγοράσει από μένα,με κερνάνε καφέδες έξω.
Δυστυχώς είμαι εξαίρεση...

Νομίζω πως δεν χρειάζεται να κάνουμε το μηχανάκι ή το αυτοκίνητο καινούριο για να το πουλήσουμε.
Σε κατάρες και άλλα τέτοια υπερφυσικά δεν πιστεύω έτσι κι αλλιώς.
Η καλύτερη τακτική είναι η ειλικρίνεια και όσο το δυνατόν περισσότερες επίσημες πληροφορίες.
Πχ φίλε μου αυτό είναι το μηχανάκι. Φέρε όποιον θέλεις να το δει. Αυτό είναι το βιβλίο σέρβις, εδώ είναι οι αποδείξεις απο όλα τα αξεσουάρ που έχει πάνω.

και απαντάμε στις ερωτήσεις με ειλικρίνεια. Τι χρήση κάνουμε και αν έχει κάποιο σημείο που θα χρειαστεί πιθανόν σύντομη αντικατάσταση.
Δεν είμαστε και μέσα στα μηχανάκια.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.495
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εξαρτάται το μηχανακι, τα διαμάντια στα β στρομ-bandit και άλλα 'χαμηλού οδηγικου προφιλ' οι πιθανότητες είναι 50%,ενώ στα ΚΤΜ 640-duke κλπ κατεβαίνουμε στο 1%ο (τοις χιλίοις έτσι)?

Σιγουρα αλλα εδω μιλαμε για το Στρωμα.Καθε χρονος που περναει μετρα αναποδα.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.413
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
ναι,δυστυχώς! Έχω φίλο παιδικό (τίμιο και ξηγημένο} που όταν πούλησε το τρανσάλπ του

View attachment 25503

γύρισε το κοντέρ.Βρε μλκ του λέω, αυτό είναι απάτη.έχεις; κουκλί μηχανή και θα φύγει.
Ε και μου λέει ,όλοι το κάνουν( το θεωρούσε φυσικό/όχι παράνομο)!!!
Δεν περιαυτολογώ αλλά ότι έχω πουλήσει μέχρι τώρα, ήταν σε τέλεια εξωτερική και μηχανολογική κατάσταση .Στο fiat punto δεύτερης γενιάς έκανα και βιολογικό καθαρισμό πριν το δώσω ,για να το ευχαριστηθεί ο επόμενος σαν καινούριο.
Πείτε με βλαμμένο αλλά δε θέλω κατάρες από τον επόμενο.'Οσοι με βρίσκουν και έχουν αγοράσει από μένα,με κερνάνε καφέδες έξω.
Δυστυχώς είμαι εξαίρεση...
Είναι αν είσαι νοικοκυρης Θάνο, γι αυτό λένε ότι χώρια από το μηχανακι αγοράζεις και τον ιδιοκτήτη.
Το 17 όταν έδωσα το ΧΤ στην Πάτρα πήγαμε με το νέο ιδιοκτήτη σε μηχανικό του να το τσεκάρει. Όπως καθόμασταν στο γραφείο του μού λέει ο μάστορας 'δώσε μου τα κλειδιά να το κάνω βόλτα.' Παρτα' και βγαινει έξω. Στο δευτερολεπτο φωνάζει τον υποψήφιο και του λεει: "χωρίς ακομα να το καβαλησω σου λέω από τώρα ναι"
Φανταζομαι τι θα είχε δει μέχρι τώρα ο άνθρωπος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
όλα τα μηχανάκια τα κάνω αλλαγή στον έμπορα και ας χάνω από τη μεταπώληση. Τα άπειρα ραντεβού-τηλέφωνα με τους ''γνώστες'' και τα παζάρια που γλιτώνω, με αποζημιώνουν.
Συνομιλία Θάνου με Έμπορο λες και τους ακούω είναι
Έμπορος -και πόσο ζητάς ρε παλικάρι για την μηχανή σου;
Θάνος - τρείς χιλιάδες
Έμπορος- Πλάκα κάνεις είμαστε πολύ μακριά στην τιμή
Θάνος- Γιατί εσύ πόσα δίνεις;
Έμπορος- χίλια πεντακόσια και θα σου κάνω δώρο πατάκια.
Θάνος- Μα δεν έχω αυτοκίνητο καρδιά μου
Έμπορος- Έχω εγώ να σου δώσω μόνο με δέκα χιλιάρικα

Θάνο αφού το ξέρουμε ότι οι έμποροι κοιτάν να σε σφάξουν στην τιμή. abcdefghgk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Συνομιλία Θάνου με Έμπορο λες και τους ακούω είναι
Έμπορος -και πόσο ζητάς ρε παλικάρι για την μηχανή σου;
Θάνος - τρείς χιλιάδες
Έμπορος- Πλάκα κάνεις είμαστε πολύ μακριά στην τιμή
Θάνος- Γιατί εσύ πόσα δίνεις;
Έμπορος- χίλια πεντακόσια και θα σου κάνω δώρο πατάκια.
Θάνος- Μα δεν έχω αυτοκίνητο καρδιά μου
Έμπορος- Έχω εγώ να σου δώσω μόνο με δέκα χιλιάρικα

Θάνο αφού το ξέρουμε ότι οι έμποροι κοιτάν να σε σφάξουν στην τιμή. abcdefghgk
έχεις απόλυτο δίκιο! αλλά ούτε χρόνο έχω, ούτε γερά νεύρα....
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.413
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
έχεις απόλυτο δίκιο! αλλά ούτε χρόνο έχω, ούτε γερά νεύρα....
Κάποτε καθόμουν και εξηγούσα με κάθε λεπτομέρεια τα προτερήματα της μηχανής μου ( μα ξέρετε έχω κάνει αυτα τα σέρβις ή έχω αλλάξει αλυσιδογραναζα πρόσφατα) στον κάθε μ@λ@κα που δεν άκουγε απλώς προσπαθούσε να πει τα δικά του: "φιλαράκι 3 χιλιάρικα είναι πολλα αν θες μπορώ να σου δώσω χιλιαοχτακο" με αποτέλεσμα να χαλάω την ψυχική μου ηρεμία.
Τώρα υπαρχει το μαγικό κόκκινο κουμπάκι off στο τηλεφωνο. Όταν ακούω "μεγάλε σου δίνω..." τσαακ τερματισμος κλήσης και ένα σαρδόνιο χαμόγελο στο πρόσωπο μου.
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
έχεις απόλυτο δίκιο! αλλά ούτε χρόνο έχω, ούτε γερά νεύρα....
Θανο οταν κοιταγα να κανω αλλαγη το bandit που ειχα πηγα στην suzuki και ρωτησα για το στρωμα τον ρωτησα αν παιρνει το bandit και μου εδινε 2000 ευρω , το εδωσα στον πρωτο που πηρε τηλ 3000 ευρω και αν ζηταγα κατι παραπανω θα το επαιρνα αλλα ηθελα να φυγει
Ο εμπορος δεν συμφερει ποτε ουτε για ανταλαγη ουτε για αγορα μεταχειρισμενου , μονο καινουργιου
Οι εμποροι βασιζονται στην βαρεμαρα μας και την αφραγκια μας γιατι η ιδιωτες δεν κανουν δοσεις
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Να πω εδώ οτι γαι φίλο του φόρουμ είχα δει καποτε ενα 650 Bandit.
Ο Πονηρίδης ( Εδεσσαίος) είχε τρεις αγγελίες με διαφορετικές τιμές.
Και αν και το μηχανάκι ηταν πένα πήρε τα @@ μου ( είχα κανει screen shot )γιατί είχε κρατήσει αυτή με την υψηλοτερη τιμή,και πήγε να με βγάλει τρελό.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.284
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Ο εμπορας πρεπει να κανει ετσι γιατι αυτη ειναι η δουλεια του και απο αυτο ζει, οπως ολα τα συναφη επαγγελματα ..... και ο ιδιωτης αμα δεν βιαζεται ας κανει την δουλεια μονος του.
Τωρα με τα ασκοπα τηλεφωνα, ερωτησεις εξυπναδες, ραντεβου για ελεγχο κ.λ.π. περναει και η ωρα ευχαριστα τις περισσοτερες φορες ....!. :cool:
 
Top Bottom