Αλλαγή Trasnalp με νεώτερο μοντέλο V-Strom?

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Εγώ προσωπικά προτιμώ το Vstrom, γιατί το θεωρώ από τα πιο ολοκληρωμένα της αγοράς με αρκετές λύσεις για όλα τα σημεία στα οποία υστερεί ή μπορεί να προκύψουν, συν, όπως σου είπα, μένεις στην κατηγορία που ήδη είσαι, αλλά βελτιώνεσαι σχεδόν παντού, όμως...
επειδή προσπαθείς να σκεφτείς το θέμα οικονομοτεχνικά και καλά κάνεις, θα σου πω το δικό μου σκεπτικό:
Γενικά είμαι κατά του καινούριου, θεωρώ ότι συνήθως βγαίνεις οικονομικά χαμένος, ιδίως αν βαριέσαι εύκολα, όπως εγώ, αλλά αυτή τη στιγμή αγοράζεις CF του '19 ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ με 4.890, άρα σε τιμή μεταχειρισμένου, καθώς πριν μερικούς μήνες, αν δεν κάνω λάθος, κόστιζε περίπου 6.000. Αν δώσεις 50% προκαταβολή, δηλαδή χοντρικά 2.500, που φαντάζομαι ότι τα έχεις, καθώς περίπου τόσα πιστεύω ότι θα έδινες επιπλέον σε έμπορο για ανταλλαγή (ειδικά στην 3η επιλογή σου), τα υπόλοιπα θα πρέπει να τα αποπληρώσεις σε 24 άτοκες δόσεις (λογικά γύρω στα 100€ το μήνα), όμως θα έχεις τον χρόνο να δώσεις το δικό σου στην τιμή που "αξίζει", ειδικά περιμένοντας να πλησιάσει το καλοκαίρι και να ελπίζοντας να ξεφύγουμε από αυτή την αηδία που ζούμε τώρα. Προφανώς δε θέλω να κάνω κουμάντο στην τσέπη σου.
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Και εγω σκεφτομαι οπως εσυ Πετρο προτιμω τα japan απο τα κινεζικα θα επαιρνα κουτα η 2 - 3 χρονων στρωμα Απο την στιγμη που το μπατζετ ητανε γυρω στα 4500 ευρω θα επαιρνα το cf η τιμη του ειναι παρα πολυ καλη και για δυο χρονια υπαρχει εγγυηση και ακουγονται καλες κριτικες Το στρωμα 12ετιας δεν το θεωρω καλη αγορα στα 4500 ευρω ασε που τα περισσοτερα ειναι με γυρισμενα χλμ και φτιαχτο βιβλιο σερβις , αναβαθμιση δεν ειναι να παρεις 4 χρονων μοτο νεοτερο ειναι να παρεις καινουργιο η πιο πολλα κυβικα
Οπως και να εχει ψαχτο λιγο καλυτερα και καλες αγορες
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Προσωπικά θα ένιωθα περισσότερη ανασφάλεια με μηχανάκι 12ετίας κι ας θεωρείται το πιο αξιόπιστο, παρά με καινούριο που σαν μοντέλο περπατάει ήδη 3-4 χρόνια και δεν ακούστηκε κάτι τρομερό.

But that's just me..
Αν ένα όχημα δεν βγάζει ζημιές, και δεν εχει καγκουρευτει απ τον προηγούμενο.. Δεν έχεις προβλήματα. Τα 100.000χλμ που μπορεί να χει και η ελαφρώς μειωμένη συμπίεση να στο πω κι έτσι δεν το κάνουν αναξιόπιστο...
Βεβαια και το CF μπορεί να είναι απροβληματιστο, αλλά ακόμα είναι νωρίς..
Φίλος με tdm 900 έχει περάσει τις 400.000χλμ..και είναι και κάγκουρας!
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
αγοράζεις CF του '19 ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ με 4.890, άρα σε τιμή μεταχειρισμένου, καθώς πριν μερικούς μήνες, αν δεν κάνω λάθος, κόστιζε περίπου 6.000.
όπως έχει πει πολλάκις και ο @Drake Ramore ,μτχ vstrom θα βρεις στα λεφτά αυτά με 50k χλμ και θα θες 1500 τουλάχιστον για αμορτισέρ/μοχλικά/τσιμούχες και λοιπά κοκοψίνια....
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
όπως έχει πει πολλάκις και ο @Drake Ramore ,μτχ vstrom θα βρεις στα λεφτά αυτά με 50k χλμ και θα θες 1500 τουλάχιστον για αμορτισέρ/μοχλικά/τσιμούχες και λοιπά κοκοψίνια....
Όχι ρε μλκ τι 1500.. 2χιλιαρικα τουλάχιστο..
Ρε έχετε ζουρλαθει όλοι??
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.408
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Και εγω σκεφτομαι οπως εσυ Πετρο προτιμω τα japan απο τα κινεζικα θα επαιρνα κουτα η 2 - 3 χρονων στρωμα Απο την στιγμη που το μπατζετ ητανε γυρω στα 4500 ευρω θα επαιρνα το cf η τιμη του ειναι παρα πολυ καλη και για δυο χρονια υπαρχει εγγυηση και ακουγονται καλες κριτικες Το στρωμα 12ετιας δεν το θεωρω καλη αγορα στα 4500 ευρω ασε που τα περισσοτερα ειναι με γυρισμενα χλμ και φτιαχτο βιβλιο σερβις , αναβαθμιση δεν ειναι να παρεις 4 χρονων μοτο νεοτερο ειναι να παρεις καινουργιο η πιο πολλα κυβικα
Οπως και να εχει ψαχτο λιγο καλυτερα και καλες αγορες
Ναι συμφωνω ,οταν εψαχνα για στρομα ,ολα οσα ειχα βρει δεν ηταν ουτε ενα καθαρο
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Βαλε αγγελια το Τρανσαλπ σε ρεαλιστικη τιμη .
Αφου παρεις τιμη απο τον εμπορο εννοειται.
Το ΤΑ θα φυγει για πλακα.
Εγω το εδωσα σε 5 μερες και με παιρναν κι ενα μηνα μετα κι ας ειχα κατεβασει την αγγελια Rolling .
Γνωμη μου ειναι να πας στο ολοκαινουριο cf moto ,οτι και να βγαλει το μοτερ ειναι er6 καβασακι ,μην τρελαινεσαι.
Αλλιως οσο πιο καινουριο στρωμα.
Αν υπαρχει σταθερη δουλεια ,θα εβαζα το ταληρο προκαταβόλα και μερικες δοσεις και θα πηγαινα στο στροματακι κουτα,4 χρονια εγγυηση .
Με καπου 3μισι χ.ευρω ανοιγμα στον.προϋπολογισμο σου
ΜΕ το μοτέρ er6 θα σου πω εγώ τι πρέπει να προσέχεις και που πάσχει. Γιάννη το πουλάς το transapl γιατί ενδιαφέρομαι!!! Rolling Rolling
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.408
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
ΜΕ το μοτέρ er6 θα σου πω εγώ τι πρέπει να προσέχεις και που πάσχει. Γιάννη το πουλάς το transapl γιατί ενδιαφέρομαι!!! Rolling Rolling
Ρε με είχαν σκάσει σε λέω abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk
Που το έβρισκαν το τηλέφωνο δε ξέρω cdefghig
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
667
Ηλικία
42
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Εγώ προσωπικά προτιμώ το Vstrom, γιατί το θεωρώ από τα πιο ολοκληρωμένα της αγοράς με αρκετές λύσεις για όλα τα σημεία στα οποία υστερεί ή μπορεί να προκύψουν, συν, όπως σου είπα, μένεις στην κατηγορία που ήδη είσαι, αλλά βελτιώνεσαι σχεδόν παντού, όμως...
επειδή προσπαθείς να σκεφτείς το θέμα οικονομοτεχνικά και καλά κάνεις, θα σου πω το δικό μου σκεπτικό:
Γενικά είμαι κατά του καινούριου, θεωρώ ότι συνήθως βγαίνεις οικονομικά χαμένος, ιδίως αν βαριέσαι εύκολα, όπως εγώ, αλλά αυτή τη στιγμή αγοράζεις CF του '19 ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ με 4.890, άρα σε τιμή μεταχειρισμένου, καθώς πριν μερικούς μήνες, αν δεν κάνω λάθος, κόστιζε περίπου 6.000. Αν δώσεις 50% προκαταβολή, δηλαδή χοντρικά 2.500, που φαντάζομαι ότι τα έχεις, καθώς περίπου τόσα πιστεύω ότι θα έδινες επιπλέον σε έμπορο για ανταλλαγή (ειδικά στην 3η επιλογή σου), τα υπόλοιπα θα πρέπει να τα αποπληρώσεις σε 24 άτοκες δόσεις (λογικά γύρω στα 100€ το μήνα), όμως θα έχεις τον χρόνο να δώσεις το δικό σου στην τιμή που "αξίζει", ειδικά περιμένοντας να πλησιάσει το καλοκαίρι και να ελπίζοντας να ξεφύγουμε από αυτή την αηδία που ζούμε τώρα. Προφανώς δε θέλω να κάνω κουμάντο στην τσέπη σου.
Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές και δεν παρεξηγώ κανέναν για τη γνώμη σας.

Θα ρίξω και μια ματιά στα CF και βλέπουμε παίδες. Σας ευχαριστώ και παλι για το χρόνο σας.
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
667
Ηλικία
42
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Ναι συμφωνω ,οταν εψαχνα για στρομα ,ολα οσα ειχα βρει δεν ηταν ουτε ενα καθαρο
Αυτό είναι κάτι άλλο που με προβληματίζει...

Πώς μπορούμε να σιγουρευτούμε ότι ένα μηχανάκι είναι καθαρό?

Υπάρχουν ιδιωτικές εταιρίες που το πιστοποιούν?
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.408
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Αυτό είναι κάτι άλλο που με προβληματίζει...

Πώς μπορούμε να σιγουρευτούμε ότι ένα μηχανάκι είναι καθαρό?

Υπάρχουν ιδιωτικές εταιρίες που το πιστοποιούν?
Πινακίδα στον ασφαλιστή σου .
Το πρώτο που κάνουμε.
Μετά από κοντά ,με ένα δύο φίλους σχετικούς ελεγχο .
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αυτό είναι κάτι άλλο που με προβληματίζει...

Πώς μπορούμε να σιγουρευτούμε ότι ένα μηχανάκι είναι καθαρό?

Υπάρχουν ιδιωτικές εταιρίες που το πιστοποιούν?
Τι εννοείς καθαρό; Επειδη όλοι εννοούν διαφορετικά πραγματα
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
667
Ηλικία
42
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Τι εννοείς καθαρό; Επειδη όλοι εννοούν διαφορετικά πραγματα
Καθαρό εννοώ να μην είναι γυρισμένα τα χιλιόμετρα και να μην είχε σοβαρές ζημιές και να το έχουν ξαναφτιάξει.
 

gs1100n

new member
Δημοσιεύσεις
343
Ηλικία
44
Όνομα
Νίκος
Θα δωσεις το ΤΑ για πιο off καταστασεις με vstrom ?
Το vstrom ειναι ιδια κατηγορία με το TA ουσιαστικα αλλα πιο on...
Δεν αξιζει αυτη η αλλαγη..
Κρατα το ΤΑ ή πηγαινε σε αλλη πιο συγχρονη μότο ή αλλη κατηγορία..
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.494
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Καθαρό εννοώ να μην είναι γυρισμένα τα χιλιόμετρα και να μην είχε σοβαρές ζημιές και να το έχουν ξαναφτιάξει.

Eνας καλος μαστορας μπορει να δει πεντε πραγματακια και να κανει μια ψευτοεκτιμηση για την κατασταση της moto.Δυσκολο ομως να καταλαβει με μια ματια αν καιει λαδια,αν εχει θεμα σε ηλεκτρικα κλπ.Τις περισοτερες φορες βγαζουμε πιο ασφαλη συμπερασματα βλεποντας τον ιδιοκτητη και τα στοιχεια που κραταει για τις εργασιες που κανει.

Ο ασφαλιστης σου μπορει να δει αν εχει εμπλακει σε σοβαρο τροχαιο.Φυσικα υπαρχει η πιθανοτητα να εχει στουκαρει μονος του σε καμμια κολονα και αυτο ειναι κατι που δενθα μπορεσει να δει.

Τελος τα χλμ μπορεις να τα ελεγξεις βλεποντας αυτα που δηλωνει καθε δυο χρονια που περναει ΚΤΕΟ.Και εδω παλι αυτο που θελει να στην κανει την δουλεια,τα γυρναει καθε φορα λιγο πριν περασει ΚΤΕΟ.

Ρισκο ειναι που θελει να εχεις τα ματια σου ανοιχτα και να μπορεις να συνδυασεις διαφορα.Πχ αν σου πει οτι την αλυσιδα την εχει 10000χλμ και εχει κρεμασει σαν πολυφωτο κατι παει στραβα.

Βρες εναν μαστορα εμπιστοσυνης να την δει και οτι κατσει.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Καθαρό εννοώ να μην είναι γυρισμένα τα χιλιόμετρα και να μην είχε σοβαρές ζημιές και να το έχουν ξαναφτιάξει.
Μοντέλα μετά το 2008 που ξεκίνησαν τα ΚΤΕΔ δεν μπορούν να γυρίσουν τα χλμ. Φαίνονται σε κάθε ΚΤΕΟ, όλο το ιστορικό. Όταν κατι δεν θα σου αρέσει σε αυτό που βλέπεις, δεν αγοράζεις. Προσοχή σε εισαγόμενα μεταχειρισμένα. Εκεί παίζουν μαιμουδιές με τα χλμ.

Για σοβαρές ζημιές και ξαναφτιάξιμο, δεν μπορείς να κάνεις πολλά. Θα το δεις με κάποιον μηχανικό που ξέρει το μοντέλο, αλλά και πάλι σου λέω πως ούτε αυτό φτάνει. Απλά αν δεις πολλές περίεργες ενδείξεις πως κάτι δεν πάει καλά, συνηθως ετσι είναι.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.494
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ειδα οτι κοιτας μηχανακια απο επαγγελματιες.

Χωρις να θελω να κατηγορησω τους επαγγελματιες του χωρου,ειναι σιγουρο οτι θα "κρυψουν" αρκετες ατελειες προκειμενου να πουλησουν.Κατι απολυτα φυσιολογικο και θεμιτο μεχρι ενος σημειου,αλλα εσενα σε ενδιαφερει να την δεις πριν την "αναστυλωσουν".
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
ειναι καλο μηχανακι το βστορμ,σε σχεση με το τρανσαλπ που εχεις ,εχει καλυτερη ποιοτητα,καιει λιγοτερο και σαφως καλυτερη οδηγικη συμπεριφορα.Τοστρωμα πρωτης γενιας,βγηκε τοτε για να καθαρισει το τρανσαλπ και σε γενικες γραμμες το καταφερε...Μηχανακι ευκολο στην οδηγηση,απλο στην συντηρηση,αλλα πανω απο 3500ε με την καμια μην δωσεις..
αν χωρας για μενα θα ελεγα και βερσους...ακομα πιο ευκολο μηχανακι οδηγικα,καλυτερα φρενα και πιο ελαφρυ απ το στρωμα
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
Επισης επειδη σε προσφατη βολτα 1000 χλμ(οκτωβρη) ειχαμε μαζι στην παρεα το τρασαλπ σαν το δικο σου,το συγκρινα σε ολη τη διαδρομη με το μπενελι 500,το χαμηλο...
Δεν κερδιζε πουθενα ο γιαπωνεζος...
παντου εχανε,,θες καταναλωση,θες συμπεριφορα,θες φωτα και πηγαιναν τα παιδια τα ιδια παντου...
τρομερη εντυπωση η καταναλωση σε μια παρεα που πηγαινε ολοι μαζι..
180 χλμ τρανσαλπ 12 λιτρα
μπενελι 9!!!
15 λιτρα διαφορα περιπου στη βολτα!!!!!!
και απο δυναμη απο κατω πηγαιναν τα ιδια..
για μπενελι λεω το χαμηλο με την μικρη ζαντα εμπρος που ειναι καλο στην ασφαλτο,οχι με την 21
 
Top Bottom