Αλλαγή Trasnalp με νεώτερο μοντέλο V-Strom?

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
667
Ηλικία
42
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Καλημέρα στην παρέα!

Θα ήθελα την γνώμη σας και την εμπειρία σας μιας και δεν είμαι και ο πιο ειδικός για τις μηχανές και τις επιδόσεις.

Έχω τα τελευταία 5 χρόνια μία Transalp του 2004. Γενικά την χρησιμοποιώ μέσα στην πόλη και κάποιες μικρές εκδρομές όπως και έχουμε βρεθεί με κάποιους από την παρέα και ίσως με θυμάστε. Ποτέ όμως δεν χρειάστηκε να πάω και ιδιαίτερα σε χώμα.

Οι λόγοι που με κάνουν να σκέφτομαι να αλλάξω είναι:
1) δεν έχει ABS
2)Είναι 17 χρονών πια
3)θα ήθελα κάτι περισσότερο για on παρά για off road.
4) μια νεώτερη μηχανή θα έχει πιο νέες τεχνολογίες όπως ABS και tubeless λάστιχα.

Έτσι λοιπόν σκέφτομαι μήπως την αλλάξω. Το budget είναι γύρω στα 4500 χωρίς μεγάλες αποκλίσεις. Επίσης σκέφτομαι να την πάρω από έμπορο για να γίνει ανταλλαγή με την παλιά και να μην τις έχω ταυτόχρονα και τις δύο και να γλιτώσω όλο το τρεξιμο για τις μεταβιβάσεις.


Επίσης απο μια ματιά που έριξα η V-Strom είναι μία μηχανή που μου αρέσει on/off και για ταξίδια μηχανή.

Θα ήθελα την γνώμη σας λοιπόν αν είναι μία καλή επιλογή ή αν έχετε άλλες προτάσεις. Επίσης έχω στο μυαλό μου κάποιες προτάσεις που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας και να μου πείτε την γνώμη σας πώς σας φαίνονται value for money.




Προσωπικά κλίνω προς την τελευταία. Είναι λίγο τσιμπημένη αλλά μήπως είναι και πιο σίγουρο με αυτό τον τρόπο ότι χιλιόμετρα θα είναι σωστά και θα είναι και καθαρή σαν μηχανή (ατρακάριστη).

Σας Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν μακρηγόρησα.

ΥΓ. Αν με το κείμενο μου είμαι ενάντια σε κάποιους κανόνες του forum παρακαλώ να σβήσετε ότι κρίνετε σωστό και ζητώ συγγνώμη
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
667
Ηλικία
42
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Σ'ευχαριστώ Πάνο για την απάντηση σου αλλά τα CF δεν έχουν θέματα με αντιπροσωπίες ανταλλακτικά κλπ?

Και ένα CF με ένα V-Strom έχουν την ίδια αξιοπιστία?

Ας πούμε το Transalp με ό,τι αρνητικά έχει ήταν όλα αυτά τα χρόνια απροβλημάτιστο. Δεν μου έβγαλε κανένα πρόβλημα πέρα από τα προγραμματισμένα service.
 
N

notakos600

Guest
Καλημέρα στην παρέα!

Θα ήθελα την γνώμη σας και την εμπειρία σας μιας και δεν είμαι και ο πιο ειδικός για τις μηχανές και τις επιδόσεις.

Έχω τα τελευταία 5 χρόνια μία Transalp του 2004. Γενικά την χρησιμοποιώ μέσα στην πόλη και κάποιες μικρές εκδρομές όπως και έχουμε βρεθεί με κάποιους από την παρέα και ίσως με θυμάστε. Ποτέ όμως δεν χρειάστηκε να πάω και ιδιαίτερα σε χώμα.

Οι λόγοι που με κάνουν να σκέφτομαι να αλλάξω είναι:
1) δεν έχει ABS
2)Είναι 17 χρονών πια
3)θα ήθελα κάτι περισσότερο για on παρά για off road.
4) μια νεώτερη μηχανή θα έχει πιο νέες τεχνολογίες όπως ABS και tubeless λάστιχα.

Έτσι λοιπόν σκέφτομαι μήπως την αλλάξω. Το budget είναι γύρω στα 4500 χωρίς μεγάλες αποκλίσεις. Επίσης σκέφτομαι να την πάρω από έμπορο για να γίνει ανταλλαγή με την παλιά και να μην τις έχω ταυτόχρονα και τις δύο και να γλιτώσω όλο το τρεξιμο για τις μεταβιβάσεις.


Επίσης απο μια ματιά που έριξα η V-Strom είναι μία μηχανή που μου αρέσει on/off και για ταξίδια μηχανή.

Θα ήθελα την γνώμη σας λοιπόν αν είναι μία καλή επιλογή ή αν έχετε άλλες προτάσεις. Επίσης έχω στο μυαλό μου κάποιες προτάσεις που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας και να μου πείτε την γνώμη σας πώς σας φαίνονται value for money.




Προσωπικά κλίνω προς την τελευταία. Είναι λίγο τσιμπημένη αλλά μήπως είναι και πιο σίγουρο με αυτό τον τρόπο ότι χιλιόμετρα θα είναι σωστά και θα είναι και καθαρή σαν μηχανή (ατρακάριστη).

Σας Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν μακρηγόρησα.

ΥΓ. Αν με το κείμενο μου είμαι ενάντια σε κάποιους κανόνες του forum παρακαλώ να σβήσετε ότι κρίνετε σωστό και ζητώ συγγνώμη
Το VSTROM είναι το νέο ΧΤ600... το απόλυτο εργαλείο για την Ελλάδα.
Μετακίνηση, ταξίδια, αξιοπιστία.
Χτυπα αυτό που θα σου κάνει κλικ.
 
Last edited by a moderator:

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Καλημέρα στην παρέα!

Θα ήθελα την γνώμη σας και την εμπειρία σας μιας και δεν είμαι και ο πιο ειδικός για τις μηχανές και τις επιδόσεις.

Έχω τα τελευταία 5 χρόνια μία Transalp του 2004. Γενικά την χρησιμοποιώ μέσα στην πόλη και κάποιες μικρές εκδρομές όπως και έχουμε βρεθεί με κάποιους από την παρέα και ίσως με θυμάστε. Ποτέ όμως δεν χρειάστηκε να πάω και ιδιαίτερα σε χώμα.

Οι λόγοι που με κάνουν να σκέφτομαι να αλλάξω είναι:
1) δεν έχει ABS
2)Είναι 17 χρονών πια
3)θα ήθελα κάτι περισσότερο για on παρά για off road.
4) μια νεώτερη μηχανή θα έχει πιο νέες τεχνολογίες όπως ABS και tubeless λάστιχα.

Έτσι λοιπόν σκέφτομαι μήπως την αλλάξω. Το budget είναι γύρω στα 4500 χωρίς μεγάλες αποκλίσεις. Επίσης σκέφτομαι να την πάρω από έμπορο για να γίνει ανταλλαγή με την παλιά και να μην τις έχω ταυτόχρονα και τις δύο και να γλιτώσω όλο το τρεξιμο για τις μεταβιβάσεις.


Επίσης απο μια ματιά που έριξα η V-Strom είναι μία μηχανή που μου αρέσει on/off και για ταξίδια μηχανή.

Θα ήθελα την γνώμη σας λοιπόν αν είναι μία καλή επιλογή ή αν έχετε άλλες προτάσεις. Επίσης έχω στο μυαλό μου κάποιες προτάσεις που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας και να μου πείτε την γνώμη σας πώς σας φαίνονται value for money.




Προσωπικά κλίνω προς την τελευταία. Είναι λίγο τσιμπημένη αλλά μήπως είναι και πιο σίγουρο με αυτό τον τρόπο ότι χιλιόμετρα θα είναι σωστά και θα είναι και καθαρή σαν μηχανή (ατρακάριστη).

Σας Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν μακρηγόρησα.

ΥΓ. Αν με το κείμενο μου είμαι ενάντια σε κάποιους κανόνες του forum παρακαλώ να σβήσετε ότι κρίνετε σωστό και ζητώ συγγνώμη
Πέτρο την μοτό σου καλύτερα δώσε την εσύ γιατί ο έμπορος θα στην πάρει αρκετά φθηνότερα. Πολύ καλή ιδέα είναι του Πάνου γιατί θα έχεις μια καινούργια μοτό με πολύ καλές κριτικές. Yes
 
N

notakos600

Guest
Πέτρο την μοτό σου καλύτερα δώσε την εσύ γιατί ο έμπορος θα στην πάρει αρκετά φθηνότερα. Πολύ καλή ιδέα είναι του Πάνου γιατί θα έχεις μια καινούργια μοτό με πολύ καλές κριτικές. Yes
Γιατί να μη μείνει στα σίγουρα Άγγελε;
Το Vstrom είναι τέρας αξιοπιστίας.
Τα CF είναι σχετικά καινούρια.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Γιατί να μη μείνει στα σίγουρα Άγγελε;
Το Vstrom είναι τέρας αξιοπιστίας.
Τα CF είναι σχετικά καινούρια.
Σίγουρα παναγιώτη είναι πολύ καλά αλλά είναι σε κυκλοφορία ήδη μια δεκαετία και πάνω με ότι αυτό συνεπάγεται σε φθορές. Απλά στο καινούργιο θα είναι ήσυχος για χρόνια και δεν έχω ακούσει για το cf άσχημες γνώμες.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Καινούριο CF ψηφίζω κι εγώ.
Με 4500 θα πάρεις ένα σχετικά καλό Vstrom. Κι όταν λέω σχετικά καλό εννοώ πως θα είναι μοντέλο 2007-2009, θα έχει κανα 50-60κ χλμ πάνω και ανα 5000 χλμ θα σου ζητάει και κάτι απο αναλώσιμα ή ανταλλακτικά που φθείρονται.

Επίσης (και στο λέω όπως μου το είπε ο μάστορας μου όταν είχα φάει κόλλημα να πάρω vstrom ή όποιο άλλο μοντέλο με ABS), οι μονάδες των ABS των πρώτων vstrom συχνά πυκνά τα παίζουν και το κόστος είναι κάπου στο 500άρικο. Με αποτέλεσμα οι περισσότεροι να αποφασίζουν να το απενεργοποίησουν. Μου ανέφερε πχ πως της αστυνομίας το έχουν όλα απενεργοποιημένο στην περιοχή, επειδή τα παιδιά πολλές φορές πληρώνουν την συντήρηση απο την τσέπη τους.


Το κούτα, είναι κούτα.
και δεν ξέρω ρε συ. Όταν έψαχνα Vstrom με "ζόριζε" πολύ (ψυχολογικά) να δώσω 4κ που ζητούσαν εδώ για μοντέλα 12ετίας με 60000 χλμ, όταν θυμάμαι πως το 2007-2008 το έπαιρνες καινούριο παραεισαγωγή στα 7κ. Με 4k μέχρι και Varadero παίρνεις περίπου εκείνης της εποχής. Δεν το λέω για να τα συγκρίνω σαν μηχανές. Αλλά το varadero τότε έκανε 4 k πάνω απο το Vstrom καινούριο. Είπαμε, να κρατάει τιμή το στρώμα, είναι καλό μηχανάκι, αλλά κάπου στα πλαίσια της λογικής.
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.287
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Πετραν,στη γειτονια μας (Βουλιαγμενης και Καρπου νομιζω) υπαρχει μοτομαγαζο που ειναι αντιπροσωπος για το CF!
Πηγαινε να το δεις απο κοντα,να το οδηγησεις,κι αν σου κατσει καλα προχωρησε στην αγορα του!!
Ακουγονται παρα πολυ καλα λογια (προς το παρον),για το συγκεκριμενο!!

Το στρωμα καλο, χρυσο,αλλα ρε φιλε 4500 για ενα μοτο 650cc και ανω των 10 ετων...too much!!!
Aν παλι εσενα σου γουσταρει,οτι και να λεμε εμεις...θα το παρεις!!!!!
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Αν και καταλαβαίνω πως ίσως είναι λίγο ταλαιπωρία να το πουλήσεις μόνος σου, πιστεύω ότι αξίζει, γιατί και καλύτερες ευκαιρίες θα βρεις από ιδιώτη και οικονομικά στην ανταλλαγή είσαι ριγμένος.
Όσον αφορά το Vstrom, θεωρώ πως είναι πολύ καλή ως επιλογή και σαφής βελτίωση σε όλους τους τομείς σε σχέση με αυτό που έχεις τώρα, εφόσον δεν σε ενδιαφέρει να κινηθείς εκτός δρόμου.
Επίσης, κατά τη γνώμη μου, επέλεξε κάποιο που έχει τα αξεσουάρ που σε ενδιαφέρουν, μιας και τα περισσότερα είναι υπέρ του δέοντος φορτωμένα και εφόσον δεν την παίρνεις από χέρι, πάρε το φτηνότερο, αφού τσεκάρεις αρχικά το ΚΤΕΟ για χιλιόμετρα και και την ασφάλεια για καταγεγραμμένα ατυχήματα. Γενικά είναι αξιόπιστο μηχανάκι και φτηνό στα ανταλλακτικά και δε νομίζω ότι αξίζει να δώσεις παραπάνω χρήματα για μία, μόνο θεωρητικά, ασφαλέστερη επιλογή.
Τέλος, το μεγαλύτερο ρίσκο που παίρνεις με αυτό το μηχανάκι, είναι να σου τύχει κάποιο που καίει λάδια, κάτι που, απ' όσο ξέρω, συνέβαινε κατά κύριο λόγο στα μοντέλα από 2ο εξάμηνο '06 έως και '08 οπότε ίσως είναι καλύτερα να κοιτάξεις για '09 και μετά.
Καλή τύχη στην επιλογή σου! Πιστεύω ότι είναι πολύ καλή εποχή για αγορές, δυστυχώς!
edit: Οι Αστυνομικοί απενεργοποιούν το abs κυρίως λόγω της κακής λειτουργίας του και πολύ σπάνια λόγω βλάβης. Μου το πρότειναν κι εμένα κάποιοι, αλλά δεδομένης της κακής αίσθησης των φρένων, αν και ποτέ δεν είχα μηχανάκι με abs, προτίμησα να μην το απενεργοποιήσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Το Τρανσαλπ θα στο πάρουν χώμα.Αν μπορείς δώσε το εσύ Πέτρο.

Τώρα για το επόμενο θα το πάω 'μέσω... Λαμίας."
Να περάσεις Πέτρο να δεις το CF.Δεν χάνεις τίποτα.
Αν μπορείς να το κάνεις βόλτα.Αν σου κάνει κλικ οκ.

Αν όχι...
Καλοτάξιδο.(αν είναι ότι βλέπω)

 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Το vstrom και το CF. Έχουν αρκετές διαφορές..
θέση συνεπιβάτη.. 19 τροχός εμπρός vs 17..και υποθέτω πιο μακρύ μεταξόνιο το στρομα..και πιο ταξιδιαρικο.. . Είναι σε διαστάσεις 1000.
Οπότε το διλλημα δεν είναι μόνο μτχ Japan νs κινεζικο
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Κύριοιιιιιι....
Ξέρετε πολύ καλά ΟΛΟΙ ότι "κρατάνε τιμή" τα μηχανάκια που στη συνείδηση του κόσμου και της αγοράς θεωρούνται αξιόπιστα(το δυνατόν απροβλημάτιστα).

Για τα "άλλα".. ακριβά δε μιλάω.cdef

Δεν θα πω ότι είναι καλό ή σωστό αυτό.Θα πω όμως ότι είναι ωραία να μη σκέφτεται το κεφάλι τι μπορεί να βγάλει το μηχανάκι.- Bcdefgh


Ωmega:Ιδιοκτήτης BMW abcdefghgk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δεν θα πω ότι είναι καλό ή σωστό αυτό.Θα πω όμως ότι είναι ωραία να μη σκέφτεται το κεφάλι τι μπορεί να βγάλει το μηχανάκι.- Bcdefgh
Προσωπικά θα ένιωθα περισσότερη ανασφάλεια με μηχανάκι 12ετίας κι ας θεωρείται το πιο αξιόπιστο, παρά με καινούριο που σαν μοντέλο περπατάει ήδη 3-4 χρόνια και δεν ακούστηκε κάτι τρομερό.

But that's just me
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
667
Ηλικία
42
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.

Και τα CF ρε παιδιά τί ισχύ θα έχουν στην μεταπώληση? Θα τα παίρνει κανείς μετά από κάποια χρόνια ή θα μένουν στο ράφι? Μπορεί να λέω βλακείες βέβαια....

Γενικά θέλω να έχω ένα μηχανάκι που να έχω γενικά το κεφάλι μου ήσυχο, να μπορώ να κάνω κάποια ταξίδια με άνεση και να είναι ξεκάθαρα πιο βελτιωμένο σε σχέση με αυτό που έχω..
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.495
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Σ'ευχαριστώ Πάνο για την απάντηση σου αλλά τα CF δεν έχουν θέματα με αντιπροσωπίες ανταλλακτικά κλπ?

Και ένα CF με ένα V-Strom έχουν την ίδια αξιοπιστία?

Ας πούμε το Transalp με ό,τι αρνητικά έχει ήταν όλα αυτά τα χρόνια απροβλημάτιστο. Δεν μου έβγαλε κανένα πρόβλημα πέρα από τα προγραμματισμένα service.

Με αντιπροσωπειες οχι,γιατι απ οτι ειδα στην Αττικη εχει 4-5.Για ανταλλακτικα ειναι νωρις να γνωριζουμε αλλα εχω την αισθηση οτι ο εισαγωγεας το εχει παρει στα σοβαρα.

Το Στρωμα καλο χρυσο αλλα εχει κανει τον κυκλο του εδω και καιρο.Πολυ συντομα βλεπω να πεφτουν παρα πολυ οι τιμες τους.

Το καλο με το cf ειναι οτι δεν εχει ακραια τεχνολογια οποτε ειναι σχετικα ευκολα επισκευασιμο.Θα ελεγα να του ριξεις πρωτα μια ματια και μετα παρε τις αποφασεις σου.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.

Και τα CF ρε παιδιά τί ισχύ θα έχουν στην μεταπώληση? Θα τα παίρνει κανείς μετά από κάποια χρόνια ή θα μένουν στο ράφι? Μπορεί να λέω βλακείες βέβαια....

Γενικά θέλω να έχω ένα μηχανάκι που να έχω γενικά το κεφάλι μου ήσυχο, να μπορώ να κάνω κάποια ταξίδια με άνεση και να είναι ξεκάθαρα πιο βελτιωμένο σε σχέση με αυτό που έχω..
Αυτο με την μεταπώληση είναι λίγο άκυρο, για δύο λόγους.
Πρώτον αν αγοράζεις σύμφωνα με την μεταπώληση, υπάρχει περιπτωση να μην πάρεις αυτό που θέλεις ή αυτό που χρειάζεσαι.
Δευτερον, κρίνεις την μεταπώληση με στοιχεία του σήμερα.
Κι έρχομαι εγώ και ρωτάω. Αν σήμερα αγοράσεις μοντέλο 2008 με 4500 ευρώ, σε 10 χρόνια που θα το δώσεις θα είναι 22 χρονών! Πόσα πιστευεις οτι θα πάρεις στην μεταπώληση; 2000 ευρώ; 2200; Παραπάνω αμφιβάλω. Και μην λέω και πολλά. Δες ας πούμε πόσο πουλιέται σήμερα ένα μοντέλο ον οφ του 1997 και θα καταλάβεις. Δες πχ τρανσαλπ 600 του 1997-1998 που τότε ήταν κορυφαίο μοντέλο σε πωλήσεις
Αντίστοιχα το CF θα είναι δεκαετίας, αισθητά πιο φρέσκο, με σύγχρονες τεχνολογίες κλπ.
Πιστεύεις θα πέσει κάτω απο 2000 ευρώ; Πολύ αμφιβάλω. Βλέπω πως κρατάνε τιμές όλα τα κινέζικα 5ετίας πλέον. Απο Benelli μέχρι Daytona, αλλά και CF. Όχι στο επίπεδο των Ιαπώνων, αλλά κρατάνε όσο και κάποια Ευρωπαικά.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.408
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Βαλε αγγελια το Τρανσαλπ σε ρεαλιστικη τιμη .
Αφου παρεις τιμη απο τον εμπορο εννοειται.
Το ΤΑ θα φυγει για πλακα.
Εγω το εδωσα σε 5 μερες και με παιρναν κι ενα μηνα μετα κι ας ειχα κατεβασει την αγγελια Rolling .
Γνωμη μου ειναι να πας στο ολοκαινουριο cf moto ,οτι και να βγαλει το μοτερ ειναι er6 καβασακι ,μην τρελαινεσαι.
Αλλιως οσο πιο καινουριο στρωμα.
Αν υπαρχει σταθερη δουλεια ,θα εβαζα το ταληρο προκαταβόλα και μερικες δοσεις και θα πηγαινα στο στροματακι κουτα,4 χρονια εγγυηση .
Με καπου 3μισι χ.ευρω ανοιγμα στον.προϋπολογισμο σου
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.413
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Καλημέρα στην παρέα!

Θα ήθελα την γνώμη σας και την εμπειρία σας μιας και δεν είμαι και ο πιο ειδικός για τις μηχανές και τις επιδόσεις.

Έχω τα τελευταία 5 χρόνια μία Transalp του 2004. Γενικά την χρησιμοποιώ μέσα στην πόλη και κάποιες μικρές εκδρομές όπως και έχουμε βρεθεί με κάποιους από την παρέα και ίσως με θυμάστε. Ποτέ όμως δεν χρειάστηκε να πάω και ιδιαίτερα σε χώμα.

Οι λόγοι που με κάνουν να σκέφτομαι να αλλάξω είναι:
1) δεν έχει ABS
2)Είναι 17 χρονών πια
3)θα ήθελα κάτι περισσότερο για on παρά για off road.
4) μια νεώτερη μηχανή θα έχει πιο νέες τεχνολογίες όπως ABS και tubeless λάστιχα.

Έτσι λοιπόν σκέφτομαι μήπως την αλλάξω. Το budget είναι γύρω στα 4500 χωρίς μεγάλες αποκλίσεις. Επίσης σκέφτομαι να την πάρω από έμπορο για να γίνει ανταλλαγή με την παλιά και να μην τις έχω ταυτόχρονα και τις δύο και να γλιτώσω όλο το τρεξιμο για τις μεταβιβάσεις.


Επίσης απο μια ματιά που έριξα η V-Strom είναι μία μηχανή που μου αρέσει on/off και για ταξίδια μηχανή.

Θα ήθελα την γνώμη σας λοιπόν αν είναι μία καλή επιλογή ή αν έχετε άλλες προτάσεις. Επίσης έχω στο μυαλό μου κάποιες προτάσεις που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας και να μου πείτε την γνώμη σας πώς σας φαίνονται value for money.




Προσωπικά κλίνω προς την τελευταία. Είναι λίγο τσιμπημένη αλλά μήπως είναι και πιο σίγουρο με αυτό τον τρόπο ότι χιλιόμετρα θα είναι σωστά και θα είναι και καθαρή σαν μηχανή (ατρακάριστη).

Σας Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν μακρηγόρησα.

ΥΓ. Αν με το κείμενο μου είμαι ενάντια σε κάποιους κανόνες του forum παρακαλώ να σβήσετε ότι κρίνετε σωστό και ζητώ συγγνώμη
Το πρώτο μάλλον ΔΕΝ έχει abs,δεν διακρίνονται πουθενά οι διάτρητοι δίσκοι του και ούτε το γράφει στα φτερά.
Το τρίτο πάλι το θεωρώ ακριβό για τα χλμ του και σιγά τα δώρα που δίνει!
Το δεύτερο είναι το πιο τίμιο.

Από την άλλη ό,τι είπαν τα παιδιά πιο πάνω,αν μπορέσεις να δωσεις το ΤΑ μόνος σου θα είναι καλύτερα,και με το χρήμα στην τσέπη αγοράζεις Β Στρομ από ιδιώτη.

ΥΓ. Χίλιες φορές Suzuki από CF.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.408
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Βαλε αγγελια το Τρανσαλπ σε ρεαλιστικη τιμη .
Αφου παρεις τιμη απο τον εμπορο εννοειται.
Το ΤΑ θα φυγει για πλακα.
Εγω το εδωσα σε 5 μερες και με παιρναν κι ενα μηνα μετα κι ας ειχα κατεβασει την αγγελια Rolling .
Γνωμη μου ειναι να πας στο ολοκαινουριο cf moto ,οτι και να βγαλει το μοτερ ειναι er6 καβασακι ,μην τρελαινεσαι.
Αλλιως οσο πιο καινουριο στρωμα.
Αν υπαρχει σταθερη δουλεια ,θα εβαζα το ταληρο προκαταβόλα και μερικες δοσεις και θα πηγαινα στο στροματακι κουτα,4 χρονια εγγυηση .
Με καπου 3μισι χ.ευρω ανοιγμα στον.προϋπολογισμο σου
Και για να συμπληρώσω στο σκεπτικό της μεταπώλησης ,στην περίπτωση του καινούριου στροματος στη 10 έτια θα πάρεις αν όχι το ταληρο πίσω ,ένα ποσό εκεί κοντά.
Σκέψου το κι αυτό ,μιας που σε ενδιαφέρει ....
 
Top Bottom