V-STROM 1050XT and V-STROM 1050XT Adventure

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.519
Ηλικία
51
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Για εμένα τα μειονεκτήματα είναι:
α) Οθόνη που στην ηλιοφάνεια δεν βλέπεται (ανεπίτρεπτο για αυτή τη κατηγορία τιμής)
β) αν ισχύουν τα βάρη φορτώματος που είχαν βγει αρχικά και παραμένουν στο παγκόσμιο site,
η μηχανή είναι για βόλτα μόνο και όχι για 2κάβαλο φορτωμένο (που θα έπρεπε να είναι).
Βέβαια μπορεί να είναι αυτά τα μεγέθη για να καλύψει καμιά περίεργη έγκριση τύπου,
αλλά παραμένουν ΑΣΤΕΙΑ
(Για τις πλαϊνές πλαστικές & αλουμινίου MAX LOAD: 3kg η κάθε μια
Για τη πίσω βαλίτσα MAX LOAD:5kgr η 35lt. και 3 kgr η 55lt. )
Έχεις απολυτως δίκιο σε αυτά που λες απλά πες ποιος από όλους έχεις δει ασχετως μηχανής και φεύγει για ταξίδι ιδιαίτερα δικαβαλος να τηρεί τα όρια του κατασκευαστή σε κιλά φορτωματος. Να σου πω απλως ότι εγώ με την σύζυγό μου και φορώντας τον εξοπλισμό και τις βαλίτσες άδειες είμαστε εδώ και χρόνια πάνω από το όριο του κατασκευαστή στην εν λόγω περίπτωση. 490 κιλά δίνει η BMW από τα οποία τα 270 είναι το μηχανάκι πλήρες υγρών και καυσίμου.

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

User M

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Το μηχανάκι για όσους πήραν τον χρόνο να δουν το βιντεο που σήκωσε ο Νίκος έχει πλέον απίστευτη τεχνολογία που δεν έχει να ζηλέψει τιποτα με εξαίρεση τις αναρτήσεις (δεν έχει ημιενεργητικες) απο κανένα άλλο on off μηχανάκι.Το θέμα άλογα τελική δεν το συζητάω μιλάμε για τουριστικά μηχανάκια και όχι super sport οποτε για εμένα που η φιλοσοφία μου είναι το ταξίδι οτιδήποτε πάνω από 90 άλογα είναι μία χαρά. Τέλος το μηχανάκι στην τιμή που το έχει η Σουζούκι είναι πολύ ανταγωνιστικό για αυτά που έχει πάνω του σαν τεχνολογία. Η εμφάνιση είναι κάτι το υποκειμενικό εμένα μου αρέσει πολύ πάντως.Το μόνο θέμα που έχω εάν εξαιρέσεις τις αναρτήσεις είναι ότι δεν έχω επίσημο εξουσιοδοτημένο συνεργείο στην Πάτρα. Και αυτό είναι κάτι που καθιστά μειονεκτικά την αγορά του από εμενα. Κλεινοντας να πω ότι αν και θεωρητικά η Πάτρα είναι η τρίτη μεγαλύτερη πόλη της Ελλάδας επισημη αντιπροσωπεία δεν έχουμε σε SUZUKI Dukati & KTM οπότε περαστικά μας.

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

οσο παει ,ανεβαζετε τα αλογα για να κανουμε ενα ..ταξιδι
90 αλογα κ πανω!!!!
δηλ με τα 50 αλογα που ...εχω ,δεν θα παω αξιοπρεπως στη ......νορβηγια,λεμε τωρα ε;
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.427
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
οσο παει ,ανεβαζετε τα αλογα για να κανουμε ενα ..ταξιδι
90 αλογα κ πανω!!!!
δηλ με τα 50 αλογα που ...εχω ,δεν θα παω αξιοπρεπως στη ......νορβηγια,λεμε τωρα ε;
Μονοκαβαλος ναι.
Δικαβαλος θέλει να κάνεις το σταυρό σου αρκετές φορές ,μη το σκάσεις το ζωντανό
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Για να έχει ρίξει τα αντίστοιχα βάρη από 10 κιλά για κάθε πλαϊνή βαλίτσα
και 10 κιλά για την πίσω, σε 3 - 3 και 5max μάλλον κάτι παίζει με το υποπλαίσιο υποθέτω.
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.519
Ηλικία
51
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
οσο παει ,ανεβαζετε τα αλογα για να κανουμε ενα ..ταξιδι
90 αλογα κ πανω!!!!
δηλ με τα 50 αλογα που ...εχω ,δεν θα παω αξιοπρεπως στη ......νορβηγια,λεμε τωρα ε;
Το vstrom που έχεις δεν έχει 50άλογα. Tου 2009 το vstrom που είχα εγώ έβγαζε 70 αν θυμάμαι καλά. Μπορείς να πας παντού ακόμα και με παπι ή με vespa όπως έχουμε δει σε άπειρα ταξιδιωτικά. Θεωρητικά λενε ότι τα περίπου 90 άλογα δουλεύουν πιο ξεκούραστα τον κινητήρα με λιγότερες καταπονήσεις χωρίς να χρειάζεται το μηχανάκι να ζοριζεται με ανεβοκατεβάσματα ταχυτήτων σε ανηφόρες προσπεράσεις κλπ. Δεν υπάρχει λόγος να τσιτωνεις.Μπορει να έχεις δίκιο ότι το μάρκετινγκ έχει κάψει κόσμο και έχει επιβάλει αχρειαστα πράγματα αλλά στην τελική ο καθένας ότι πιστεύει πραττει αναλόγως το μυαλό που κουβαλάει.

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
οσο παει ,ανεβαζετε τα αλογα για να κανουμε ενα ..ταξιδι
90 αλογα κ πανω!!!!
δηλ με τα 50 αλογα που ...εχω ,δεν θα παω αξιοπρεπως στη ......νορβηγια,λεμε τωρα ε;
Με 50 αξιόπιστα άλογα πας παντου...και μην σου πω πας και άνετα.
Απο εκει και κάτω αρχίζουν να δυσκολεύουν τα πράγματα, όχι όταν θες να ταξιδέψεις μόνος, αλλά με παρέα.
Μόνος πας και με παπί. ΖΕΝ φάση κι έτσι.
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Με 50 αξιόπιστα άλογα πας παντου...και μην σου πω πας και άνετα.
Απο εκει και κάτω αρχίζουν να δυσκολεύουν τα πράγματα, όχι όταν θες να ταξιδέψεις μόνος, αλλά με παρέα.
Μόνος πας και με παπί. ΖΕΝ φάση κι έτσι.

50 έλεγε και το τρανσλαπ και αν έβγαινες στο αντίθετο να κανείς προσπέραση το ΚΤΕΛ έβλεπες τον χάρο να ακονίζει το δρεπάνι

Καλά δικαβαλος και τριβαλιτσος απλά δεν έφτανες καν το ΚΤΕΛ





Sent from my iPhone using Tapatalk
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.427
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
50 έλεγε και το τρανσλαπ και αν έβγαινες στο αντίθετο να κανείς προσπέραση το ΚΤΕΛ έβλεπες τον χάρο να ακονίζει το δρεπάνι

Καλά δικαβαλος και τριβαλιτσος απλά δεν έφτανες καν το ΚΤΕΛ





Sent from my iPhone using Tapatalk
Τριβαλιτσος δεν φρεναρε ποτέ.
Κι ας είχε διπλούς δισκους
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.289
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Mε 50 ατια,δικαβαλος,τριβαλιτσος,κι αν ειστε σωματικα ευκαταστατοι εσυ και το ταιρι σου,στη προσπεραση ριχνεις τα πατερημα σου,και μπορει να τα καταφερεις!!!

Αν εισαι μονος....πασο!!!!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μια χαρά είναι και το τρανσαλπ για να γυρίσεις τον κόσμο. Έχετε καλομάθει (που δεν είναι κακό), αλλά μην τα βγάλουμε και όλα μάπα. Εχω πολύ ωραίες αναμνήσεις με ταξίδια με το 400άρι το τρανσαλπ στο εξωτερικό. Ούτε καν το 600άρι.

Θα επιμείνω. 50 άλογα είναι μια χαρά για να γυρίσεις τον κόσμο και σε ταχύτητες αυτοκινητοδρόμου ακόμη. Τα 130-140 είναι μια πολύ αξιοπρεπής ταχύτητα ταξιδίου.

Υ.Γ Δικάβαλο; Τι είναι αυτό; Η μηχανή είναι για έναν.
 
Τελευταία επεξεργασία:
N

notakos600

Guest
50 έλεγε και το τρανσλαπ και αν έβγαινες στο αντίθετο να κανείς προσπέραση το ΚΤΕΛ έβλεπες τον χάρο να ακονίζει το δρεπάνι

Καλά δικαβαλος και τριβαλιτσος απλά δεν έφτανες καν το ΚΤΕΛ





Sent from my iPhone using Tapatalk
RollingRollingRollingRolling
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.427
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Θα επιμείνω. 50 άλογα είναι μια χαρά για να γυρίσεις τον κόσμο και σε ταχύτητες αυτοκινητοδρόμου ακόμη. Τα 130-140 είναι μια πολύ αξιοπρεπής ταχύτητα ταξιδίου.

Υ.Γ Δικάβαλο; Τι είναι αυτό; Η μηχανή είναι για έναν.

Σεβαστό .
Αλλά να ξες συμφωνούμε ,διαφωνοντας
.


Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Μια χαρά είναι και το τρανσαλπ για να γυρίσεις τον κόσμο. Έχετε καλομάθει (που δεν είναι κακό), αλλά μην τα βγάλουμε και όλα μάπα. Εχω πολύ ωραίες αναμνήσεις με ταξίδια με το 400άρι το τρανσαλπ στο εξωτερικό. Ούτε καν το 600άρι.

Θα επιμείνω. 50 άλογα είναι μια χαρά για να γυρίσεις τον κόσμο και σε ταχύτητες αυτοκινητοδρόμου ακόμη. Τα 130-140 είναι μια πολύ αξιοπρεπής ταχύτητα ταξιδίου.

Υ.Γ Δικάβαλο; Τι είναι αυτό; Η μηχανή είναι για έναν.

130-140 το τρανσλαπ μόνο σε γκρεμό,εκτός αν εννοείς κοντέρ που έκλεβε πάνω από 10+


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.415
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όσοι διαρρηγνύετε τα ιμάτιά σας για την επάρκεια των 50-60 αλόγων έχετε κάνει μεγάλο ταξίδι με μοτοσυκλέτα 120 ίππων δικάβαλο-τριβάλιτσο να δείτε διαφορά?
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
130-140 το τρανσλαπ μόνο σε γκρεμό,εκτός αν εννοείς κοντέρ που έκλεβε πάνω από 10+


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μην με βάζεις να υπερασπιστώ το τρανσαλπ. Θες να αρρωστήσω;
Αλλα ναι, το πήγαινα σερί 130 το 400άρι και μετρημένο με GPS και έφτανε με GPS 155 τελική. Αυτοκινητόδρομο 130 κολλημένο το χέρι. Πάει.
Το 600 έβγαζε 12 χλμ παραπάνω. Πιο άνετα τα 130 και κρατούσε και 140 για ώρα.
Ο κινητήρας αντέχει, δεν μασάει. Απλά τρώει πολύ.


Όσοι διαρρηγνύετε τα ιμάτιά σας για την επάρκεια των 50-60 αλόγων έχετε κάνει μεγάλο ταξίδι με μοτοσυκλέτα 120 ίππων δικάβαλο-τριβάλιτσο να δείτε διαφορά?

Με 100 άλογα έχω κάνει. Το Caponord. Και δικάβαλο και σαμάρια και μπαγκαζιέρα. Σαφώς για δικάβαλο και τριβάλιτσο δεν τίθεται θέμα μικρής μηχανής. Είναι ταλαιπωρία. Επίσης έχω πάει τριβάλιτσο με το τρανσαλπακι το 400 και δικάβαλος καλοκαιρινές διακοπές με την γυναίκα. Γυρίσαμε και μου ειπε: Αν θες να έρχομαι το πουλάς και παίρνεις κάτι της προκοπής.

Κάπου να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Οταν λέω πως με 50 άλογα πας όπου θες, σαφώς και δεν εννοώ με γυναίκα και φουλαρισμένες τις 52άρες τρεις βαλίτσες..
Μιλάω για σόλο καταστάσεις. Για δικάβαλος με μπαγκάζια και μακρυ ταξίδι θες 75 αλογάκια και πάνω. Απλά για να τραβάει σωστά.

Πάντως για εμένα τα δικάβαλα έληξαν. Εχω το ελευθερο να επιλέξω μέχρι και μονόσελο. Οπότε η κρίση μου έχει να κάνει μονο με μονοκάβαλα ταξίδια, εδω και πολύ πολύ καιρό.
 

galanakop

new member
Δημοσιεύσεις
57
Ηλικία
53
Τίμια αλλά δύσκολη επιλογή!!!
Ο καινούργιος τίγρης στην pro έκδοση σου δίνει ακόμη περισσότερα καλουδια!!!
Θα πρέπει να τα δούμε και να τα οδηγήσουμε από κοντά!!!


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

User M

member
Δημοσιεύσεις
1.040
αρα πρεπει να βγει ενα συμπερασμα απο εδω μεσα ο,τι εστω κ μονος με 50 αλογα γυριζεις ολη την ευρωπη
κ ποσο να το πηγαινεις στην εθνικη στην ελλαδα; οταν εχεις ενα ταξιδι μπροστα σου των 5-6-7-8-9000χλμ πανε-ελα, θα πας στην εθνικη ελλαδος με 160;
μια αξιοπρεπη ταχυτητα για μενα ειναι 120-130 για να ...βγει το ταξιδι κ απο θεμα μηχανης κ απο θεμα ....τσεπης
το ξερω ο,τι το στρωμα βγαζει 70,7 αλογα.κ το προηγουμενο 66,6 ειχε .δεν ετρεχα ομως με 180-190 συνεχως στην εθνικη

εν κατακλειδι,μετα απο τα ταξιδια που εχω κανει ανα την ευρωπη(οπως κ οι περισσοτεροι που γραφουν σε αυτο το θεμμα), (μονοκαβαλος) πιστευω ο,τι με τα 50 την γυριζεις α-ν-ε-τ-α με της πιο πανω ταχυτητες.ας μην μιλησω για τις ταχυτητες στα ...εξωτερικα που ειναι κ κατω απο 80 χλμ στις ...εθνικες τους
αλλα ο καθενας το βλεπει το θεμα με βαση τα δικα του αλογα.αλλα ας θυμηθουμε ολοι μας με ποσα αλογα ξεκινησαμε τις εκδρομες μας ελλαδα κ ευρωπη.
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Μην με βάζεις να υπερασπιστώ το τρανσαλπ. Θες να αρρωστήσω;
Αλλα ναι, το πήγαινα σερί 130 το 400άρι και μετρημένο με GPS και έφτανε με GPS 155 τελική. Αυτοκινητόδρομο 130 κολλημένο το χέρι. Πάει.
Το 600 έβγαζε 12 χλμ παραπάνω. Πιο άνετα τα 130 και κρατούσε και 140 για ώρα.
Ο κινητήρας αντέχει, δεν μασάει. Απλά τρώει πολύ.

Τότε το 650 είχε θέμα ή το GPS έλεγε ότι ήθελε
Γιατί εμένα στα 140 είχε 122 πραγματικά και φυσικά δικαβαλος ούτε πήγαινες ούτε σταμάταγες (αυτό με τα φρένα ήταν και ο λόγος που το έδωσα)

Για έναν που θα πάει και αρκετά επαρχιακό την παλεύει με τα 50 άλογα, με υποχώρησεις στο θέμα της διασκέδασης και τις προσπέρασης



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

The mechanic

member
Δημοσιεύσεις
593
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Τότε το 650 είχε θέμα ή το GPS έλεγε ότι ήθελε
Γιατί εμένα στα 140 είχε 122 πραγματικά και φυσικά δικαβαλος ούτε πήγαινες ούτε σταμάταγες (αυτό με τα φρένα ήταν και ο λόγος που το έδωσα)

Για έναν που θα πάει και αρκετά επαρχιακό την παλεύει με τα 50 άλογα, με υποχώρησεις στο θέμα της διασκέδασης και τις προσπέρασης



Sent from my iPhone using Tapatalk
Το 500ρι μου, είχε τα 120 στις 6 χιλιάδες, κάθε 1000 στροφές είχε +20χμ στην 6η ταχύτητα και είχε τελική 180+. Μπορούσες να ταξιδεύεις με 120-140 όλη μέρα. Μόνος σου όμως. Δικάβαλος ήταν λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα. Φρένο πανικού δεν υπήρχε, ήταν μόνο για χαλαρή βόλτα στο ηλιοβασίλεμα. Το transalp δεν είναι πιο γρήγορο απο το kle σε καμία περίπτωση ειδικά το 400αρι κιόλας.
Ναι πριν 20 χρόνια αυτά τα μηχανάκια ηταν τέλεια αλλά πριν 20 χρόνια ο δρόμος δεν ηταν ίδιος όπως τώρα. Τώρα πας με 120 και σε περνάνε τα λεωφορεία.
 
Top Bottom