V-STROM 1050XT and V-STROM 1050XT Adventure

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.430
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Μια χαρά είναι η τιμή του!
Έχει όλα τα ηλεκτρονικά καλούδια.
Τι πάει να πει V Strom και δε δίνω τόσα;;
Θα είναι σίγουρα πολύ πιο αξιόπιστο από πολλά της κατηγορίας του!!!
Όλα από θέμα αξιοπιστίας στο ίδιο καζάνι βραζουν .
Όσοι καταλαβαν καταλαβαν,για τους άλλους τους ρομαντικούς ,οκεϋ δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.
 

The mechanic

member
Δημοσιεύσεις
593
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Και hill assist και και και.
Τίμια η τιμή και ναι θα το κοιτούσα άνετα .
Αλλιώς και το τέρμα; απλό στα 13 γιατί άσχημο είναι;
Απλά με 15 παίρνεις το Χ-Touring και καθάρισες.
Έχει και 4 χρόνια εγγύηση .
Ναι Κώστα ,γιατί όχι ;
Αυτό λέω και εγώ, μια χαρά είναι το μηχανάκι για αυτά που προσφέρει στην τιμή αυτή. Και λέω, αν είχε άλλο σήμα στο ντεπόζιτο θα έκανε τουλάχιστον ενα 5χιλιαρο ακόμα.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Και για εκείνα των 20000 την ίδια άποψη έχω. Αν και συνήθως καινοτομούν σε πολλά σημεία. Τι να πω πχ για το σύστημα αναρτήσεων του GS που δεν το έχει κανένα άλλο μοντέλο πέραν της BMW;
Δεν έχει να κάνει με την μάρκα στο ντεπόζιτο (για έμενα τουλάχιστον). Κρίνω με το τι προσφέρει, πόσο καινοτόμο είναι, αν το έχουμε ξαναδεί, πότε το έχουμε ξαναδεί, αν είναι λύσεις απο το ράφι και φυσικά αν συνεργάζονται αρμονικά όλα τα τμήματα μεταξύ τους. Για το τελευταίο θα πρέπει να το οδηγήσω για να βγάλω συμπέρασμα και το συμπέρασμα ίσως να αναιρέσει την τωρινή μου σκέψη, επειδή αν συνεργάζονται όλα τέλεια μεταξύ τους , ακόμη και αν προσφέρει λύσεις απο το ράφι, θα αξίζει τα 15000.

Αλλά για την τεχνολογία που βλέπω και διαβάζω και κρίνω, θεωρώ τα 15000 πολλά. Εκ πρώτης ανάγνωσης τουλάχιστον.

Μπαίνει να παίξει σε γήπεδα που είναι το Africa και τα ΚΤΜ 1090 adventure. Μοντέλα με ιστοριάρα και πιστό κοινό από πίσω. Το μόνο που έχουμε να θυμόμαστε απο τον πρόγονο του Vstrom 1000 είναι η προβληματική καμπάνα και ότι όλοι προτιμούσαν το μικρό 650 επειδή το παραπάνω βάρος και τα προβλήματα δεν αντισταθμίζονταν απο λίγα παραπάνω χλμ τελικής ταχύτητας.

Οκ, δεν προτρέχω. Θα το δούμε. Αλλά δεν δίνει αυτό το κάτι που κάποιος θα πει "πωωω τεχνολογιάρα ρε φίλε!" για να δώσει τα λεφτά, ούτε και θα πει "Σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι 20% φτηνότερο! Χτύπα το και δεν θα χάσεις!" . Δεν πιάνει ούτε το χαμηλό χρηματικά άκρο της κατηγορίας, ούτε τους "κυνηγούς καινοτομίας" που θα τα χώσουν για να το έχουν.

Με αυτή την τιμή είναι απλά ακόμη ένα μοντέλο στην κατηγορία.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.296
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
DL1050A V-STROM νομιζω οτι η τιμη του δεν εχει ξεφυγει σχετικα τα τελευταια χρονια , ισως λογω προωθησεως. Tα καποια προβληματα αποκολλησεως τον μαγνητων απο την καμπανα στα προ-προ-προηγουμενα μοντελα αντιμετωπιζοντουσαν ευκολα , καποια θεματα ρυθμισεως του injection ειχαν τα προ-προηγουμενα μοντελα κατι που δεν μπορεσε να ξεπεραστει τουλαχιστον οσο ηξερα.
Το θεωρω ασχημουτσικο αλλα τιμιο made in japan μηχανακι ..... αν λεει κατι αυτο ......! cde
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Στη τιμή αυτή η ακριβή (και σωστά εξοπλισμένη) έκδοση του Vstrom έρχεται απέναντι στη βασική (αλλά παρόμοια εξοπλισμένη) έκδοση του CRF1100 Africa Twin... (14.990€).
Εκτιμώ ότι περισσότεροι φίλοι των Ιαπωνικών θα στραφούν στο Honda λόγω και της σαφώς πιο "εύπεπτης" εμφάνισης.

Από Ευρωπαϊκό ανταγωνισμό έχουμε:
α) KTM 790 R στα 14.950€ με σαφώς πιο χωμάτινο χαρακτήρα (τα στοκ του 1090 δεν πιάνονται μια που είναι λίγα κομμάτια και 18' άρια), με λιγότερα ηλεκτρονικά αλλά κορυφαίες αναρτήσεις
β) Triumph Tiger 900 Rally - 14.490€ με παρόμοιο εξοπλισμό και αναρτήσεις Showa
γ) ΒΜW F850 GS που με παρόμοιο εξοπλισμό πλησιάζει ή περνά για λίγο τα 15.000€ (15.180€ με όλα τα πακέτα εξοπλισμού)

Δεν ξέρω αν ξεχνάω κανένα της κατηγορίας, αλλά οι βασικές επιλογές είναι αυτές.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Στη τιμή αυτή η ακριβή (και σωστά εξοπλισμένη) έκδοση του Vstrom έρχεται απέναντι στη βασική (αλλά παρόμοια εξοπλισμένη) έκδοση του CRF1100 Africa Twin... (14.990€).
Εκτιμώ ότι περισσότεροι φίλοι των Ιαπωνικών θα στραφούν στο Honda λόγω και της σαφώς πιο "εύπεπτης" εμφάνισης.

Από Ευρωπαϊκό ανταγωνισμό έχουμε:
α) KTM 790 R στα 14.950€ με σαφώς πιο χωμάτινο χαρακτήρα (τα στοκ του 1090 δεν πιάνονται μια που είναι λίγα κομμάτια και 18' άρια), με λιγότερα ηλεκτρονικά αλλά κορυφαίες αναρτήσεις
β) Triumph Tiger 900 Rally - 14.490€ με παρόμοιο εξοπλισμό και αναρτήσεις Showa
γ) ΒΜW F850 GS που με παρόμοιο εξοπλισμό πλησιάζει ή περνά για λίγο τα 15.000€ (15.180€ με όλα τα πακέτα εξοπλισμού)

Δεν ξέρω αν ξεχνάω κανένα της κατηγορίας, αλλά οι βασικές επιλογές είναι αυτές.
Μεταξύ των παραπάνω θα διάλεγα το Africa. Μπορεί να λέει "βασική έκδοση" αλλά έχει τα ίδια με την "πλούσια έκδοση" του Vstrom.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.296
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Στη τιμή αυτή η ακριβή..........αλλά οι βασικές επιλογές είναι αυτές.

Κανενα απ΄αυτα δεν ειναι ομως χιλιαρι εκτος Ηοnda και oυτε εχει V κινητηρα ...... αν λεει κατι αυτο ......! cde
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Κανενα απ΄αυτα δεν ειναι ομως χιλιαρι εκτος Ηοnda και oυτε εχει V κινητηρα ...... αν λεει κατι αυτο ......! cde
Προσωπικά για εμένα δεν λέει απολύτως τίποτα αυτό, αλλά για άλλους μπορεί να αποτελεί κριτήριο.
Πάντως κι εγώ στο Honda στα κατέληγα με outsider το Τriumph...
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Μια χαρά είναι τα 15 για ένα μηχανάκι που τα έχει όλα πάνω .
Εδώ 15 έχει το τι Μαξ
15 κ για σκούτερ και 13 κ για ιαπωνικό χιλιαρι,όταν παίρνεις tiger 1050 με 12.5,ε κάτι συμβαίνει...

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.296
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Προσωπικά για εμένα δεν λέει απολύτως τίποτα αυτό, αλλά για άλλους μπορεί να αποτελεί κριτήριο.........

Tα κριτηρια τα οριζουν μονο οι αγωνες σε καθε ειδους τεραιν ...... π.χ. στο Dakar τρεχουν με 450 c.c. , στα Μotogp η πρωτοπορα Ηοnda ανεκαθεν με V κινητηρα ...... και εαν , λεμε τωρα , πουμε για πετυχημενα τουρισταδικα παμε παλι σε V ή μποξερ ή ....... εξακυλινδρα ( Honda βεβαιως) .....! Hug
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.430
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Έχετε υποψην σας ότι δεν θελει όλος ο κόσμος 21 τροχό μπροστά.
Και επίσης το crf1100 στην τέρμα βασική έχει σαμπρέλες .
Πιθανον για κάποιους τα παραπάνω να μην αποτελούν μειονέκτημα ,εγώ που ίσως αποτελώ και μειοψηφία δεν θα πήγαινα εκεί.
Και μη μου πείτε ότι με 16plus έρχεται το Άφρικα με τιουμπλες γιατί πάει μακρυά η βαλίτσα.
Το ταηγκερ(έχει όσο η απλή βιστρομ σε φραγκα), καταπληκτικό μοτορι αλλά όχι για έστω αυτό το λίγο χώμα που πρόκειται να πατήσω .
Το κατέμι νομίζω μας τελείωσε ή οσονουπω τελειωνει .
Και ναι παίζει η πιθανότητα να μη θέλω μηχανάκι απόλυτων επιδόσεων ,ναι ....
Προσωπική αποψη
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Όσες φορές μιλάω για τιμές κοιτάω πρώτα την δική μου τσέπη που αδυνατεί να πλησιάσει τα ποσά που αναφέρονται.
Και μιλώ για ότι κοστίζει πάνω από πχ:5000€

Θα μου πείτε:Μήτσο πάρε πατίνι..
Το δέχομαι.Γι'αυτό κι επιλέγω μοντέλα παλιότερα που μου άρεσαν και ήταν απλησίαστα για εμένα τότε που βγήκαν. ;)

Για να έδινα σήμερα 15.000€ ,με τις υποχρεώσεις που έχω,θα έπρεπε για να μην "νιώθω τύψεις" να έχω τουλάχιστον άλλα 100.000€ να κάθονται..

Οπότε η λογική μου δεν ξέρω αν μπορεί να είναι αντικειμενική απέναντι στις τιμές,όχι μόνο του V strom 1050 αλλά των περισσοτέρων φρέσκων προτάσεων της κατηγορίας. :(

Το V strom 1050 μου αρέσει!!!
Το 2036,αν δεν μου κάνει πλέον το GS1150 και δεν πουλάει τη Λαίλαπα ο Apache για να πάρει το GS 1800 plx GT Space Efition,μπορεί να σκεφτώ να το πάρω.. cdef
 

kordix

new member
Δημοσιεύσεις
459
Ηλικία
50
Μοτοσυκλέτα
GS 1150, CCM 404, GASGAS EC 300
Όνομα
Κόρδας Κωνσταντίνος
Λοιπόν το απλό DL 1050 είναι κατά την γνώμη μου σούπερ επιλογή.
Μπορεί οι ακτινωτοί τροχοί του ακριβού να είναι πιο μουράτοι, αλλά οι χυτοί είναι πιο βολικοί σε ταξίδι και δεν χρειάζονται ακτινολόγιση κάθε Χ χιλιόμετρα.
Έτσι κι αλλιώς με τόσο ακριβές μοτοσυκλέτες στο χώμα απλή διέλευση κάνεις χωρίς ρίσκα γιατί η πτώση κοστίζει.

Μου αρέσει πολύ αυτή η μοτοσυκλέτα και άνετα θα την αγόραζα για να κάνω τα πάντα, δηλαδή βόλτες και ταξίδια σε κάθε τερέν, αλλά και πόλη.
 

kordix

new member
Δημοσιεύσεις
459
Ηλικία
50
Μοτοσυκλέτα
GS 1150, CCM 404, GASGAS EC 300
Όνομα
Κόρδας Κωνσταντίνος
Όσες φορές μιλάω για τιμές κοιτάω πρώτα την δική μου τσέπη που αδυνατεί να πλησιάσει τα ποσά που αναφέρονται.
Και μιλώ για ότι κοστίζει πάνω από πχ:5000€

Θα μου πείτε:Μήτσο πάρε πατίνι..
Το δέχομαι.Γι'αυτό κι επιλέγω μοντέλα παλιότερα που μου άρεσαν και ήταν απλησίαστα για εμένα τότε που βγήκαν. ;)

Για να έδινα σήμερα 15.000€ ,με τις υποχρεώσεις που έχω,θα έπρεπε για να μην "νιώθω τύψεις" να έχω τουλάχιστον άλλα 100.000€ να κάθονται..

Οπότε η λογική μου δεν ξέρω αν μπορεί να είναι αντικειμενική απέναντι στις τιμές,όχι μόνο του V strom 1050 αλλά των περισσοτέρων φρέσκων προτάσεων της κατηγορίας. :(

Το V strom 1050 μου αρέσει!!!
Το 2036,αν δεν μου κάνει πλέον το GS1150 και δεν πουλάει τη Λαίλαπα ο Apache για να πάρει το GS 1800 plx GT Space Efition,μπορεί να σκεφτώ να το πάρω.. cdef

Και γω στην ίδια κατάσταση είμαι, έχουν ξεφύγει οι τιμές και δεν μπορώ να ακολουθήσω. Θα έχουμε όμως ωραίες επιλογές στο μακρινό μέλλον στα μεταχειρισμένα.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Και γω στην ίδια κατάσταση είμαι, έχουν ξεφύγει οι τιμές και δεν μπορώ να ακολουθήσω. Θα έχουμε όμως ωραίες επιλογές στο μακρινό μέλλον στα μεταχειρισμένα.

Αυτό.
Ομοίως είναι απλησίαστα για εμένα. Πολλές οι υποχρεώσεις να τρέχουν ακόμη και για σκέψη τέτοιας αγοράς.
Παρόλα αυτά, μπορούμε να κρίνουμε και να μένουμε μέσα στα πλαίσια της ενημέρωσης.

Όσο για αυτό που λέτε για το μέλλον σαν μεταχειρισμένο, θα σας πω πως τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι.
Στα μεταχειρισμένα (όσο και αν φαίνεται περίεργο) τα κριτήρια αλλάζουν αρκετά σε σχέση με το καινούριο. Παράγοντες όπως αξιοπιστία, αντοχή και λεπτομερής καταγραφή συντήρησης περνάνε σε πρώτο πλάνο. Εκεί κάθε περίπτωση εξετάζεται case by case.
 
N

notakos600

Guest
Και γω στην ίδια κατάσταση είμαι, έχουν ξεφύγει οι τιμές και δεν μπορώ να ακολουθήσω. Θα έχουμε όμως ωραίες επιλογές στο μακρινό μέλλον στα μεταχειρισμένα.
Τόσο μακρινό που μπορεί να μην καβαλάμε λόγω ηλικίαςRolling
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Όσες φορές μιλάω για τιμές κοιτάω πρώτα την δική μου τσέπη που αδυνατεί να πλησιάσει τα ποσά που αναφέρονται.
Και μιλώ για ότι κοστίζει πάνω από πχ:5000€

Θα μου πείτε:Μήτσο πάρε πατίνι..
Το δέχομαι.Γι'αυτό κι επιλέγω μοντέλα παλιότερα που μου άρεσαν και ήταν απλησίαστα για εμένα τότε που βγήκαν. ;)

Για να έδινα σήμερα 15.000€ ,με τις υποχρεώσεις που έχω,θα έπρεπε για να μην "νιώθω τύψεις" να έχω τουλάχιστον άλλα 100.000€ να κάθονται..

Οπότε η λογική μου δεν ξέρω αν μπορεί να είναι αντικειμενική απέναντι στις τιμές,όχι μόνο του V strom 1050 αλλά των περισσοτέρων φρέσκων προτάσεων της κατηγορίας. :(

Το V strom 1050 μου αρέσει!!!
Το 2036,αν δεν μου κάνει πλέον το GS1150 και δεν πουλάει τη Λαίλαπα ο Apache για να πάρει το GS 1800 plx GT Space Efition,μπορεί να σκεφτώ να το πάρω.. cdef
Το vstrom είναι μηχαναρα αλλά ακριβή! Καλύτερα africa ,που είναι και πιο οφφ.

Υγ. Εσείς οι πτωχοί πολιτσμανοι με το μικρό πορτοφολακι,να ιδρύσετε ένα καινούργιο φόρουμ όπου θ'αναλυετε τα οικονομικά θέματα του ( προβληματικού) κλάδου σας. Εδώ μέσα γράφουν τραπεζικοί, οδοντοτεχνίτες, ιατροί κλπ κλπ. Μη μας ζαλιζετε!

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Το vstrom είναι μηχαναρα αλλά ακριβή! Καλύτερα africa ,που είναι και πιο οφφ.

Υγ. Εσείς οι πτωχοί πολιτσμανοι με το μικρό πορτοφολακι,να ιδρύσετε ένα καινούργιο φόρουμ όπου θ'αναλυετε τα οικονομικά θέματα του ( προβληματικού) κλάδου σας. Εδώ μέσα γράφουν τραπεζικοί, οδοντοτεχνίτες, ιατροί κλπ κλπ. Μη μας ζαλιζετε!

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
+847....
RollingRollingRollingRolling
 

The mechanic

member
Δημοσιεύσεις
593
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Το vstrom είναι μηχαναρα αλλά ακριβή! Καλύτερα africa ,που είναι και πιο οφφ.

Υγ. Εσείς οι πτωχοί πολιτσμανοι με το μικρό πορτοφολακι,να ιδρύσετε ένα καινούργιο φόρουμ όπου θ'αναλυετε τα οικονομικά θέματα του ( προβληματικού) κλάδου σας. Εδώ μέσα γράφουν τραπεζικοί, οδοντοτεχνίτες, ιατροί κλπ κλπ. Μη μας ζαλιζετε!

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν ξέρω αν το έγραψες σοβαρά το υστερόγραφο ή για χαβαλέ. Αν θες να μου απαντήσεις, για να απαντήσω και εγώ ανάλογα.
 
Top Bottom