O καιρός γαρ εγγύς... Ζητούνται πληροφορίες για την επόμενη.

Δημοσιεύσεις
1.317
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 650cc (tweety)
Όνομα
ΜοτοΑγαπούλης
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Αν το πάμε βάση συνεργείου στην περιοχή, μόνο HONDA μπορεί να πάρει. Κι απο εκει και πέρα ίσως και Yamaha. Τίποτα άλλο.

Μόνο Χόνδα βάσει συνεργείου?

Πάρε CBF, πάρε CBF, πάρε CBF. RollingRollingRollingRollingRolling

Πλάκα κάνω. :p


Πάρε CBF σε λέω. Θα στο πάρει άλλος.....cdefghigikcdefghigikcdefghigik
Έσκασε πμ......:rolleyes:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μόνο Χόνδα βάσει συνεργείου?

Πάρε CBF, πάρε CBF, πάρε CBF. RollingRollingRollingRollingRolling

Πλάκα κάνω. :p
abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk

Προσωπικά, αν έδινα τόσο πολύ σημασία στο θέμα συνεργείου και είχα τις επιλογές του Βασίλη, μάλλον για Αφρικα 1100 θα πήγαινα.

Πάντως, να πω γράψω και ένα παραλειπόμενο, εν είδει ανεκδότου.
Όταν έψαχνα μηχανάκι και πήγα στον τοπικό honda να δω τι έχει σε μεταχειρισμένα, αφού είδε πως αυτά που είχε έφευγαν πολύ από το budget μου, μου λέει: Αν θες μηχανάκι υπεραξιόπιστο και στις τιμές που ψάχνεις, να αλλάζεις μόνο λάδια και μπουζί και να βάζεις βενζίνη να φεύγεις, ψάξε για bandit. Τότε δεν έδωσα σημασία, επειδή έψαχνα on off κυρίως, αλλά μόλις έσκασε το bandit στον δρόμο μου, τον θυμήθηκα.

Δεν κάνω πλάκα.


Πάντως δεν θα έδινα τόση σημασία σε εξειδικευμένο συνεργείο κοντά. Το κοντά για εμένα σημαίνει να έρθει ο μάστορας με το φορτηγάκι του να το φορτώσει αν ακινητοποιηθεί ή να έρθει να το φτιάξει επί τόπου. Για κάτι τέτοιο θα ήθελα κάποιον κοντά στα 5-10 χλμ. Είναι η μόνη παράμετρος που θα έκανε κάποια διαφορά στην επιλογή μου.
Τώρα αν είναι για λάδια/ξυδια/αναλώσιμα κλπ τα κάνουν όλοι
Αν είναι για κάτι πιο σοβαρό, τι να είναι το συνεργείο στα 200 χλμ, τι στα 500; Πάλι ταξίδι θα κάνεις (αν κινείται η μηχανή) ή πάλι θα την φορτώσεις σε φορτηγό και θα πάει.
Το πολυ κοντά το καταλαβαίνω, αλλά το Σαλονίκη πχ δεν το θεωρώ κοντά να πηγαινοέρχομαι για απλό σέρβις. Προσωπικά δεν θα το έκανα.

Στο αυτοκίνητο πχ η αντιπροσωπεία του μοντέλου μου είναι στην Κοζάνη που είναι 30 χλμ μακρυά. Το θεωρώ πολύ μακρυά για να πάω απλά για να αλλάξω λάδια ή μπουζί ή ότι άλλο. Σιγά την διαδικασία. Την κάνει οποιοδήποτε σοβαρό συνεργείο.
Ακόμη και στον εγκέφαλο που χρειάστηκε να αλλάξω πέρσι (όχι εγώ, στο αυτοκίνητο :p ), προτίμησα τοπικό συνεργείο.
Αν ήταν καινούριο το αυτοκίνητο ίσως να ήταν διαφορετικά τα πράγματα λόγο εγγύησης, αλλά και πάλι μονο για όσο διαρκούσε η εγγύηση.

Δεν ξέρω....δεν τσιμπάω πλέον με τους γκουρού αντιπροσώπους.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Απόστολε για το παραπάνω χρειάζεται να κατεβάσει το service manual της μοτοσυκλέτας.Εκει θα δει σε ποια χιλιόμετρα θέλει τι..
Το διαγνωστικό θα δείξει αν κάτι που συνδέεται με ηλεκτρονική λειτουργία έχει "λάθος συμπεριφορά" και βγάζει βλάβη,χρήζει ρύθμισης ή αντικατάστασης.

Εγώ το διατύπωσα λάθος. Έτσι το εννοούσα
"Δεν έχει διαγνωστικό που θα το φυσάρει σε κάθε σέρβις, ώστε να δει αν θέλει κάποια παραπάνω εργασία ή διόρθωση πέρα απο το προγραμματισμένο σέρβις"
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Μόνο Χόνδα βάσει συνεργείου?

Πάρε CBF, πάρε CBF, πάρε CBF. RollingRollingRollingRollingRolling

Πλάκα κάνω. :p


Πάρε CBF σε λέω. Θα στο πάρει άλλος.....cdefghigikcdefghigikcdefghigik
Έσκασε πμ......:rolleyes:
Τι έχουμε κανένα καλό στα υπόψιν;
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk

Προσωπικά, αν έδινα τόσο πολύ σημασία στο θέμα συνεργείου και είχα τις επιλογές του Βασίλη, μάλλον για Αφρικα 1100 θα πήγαινα.

Πάντως, να πω γράψω και ένα παραλειπόμενο, εν είδει ανεκδότου.
Όταν έψαχνα μηχανάκι και πήγα στον τοπικό honda να δω τι έχει σε μεταχειρισμένα, αφού είδε πως αυτά που είχε έφευγαν πολύ από το budget μου, μου λέει: Αν θες μηχανάκι υπεραξιόπιστο και στις τιμές που ψάχνεις, να αλλάζεις μόνο λάδια και μπουζί και να βάζεις βενζίνη να φεύγεις, ψάξε για bandit. Τότε δεν έδωσα σημασία, επειδή έψαχνα on off κυρίως, αλλά μόλις έσκασε το bandit στον δρόμο μου, τον θυμήθηκα.

Δεν κάνω πλάκα.


Πάντως δεν θα έδινα τόση σημασία σε εξειδικευμένο συνεργείο κοντά. Το κοντά για εμένα σημαίνει να έρθει ο μάστορας με το φορτηγάκι του να το φορτώσει αν ακινητοποιηθεί ή να έρθει να το φτιάξει επί τόπου. Για κάτι τέτοιο θα ήθελα κάποιον κοντά στα 5-10 χλμ. Είναι η μόνη παράμετρος που θα έκανε κάποια διαφορά στην επιλογή μου.
Τώρα αν είναι για λάδια/ξυδια/αναλώσιμα κλπ τα κάνουν όλοι
Αν είναι για κάτι πιο σοβαρό, τι να είναι το συνεργείο στα 200 χλμ, τι στα 500; Πάλι ταξίδι θα κάνεις (αν κινείται η μηχανή) ή πάλι θα την φορτώσεις σε φορτηγό και θα πάει.
Το πολυ κοντά το καταλαβαίνω, αλλά το Σαλονίκη πχ δεν το θεωρώ κοντά να πηγαινοέρχομαι για απλό σέρβις. Προσωπικά δεν θα το έκανα.

Στο αυτοκίνητο πχ η αντιπροσωπεία του μοντέλου μου είναι στην Κοζάνη που είναι 30 χλμ μακρυά. Το θεωρώ πολύ μακρυά για να πάω απλά για να αλλάξω λάδια ή μπουζί ή ότι άλλο. Σιγά την διαδικασία. Την κάνει οποιοδήποτε σοβαρό συνεργείο.
Ακόμη και στον εγκέφαλο που χρειάστηκε να αλλάξω πέρσι (όχι εγώ, στο αυτοκίνητο :p ), προτίμησα τοπικό συνεργείο.
Αν ήταν καινούριο το αυτοκίνητο ίσως να ήταν διαφορετικά τα πράγματα λόγο εγγύησης, αλλά και πάλι μονο για όσο διαρκούσε η εγγύηση.

Δεν ξέρω....δεν τσιμπάω πλέον με τους γκουρού αντιπροσώπους.
Καλώς ή κακώς η έκδοση του CRF 1100 που μου αρέσει, δεν φτάνεται οικονομικά, οπότε πάμε γι' άλλα.
Και στο Tiger, αφού βγήκε εκτός εγγύησης, Θεσ/νικη πήγαινα για μεγάλο service μόνο...
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.552
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Εμείς οι κάτοχοι bandit δεν έχουμε τέτοια προβλήματα. Πήγα χτες στον περιπτερά, του λέω πότε θα ρυθμίσουμε βαλβίδες; Μου λέει πνίγομαι, ρώτα τον κουρέα αν μπορεί να στις κάνει.
Μου χετε μπλέξει με τις πολυπλοκότητες και τα εξωτικά συνεργεία-γκουρού...

Just saying... Stoned Emoticon
RollingRollingRolling
Τόλη,
Έπρεπε να πας και απ'τον Μανάβη!!
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Επειδή αναφέρθηκε το 11.000 θα αφήσω εδώ δα κι αυτή την αγγελία μιας και κάτι μου λέει..
Εντός Budget μιας και θα πέσει σίγουρα...
Δεν θέλω να πω παραπάνω.
Μηχανάκι με πλάνο για μακριααααααα τόσο σε αποστάσεις όσο και σε χρόνια.
Είπατε και κάτι για yamaha..

https://www.car.gr/28685355-yamaha-xt-1200-z

Δεν αλλάζει η άποψή μου απλά λέω μήπως επειδή αναφέρθηκαν οι "χοντρες' με τα πολλά λεφτά μη και θέτε "χοντρή" με λιγότερα..
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Επειδή αναφέρθηκε το 11.000 θα αφήσω εδώ δα κι αυτή την αγγελία μιας και κάτι μου λέει..
Εντός Budget μιας και θα πέσει σίγουρα...
Δεν θέλω να πω παραπάνω.
Μηχανάκι με πλάνο για μακριααααααα τόσο σε αποστάσεις όσο και σε χρόνια.
Είπατε και κάτι για yamaha..

https://www.car.gr/28685355-yamaha-xt-1200-z

Δεν αλλάζει η άποψή μου απλά λέω μήπως επειδή αναφέρθηκαν οι "χοντρες' με τα πολλά λεφτά μη και θέτε "χοντρή" με λιγότερα..
Χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο, πάντοτε το συμπαθούσα. Αλλά 265 κιλά με το 1 μου πόδι όχι σε άριστη κατάσταση και ύψος 1.75, μάλλον θα τα βρω πολύ σκούρα με το συγκεκριμένο.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Επειδή αναφέρθηκε το 11.000 θα αφήσω εδώ δα κι αυτή την αγγελία μιας και κάτι μου λέει..
Εντός Budget μιας και θα πέσει σίγουρα...
Δεν θέλω να πω παραπάνω.
Μηχανάκι με πλάνο για μακριααααααα τόσο σε αποστάσεις όσο και σε χρόνια.
Είπατε και κάτι για yamaha..

https://www.car.gr/28685355-yamaha-xt-1200-z

Δεν αλλάζει η άποψή μου απλά λέω μήπως επειδή αναφέρθηκαν οι "χοντρες' με τα πολλά λεφτά μη και θέτε "χοντρή" με λιγότερα..

Είναι απο τα λίγα μηχανάκια που ΘΕΛΩ. Δυστυχώς είναι όμως σε τιμές που δεν φτάνω, σήμερα.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο, πάντοτε το συμπαθούσα. Αλλά 265 κιλά με το 1 μου πόδι όχι σε άριστη κατάσταση και ύψος 1.75, μάλλον θα τα βρω πολύ σκούρα με το συγκεκριμένο.
Δεκτό Βασίλη και λογικό.
Απλά η αγγελία φαίνεται πολύ καθαρή..


Είναι απο τα λίγα μηχανάκια που ΘΕΛΩ. Δυστυχώς είναι όμως σε τιμές που δεν φτάνω, σήμερα.
Να έρθει εύχομαι..
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Δεκτό Βασίλη και λογικό.
Όντως δείχνει προσεγμένο, αλλά αυτό το βάρος και λόγω της κατάστασης μου με φοβίζει.
Για το Versys 1000 π.χ, όλοι λένε ότι είναι πιο διαχειρίσιμο το βάρος του (250 νομίζω), όχι ότι με ξετρελαίνει.
Ιδανικά θα ήθελα να κινηθώ το πολύ στα 220kg με φυσιολογικό κέντρο βάρους (το Tiger είχε 216, αλλά είχε ψηλά το κέντρο βάρος του).

Από τις "χοντρές" έψαξα όλο αυτο το καιρό να δω τι παίζει με μτχ. KTM 1290S - BMW R1200GS LC & ADV - Ducati MTS 1200S - F850 ADV...
Tο συμπέρασμα μου ήταν ότι μόνο με τα R1200 GS LC (το απλό, όχι το ADVENTURE) και με το Ducati είχα ελπίδες για εύκολη συμβίωση.
Αλλά οι τιμές αγοράς τους και τα service τους με έκαναν να κρατηθώ μακριά τους και να δω πιο "απλές" κατασκευές.
Όπως το κόβω ΑΝ κατλήξω σε "χοντρή" αυτές που έχουν ελπίδες είναι μόνο οι Kawasaki Versys 1000 & Suzuki Vstrom 1050XT...
 
Δημοσιεύσεις
1.317
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 650cc (tweety)
Όνομα
ΜοτοΑγαπούλης
Περιοχή
Αθηνανιστάν

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ρε συ Βασίλη, μήπως να κοίταγες κάτι τέτοιο?
Μια χαρά θα σε καλύψει φαντάζομαι.....


http://motoparea.gr/index.php?threads/ΤΙ-ΚΑΝΑΤΕ-ΣΗΜΕΡΑ-ΜΕ-ΤΗ-ΜΗΧΑΝΑΡΑ-ΣΑΣ.11/page-238#post-185920
Δεν θέλει μεταχειρισμένο πάνω απο 5-6 χρονών. Το Capo 1000 σταμάτησε το 2007. Το επόμενο Caponord 1200 όμως σε μοντελάκι του 2015-2017 ίσως να του ήταν μια χαρά



Στο δεκαχίλιαρο παίζουν με λίγα χλμ και είναι μηχανάρες, άσχετα που δεν περπάτησαν λόγω ανίκανης αντιπροσωπείας
ΚΑι έχουμε εξοιυσιοδοτημένο εδω πέρα.
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Ρε συ Βασίλη, μήπως να κοίταγες κάτι τέτοιο?
Μια χαρά θα σε καλύψει φαντάζομαι.....


http://motoparea.gr/index.php?threads/ΤΙ-ΚΑΝΑΤΕ-ΣΗΜΕΡΑ-ΜΕ-ΤΗ-ΜΗΧΑΝΑΡΑ-ΣΑΣ.11/page-238#post-185920
Κώστα αρχικά είχε πολλές πιθανότητες να πάρω κάτι τέτοιο και μάλιστα παρακολουθούσα κάποια, όμως πριν φτάσω σε φάση να μπορώ να οδηγήσω τα όποια καλά (προσεγμένα από τους ιδιοκτήτες, με τις απαραίτητες "διορθώσεις") είχαν φύγει (με 1ο και καλύτερο του Μανώλη από εδώ...
Στη συνέχεια αφού βελτιώθηκε η κατάσταση μου, η γυναίκα έθεσε βέτο για τόσο παλιά ηλικιακά μηχανή.. Και νομίζω πως όταν έχεις την ευκαιρία να πάρεις κάτι για χρόνια δεν πας σε κάτι τόσο γερασμένο...

Tώρα όσον αφορά το 1200, η αλήθεια είναι πως το κοίταξα, αλλά είναι μηχανή που δεν περπάτησε πολύ γενικά και όχι μόνο Ελλάδα, ενώ όσον αφορά τα μαστόρια, οι περισσότεροι στην επαρχία μάλλον δεν έχουν πιάσει κανένα Caponord 1200 στα χέρια τους...

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Δεν θέλει μεταχειρισμένο πάνω απο 5-6 χρονών. Το Capo 1000 σταμάτησε το 2007. Το επόμενο Caponord 1200 όμως σε μοντελάκι του 2015-2017 ίσως να του ήταν μια χαρά



Στο δεκαχίλιαρο παίζουν με λίγα χλμ και είναι μηχανάρες, άσχετα που δεν περπάτησαν λόγω ανίκανης αντιπροσωπείας
ΚΑι έχουμε εξοιυσιοδοτημένο εδω πέρα.

tiger 1050,multi 1250,capo 1200 ήταν η δεξαμενή από την οποία επέλεξα προ λίγων μηνών.
το 2ο απορρίφθηκε λόγω κόστους συντήρησης και το capo επειδή το΄χει γνωστός μου...
Ταξιδιάρικο,καλή ποιότητα κατασκευής,φρενάρες,απίστευτο μοτέρ ρόπαλο,αλλά μεσα στην πόλη σε τιμωρεί...
Ο τίγρης από την άλλη έχει βελούδινο πλέον μοτέρ και ξεδοντιασμένη τελική(παρότι ήταν ο ίδιος κινητήρας ''αγροίκος'' που με το speed triple είχε εγκαινιάσει την κατηγορία των streetfighter στα 90΄s). Μετά το 16 έχει ραφιναριστεί απίστευτα ο ψεκασμός και το κιβώτιο ,που πάω και τα παιδια φροντιστήριο μέσα στην πόλη αντί για το bev πολλές φορές...
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Θάνο το Capo τιμωρεί με την κατανάλωση του ή με τον ψεκασμό του;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Λοιπόν, εγώ το λέω και αν δεν σε νοιάζει προσπερνάς.
Εχει ένα Capo 1000 στην εδώ αντιπροσωπεία, είναι σχεδόν καινούριο σε κατάσταση, με 21000 χλμ, απο τα πιο ακριβά που θα βρεις στο car.gr
Τελευταίο μοντέλο με ABS.
Χτες το είδα απο κοντά. Το μηχανάκι είναι καινούριο και με εξτραδάκια και βελτιώσεις (που πλέον εδώ ξέρουν τα Κάπο)
Το μηχανάκι αγορασμένο απο εδώ και πιστοποιημένα τα χλμ.

Ξεκίνησα να το συζητάω για να κάνω τράμπα το bandit και να το πάρω (αν σου λέει κάτι αυτό)
Δεν το προχωράω, επειδή με έβαλε στον πάγο η Άννα για την ώρα, που πολύ σωστά έθεσε να μην το σκέφτομαι μιας και πήρα μηχανη μόλις πριν 3 μήνες.
Παρόλα αυτά το σκέφτομαι ζεστά. Αν σου λέω είναι σε καινούρια κατάσταση, είναι σε καινούρια κατάσταση

Δες το και άσε τι λέει η γυναίκα για πιο καινούριο. Το καινούριο και αδούλευτο, ακόμη και παλιό να είναι σαν μοντέλο, πρέπει να είναι μέσα στις επιλογές σου.

Έλα να το δεις.

Θάνο το Capo τιμωρεί με την κατανάλωση του ή με τον ψεκασμό του;

Το Capo στην πόλη τιμωρεί με τον συμπλέκτη του. Θα χτίσεις αριστερό πήχη στο χέρι.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Θάνο το Capo τιμωρεί με την κατανάλωση του ή με τον ψεκασμό του;

κατανάλωση είναι θέμα,αλλά προσπαθούσε ο έρμος να δαμάσει το θηρίο για τα χαμηλά με Power commander και πολλαπλές ρυθμίσεις,αλλά δεν ήταν χαρούμενος....
 
Top Bottom