ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
μπορεις να το αποδειξεις χωρις μαιμουδιες,ανα πασα ωρα και στιγμη??? το υποτιθέμενο


πρεπει να υπαρχει και στο pc του εξουσιοδοτημενου!! το υποτιθέμενο

25k xlm φουλ καταγραφή σέρβις,και μόνο λάδια αλλάζανε ( ενώ ανα 12κ έπρεπε και βαλβίδες να ελέγχουν/ρυθμίζουν)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.295
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
25k xlm φουλ καταγραφή σέρβις,και μόνο λάδια αλλάζανε ( ενώ ανα 12κ έπρεπε και βασλβίδες να ελέγχουν/ρυθμίζουν)
Nαι υπαρχουν και τετοιοι!! Μη τους τσουβαλιαζουμε ολους ομως αγαπητε!!
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.531
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Δηλαδή ενα μηχανάκι χωρίς βιβλίο σέρβις περνάει αυτόματα στα αζήτητα;

Οχι,αλλα οπως ειπε και ο Κυριακος ο αγοραστης πρωτα θα κοιταξει αυτο με το βιβλιο και το ιστορικο.

Συνηθως αν εχει βιβλιο και ειναι προσεγμενο θα φυγει γρηγοροτερα και θα πουληθει ακριβοτερα.

Στις ακριβες μηχανες αν δεν το εχει μπορει και να μην φυγει ποτε,που λεει ο λογος.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Στις ακριβες μηχανες αν δεν το εχει μπορει και να μην φυγει ποτε,που λεει ο λογος.

Σωστά.
Διαφορετικά τα κριτήρια ενός που ψάχνει ένα GS1200 πενταετίας στα 15.000 ευρώ και ενός που κοιτάει για KLE 400 25ετίας με 1000 ευρώ.
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Δηλαδή ενα μηχανάκι χωρίς βιβλίο σέρβις περνάει αυτόματα στα αζήτητα;
Για τα δικα μου δεδομενα ναι εκτος και ειναι σε καλη κατασταση και το παρω τιμη χωμα
Οποιος θελει να πουληση το μηχανακι του σε λογικη τιμη, καλο θα ηταν να εχει ενημερωμενο βιβλιο σερβις (Γι΄αυτο στο car υπαρχουν αγγελιες μηχανων ισως και πανω απο τρια χρονια ) Εμενα παντως στο bandit εκανε 20 ημερες να παρη ενδιαφερομενος τηλ. ο πρωτος που πηρε ηρθε, το ειδε και το αγορασε
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Σίγουρα. Δεν είναι πανάκειο όμως. Φτιάχνεις και βιβλίο σέρβις απο την αρχή με 20€ ή και δωρεάν σε εξουσιοδοτημενο και δεν έχεις αλλάξει ούτε τα μισά. Προσωπικά ποτέ δεν το αναζήτησα σε κανένα όχημα. Ούτε γράφω στα δικά μου το βιβλίο σέρβις.
Σου φέρνω εγώ βιβλία σέρβις από μηχανάκια που ούτε απέξω από το συνεργείο δεν τα έχει δει ο μάστορας
 

The mechanic

member
Δημοσιεύσεις
593
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Για τα δικα μου δεδομενα ναι εκτος και ειναι σε καλη κατασταση και το παρω τιμη χωμα
Οποιος θελει να πουληση το μηχανακι του σε λογικη τιμη, καλο θα ηταν να εχει ενημερωμενο βιβλιο σερβις (Γι΄αυτο στο car υπαρχουν αγγελιες μηχανων ισως και πανω απο τρια χρονια ) Εμενα παντως στο bandit εκανε 20 ημερες να παρη ενδιαφερομενος τηλ. ο πρωτος που πηρε ηρθε, το ειδε και το αγορασε
Ρε συ Δημήτρη κ εγώ αμα το δώσω 3 χιλιάρικα το μηχανάκι δεν χρειάζεται καν να το βάλω αγγελία. Και δεν εχω βιβλίο σέρβις με σφραγίδες.
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.295
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Ρε συ Δημήτρη κ εγώ αμα το δώσω 3 χιλιάρικα το μηχανάκι δεν χρειάζεται καν να το βάλω αγγελία. Και δεν εχω βιβλίο σέρβις με σφραγίδες.
Τρία χιλιάρικα είναι λογική τιμή για bantid 650 10ετιας!!
Μιλάμε από εκεί και κάτω!!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
25k xlm φουλ καταγραφή σέρβις,και μόνο λάδια αλλάζανε ( ενώ ανα 12κ έπρεπε και βαλβίδες να ελέγχουν/ρυθμίζουν)

Σε αυτό να σου πω έχω μια επιφύλαξη.
Το λέει το μάνουαλ οκ. Αλλά αν δεν ακούγονται οι βαλβίδες ή δεν βλέπεις κάποια διαφορά στην λειτουργία της μοτοσυκλέτας, για ποιόν λόγο να ανοίξεις τον κινητήρα;
Δεν ξέρω. Δεν έχει τύχει ακόμη μοτοσυκλέτα μου που να χρειάστηκαν ρύθμιση πριν τις 50000-60000 χλμ (Μιλάω δικύλινδρο και πάνω και 400 κυβικά και πάνω).

Κι άντε μετά να θέλει ο "μάστορας" να κόψει λίγο από το κόστος και να μην βάζει καινούριο o-ring αλλά το παλιό. Και δώσε οι φλατζόκολλες και τα χτυπήματα απο κατσαβιδιές και κλειδιά πάνω στον κινητήρα.:(

Προσωπικά (χωρίς να λέω πως είναι το σωστό) βαλβίδες άνοιγμα μόνο αν διαπιστώσω πως κάτι δεν μου ακούγεται σωστά ή υπάρχει αισθητή διαφορά σε επιδόσεις ή καταναλώσεις.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Τρία χιλιάρικα είναι λογική τιμή για bantid 650 10ετιας!!
Μιλάμε από εκεί και κάτω!!
Πάρα πολύ καλή είναι.Βρίσκεις vfr800 vtec με τόσα ρε Κούλη!
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Σε αυτό να σου πω έχω μια επιφύλαξη.
Το λέει το μάνουαλ οκ. Αλλά αν δεν ακούγονται οι βαλβίδες ή δεν βλέπεις κάποια διαφορά στην λειτουργία της μοτοσυκλέτας, για ποιόν λόγο να ανοίξεις τον κινητήρα;
Δεν ξέρω. Δεν έχει τύχει ακόμη μοτοσυκλέτα μου που να χρειάστηκαν ρύθμιση πριν τις 50000-60000 χλμ (Μιλάω δικύλινδρο και πάνω και 400 κυβικά και πάνω).

Κι άντε μετά να θέλει ο "μάστορας" να κόψει λίγο από το κόστος και να μην βάζει καινούριο o-ring αλλά το παλιό. Και δώσε οι φλατζόκολλες και τα χτυπήματα απο κατσαβιδιές και κλειδιά πάνω στον κινητήρα.:(

Προσωπικά (χωρίς να λέω πως είναι το σωστό) βαλβίδες άνοιγμα μόνο αν διαπιστώσω πως κάτι δεν μου ακούγεται σωστά ή υπάρχει αισθητή διαφορά σε επιδόσεις ή καταναλώσεις.

Εχεις απόλυτο δίκιο Τόλη,αλλά αν σε χρεώνουν και δε στο κάνουν είναι απάτη.Και όπως έχω ξαναπεί,μη φοβάστε βαλβίδες που ακούγονται λίγο,φυσιολογικό είναι.Αν όμως είναι θεόκλειστες ,δεν ακούγεται κιχ, και αργότερα έρθει η βλάβη?
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εχεις απόλυτο δίκιο Τόλη,αλλά αν σε χρεώνουν και δε στο κάνουν είναι απάτη.Και όπως έχω ξαναπεί,μη φοβάστε βαλβίδες που ακούγονται λίγο,φυσιολογικό είναι.Αν όμως είναι θεόκλειστες ,δεν ακούγεται κιχ, και αργότερα έρθει η βλάβη?
Εκει παίζει ρόλο λίγο και η εμπειρία του καθενός. Θεωρώ πως ο μέσος μοτοσυκλετιστής μπορεί να καταλάβει πότε αλλάζει ο ήχος ή η συμπεριφορά της μηχανής του. Αν μη τι άλλο αυτά είναι βασικά πράγματα. Δεν χρειάζεται καν μηχανολογικές γνώσεις.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Πάρα πολύ καλή είναι.Βρίσκεις vfr800 vtec με τόσα ρε Κούλη!

Τι να το κάνεις το Vfr800; Τσάμπα παραπάνω τέλη και κινητήρας με δύο θέσεις λειτουργίας (τάφος και Turbo) αντί για μΠιστόλι;
Ποιος να ήθελε κάτι τέτοιο;cdefghig

Tο ίδιο λέμε... Θανουλη!!!! Hug
Greeting
 
N

notakos600

Guest
Εχεις απόλυτο δίκιο Τόλη,αλλά αν σε χρεώνουν και δε στο κάνουν είναι απάτη.Και όπως έχω ξαναπεί,μη φοβάστε βαλβίδες που ακούγονται λίγο,φυσιολογικό είναι.Αν όμως είναι θεόκλειστες ,δεν ακούγεται κιχ, και αργότερα έρθει η βλάβη?
Τα έγραψες όλα docSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
 

The mechanic

member
Δημοσιεύσεις
593
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Πάρα πολύ καλή είναι.Βρίσκεις vfr800 vtec με τόσα ρε Κούλη!
Vfr με 3χιλιαρικα βρίσκεις 2002_2003 μοντέλο που έχει αλλάξει 4 χερια και θέλει ενα χιλιάρικο να έρθει στα ίσια του.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.531
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ρε συ Δημήτρη κ εγώ αμα το δώσω 3 χιλιάρικα το μηχανάκι δεν χρειάζεται καν να το βάλω αγγελία. Και δεν εχω βιβλίο σέρβις με σφραγίδες.

Ρε συ Κωστα εχεις να διαλεξεις αναμεσα σε ενα bandit με 3000 χωρις βιβλιο και σε ενα με 3300 με βιβλιο,στην ιδια εξωτερικη κατασταση.Θα παρεις το πρωτο?
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.531
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Σου φέρνω εγώ βιβλία σέρβις από μηχανάκια που ούτε απέξω από το συνεργείο δεν τα έχει δει ο μάστορας

Καποιος εμπειρος ξερει σε γενικες γραμμες ποιο βιβλιο ειναι κανονικο και ποιο οχι.Θα συνδυασει αυτα που γραφει με αυτα που βλεπει,οπως κανουμε και με τα χλμ.
 

The mechanic

member
Δημοσιεύσεις
593
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Ρε συ Κωστα εχεις να διαλεξεις αναμεσα σε ενα bandit με 3000 χωρις βιβλιο και σε ενα με 3300 με βιβλιο,στην ιδια εξωτερικη κατασταση.Θα παρεις το πρωτο?
Αν είναι και τα δυο πρώτο χέρι θα αγοράσω με την ψυχολογία είτε έχει βιβλίο σέρβις είτε όχι. Από το πώς θα ψυχολογησω τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.
 
Top Bottom