ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Βόλτα προς Αγριά μπας και ξελαμπικάρει το μυαλό λίγο απο τόσα που ακούω

 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Τις προάλλες είχα πάει το KLR στο μάστορα γιατί σε τυχαίες στιγμές υπερχείλιζε το φλοτέρ στο καρμπυρατέρ και συνάμα μπέρδευε ο κινητήρας.Πράγματι το έλυσε το παιδί,το έβαλε στους υπέρηχους να καθαρίσει ό,τι μάκα υπήρχε,άλλαξε και ένα φθαρμένο ο ring,το ρύθμισε σωστά και όντως το μηχανάκι πάει πολύ καλά,καλύτερα από πριν,σαν τις παλιές εποχές που έσπερνε!

Όμως.Ενώ στην πορεία πάει καλά και σταμάτησαν τα ρεταρίσματα και η υπερχείλιση, σταματημένο δεν κρατάει ρελαντί,μου σβήνει στα φανάρια και αναγκάζομαι να το ανεβάζω γυρνώντας τη βιδούλα της πεταλούδας.Όμως και εκεί το ρελαντί είναι άστατο,μία ανεβάινει 2000+ στροφές και στο τσακ πέφτει στις 800 και σβήνει! Του το πήγα ξανά και ρυθμίσαμε την αλλη βιδούλα του μίγματος,την κρυμμένη αλλά ούτε και εκεί αποτέλεσμα.Α ξέχασα να πω μου έβγαζε την ψυχή στις μανιβελιές μέχρι να πάρει μπρος,είτε κρύο είτε ζεστό που άλλοτε ήταν τσακμάκι!

Ρε τι είναι ρε τι είναι,μου λέει σαν υστατη προσπάθεια να δούμε και τις βαλβίδες.Του λέω οι βαλβίδες είναι με καπελότα και είχα βάλει καινούργια πριν 3-4000 χλμ.''Μήπως κολλάει ο μηχανικός αποσυμπιεστής το ελατήριο και δεν αφήνει τη βαλβίδα να κλέισει όταν πρέπει''.Λογικό μου φάνηκε και συμφωνήσαμε να το πάω από Δευτέρα.(Να τονίσω ότι το παλληκάρι έδειχνε όντως ενδιαφέρον γι αυτό το έκτακτο και ήμασταν σε συνεχή επικοινωνία).

Έλα όμως που εμένα με έτρωγε ο κ*λος μου χώρια που σήμερα το μεσημέρι είχα κανονίσει καταδρομικό καφεδάκι στο Λεοντάρι Αρκαδίας.Έκατσα λοιπόν στη λιακάδα πρωί πρωί (φόρεσα και το γυαλί της πρεσβυωπίας) cdefghigikκαι έπισα να κοιτάω ένα ένα τα συμπτώματα.

Και επειδή όλους τους μαστόρους εγώ τους έχω για πρωινό χαλαρά,βρήκα τι είναι και το έφτιαξα!Μου πήρε καμμιά ω΄ρα δοκιμές-ρυθμίσεις αλλά το εντόπισα.

Ακούγοντας προσεκτικά τη λειτουργία του μοτεριού όχι οδηγώντας αλλά καθήμενος στο πλάι παρατήρησα ότι όταν τράβαγα το τσοκ ακουγόταν από το καρμπ ένα ρυθμικό τσουφ τσουφ ίδιο με τις πιστονιές του κυλίνδρου.Τι είχε γίνει.Όταν το τοποθετούσε πάλι ο φίλος,δεν πρόσεξε καλά και στραβοβίδωσε/μισοβίδωσε τη βίδα με την βελόνα του τσοκ που ανοίγει και κλείνει τον αέρα.Ως αποτέλεσμα υπήρχε 'διαρροή' στο καρμπυρατέρ (σαν ναταν μόνιμα τραβηγμένο το τσοκ) με αποτέλεσμα να μην δουλεύει στρωτά,γι αυτό και η δυσκολία να πάρει μπρος.Αλλά για να μπορέσω να έχω πρόσβαση εκεί έπρεπε να λύσω το παγουράκι του αντιψυκτικού,το σωληνάκι από το ρουμπινέτο στο καρμπ και να μεριάσω την πλεξούδα της ηλεκτρονικής που περνάει από δίπλα ουφφ!

Τελικά όλα δούλεψαν ρολόι και το KLR έδειξε πάλι τα δόντια του! Shot
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Η καραντίνα θέλει βόλτες στην εξοχή. Μακριά απο πολλούς ανθρώπους, σωστά; Είπαμε να πάμε μια βόλτα προς το Φυτόκο πάνω for fun, να δούμε τι έχει εκεί πάνω ο δρόμος.

Που τελικά όπως αποδεικνύεται ο δρόμος τελειώνει εκεί πέρα και ξεκινάει ένας χωματόδρομος. Άμα κρίνω απο την κίτρινα πινακίδα που γράφει "Μακρυνίτσα 7.2χλμ" τότε πρόκειται για μονοπάτι. Fun fact: το συγκεκριμένο μονοπάτι σε οδηγεί προς Μακρυνίτσα και απο εκεί πέρα μπορείς να περπατήσεις μέχρι τον Πουριανό Σταυρό (με προσοχή στην βάση της αεροπορίας όμως) και μετά να κατέβεις προς την Ζαγορά.

Στην συνέχεια πήγαμε βιομηχανική για παράδοση μαθημάτων οδήγησης στην γυναίκα
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Τις προάλλες είχα πάει το KLR ...... σταματημένο δεν κρατάει ρελαντί,μου σβήνει στα φανάρια.....στραβοβίδωσε/μισοβίδωσε τη βίδα με την βελόνα του τσοκ.......Ως αποτέλεσμα υπήρχε 'διαρροή' στο καρμπυρατέρ (σαν ναταν μόνιμα τραβηγμένο το τσοκ)....Τελικά όλα δούλεψαν ρολόι .......

.... κλασσικο θεμα των (ιστορικων) καρμπυρατερ ειναι η μη καλη λειτουργια του τσοκ (δεν απομονωνει ) ειτε λογω φθορας μηχανισμου ειτε απο ..... κακο-επισκευη , και δεν ξερω γιατι ολοι οι μαστοροι το μπερδευουν πρωτα με τις ........ βαλβιδες (εισαγωγης κατα προτιμηση) ..... οπως μου ειπε και μενα καποτε ενας μαστορης........ και ακομα τρεχω .....±abcdefgh
 
N

notakos600

Guest
.... κλασσικο θεμα των (ιστορικων) καρμπυρατερ ειναι η μη καλη λειτουργια του τσοκ (δεν απομονωνει ) ειτε λογω φθορας μηχανισμου ειτε απο ..... κακο-επισκευη , και δεν ξερω γιατι ολοι οι μαστοροι το μπερδευουν πρωτα με τις ........ βαλβιδες (εισαγωγης κατα προτιμηση) ..... οπως μου ειπε και μενα καποτε ενας μαστορης........ και ακομα τρεχω .....±abcdefgh
Συνήθως είναι θεοκλειστη η βαλβίδα (ή οι βαλβίδες) εισαγωγής, αλλά και πάλι...
 

Dionysis78

new member
Δημοσιεύσεις
136
Ηλικία
45
Περιοχή
Περιστέρι
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650 2001
Όνομα
Διονύσης
Περιοχή
Περιστέρι
.... κλασσικο θεμα των (ιστορικων) καρμπυρατερ ειναι η μη καλη λειτουργια του τσοκ (δεν απομονωνει ) ειτε λογω φθορας μηχανισμου ειτε απο ..... κακο-επισκευη , και δεν ξερω γιατι ολοι οι μαστοροι το μπερδευουν πρωτα με τις ........ βαλβιδες (εισαγωγης κατα προτιμηση) ..... οπως μου ειπε και μενα καποτε ενας μαστορης........ και ακομα τρεχω .....±abcdefgh
Άρα αν έχω καταλάβει ενας από τους λόγους των αρρυθμιών στο ρελαντί είναι το τσοκ; Πώς μπακαλιστικα και ερασιτεχνικα το διορθώσουμε;
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
.... βασικα μιλαω για ιταλικα Dellorto ... οπου το ζιγκλερ του τσοκ το παταει ενα μικρης διαμετρου μπρουτζινο εμβολακι .... οχι αμεσα , υπαρχει λαστιχακι στην πατουρα του εμβολου..... οπου μετα παροδο μερικων δεκαετιων (ηλικιες δεν λεμε εδω μεσα ) φαγωθηκε κ.λ.π κ.λ.π .....!
Την βαλβιδα ροης βενζινας που ελεγχεται απο το φλοτερ πιστευω την ελεγξες για στεγανοποιηση , οπως και το "υψος" του φλοτερ για να κραταει σε καποια σταθμη την βενζινα .... αλλοιως αρχιζουν τα ....τσαφ τσουφ .....!Bcdefghg
 
N

notakos600

Guest
.... βασικα μιλαω για ιταλικα Dellorto ... οπου το ζιγκλερ του τσοκ το παταει ενα μικρης διαμετρου μπρουτζινο εμβολακι .... οχι αμεσα , υπαρχει λαστιχακι στην πατουρα του εμβολου..... οπου μετα παροδο μερικων δεκαετιων (ηλικιες δεν λεμε εδω μεσα ) φαγωθηκε κ.λ.π κ.λ.π .....!
Την βαλβιδα ροης βενζινας που ελεγχεται απο το φλοτερ πιστευω την ελεγξες για στεγανοποιηση , οπως και το "υψος" του φλοτερ για να κραταει σε καποια σταθμη την βενζινα .... αλλοιως αρχιζουν τα ....τσαφ τσουφ .....!Bcdefghg
Να σε δω ρε κιαρατα όταν σου βάλω στον πάγκο το διπλό του ΧΤ, με ένα κανονικό κι ένα υποπιεσης και να λες ντελορτο και να κλαις RollingSmileys drinking beer Emoticon
 

Dionysis78

new member
Δημοσιεύσεις
136
Ηλικία
45
Περιοχή
Περιστέρι
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650 2001
Όνομα
Διονύσης
Περιοχή
Περιστέρι
.... βασικα μιλαω για ιταλικα Dellorto ... οπου το ζιγκλερ του τσοκ το παταει ενα μικρης διαμετρου μπρουτζινο εμβολακι .... οχι αμεσα , υπαρχει λαστιχακι στην πατουρα του εμβολου..... οπου μετα παροδο μερικων δεκαετιων (ηλικιες δεν λεμε εδω μεσα ) φαγωθηκε κ.λ.π κ.λ.π .....!
Την βαλβιδα ροης βενζινας που ελεγχεται απο το φλοτερ πιστευω την ελεγξες για στεγανοποιηση , οπως και το "υψος" του φλοτερ για να κραταει σε καποια σταθμη την βενζινα .... αλλοιως αρχιζουν τα ....τσαφ τσουφ .....!Bcdefghg
Θα μελετηθεί διεξοδικά . Ευχαριστώ πολύ
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Να σε δω ρε κιαρατα όταν σου βάλω στον πάγκο το διπλό του ΧΤ, με ένα κανονικό κι ένα υποπιεσης και να λες ντελορτο και να κλαις

.... αυτα ειναι αλλα κολπα γιαπωνεζικα , που μας φαγανε την ψυχη αρχης γενομενης απο το Ηonda Chally ..... μια σταλια μηχανακι με καρμπυρατερ υποπιεσεως , ημαρτον ....!cdefghig

Να σε ρωτησω με το ΧΤ ..... εσεις, οταν τελειωνει ο δρομος πως φρεναρετε? ..... γιατι εμεις μαζεψαμε ολα τα χωραφια , στην αρχη ......!Shot
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.288
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
.... αυτα ειναι αλλα κολπα γιαπωνεζικα , που μας φαγανε την ψυχη αρχης γενομενης απο το Ηonda Chally ..... μια σταλια μηχανακι με καρμπυρατερ υποπιεσεως , ημαρτον ....!cdefghig

Να σε ρωτησω με το ΧΤ ..... εσεις, οταν τελειωνει ο δρομος πως φρεναρετε? ..... γιατι εμεις μαζεψαμε ολα τα χωραφια , στην αρχη ......!Shot
Γαιοκτημονες και τσιφλικαδες έχουν γίνει όλοι Στέλιο!!
 
N

notakos600

Guest
.... αυτα ειναι αλλα κολπα γιαπωνεζικα , που μας φαγανε την ψυχη αρχης γενομενης απο το Ηonda Chally ..... μια σταλια μηχανακι με καρμπυρατερ υποπιεσεως , ημαρτον ....!cdefghig

Να σε ρωτησω με το ΧΤ ..... εσεις, οταν τελειωνει ο δρομος πως φρεναρετε? ..... γιατι εμεις μαζεψαμε ολα τα χωραφια , στην αρχη ......!Shot
Δεν φρεναρουν οι πιλότοι...
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Και εγω σήμερα βολτούλα προς Πήλιο με την γυναίκα. Ανεβήκαμε Χάνια μέσω Δράκειας.


Βρήκαμε και έναν μικρό καταρράκτη!



Όταν θα με ρωτάνε "τι στο καλό σε κάνει χαρούμενο πάνω σε 2 ρόδες?" τότε θα τους δείχνω αυτή την φωτό απλά. Freedom! :D

@Le Tavernier στο κατέβα που πέρασα απο Πορταριά πρέπει να σε πέτυχα μαζί με έναν ακόμα τύπο. Είδα την μηχανή στην φωτό και θυμήθηκα τώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Σήμερα έπεσε γυάλισμα με γυαλιστικό Turtle Wax σε σημεία που είχαν θαμπώσει από τον ήλιο.
Αρκετός κόπος και τρίψιμο, αλλά έγινε δουλίτσα.
Φώτο δεν έβγαλα. Λίγο το τρίψιμο, λίγο το φρεζάρισμα στον μπαξέ, τέντωσα.

Πάντως να δώσω και ένα τιπ για όσους επιχειρήσουν κάτι παρόμοιο.
Αυτές οι κρέμες με τα κεριά, έχουν σαν λεπτή σκόνη μέσα που τρίβει και εισχωρεί στο βερνίκι και καλύπτει γρατζουνιές. Για την περίπτωση που λέω, προτιμήστε τις.
Λέει επάλειψη και ελαφρύ τρίψιμο, αφήνουμε να στεγνώσει και σκουπίζουμε με στεγνό πανί. Αυτη είναι και πολύ σωστά η διαδικασία αν έχουμε μια καινούρια μοτοσυκλέτα με ελαφριές γρατζουνίτσες.
Όταν όμως έχουμε κάποια θαμπά σημεία απο τον ήλιο (συνήθως σε οχήματα που περνάνε την ζωή τους εκτός γκαράζ) πρέπει να αφαιρεθεί η πάνω στρώση βερνικιού που έχει θαμπώσει, ομοιόμορφα και χωρίς να φτάσει στο χρώμα. Αυτό απαιτεί μια εμπειρία για να μην το παρακάνετε και φτάσετε στο πλαστικό. Οπότε λίγο λίγο βάζετε κρέμα στο σημείο που θέλετε και δουλεύετε με πάνινο βουρτσάκι σε δραπανοκατσάβιδο ενώ είναι ακόμη υγρό και κάνουν δουλειά οι κόκκοι σκόνης που έχει η κρέμα. Είναι ο πιο ελαφρύς τύπος "γυαλοχαρτίσματος" που μπορείτε να κάνετε. Σκουπίζετε. Αν δείτε ότι δεν έχει φύγει εντελώς το ξερό βερνίκι επαναλαμβάνετε. Προσοχή μην το παρακάνετε και περάσετε όλη την στρώση βερνικιού μόνο. Αν δείτε χρώμα πάνω στο βουρτσάκι, προχωρήσατε παραπάνω από όσο πρέπει.

Όταν τελειώσετε μπορείτε να περάσετε μια στρώση προστατευτικό σπρέυ βαμμένων επιφανειών που δημιουργεί ένα ελαφρύ βερνίκι πάνω από το χρώμα.

Ξαναλέω, τα παραπάνω μόνο σε θαμπό χρώμα λόγο ήλιου. Σε χρώμα που δεν έχει ταλαιπωρηθεί απο ήλιο, ελαφρύ πέρασμα με πανάκι, περιμένουμε να στεεγνώσει και μετά σκούπισμα με πανάκι. Αρκει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom