Πληροφορίες για κάποια street μοντελάκια παρακαλώ

Σε ψήνει κανένα από τα παρακάτω;

  • -CBF 600 ABS (Carb)

    Ψήφοι: 5 18,5%
  • -Pegaso Strada

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • -Ducati Multistrada 620

    Ψήφοι: 2 7,4%
  • -Bandit 650 ABS

    Ψήφοι: 13 48,1%
  • -BMW R1150R και RS

    Ψήφοι: 6 22,2%
  • -Versys 650 πρώτης γενιάς

    Ψήφοι: 2 7,4%
  • -BMW F 800 ST

    Ψήφοι: 5 18,5%

  • Σύνολο ψηφοφόρων:
    27

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Έχω ένα κουσούρι. Είμαι αντικειμενικός είτε συμπαθώ κάποιο μοντέλο είτε το αντιπαθώ (στα πλαίσια που αντιλαμβάνομαι με την όποια εμπειρία μου όταν το οδηγώ).
Αυτό το κουσούρι συνήθως με κάνει εμένα να φαίνομαι αντιπαθητικός. Ξέρεις τι θα πει να λες τα προβλήματα του μοντέλου σου στο φόρουμ για το μοντέλο σου; ΠΟΝΟΣ!
Όλοι έτσι ειμαστε εδώ μέσα.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.424
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Μετά από όλα αυτά άρχιζα να το γλυκοκοιτάζω.... abcdefghgk
Θα στα πει ο ξαδερφος @SHOOTER045 για το μηχανακι αυτο.
Να ξες ,δεν το'χε καθολου σε υποληψη.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Γι' αυτο και επέλεξα να έρθω εδώ για να επιστρέψω ενεργά στα μοτοφόρουμ.;)
Τι νομίζεις; Δεν σας τσέκαρα πρώτα;:)
Τελικά αποφασίσαμε;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Σήμερα ένα φιλαράκι μου σφύριξε να κοιτάξω και το diversion με το φέρινγκ.
Δεν το είχα καθόλου υπόψιν μου. Όταν είχε βγει το είχα κάνει ένα test ride και μου φάνηκε user friendly (δεν θυμάμαι και πολλά), αλλά σε σχέση με fazer 600 κάπως υποτονικό. Αυτό που με ενδιαφέρει σε πρώτη φάση είναι αν υπάρχουν γνωστά προβλήματα για αυτό το μοντέλο. Για να δω αν αξίζει τον κόπο να το κάνω ένα refresh test ride αν πέσει στα χέρια μου κατα το ψάξιμο.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Παρά τη θέση,το τιμόνι και τις αναρτήσεις(που διορθώνονται) το TDM900 μήπως είναι στα μέτρα σου;

Δεν είναι on off,είναι ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ και υπάρχει υπερπροσφορά.. Άσε τους κάγκουρες,κλαρινογαμπρούς.
Δε θα είναι και παπί από κάτω σου.

Επιδόσεις και χαρακτήρας εκεί που θες νομίζω,εμφάνιση διαχρονική για εμένα..

Πέστε να με φάτε καμπόσοι τώρα..
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.424
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Μια χαρα ειναι το tdm ,θελει καλο ψαξιμο ,λιγα τα καλα .
Οι περισσοτεροι τα εχουν κανιβαλισει .
Ομορφο ειναι ,τριβαλιτσο σηκωνει ανετα
και ταξιδευει μια χαρα
 
N

notakos600

Guest
Σήμερα ένα φιλαράκι μου σφύριξε να κοιτάξω και το dμε το φέρινγκ.
Δεν το είχα καθόλου υπόψιν μου. Όταν είχε βγει το είχα κάνει ένα test ride και μου φάνηκε user friendly (δεν θυμάμαι και πολλά), αλλά σε σχέση με fazer 600 κάπως υποτονικό. Αυτό που με ενδιαφέρει σε πρώτη φάση είναι αν υπάρχουν γνωστά προβλήματα για αυτό το μοντέλο. Για να δω αν αξίζει τον κόπο να το κάνω ένα refresh test ride αν πέσει στα χέρια μου κατα το ψάξιμο.
Έχω το xj6n, το γυμνό με μια ζελατίνα Puig.
Απροβλημάτιστο all around μηχανάκι που στέκεται αξιοπρεπώς σε πόλη και ταξίδια.
Τσιμπάει βενζίνη όταν είσαι πέριξ των 200...
Τίμιο και vfm.
Προτίμησε με ABS, γιατί εγώ έκανα τη μαμακία και το πήρα χωρίς.
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
Θα στα πει ο ξαδερφος @SHOOTER045 για το μηχανακι αυτο.
Να ξες ,δεν το'χε καθολου σε υποληψη.
Το ξέρω θα με πάρει τηλέφωνο και θα μου τα ψάλλει abcdefghgk
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Σήμερα ένα φιλαράκι μου σφύριξε να κοιτάξω και το diversion με το φέρινγκ.
Δεν το είχα καθόλου υπόψιν μου. Όταν είχε βγει το είχα κάνει ένα test ride και μου φάνηκε user friendly (δεν θυμάμαι και πολλά), αλλά σε σχέση με fazer 600 κάπως υποτονικό. Αυτό που με ενδιαφέρει σε πρώτη φάση είναι αν υπάρχουν γνωστά προβλήματα για αυτό το μοντέλο. Για να δω αν αξίζει τον κόπο να το κάνω ένα refresh test ride αν πέσει στα χέρια μου κατα το ψάξιμο.

Απ οτι εχω ακουσει απο ιδιοκτητες ειναι απο τα πιο βολικα μηχανακια μεσαιων αποστασεων.Σιγουρα δεν βαζει φωτια στον δρομο,αλλα αν καταλαβα καλα δεν ειναι αυτο το ζητουμενο σου ετσι και αλλιως.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Παρά τη θέση,το τιμόνι και τις αναρτήσεις(που διορθώνονται) το TDM900 μήπως είναι στα μέτρα σου;

Δεν είναι on off,είναι ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ και υπάρχει υπερπροσφορά.. Άσε τους κάγκουρες,κλαρινογαμπρούς.
Δε θα είναι και παπί από κάτω σου.

Επιδόσεις και χαρακτήρας εκεί που θες νομίζω,εμφάνιση διαχρονική για εμένα..

Πέστε να με φάτε καμπόσοι τώρα..

Για το TDM900 (ψηλά στις προτιμήσεις μου) δεν ρώτησα καθόλου, ούτε και το έβαλα στην λίστα για δύο λόγους
-Κυκλοφόρεί πολλά χρόνια και ξέρω πάνω κάτω τι να προσέξω. Εχει αναλυθεί στο έπακρο τα τελευταία 15 χρόνια μέσα στα φόρα.
-Το να βρεθεί TDM900 που να μην είναι καγκουρεμένο ή ταλαιπωρημένο απο παντιλίκια και σούζες, ισοδυναμεί με νίκη στο τζόκερ
Σίγουρα στις επιλογές μου. Αν βρω καλοδιατηρημένο (πράγμα δύσκολο) το πήρα.

Απ οτι εχω ακουσει απο ιδιοκτητες ειναι απο τα πιο βολικα μηχανακια μεσαιων αποστασεων.Σιγουρα δεν βαζει φωτια στον δρομο,αλλα αν καταλαβα καλα δεν ειναι αυτο το ζητουμενο σου ετσι και αλλιως.

Ακριβώς
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.175
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Για το TDM900 (ψηλά στις προτιμήσεις μου) δεν ρώτησα καθόλου, ούτε και το έβαλα στην λίστα για δύο λόγους
-Κυκλοφόρεί πολλά χρόνια και ξέρω πάνω κάτω τι να προσέξω. Εχει αναλυθεί στο έπακρο τα τελευταία 15 χρόνια μέσα στα φόρα.
-Το να βρεθεί TDM900 που να μην είναι καγκουρεμένο ή ταλαιπωρημένο απο παντιλίκια και σούζες, ισοδυναμεί με νίκη στο τζόκερ
Σίγουρα στις επιλογές μου. Αν βρω καλοδιατηρημένο (πράγμα δύσκολο) το πήρα.


ξερω ενα τετοιο και παιρνω ορκο με υπογραφή κιολας......................
 

The mechanic

member
Δημοσιεύσεις
593
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Tdm για μένα όχι. Εκτός από μηχανάκι ιδανικό για κακοποίηση απο καγκουρες φίλες μου είναι ενα μηχανάκι που έχει πολύ ζήτηση. Κοινώς, τα κλέβουν πολύ. Αντιθέτως, όλα τα υπόλοιπα μηχανάκια της ψηφοφορίας, και τα κλειδιά να αφήσεις πάνω κατα πάσα πιθανότητα δεν θα ασχοληθεί κανένας.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Tdm για μένα όχι. Εκτός από μηχανάκι ιδανικό για κακοποίηση απο καγκουρες φίλες μου είναι ενα μηχανάκι που έχει πολύ ζήτηση. Κοινώς, τα κλέβουν πολύ. Αντιθέτως, όλα τα υπόλοιπα μηχανάκια της ψηφοφορίας, και τα κλειδιά να αφήσεις πάνω κατα πάσα πιθανότητα δεν θα ασχοληθεί κανένας.

Δεν με προβληματίζει αυτό. Το μηχανάκι θα είναι σε κλειστό ασφαλισμένο χώρο και θα βγαίνει για βόλτα ή ταξίδι. Για καφέ πάω με το παπί.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Αν τα χλμ του είναι αληθινά φαίνεται καλό...
https://www.car.gr/15911018-yamaha-tdm-900
Ζητα του παιδιού αριθμό πλαισίου αν έχει το μαμά τιμόνι,τις μαμά εξατμίσεις,τους καθρέπτες,τη ζελατίνα,αν έχει κόψει την ουρά.. καλύτερη φωτό στο δεξί καπάκι,τα δύο τελευταία ΚΤΕΔ,αν έχει βάλει φίλτρο αέρα κι αν ναι πόσο λάδι του τσιμπάει, και μετά βλέπουμε Μάνο..

Μπορεί να είναι όπως τα γράφει.
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Από αυτά που έχεις στη λίστα Αποστόλη, το μόνο που πέρασε (και δεν ακούμπησε) από τα χέρια μου ήταν το Versys 2007 άνευ ABS. Άχρωμο, άοσμο, με μέτρια ποιότητα κατασκευής (πλαστικά και συναρμογή ουράς) και αδυναμία φορτώματος λόγο αδύναμου υποπλαισίου ( η Kawasaki δεν επέτρεπε τριβάλιτσο, άσχετα αν βγήκαν κάποιες aftermarket λύσεις) αλλά με πολύ καλύτερο μπροστινό (από το Vstrom) που όμως είχε την ίδια έλλειψη "αίσθησης" στα φρένα (συγκριτικά με το παρόμιο Vstrom 2009 ABS που είχα). To κράτησα ένα 6μηνο και δε μου έλειψε ποτέ.

Από τα υπόλοιπα της λίστας σου αυτό που μου αρέσει περισσότερο είναι το Bandit, αν και για τα φρένα του έχω κάποιους ενδιασμούς. Ωστόσο, το κοιτάω σαν υποψήφιο και για μένα.

Από αυτά που δεν έχουν αναφερθεί, αν και δε ξέρω κατά πόσο θα βολευτείς πάνω του λόγω διαστάσεων, είναι το Honda CB600F (Hornet) που βγήκε το 2007, 4κ με 100 ps και ιδανικά με ABS/CBS. Αλλά δε ξέρω κατά πόσο τα "γυμνά" σε ενδιαφέρουν ή το θες το fairing σου...
Γενικά θα δυσκολευόμουν να σε φανταστώ σε κάτι πέρα από on/off...μήπως να δεις το παρόμιο με το Caponord που είχες Varadero ΜΚΙΙ ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Παιδιά, please μόνο μην βάζετε link απο αγγελίες. Στην παρούσα φάση δεν έχει κάποια λογική. Η αγορά απέχει λίγους μήνες και σε αυτη την φάση διερευνώ μοντέλα.
Thank
 
Top Bottom