Πληροφορίες για κάποια street μοντελάκια παρακαλώ

Σε ψήνει κανένα από τα παρακάτω;

  • -CBF 600 ABS (Carb)

    Ψήφοι: 5 18,5%
  • -Pegaso Strada

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • -Ducati Multistrada 620

    Ψήφοι: 2 7,4%
  • -Bandit 650 ABS

    Ψήφοι: 13 48,1%
  • -BMW R1150R και RS

    Ψήφοι: 6 22,2%
  • -Versys 650 πρώτης γενιάς

    Ψήφοι: 2 7,4%
  • -BMW F 800 ST

    Ψήφοι: 5 18,5%

  • Σύνολο ψηφοφόρων:
    27

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Από τα υπόλοιπα της λίστας σου αυτό που μου αρέσει περισσότερο είναι το Bandit, αν και για τα φρένα του έχω κάποιους ενδιασμούς. Ωστόσο, το κοιτάω σαν υποψήφιο και για μένα.
Όπως το γράφει ο Βασίλης.
Σπογγωδη αίσθηση στη μανέτα,κάτι που δεν διορθώνεται με εξαερώσεις..
Έτσι είναι το φρένο του.Προσωπικά με χαλάει πααααααρα πολύ.
Το φρένο πρέπει να το τσιμπάς και να ακούει..
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Από αυτά που έχεις στη λίστα Αποστόλη, το μόνο που πέρασε (και δεν ακούμπησε) από τα χέρια μου ήταν το Versys 2007 άνευ ABS. Άχρωμο, άοσμο, με μέτρια ποιότητα κατασκευής (πλαστικά και συναρμογή ουράς) και αδυναμία φορτώματος λόγο αδύναμου υποπλαισίου ( η Kawasaki δεν επέτρεπε τριβάλιτσο, άσχετα αν βγήκαν κάποιες aftermarket λύσεις) αλλά με πολύ καλύτερο μπροστινό (από το Vstrom) που όμως είχε την ίδια έλλειψη "αίσθησης" στα φρένα (συγκριτικά με το παρόμιο Vstrom 2009 ABS που είχα). To κράτησα ένα 6μηνο και δε μου έλειψε ποτέ.

Από τα υπόλοιπα της λίστας σου αυτό που μου αρέσει περισσότερο είναι το Bandit, αν και για τα φρένα του έχω κάποιους ενδιασμούς. Ωστόσο, το κοιτάω σαν υποψήφιο και για μένα.

Από αυτά που δεν έχουν αναφερθεί, αν και δε ξέρω κατά πόσο θα βολευτείς πάνω του λόγω διαστάσεων, είναι το Honda CB600F (Hornet) που βγήκε το 2007, 4κ με 100 ps και ιδανικά με ABS/CBS. Αλλά δε ξέρω κατά πόσο τα "γυμνά" σε ενδιαφέρουν ή το θες το fairing σου...
Γενικά θα δυσκολευόμουν να σε φανταστώ σε κάτι πέρα από on/off...μήπως να δεις το παρόμιο με το Caponord που είχες Varadero ΜΚΙΙ ;

Ο διπλανός μου έχει versys του 08 χωρίς ABS και που το οδήγησα μου φάνηκε πολύ ωραίο και καθόλου άχρωμο. Το μηχανάκι στρίβει λέμε! Σε σχέση με το Vstrom το προτιμώ. Για φόρτωμα θεωρώ πως έχεις δίκιο. Είναι ακατάλληλο. Αλλά μεταξύ μας, δεν με νοιάζει το φόρτωμα ιδιαίτερα. Tank bag και λουκάνικο στην θέση του συνεπιβάτη και είμαι οκ. Η γυναίκα δεν ακολουθεί καθόλου πια τώρα με τα παιδιά.

Για bandit συμφωνούμε. Καλή λύση. Το καλοβλέπω.

Γυμνο θα αποφύγω πέραν του R1150 R για λόγους που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ.

Τώρα για το Βαρκαδέρνω....δεν ενέδωσα όταν μεσουρανούσε και όλοι προσπαθούσαν να με πείσουν να μην πάρω Caponordκαι να πάρω το ποταμόπλοιο. Τώρα θα ενδώσω; Στην κατηγορία μαστόδοντα (αν τυχει και ξανασκεφτώ να πάω) μόνο Caponord. Όλα τα άλλα απλά δεν μου κάνουν.


Υ.Γ Ίδια εποχή μας βλέπω να βγαίνουμε στην γύρα για μηχανάκι στην περιοχή και να κοιτάμε και ίδια μοντέλα. Ήταν που ήταν λίγες οι επιλογές...ανέβηκε και ο ανταγωνισμός!Bike
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Ο διπλανός μου έχει versys του 08 χωρίς ABS και που το οδήγησα μου φάνηκε πολύ ωραίο και καθόλου άχρωμο. Το μηχανάκι στρίβει λέμε! Σε σχέση με το Vstrom το προτιμώ. Για φόρτωμα θεωρώ πως έχεις δίκιο. Είναι ακατάλληλο. Αλλά μεταξύ μας, δεν με νοιάζει το φόρτωμα ιδιαίτερα. Tank bag και λουκάνικο στην θέση του συνεπιβάτη και είμαι οκ. Η γυναίκα δεν ακολουθεί καθόλου πια τώρα με τα παιδιά.

Για bandit συμφωνούμε. Καλή λύση. Το καλοβλέπω.

Γυμνο θα αποφύγω πέραν του R1150 R για λόγους που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ.

Τώρα για το Βαρκαδέρνω....δεν ενέδωσα όταν μεσουρανούσε και όλοι προσπαθούσαν να με πείσουν να μην πάρω Caponordκαι να πάρω το ποταμόπλοιο. Τώρα θα ενδώσω; Στην κατηγορία μαστόδοντα (αν τυχει και ξανασκεφτώ να πάω) μόνο Caponord. Όλα τα άλλα απλά δεν μου κάνουν.


Υ.Γ Ίδια εποχή μας βλέπω να βγαίνουμε στην γύρα για μηχανάκι στην περιοχή και να κοιτάμε και ίδια μοντέλα. Ήταν που ήταν λίγες οι επιλογές...ανέβηκε και ο ανταγωνισμός!Bike

Κατ' αρχήν σε βλέπω να βγαίνεις νωρίτερα στη γύρα, μια που κάπου στο νέο έτος πιθανολογώ ότι θα γίνει η επέμβαση για να αφαιρέσω λάμα & βίδες οπότε δε ξέρω πόσο καιρό θα μου πάρει η αποθεραπεία. Για να καταλάβεις η πληγή ακόμα δεν έχει κλείσει 100% και ας έχουν περάσει 4 μήνες + 10 μέρες πλέον, ενώ είναι ακόμα πρησμένο...

Αρχικά και εγώ έλεγα πως θα κινηθώ στην αγορά μεταχειρισμένου κοντά στα 3.000-4.500€ , αλλά δέχομαι πιέσεις από τη σύζυγο να πάω προς καινούριο... Θα δίξει αν θα μου βγουν τα κουκιά...

Τώρα για το Versys, μπορεί να φταίει που συνυπήρχε με το Tiger στο στάβλο μου, οπότε η σύγκριση να το αδικεί. Σίγουρα έστριβε καλύτερα από το Strom (στα σφιχτά κομμάτια κυρίως, γιατί στις παραιταταμένες το Strom κυρίως λόγο πλαισίου και πιο ορθολογικής διάταξης πίσω ανάρτησης μου έδινε μεγαλύτερη σιγουριά, επίσης του Strom μπορεί να μην ήταν κάτι το ιδιαίτερο αλλά ήταν πλήρως ρυθμιζόμενη η πίσω) και το άλλο καλό που είχε είναι ότι ο παράλληλος του σκορτσάρει δυσκολότερα από τον V του Strom. Επίσης από ανεμοκάλυψη έπασχε συγκριτικά. Πάντως μεταξύ αυτών....θα έπερνα μόνο 2014+ Vstrom 1000....χαχαχα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Έλα ρε φίλε! Τόσο άσχημο το χτύπημα; Καλή ανάρρωση!
Καλά λέει η γυναίκα! Καινούριο να πάρεις!OKz
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Έλα ρε φίλε! Τόσο άσχημο το χτύπημα; Καλή ανάρρωση!
Καλά λέει η γυναίκα! Καινούριο να πάρεις!OKz
Η αλήθεια είναι ότι δεν κατάλαβα που το έσπασα...χτυπώντας σε λεβιέ ταχυτήτων, τιμόνι & καθρέφτη ή πέφτοντας σε καμιά πέτρα...
60337656_397176077542466_6999761429268004864_n.jpg 60837341_286432172234498_5458914789109530624_n.jpg

Καλά τα λέει, αλλά έχουν ξεφύγει πολύ οι τιμές των καινούριων...
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.413
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Η αλήθεια είναι ότι δεν κατάλαβα που το έσπασα...χτυπώντας σε λεβιέ ταχυτήτων, τιμόνι & καθρέφτη ή πέφτοντας σε καμιά πέτρα...
View attachment 12257 View attachment 12258
Το πιο πιθανο ,οπως βλεποντας το τιμονι στη φωτο ,εκει .
Καθως εφευγες πανω απο την μηχανη το ποδι χτυπησε και τσαλακωσε το τιμονι

Καλά τα λέει, αλλά έχουν ξεφύγει πολύ οι τιμές των καινούριων...
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.170
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Η αλήθεια είναι ότι δεν κατάλαβα που το έσπασα...χτυπώντας σε λεβιέ ταχυτήτων, τιμόνι & καθρέφτη ή πέφτοντας σε καμιά πέτρα...
View attachment 12257 View attachment 12258

Καλά τα λέει, αλλά έχουν ξεφύγει πολύ οι τιμές των καινούριων...
Δεν φαίνεται να έχει μεγάλη ζημιά,αν είδα καλά, την μεγαλύτερη εσύ την έπαθες....
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Η αλήθεια είναι ότι η μηχανή δε με ένοιαξε όσο ο εαυτούλης μου, έτσι κι αλλιώς σίδερα αγοράζονται... Ειδικά αν αναλογιστώ τι θα μπορούσαν να είχαν πάθει τα πόδια μου, αν δεν φορούσα extra προστασίες στα πόδια αντί για αυτές του παντελονιού dainese-knee-v1-650x650.jpg .

Τώρα όσον αφορά το Tiger, η αρχική εκτίμηση που πήρα από επίσημο συνεργείο στην Αθήνα ήταν για περίπου 4.500 € και αυτά χωρίς να λύσει ο άνθρωπος τίποτα, ενώ περιλαμβανόταν καινούριο πλαίσιο (περίπου 2.500€ μόνο αυτό) και επισκευή των ζαντών (που στράβωσαν) και του μπροστινού που "πήρε" όπως και του ψυγείου (το οποίο στράβωσε μεν αλλά δεν είχε ορατή διαρροή). Αν σε αυτά βάλουμε αλυσιδογράναζα και όλα τα ρουλεμάν (τροχών, λαιμού) που δεν ξέρω αν τα έβαλε ο άνθρωπος, σίγουρα το κόστος θα πήγαινε σε νούμερα που θεωρώ δεν αξίζανε για να έχω στο τέλος μια μηχανή που ούτε ο ίδιος θα της είχα εμπιστοσύνη. Εννοείται μηχανή που θα φοβόμουν εγώ δεν θα την πουλούσα σε κανένα, οπότε την έχω σε κλειστό γκαράζ, έχοντας παραδώσει πινακίδες, και σκέφτομαι πως θα κινηθώ... Λύσιμο και πούλημα κομματιών, ή αγορά μιας ίδιας και κράτημα για ανταλακτικά της παλιάς; Τρίτη επιλογή δε νομίζω ότι υπάρχει.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.170
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Όπως το λες ναι... Δεν συμφέρει και το κολοtiger δεν έχει ξεχωριστό υποπλαίσιο, ήταν ένας λόγος που δεν το πήρα...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Γραφετε, γραφετε, γραφετε και στο τελος θα παρει βιστρομ
Στατιστικά μιλώντας, είναι το πιο πιθανό από τα μη αναμενόμενα σενάρια. Giving

Έρχεται ο καιρός για μηχανάκι και δεν βρίσκεις αυτό που θέλεις, στην τιμή που θέλεις και κυρίως σε απόσταση να μπορείς να το δεις. Τι κάνεις; Πας σε δοκιμασμένες λύσεις που βρίσκεις σε αφθονία Πανελλαδικά. Το Vstrom είναι ένα απο 4-5 μηχανάκια που πληρούν αυτά τα κριτήρια.

Αλλά έχουμε χρόνο ακόμα...
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Στατιστικά μιλώντας, είναι το πιο πιθανό από τα μη αναμενόμενα σενάρια. Giving

Έρχεται ο καιρός για μηχανάκι και δεν βρίσκεις αυτό που θέλεις, στην τιμή που θέλεις και κυρίως σε απόσταση να μπορείς να το δεις. Τι κάνεις; Πας σε δοκιμασμένες λύσεις που βρίσκεις σε αφθονία Πανελλαδικά. Το Vstrom είναι ένα απο 4-5 μηχανάκια που πληρούν αυτά τα κριτήρια.

Αλλά έχουμε χρόνο ακόμα...

Το βιστρομ είναι σαν το 700αρι τρανσλαπ πιο βελτιωμένο (για αυτό δεν θα το ξανακοίταγα ποτέ)
Εγώ θα έβαζα και το multi 1000 στο παιχνίδι που κυκλοφορούν και περισσότερα ;)
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Το βιστρομ είναι σαν το 700αρι τρανσλαπ πιο βελτιωμένο (για αυτό δεν θα το ξανακοίταγα ποτέ)
Εγώ θα έβαζα και το multi 1000 στο παιχνίδι που κυκλοφορούν και περισσότερα ;)

Καμία σχέση δεν έχουν τα δύο μηχανάκια. Τα έχω οδηγήσει. Πρόκειται για αρκετά διαφορετικά μοντέλα και ας πλασάρονται (θεωρητικά) στην ίδια κατηγορία.

Το multi 1000 είναι ιδιαίτερο μηχανάκι και τον ξηρό συμπλέκτη ή τον γουστάρεις ή όχι. Δεν υπάρχει μέση λύση. Προτιμώ πιο mainstream λύσεις.
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
Καμία σχέση δεν έχουν τα δύο μηχανάκια. Τα έχω οδηγήσει. Πρόκειται για αρκετά διαφορετικά μοντέλα και ας πλασάρονται (θεωρητικά) στην ίδια κατηγορία.

Το multi 1000 είναι ιδιαίτερο μηχανάκι και τον ξηρό συμπλέκτη ή τον γουστάρεις ή όχι. Δεν υπάρχει μέση λύση. Προτιμώ πιο mainstream λύσεις.
τοτε multi 1100 απλο που ειναι υγροκαμπανο
 
Top Bottom