Ξενέρωσα

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.551
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ναι δεν λέω για τον τωρινό αλλά γι'αυτόν που τα έκανε.

Εκτος των τειχων ολα τα μαστορια αμα δουν οτιδηποτε αλλο εκτος απο Γιαπωνεζικο,βγαζουν σπυρακια.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.181
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εκτος των τειχων ολα τα μαστορια αμα δουν οτιδηποτε αλλο εκτος απο Γιαπωνεζικο,βγαζουν σπυρακια.
Τυχαίο; Δέν νομιζω Λούλη...Γιατι τα Γιαπωνέζικα έχουν πχιότητα, δηλαδή αυτό που να σπάσει το ψαλίδι από τους ρεγουλατόρους απλά δεν υπάρχει για εμάς τους σχιζομάτηδες, ρε νούμερα θα βάλω ohlins μπρος πίσω και ελάτε να με βρείτε ακόμα και οι Κατουμάκηδες, οι παλαιοντολόγοι του μέλλοντος μετά από 25 εκατομμύρια χρόνια θα βρούν το μηχανάκι μου απολιθωμένο θα πατήσουν την μίζα και θα πάρει μπροστά.....
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.551
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Τυχαίο; Δέν νομιζω Λούλη...

Καθολου τυχαιο,εμαθαν να λυνουν δυο μηχανακια και βγαζουν μεροκαματο.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.488
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Οι μηχανικοί δεν έχουν πρόσβαση στα Online βιβλία της κάθε μοτοσυκλέτας? Δηλαδή το workshop manual της κάθε μοτοσυκλέτας?
Και να χουν ,ποιος καθεται να διαβασει;
Ολοι ετσι λειτουργουν.
Αμα τους πεις για δυναμοκλειδο και ροπες βγαζουν σπυρια.
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.551
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Οι μηχανικοί δεν έχουν πρόσβαση στα Online βιβλία της κάθε μοτοσυκλέτας? Δηλαδή το workshop manual της κάθε μοτοσυκλέτας?

Πλακα μας κανεις ρε Νικολα?Εδω εχουμε εμεις προσβαση,αυτοι δεν θα χουν?

Οποιος σεβεται τον πελατη και την δουλεια του ειναι το πρωτο που θα κοιταξει.Για σκεψου ομως σε ποσα συνεργεια εχεις δει υπολογιστη?
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.181
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εσυ τι να πεις?αυτους τους εχει σκισει η πεινα και κλεινουν ο ενας μετα τον αλλο.
"Aκου λοιπόν, εγώ τεχνικός διευθυντής είμαι σε Ναυτιλιακή, αν θέλεις να επιζήσεις και αγαπάς αυτό που κάνεις θα πρέπει να ενημερώνεσαι συνεχώς με νέες μεθόδους και τεχνολογίες που σου προτείνουν οι κατασκευαστές ή ανεξάρτητοι βελτιωτές που σε πείθουν ότι το κατέχουν το αντικείμενο, αν δεν μπορείς να παρακολουθήσεις, κλείστο..τόσο απλά, η εποχή της βαριοπούλας έχει περάσει ανεπιστρεπτί..
 

doryforos

new member
Δημοσιεύσεις
301
Ηλικία
49
Μοτοσυκλέτα
Piaggio Liberty i Get 125 abs
Honda Cb 500x
Όνομα
Νίκος
Κι αυτός είναι ο λόγος που θεωρώ τους περισσότερους άχρηστους και πεταμένα λεφτά.Δηλαδή έρχεται το τάδε όχημα και σου λεει ο πελάτης οτι θέλω να κάνεις αυτά τα πράγματα και ποσο πάει το μαλλί. Αντι να ανοιξουν τον Pc να δουν ολο το βιβλιο της μηχανής να μην σκοτίζουν κυρίως τα δικά τους ούμπαλα , να βγάλουν απολύτως ξεκούραστα τα λεφτάκια τους , θα χρειαστώ αυτα τα 2 εργαλεία , θα βγάλω αυτά τα πραγματα με τον Χ εύκολο τρόπο που λεει το εργοστάσιο και ειμαστε ολοι μαζι ευτυχισμένοι για πολλα πολλά χρόνια , προτιμούν να δοκιμάσουν τον ολοδικο τους τρόπο να τα κάνουν σαν τα μούτρα τους και να θεωρούν οτι ψψψψψψ τι μηχανικάρα είμαι.Αδιάφορο αν αυτό που κάνουν είναι επικίνδυνο , αν σαβουριαστεί άνθρωπος αρκεί να βγει το καλό μεροκάματο.
Το 2004 όντας στην Γερμανία μου εξηγούσε Έλληνας μηχανικός αυτοκινήτων με δικό τους συνεργείο οτι ειχε συνέχεια σεμινάρια και οτι με το Χ ποσό τον χρόνο είχε πρόσβαση σε ολα τα σχεδιαγράμματα αυτοκινήτων και έτσι έκανε, όπως ολοι, σοβαρά και αξιόπιστα την δουλειά του.
Τα δικά μου τα συνεργεία έτσι τα διάλεξα , βασικά εψαχνα κάθετες μονάδες , έβλεπα πως είναι το συνεργείο μέσα , πόσοι είναι πως κινούνται κανας υπολογιστής υπάρχει εδω μέσα? κανα ροπόκλειδο?
Τουλάχιστον ο συντροχος και οσοι είδαμε τι πέρασε γίναμε σοφότεροι να μην κάνουμε αστεία και άσκοπες δοκιμές
 

ta-sio

new member
Δημοσιεύσεις
347
Ηλικία
43
Περιοχή
ΚΕΡΚΥΡΑ
Μοτοσυκλέτα
To NC750X, το γκρί, το καλό, το αντβέντσιουρρρ
Yamaha virago 250
Όνομα
TASOS
Ρε παιδιά σε αυτή την περίπτωση, δεν μιλάμε για τίποτε τρελό σύστημα που θέλεις να κάνεις σεμινάριο για να το λύσεις-επισκευάσεις. Ένα 16χρονο να βάλεις θα καταλάβει πως μπαίνει το έκεντρο. Αφου έχει και τις γραμμούλες που σε οδηγούν μόνες τους. Χώρια που η ρόδα φαίνεται με γυνμό ματι οτι είναι σε λάθος θέση σε σχέση με το ψαλίδι. Δηλ πραγματικά...μεθυσμένος ήταν;
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Την πιθανότητα να μην το έπιασε μηχανικός αλλά ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μόνος ή με φίλο του γιατί την αποκλείεται;
Λίγες φορές κάνουμε τους μάστορες και μετά μας "σταυρώνουν" που δεν φάγαμε τα μούτρα μας;

Όπως και να έγινε... Έγινε.Ευτυχώς ο φίλος μας είναι ΟΚ.

Θα στριμώξει τον μάστορα για τις δικές του π@π@ριές και θα διορθώσει εκεί που εμπιστεύετε πλέον το θέμα.
Υπομονή Γιάννη...
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
"Aκου λοιπόν, εγώ τεχνικός διευθυντής είμαι σε Ναυτιλιακή, αν θέλεις να επιζήσεις και αγαπάς αυτό που κάνεις θα πρέπει να ενημερώνεσαι συνεχώς με νέες μεθόδους και τεχνολογίες που σου προτείνουν οι κατασκευαστές ή ανεξάρτητοι βελτιωτές που σε πείθουν ότι το κατέχουν το αντικείμενο, αν δεν μπορείς να παρακολουθήσεις, κλείστο..τόσο απλά, η εποχή της βαριοπούλας έχει περάσει ανεπιστρεπτί..



Έτσι ρε
Πες τους τι δυυσκολα πέρασες απο τα κατάρτια στις ατμομηχανές
 

doryforos

new member
Δημοσιεύσεις
301
Ηλικία
49
Μοτοσυκλέτα
Piaggio Liberty i Get 125 abs
Honda Cb 500x
Όνομα
Νίκος
By the way την αλυσίδα 1) ποσο καιρό εχεις να καθαρίσεις λαδώσεις? 2) κατι γραμμούλες που εχει πανω και κάτω απολύτως συμμετρικά γιατί τις έχει η αλυσίδα? βρισκει κάπου?
 

jtnakos

member
Δημοσιεύσεις
1.876
Ηλικία
46
Περιοχή
Σάμπως ξέρω; Σιάτιστα- Πτολεμαΐδα- Γιάννενα
Μοτοσυκλέτα
Fiat Punto Adve
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Πτολεμαΐδα
Δεν την καθάρισα ποτέ μιας και το πήρα τώρα, όσο για τις γραμμές είναι όντως συμμετρικά θα γίνει αυτοψία.
 

jtnakos

member
Δημοσιεύσεις
1.876
Ηλικία
46
Περιοχή
Σάμπως ξέρω; Σιάτιστα- Πτολεμαΐδα- Γιάννενα
Μοτοσυκλέτα
Fiat Punto Adve
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Πτολεμαΐδα
Επί του θέματος νεότερα είναι ώς έχει:
Πήγα από εκεί σήμερα για διευκρινήσεις σταράτες και παντελονατες...Το αποτέλεσμα..Δεν το ακούμπησε και δεν ασχολήθηκε καθόλου με την περιοχή, δυστυχώς Όπως φαίνεται οι συγκυρίες και οι συμπτώσεις,τραγικά συνδεόμενες.
Τα λόγια μου :ΑΝ σε έπιασα στο στόμα μου αδίκος ζητάω ταπεινά συγνώμη ,όμως ΑΝ δεν γινόταν θέμα και η κουβέντα να πάρει διάσταση δεν θα ριχνοταν φως στο τούνελ που από αυτή την υπόθεση βγήκαμε και οι δυό σοφότεροι.


Περιμένω απαντήσεις από ανταλλακτικά και μαζί με ψαλίδι θα αλλαχτεί και δισκοπλακες σετ και προστατευτικό αλυσίδας.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
By the way την αλυσίδα 1) ποσο καιρό εχεις να καθαρίσεις λαδώσεις? 2) κατι γραμμούλες που εχει πανω και κάτω απολύτως συμμετρικά γιατί τις έχει η αλυσίδα? βρισκει κάπου?


Μπράβο μάτι Giving

Σαν να βρίσκει καπου ...
 

doryforos

new member
Δημοσιεύσεις
301
Ηλικία
49
Μοτοσυκλέτα
Piaggio Liberty i Get 125 abs
Honda Cb 500x
Όνομα
Νίκος
Για πόσα χιλιόμετρα οδήγησες την μοτοσυκλέτα σ αυτή την κατάσταση; Πριν πάρεις την μοτοσυκλέτα την τσέκαρες εσυ; Ο άγαρμπος τρόπος που είναι ολα εκεί πίσω μοιάζει επίσης με δουλειά λαστιχά της κακιάς ώρας ( παθών απο γνωστό μαγαζί με τις χαμηλότερες τιμές της αγοράς ) όπου στο προηγούμενο σκουτερ το 2013 1) μου χάλασαν το φρένο 2) τον πίσω τροχό δεν τον ειχαν βιδώσει καλά με αποτέλεσμα το μπουλόνι απλά να κάθεται στην θέση του η ροδα να παλατζάρει ελαφρώς , εγω να πηγαίνω βαρκα γυαλό και να πρέπει μετά να πληρώσω ΚΑΙ ρουλεμάν τροχού .Ντάξει ο επόμενος λαστιχάς απλά μου χάλασε εντελώς τα φρένα ( Cbs ) αααααλλη μεγάλη πληγή και αυτοί
 

jtnakos

member
Δημοσιεύσεις
1.876
Ηλικία
46
Περιοχή
Σάμπως ξέρω; Σιάτιστα- Πτολεμαΐδα- Γιάννενα
Μοτοσυκλέτα
Fiat Punto Adve
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Πτολεμαΐδα
Το μΕκανακι είναι από το Μεσολόγγι και το έφτιαχνε μηχανικός στο Αγρίνιο ο οποίος πέρασε και τα λάστιχα πριν 3 χρόνια κατά τα λεγόμενά του
 
Top Bottom