Transalp!

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.649
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
pegaso strada με κανα 1500αρι,φοραει το μοτερ που εχει το xt660,εχει καλυτερο στησιμο απο αυτο,καλυτερα φρενα,καλυτερους χωρους και ενα ντουλαπι εκει που μπαινει το καυσιμο για τα καθημερινα..
το μοτερ ειναι αθραυστο και προλαβαινω ερωτηση,το φτιαχνει η μιναρελι(ιταλια) και το εβαζε γιαμαχα απριλια ντερμπι κτλπ

υπαρχει και εκδοση trail με ακτινες...
και οι 2 εκδοσεις τουλαχιστον μια δεκαετια πιο καινουριες απ το τρασαλπ....
Η γιαμαχα αφ οτου αγορασε την μιναρελλι.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Στην πραξη στα περισσοτερα γιαπωνεζικα το καθε 6, γινεται για κοντρα παξιμαδι καθε 16-26-36,αναλογα τον αναβατη.Αν δε, ειναι με καπελοτα ,καθε 76-86-96.Στο deauville τα πρωτορυθμισα στα 30000 με κοντρα παξιμαδι.
Πέρασα από φάση deauville πριν μερικά χρόνια . Πηγα είδα 2..τελικά πήρα, παλι αφρικα... Όντως καινε λιγότερο από τρανσαλπ? αυτό μου είπαν και οι κάτοχοι τότε.
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.446
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
9-10κ χλμ ξερρύθμισμα βαλβίδων είναι τρομερά συχνό διάστημα αν δεν το κάνεις μόνος σου, για να τα χώνεις σε συνεργείο.
Κι απο την άλλη κάτι bandit και κάτι CBF ξεπερνάνε 100.000 χλμ και δεν έχει ανοιχτεί κινητήρας για βαλβίδες.

Ε....κάπως έτσι βγαίνουν τα κλισέ μετά, για τα Ιαπωνικά που τα παίρνεις, βάζει βενζίνη και λαδάκι και πας... eye


Δεν ειναι ετσι

ειναι μοτερ με ωστηρια και κοντρα παξιμαδι.

Ρυθμιση ιδια αν οχι πιο ευκολη και απο παπι....μονος ή στο συνεργειο της γειτονιας με 10-20 €...

Σχεδιαστικη απλοτητα=αξιοπιστια και φθηνη επισκευη .....

δεν ειναι τιποτα δυσκολο....η προσβαση δε ειναι αστεια....το καπακι των βαλβιδων ξεβιδωνεις απο το πλαι....
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.649
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Πέρασα από φάση deauville πριν μερικά χρόνια . Πηγα είδα 2..τελικά πήρα, παλι αφρικα... Όντως καινε λιγότερο από τρανσαλπ? αυτό μου είπαν και οι κάτοχοι τότε.
ναι,απο 1-1,5 λιτρα,
αν πας και στο deauville 700 ακομα λιγωτερο λογω ψεκασμου.
Εξαιρετικο μηχανακι κι αυτο με ΑBS-CBS .ΑΝ πουλησεις την μπεμπα 3500 παιρνεις το 700 ετοιμο με τα μισα χιλιομετρα.Χοντα εγγυηση.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Δεν ειναι ετσι

ειναι μοτερ με ωστηρια και κοντρα παξιμαδι.

Ρυθμιση ιδια αν οχι πιο ευκολη και απο παπι....μονος ή στο συνεργειο της γειτονιας με 10-20 €...

Σχεδιαστικη απλοτητα=αξιοπιστια και φθηνη επισκευη .....

δεν ειναι τιποτα δυσκολο....η προσβαση δε ειναι αστεια....το καπακι των βαλβιδων ξεβιδωνεις απο το πλαι....
Οντως πιο ευκολο κι από παπι... Σκύβεις για την ρύθμιση της εξαγωγής στο παπι
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Συγνώμη ρε φίλε..
Ελλάδα δε γεννήθηκα?
Έλληνες γονείς δεν είχα?
Με Έλληνες δε συναναστρεφομαι?

Ελληναρας είμαι
... Ξενερώνω με τους ξένους, που να δεις τι τραβάω με τον κύκλο της καναδεζας γυναίκας μου.. .. Δε μπορώ να επικοινωνήσω ας ξέρω καλά αγγλικά.. . Million miles away

Έλληνας φίλε, με τα καλά του κ τα στραβά του...θα μπορούσα να ήμουν Καναδά εδώ και χρόνια, αλλά λατρεύω Ελλάδα.
Αυτό το τελευταίο με έριξε να ξες !
Αλλά καλό είναι να κρατάμε τα καλά της Ελλαδάρας και να πετάμε τα κακά αν θέλουμε να πάμε μπροστά.Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
γώ θα μπορούσα να πάρω οτιδήποτε αλλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να πάω SS κλιπονάτα, θα με βγάλουνε με παγοψάλιδο από πάνω, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να εκμεταλλευτώ πολλά άλογα, γέρασα πλέον κλπ κλπ για να πιάσεις το σκεπτικό. Οπότε πήρα αυτό που πήρα. Εσύ τι θές? Ακριβώς πες να σε βοηθήσουμε όλοι όσο μπορούμε αλλά βασικό πόσα λεφτά διαθέτεις φίλε ξαναλέω γιατί λύση υπάρχει πάντα αλλά θέλει και λεφτά.


Αν το αλλάξω θαναι με κάτι παλιό κ φθηνό.. Μέχρι 2 χιλιάρικα μαξ,
Δε με πειράζει να θέλει μάζεματα, αρκεί να μην μου αδειάσει την τσέπη. Όλα τα μτχ κάτι θα θελουν(μόνο το ρτ δεν ήθελε... Ηταν περίπτωση)
Αμα όμως είναι να βάλω κ επιπλέον λεφτά για αγορα δεν έχει νόημα..
Για περικοπή εξόδων πάω..

Έφαγα μεγάλο ξενέρωμα με τη στραβωμενη ζάντα.. 3 χτυπήματα είχε..
Επισκευή 60 + 90 καινούριο λάστιχο..
Βαρύ μηχανάκι σημαίνει παραπάνω εξοδα
.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Αν το αλλάξω θαναι με κάτι παλιό κ φθηνό.. Μέχρι 2 χιλιάρικα μαξ,
Δε με πειράζει να θέλει μάζεματα, αρκεί να μην μου αδειάσει την τσέπη. Όλα τα μτχ κάτι θα θελουν(μόνο το ρτ δεν ήθελε... Ηταν περίπτωση)
Αμα όμως είναι να βάλω κ επιπλέον λεφτά για αγορα δεν έχει νόημα..
Για περικοπή εξόδων πάω..

Έφαγα μεγάλο ξενέρωμα με τη στραβωμενη ζάντα.. 3 χτυπήματα είχε..
Επισκευή 60 + 90 καινούριο λάστιχο..
Βαρύ μηχανάκι σημαίνει παραπάνω εξοδα
.
Μπαμπίνο πάμε με τη σειρά :

-Το μηχανάκι σου αρέσει, σε βολεύει και γενικά σου κάνει.
-Βρίσκεις σαν μοναδικό μειονέκτημα την κατανάλωσή του που όμως μπορεί να βελτιωθεί κατά τι όπως είπε ο Άκης με ένα πενηντάρικο.

Η ζάντα και το λάστιχο το ξέρεις, δεν είσαι νέος στο σπορ, ακόμα και κούτα νάτανε θα ήθελε τα ίδια οπότε είναι λόγος να χαλιέσαι?
Σαν να λέμε <<Παναγία μου έφαγα μια πέτρα με τόσα και έχω μια γουβίτσα - γρατζουνίτσα>>.
Φίλε μου ότι κυκλοφορεί θάχει και θα πάθει και αν απαιτείται θα φτιάχνεται.
Ότι δεν κυκλοφορεί δεν θα έχει τέτοια αλλά θάχει άλλα από την ακινησία οπότε που σε οδηγεί η λογική?

Εμένα με οδηγεί στο να συμβουλευτώ κάποιους συντρόχους πούχουν το ίδιο μηχανάκι και που ξέρουν τα χούγια του πώς κάνεις τι, βίντεο στο σωλήνα με <<φτιάξτο μόνος σου>> κλπ και άλογο που κερδίζει ΔΕΝ το αλλάζεις όπως λένε και οι αλογομούρηδες.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εμένα με οδηγεί στο να συμβουλευτώ κάποιους συντρόχους πούχουν το ίδιο μηχανάκι και που ξέρουν τα χούγια του πώς κάνεις τι, βίντεο στο σωλήνα με <<φτιάξτο μόνος σου>> κλπ και άλογο που κερδίζει ΔΕΝ το αλλάζεις όπως λένε και οι αλογομούρηδες.
Ετσι!
Να πάει να γραφτει στους πενφέδες να τον αγκαλιάσουν με αγάπη και να του λύσουν όλα τα προβλήματα.
Ενα κλικ υπόθεση είναι.
Εχεις εδω και το ιερατείο να σε βοηθήσει! Τζάμπα ψάχνεσαι!
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.649
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Αν το αλλάξω θαναι με κάτι παλιό κ φθηνό.. Μέχρι 2 χιλιάρικα μαξ,
Δε με πειράζει να θέλει μάζεματα, αρκεί να μην μου αδειάσει την τσέπη. Όλα τα μτχ κάτι θα θελουν(μόνο το ρτ δεν ήθελε... Ηταν περίπτωση)
Αμα όμως είναι να βάλω κ επιπλέον λεφτά για αγορα δεν έχει νόημα..
Για περικοπή εξόδων πάω..

Έφαγα μεγάλο ξενέρωμα με τη στραβωμενη ζάντα.. 3 χτυπήματα είχε..
Επισκευή 60 + 90 καινούριο λάστιχο..
Βαρύ μηχανάκι σημαίνει παραπάνω εξοδα
.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μπαμπίνο πάμε με τη σειρά :

-Το μηχανάκι σου αρέσει, σε βολεύει και γενικά σου κάνει.
-Βρίσκεις σαν μοναδικό μειονέκτημα την κατανάλωσή του που όμως μπορεί να βελτιωθεί κατά τι όπως είπε ο Άκης με ένα πενηντάρικο.

Η ζάντα και το λάστιχο το ξέρεις, δεν είσαι νέος στο σπορ, ακόμα και κούτα νάτανε θα ήθελε τα ίδια οπότε είναι λόγος να χαλιέσαι?
Σαν να λέμε <<Παναγία μου έφαγα μια πέτρα με τόσα και έχω μια γουβίτσα - γρατζουνίτσα>>.
Φίλε μου ότι κυκλοφορεί θάχει και θα πάθει και αν απαιτείται θα φτιάχνεται.
Ότι δεν κυκλοφορεί δεν θα έχει τέτοια αλλά θάχει άλλα από την ακινησία οπότε που σε οδηγεί η λογική?

Εμένα με οδηγεί στο να συμβουλευτώ κάποιους συντρόχους πούχουν το ίδιο μηχανάκι και που ξέρουν τα χούγια του πώς κάνεις τι, βίντεο στο σωλήνα με <<φτιάξτο μόνος σου>> κλπ και άλογο που κερδίζει ΔΕΝ το αλλάζεις όπως λένε και οι αλογομούρηδες.
O μαστορης μου είπε ότι ο τροχός είναι αλουμίνιο αντί για ντουραλουμινιο που έχουν τα άλλα.
Είναι επίτηδες *****ο για να παίρνει η ζάντα και να προφυλάσσει το μπροστινό σύστημα.. Οι δισκοπλακες επισης είναι φουλ πλευστες για τον ιδιο λογο..
Τον εκθειάζε τον τροχό κατασκευαστικα...τετοια δεν υπάρχουν σήμερα κλπ.. Μου λεγε ότι σε άλλα με το που στραβωνει η ζάντα παίρνει πάντα και το μπροστινό.. Έστω λίγο.
Όντως η ζάντα ήταν μπουρδελο και εγώ 200ιζα δεν το καταλάβαινα..την έχω τραβήξει βίντεο πως γυρίζε... Αστα.
Ωραία όλα αυτά... Μπράβο στην πενφε.
Απ την άλλη όμως τόσα κοτρονια ειχε φάει το αφρικα, στραβωμα δεν είχα...
Αμα είναι κάθε τόσο να στραβωνει... Την κάτσαμε...
.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
O μαστορης μου είπε ότι ο τροχός είναι αλουμίνιο αντί για ντουραλουμινιο που έχουν τα άλλα.
Είναι επίτηδες *****ο για να παίρνει η ζάντα και να προφυλάσσει το μπροστινό σύστημα.. Οι δισκοπλακες επισης είναι φουλ πλευστες για τον ιδιο λογο..
Τον εκθειάζε τον τροχό κατασκευαστικα...τετοια δεν υπάρχουν σήμερα κλπ.. Μου λεγε ότι σε άλλα με το που στραβωνει η ζάντα παίρνει πάντα και το μπροστινό.. Έστω λίγο.
Όντως η ζάντα ήταν μπουρδελο και εγώ 200ιζα δεν το καταλάβαινα..την έχω τραβήξει βίντεο πως γυρίζε... Αστα.
Καλά όλα αυτά... Απ την άλλη όμως τόσα κοτρονια ειχε φάει το αφρικα, στραβωμα δεν είχα...
Αμα είναι κάθε τόσο να στραβωνει... Την κάτσαμε...
.
Ναι ρε συ κάθε μέρα θα στραβώνει, λίγο προσοχή θέλει και τίποτα παραπάνω. Σιγά.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
O μαστορης μου είπε ότι ο τροχός είναι αλουμίνιο αντί για ντουραλουμινιο που έχουν τα άλλα.
Είναι επίτηδες *****ο για να παίρνει η ζάντα και να προφυλάσσει το μπροστινό σύστημα.. Οι δισκοπλακες επισης είναι φουλ πλευστες για τον ιδιο λογο..
Τον εκθειάζε τον τροχό κατασκευαστικα...τετοια δεν υπάρχουν σήμερα κλπ.. Μου λεγε ότι σε άλλα με το που στραβωνει η ζάντα παίρνει πάντα και το μπροστινό.. Έστω λίγο.
Όντως η ζάντα ήταν μπουρδελο και εγώ 200ιζα δεν το καταλάβαινα..την έχω τραβήξει βίντεο πως γυρίζε... Αστα.
Ωραία όλα αυτά... Μπράβο στην πενφε.
Απ την άλλη όμως τόσα κοτρονια ειχε φάει το αφρικα, στραβωμα δεν είχα...
Αμα είναι κάθε τόσο να στραβωνει... Την κάτσαμε...
.
Μλκ είσαι μυστήριο τρένο ε; abcdefghgk
Θα σου δώσουν φερράρι και θα πεις "όχι! Θέλω το κάρο με τους πέτρινους τροχούς"Banging head

Εντωμεταξύ με έχεις κάνει και υποστηρίζω την γελάδα σου! Τόσο έξω απο τα ρούχα μου με βγάζεις! Tooth
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Μλκ είσαι μυστήριο τρένο ε; abcdefghgk
Θα σου δώσουν φερράρι και θα πεις "όχι! Θέλω το κάρο με τους πέτρινους τροχούς"Banging head

Εντωμεταξύ με έχεις κάνει και υποστηρίζω την γελάδα σου! Τόσο έξω απο τα ρούχα μου με βγάζεις! Tooth
Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Ομοίως.ToothToothToothToothTooth
 

Διαμαντής

new member
Δημοσιεύσεις
75
Ηλικία
54
Περιοχή
Ελλάδα
Όνομα
Διαμαντής
Δεν ξέρεις Μπάμπη πόσο χάρηκα που είδα έναν BMW-δάκια να "ρίχνει τα μάτια του" στο τίμιο και αγαπημένο TRANSALP, Giving
αλλά,
εξέτασε και την περίπτωση ψεκαστού με ABS Transalp700. Σε καλή κατάσταση έχει την τιμή του.
Να ξέρεις γενικά όλα τα μεταχειρισμένα Transalp με εργοστασιακή πίσω ανάρτηση είναι Ελληνική τραγωδία καθώς όλα πλέον έχουν αρκετά χρόνια λειτουργίας. Εάν δεν γνωρίζεις να την επισκευάσεις ο ίδιος πάς για aftermarket >= 500 Ε (αγορά) για να ησυχάσει μερικά χρόνια και το μυαλό και η μέση σου.

Πάντως στη θέση σου θα έφτιαχνα τη BMW. Δεν θέλει μόνο χρήματα τα οποία θα δώσεις ούτως ή άλλως. Συνεργάτη σωστό επαγγελματία χρειάζεσαι για να αποδώσουν όσα δώσεις και όχι να στα φάει κάποιο λαμόγιο. Και να τον έχεις και για τη συνέχεια. Θα τον ποτίζεις κανονικά δηλαδή αλλά θα έχεις και μηχανή. Θα επένδυα πολύ χρόνο στην αναζήτηση του. Άμα πάλι είσαι ικανός στα τεχνικά, βρές service manual και parts list για τη μηχανή σου και ξηγήσου ο ίδιος.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
εξέτασε και την περίπτωση ψεκαστού με ABS Transalp700. Σε καλή κατάσταση έχει την τιμή του.
Δεν νομίζω πως αξίζει τα λεφτά του.
Ειδικά εκείνο το θέμα που κόβει ψυγείο δεν καταπίνεται εύκολα.
Το πιο ολοκληρωμένο και αξιόπιστο ΤΑ είναι το 650. Λυμένα πολλά θέματα που είχαν τα 600άρια και χωρίς τις βλάβες των 700αριών.
 

Διαμαντής

new member
Δημοσιεύσεις
75
Ηλικία
54
Περιοχή
Ελλάδα
Όνομα
Διαμαντής
Και κάτι που μούρθε μετά, τα εξαρτήματα που βάζουν τα εργοστάσια ίσως να μήν αφαιρούνται και να παίζουν ρόλο με τρόπο που εμείς που δεν είμαστε επαγγελματίες μηχανικοί και σχεδιαστές μηχανολόγοι να μην καταλαβαίνουμε.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μλκ είσαι μυστήριο τρένο ε; abcdefghgk
Θα σου δώσουν φερράρι και θα πεις "όχι! Θέλω το κάρο με τους πέτρινους τροχούς"Banging head

Εντωμεταξύ με έχεις κάνει και υποστηρίζω την γελάδα σου! Τόσο έξω απο τα ρούχα μου με βγάζεις! Tooth
Ναι , στο τσακ δεν την πηρες ...τωρα θασουνα αγελαδοτροφος και μελος του ιερατειου.
και ο ομεγκα τη λιμπιζεται...
Δε μιλαμε για το νοτη, που εφτασαν τα σαλια στην παραλια Rolling
Ολοι ΡΤ θα παρετε
 
Τελευταία επεξεργασία:

Διαμαντής

new member
Δημοσιεύσεις
75
Ηλικία
54
Περιοχή
Ελλάδα
Όνομα
Διαμαντής
Δεν νομίζω πως αξίζει τα λεφτά του.
Ειδικά εκείνο το θέμα που κόβει ψυγείο δεν καταπίνεται εύκολα.
Το πιο ολοκληρωμένο και αξιόπιστο ΤΑ είναι το 650. Λυμένα πολλά θέματα που είχαν τα 600άρια και χωρίς τις βλάβες των 700αριών.
Και το δικό μου που είναι 650 έχει τρυπήσει στα 12 χρόνια 2 φορές αλλά πήγα σε ψυγειά moto (Δάφνη - Αθήνα) και μου το κόλλησε με 20 Ε. Σαπίζουν τα ψυγεία στα Transalp. Στο μαγαζί του είχε περιπου 15 imitation ή ανακατασκευασμένα έτοιμα προς πώληση για όλα τα μοντέλα ΤΑ. Και μην νομίζεις φτηνά.
Του είπα για το 700 γιατί από τους "γνωστούς" μας έμαθα ότι με μέτριο χέρι είναι οικονομικό στα χλμ.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Και το δικό μου που είναι 650 έχει τρυπήσει στα 12 χρόνια 2 φορές αλλά πήγα σε ψυγειά moto (Δάφνη - Αθήνα) και μου το κόλλησε με 20 Ε. Σαπίζουν τα ψυγεία στα Transalp. Στο μαγαζί του είχε περιπου 15 imitation ή ανακατασκευασμένα έτοιμα προς πώληση για όλα τα μοντέλα ΤΑ. Και μην νομίζεις φτηνά.
Του είπα για το 700 γιατί από τους "γνωστούς" μας έμαθα ότι με μέτριο χέρι είναι οικονομικό στα χλμ.
παραφλου αλλαζες?
 
Top Bottom