Transalp!

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.501
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
, ειχαμε και αλλα μηχανακια, ημουνα οκ με σελα...μονο στο αφρικα δεν...
το pegaso τοχω κανει βολτα..ωραια θεση οδηγησης, καλυτερη απ το φουντουρο,
Αυτα εχουν θεμα ρε συ με το κομπλερ

Καποτε.Τωρα βρισκεις μεταχειρισμενο η κιτ επισκευης με 100 ευρωπουλα.
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.649
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Πριν το lockdown έιχα φτάσει και 15.000χλμ σε μια χρονια.. 1 λιτρο διαφορά σε κατανάλωση δεν είναι λεπτομέρεια..

Με 1 λιτρο διαφορα,η διαφορα στα 15000 χλμ,ειναι 240 ευρω.
Μπορεις επισης να αγορασεις αν θελεις ομορφα ταξιδια και εκδρομες,ενα χοντα DEAUVILLE 650,που ταξιδευει καλυτερα απο το τρανσαλπ στην ΑΣΦΑΛΤΟ,ειναι 1-1,5 λιτρα οικονομικωτερο,(εχει τον κινητηρα του BROS)εχει καλυτερα φρενα,και εχει και ΑΞΟΝΑ που τα πλεονεκτηματα τα ξερεις (δεν ειναι σαν του BMW . ΔΕΝ ΧΑΛΑΕΙ )Την βρισκεις και με CBS . Το ειχα και το ξερω,ενα θαυμασιο αλλα απολυτα παρεξηγημενο μηχανακι στην Ελλαδα,το λατρεουν ΑΓΓΛΟΙ και Γερμανοι,που ειναι σοβαρωτεροι απο εμας και πιο τουριστες.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Καλημέρα αγουροξυπνημένο Αρκουδάκι.
Γυαλάκια δεν φορέσαμε?
Τα παραπάνω ποστ δεν τα διαβάσαμε?
Μάλλιασε η γλωσσίτσα να τα λέμε.:cool:
Καλά....κάθεστε και τα διαβάζετε όλα; Πάτε καλά ρε! Tooth
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Καλά....κάθεστε και τα διαβάζετε όλα; Πάτε καλά ρε! Tooth
Τα πάντα ΟΛΑ λέμε και βαστάμε ΚΑΙ σημειώσεις για το ξαφνικό διαγώνισμα του τύπου <<Πόσα μοτοσακά έχει θελήσει να πάρει ο Μπαμπίνος το τελευταίο δεκαήμερο?>>. abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk

Υ.Γ. Το ότι το ξεχνάμε μετά από 20 λεπτά δεν έχει σημασία, είναι φυσιολογικό για την ηλικία μας....ToothToothToothToothToothToothTooth
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.446
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Ελα μαστορη...
Για πες..
50 για τι ακριβώς?
Έχω μπόσικα στα αξονακια της πεταλούδας παντως
Για χρηση ειδικων μηχανηματων που δεν έχουμε εμεις...εργατικο τριτου δλδ

Ξηλωνουμε τα πάμε κ τα ξαναμονταρουμε...
Ρυθμιζουμε κ λιγο....ετοιμο.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Το λεπόν Μπαμπίνο, εγώ θα συνταχθώ με τον Πάνο.
Εκτός και αν βρεις χώμα μηχανάκι να αγοράσεις, και παράλληλα να μην θέλει και τίποτα να χώσεις πάνω, και τρισπαράλληλα να δώσεις και το RT με κέρδος, εγώ δεν θα κουνιόμουν.
1 λίτρο στα 100 χλμ είναι 500 λίτρα στα 50.000 χλμ. Δηλαδή πες χοντρά 750 ευρώ στα επόμενα 50.000 χλμ που θα κάνεις με το RT. Άραξε στην πέτσα σου. Παραπάνω έξοδα θα έχεις με κάποια αλλαγή που δεν σου διασφαλίζει κανείς πως θα καίει και λιγότερα, εκτός και αν είναι νέας τεχνολογίας NC πχ.

Ασε που θα αρχίσεις να ψάχνεσαι με σέλες φλούδες, με ανεμοθώρακες και που δεν θα έχουν κουμπάκι να ανεβαίνουν....και γιατί δεν παίζει το CD..και που είναι το CD ρε παιδιά; ooops
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Για χρηση ειδικων μηχανηματων που δεν έχουμε εμεις...εργατικο τριτου δλδ

Ξηλωνουμε τα πάμε κ τα ξαναμονταρουμε...
Ρυθμιζουμε κ λιγο....ετοιμο.
Κάνε την πατέντα που λέει ο Ακης, Μπαμπίνο.
Κι άσε τα ψαξίματα. Εδώ άλλοι κάνουν αμάν να βρουνε μηχανάκι να ταιριάξουν! eye
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μαζευόμαστε στα 10.000χλμ ετησίως.. Μην τα θέλουμε όλα δικά μας οι πτωχάτζες.
150 καυσιμο
80 τελη
80 λαστιχα

Η αλήθεια είναι ότι αγοραζοντας - πουλώντας.. Πάντα χάνεις γιατί και στην ίδια τιμή να το δώσεις, όλο και κάτι έχεις ρίξει απάνω... Και στο επόμενο όλο κάτι θα ρίξεις.
Αν ρίξεις αρκετά, τον ήπιες..
Εγω πχ έχασα αρκετό χρήμα με τα άφρικα που άλλαζα, ας τα έδινα στην ίδια τιμή..η και παραπάνω.. Πάντα έχανα.. Και τα φτιαχνα και μόνος.
Πέραν των αναλωσίμων, με φοβιζει το σύστημα ψυξης στο τρανς λόγω παλαιότητας... κανένας δεν το συντηρεί...μετα μπλέκεις άσχημα.
Δε γίνεται να ελεγχθούν όλα πριν την αγορά... Στην πορεία τα βλέπεις..
.. Θελει και λιγο τύχη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Για χρηση ειδικων μηχανηματων που δεν έχουμε εμεις...εργατικο τριτου δλδ

Ξηλωνουμε τα πάμε κ τα ξαναμονταρουμε...
Ρυθμιζουμε κ λιγο....ετοιμο.
Τα μπόσικα στα αξονακια?
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μαζευόμαστε στα 10.000χλμ ετησίως.. Μην τα θέλουμε όλα δικά μας οι πτωχάτζες.
150 καυσιμο
80 τελη
80 λαστιχα

Η αλήθεια είναι ότι αγοραζοντας - πουλώντας.. Πάντα χάνεις γιατί και στην ίδια τιμή να το δώσεις, όλο και κάτι έχεις ρίξει απάνω... Και στο επόμενο όλο κάτι θα ρίξεις.
Αν ρίξεις αρκετά, τον ήπιες..
Εγω πχ έχασα αρκετό χρήμα με τα άφρικα που άλλαζα, ας τα έδινα στην ίδια τιμή..η και παραπάνω.. Πάντα έχανα.
Πέραν των αναλωσίμων, με φοβιζει το σύστημα ψυξης στο τρανς λόγω παλαιότητας... κανένας σχεδόν δεν το συντηρεί...μετα μπλέκεις άσχημα.
Δε γίνεται να ελεγχθούν όλα πριν την αγορά... Στην πορεία τα βλέπεις..
Είναι τι θα κάτσει... Θελει και τύχη.
Και να εχει ελεγθεί, για τον μπέο είναι.
Δεν σου είπα τι έπαθα στο τελευταίο τρανσαλπ που πήρα; Λύθηκε όλο, έγιναν όλες οι εργασίες (επειδή ήταν σε ακινησία) και μετά απο 2000 χλμ και αφου "έσπασαν" μέσα στο ψυγείο οι επικαθήσεις απο την ακινησία, μου το βούλωσαν και μου χάλασαν εκδρομή. Μετά απο 2000 χλμ! Που να το φανταστείς και πως να το προβλέψεις;ooops

κι άντε εγώ τότε έβαζα ακόμη χέρι και το έλυσα και το καθάρισα μόνος. Φαντάζεσαι κάποιον που πήρε ΤΑ καθαρά λόγω τιμής και δεν έχει παραπάνω να δώσει ούτε για να βάλει λάστιχα και να πρέπει να το πάει για να δει ο μάστορας για ποιον λόγο δεν παίζει μπάλα; Ακόμη θα πλήρωνε!

-Έχεις μηχανάρα
-Ξέρεις τι χρειάζεται φτιάξιμο και πότε
-Σε έχει βολέψει αφάνταστα
-Δεν είσαι του καταναλωτισμού, να πω πως αγοράζεις νέο και πιο καινούριο επειδή βαρέθηκες το παλιό

δεν έχω καταλάβει για ποιον λόγο ψάχνεσαιooops
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Και να εχει ελεγθεί, για τον μπέο είναι.
Δεν σου είπα τι έπαθα στο τελευταίο τρανσαλπ που πήρα; Λύθηκε όλο, έγιναν όλες οι εργασίες (επειδή ήταν σε ακινησία) και μετά απο 2000 χλμ και αφου "έσπασαν" μέσα στο ψυγείο οι επικαθήσεις απο την ακινησία, μου το βούλωσαν και μου χάλασαν εκδρομή. Μετά απο 2000 χλμ! Που να το φανταστείς και πως να το προβλέψεις;ooops

κι άντε εγώ τότε έβαζα ακόμη χέρι και το έλυσα και το καθάρισα μόνος. Φαντάζεσαι κάποιον που πήρε ΤΑ καθαρά λόγω τιμής και δεν έχει παραπάνω να δώσει ούτε για να βάλει λάστιχα και να πρέπει να το πάει για να δει ο μάστορας για ποιον λόγο δεν παίζει μπάλα; Ακόμη θα πλήρωνε!

-Έχεις μηχανάρα
-Ξέρεις τι χρειάζεται φτιάξιμο και πότε
-Σε έχει βολέψει αφάνταστα
-Δεν είσαι του καταναλωτισμού, να πω πως αγοράζεις νέο και πιο καινούριο επειδή βαρέθηκες το παλιό

δεν έχω καταλάβει για ποιον λόγο ψάχνεσαιooops
Είναι οι στιγμές στο βενζινάδικο... Που κοιτάω απ την τρύπα να γεμισει.. Αιώνας μου φαινεται
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.446
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
To RT ειναι ενα θηριο αξιοπιστιας...

θα το μετανιωσεις...

Επενδυσε 90€ να αλλαξεις τα χαλκινα στις πεταλουδες, μια καλη ρυθμιση και με κανα 150 αρι και προσωπικη εργασια ειναι ενα οχημα που ΑΝΕΤΑ και με ΑΣΦΑΛΕΙΑ σε παει παντου...

Τα αναλωσιμα του δε ειναι εξαιρετικα φθηνα (αυτοκινητου γαρ!!)

Δες κανα CB500 στα λεφτα αυτα αλλα μην περιμενεις ουτε την ιδια ανεση, ουτε την ιδια καλυψη, ουτε τα ιδια φρενα...
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.446
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Σημειωση

εχω μπλεξει με τα BMW τα αεροελαιοψυκτα εδω και 20 χρονια

ειναι φοβερα αξιοπιστα αλλα οπως καθε αλλο οχημα εχουν τις παραξενιες τους...

ειναι πολυ ευαισθητα στην μη-ορθη ρυθμιση....βαλβιδες κλπ ξερυθμιζονται καθε 9-10 χιλ χλμ....

υγρα φρενων αυστηρα καθε 2 ετη μαξ...

δεν θελουν αποτομες γκαζιες (αξονας)...

Τα χω μαθει καλα, τα ξερω...δεν με εχουν απογοητευσει...
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Σημειωση

εχω μπλεξει με τα BMW τα αεροελαιοψυκτα εδω και 20 χρονια

ειναι φοβερα αξιοπιστα αλλα οπως καθε αλλο οχημα εχουν τις παραξενιες τους...

ειναι πολυ ευαισθητα στην μη-ορθη ρυθμιση....βαλβιδες κλπ ξερυθμιζονται καθε 9-10 χιλ χλμ....

υγρα φρενων αυστηρα καθε 2 ετη μαξ...

δεν θελουν αποτομες γκαζιες (αξονας)...

Τα χω μαθει καλα, τα ξερω...δεν με εχουν απογοητευσει...

Δεν περίμενα να ξερυθμιζονται τόσο γρήγορα...
Θα κάνω ένα τσεκ, γιατί έχω κλείσει 10.000χλμ..
Με σώματα ψεκασμού δεν εχω ασχοληθεί ποτέ, ούτε ζύγισμα ούτε τιποτις... Δεν έχει κραδασμό.
έχω όμως βγάλει το γεφυρωτηρα (cat code plug), γι αυτό δουλεύει στρωτά.. Με ccp είμαι λιιιγο καλυτερα σε κατανάλωση, αλλά δε μ αρέσει το δούλεμα..
Προφανώς θέλει επισκευή τα σώματα, ρύθμιση με ccp επάνω, και όλα αυτά με την προϋπόθεση να δουλεύει σωστά ο Λ των 25 ετών.
Εγω που το δουλεύω χωρίς ccp τον έχω εκτός τον Λ. Επάνω στο μηχανάκι είναι, άλλα σαν να μην υπάρχει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
9-10κ χλμ ξερρύθμισμα βαλβίδων είναι τρομερά συχνό διάστημα αν δεν το κάνεις μόνος σου, για να τα χώνεις σε συνεργείο.
Κι απο την άλλη κάτι bandit και κάτι CBF ξεπερνάνε 100.000 χλμ και δεν έχει ανοιχτεί κινητήρας για βαλβίδες.

Ε....κάπως έτσι βγαίνουν τα κλισέ μετά, για τα Ιαπωνικά που τα παίρνεις, βάζει βενζίνη και λαδάκι και πας... eye
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
9-10κ χλμ ξερρύθμισμα βαλβίδων είναι τρομερά συχνό διάστημα αν δεν το κάνεις μόνος σου, για να τα χώνεις σε συνεργείο.
Κι απο την άλλη κάτι bandit και κάτι CBF ξεπερνάνε 100.000 χλμ και δεν έχει ανοιχτεί κινητήρας για βαλβίδες.

Ε....κάπως έτσι βγαίνουν τα κλισέ μετά, για τα Ιαπωνικά που τα παίρνεις, βάζει βενζίνη και λαδάκι και πας... eye

Αυτά που λες έχουν καπέλοτα..
Και τα k με τα καπέλοτα δεν χάνουν ρύθμιση..
Κάθε 6000χλμ λέει η σουτζουκι τσεκ βαλβίδων σε κόντρα παξιμάδι!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ρε συ κλασσικέ Ελληνάρα, θες να αγοράσεις χώμα και να πουλάς τα χρέπια χρυσάφι?
Ρε ουστ από δω...RollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRolling

ΕΝΤΙΤ : Και μετά λέει ότι δεν τρολάρει.... abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk
Συγνώμη ρε φίλε..
Ελλάδα δε γεννήθηκα?
Έλληνες γονείς δεν είχα?
Με Έλληνες δε συναναστρεφομαι?

Ελληναρας είμαι
... Ξενερώνω με τους ξένους, που να δεις τι τραβάω με τον κύκλο της καναδεζας γυναίκας μου.. .. Δε μπορώ να επικοινωνήσω ας ξέρω καλά αγγλικά.. . Million miles away

Έλληνας φίλε, με τα καλά του κ τα στραβά του...θα μπορούσα να ήμουν Καναδά εδώ και χρόνια, αλλά λατρεύω Ελλάδα.
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.649
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Αυτά που λες έχουν καπέλοτα..
Και τα k με τα καπέλοτα δεν χάνουν ρύθμιση..
Κάθε 6000χλμ λέει η σουτζουκι τσεκ βαλβίδων σε κόντρα παξιμάδι!
Στην πραξη στα περισσοτερα γιαπωνεζικα το καθε 6, γινεται για κοντρα παξιμαδι καθε 16-26-36,αναλογα τον αναβατη.Αν δε, ειναι με καπελοτα ,καθε 76-86-96.Στο deauville τα πρωτορυθμισα στα 30000 με κοντρα παξιμαδι.
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
pegaso strada με κανα 1500αρι,φοραει το μοτερ που εχει το xt660,εχει καλυτερο στησιμο απο αυτο,καλυτερα φρενα,καλυτερους χωρους και ενα ντουλαπι εκει που μπαινει το καυσιμο για τα καθημερινα..
το μοτερ ειναι αθραυστο και προλαβαινω ερωτηση,το φτιαχνει η μιναρελι(ιταλια) και το εβαζε γιαμαχα απριλια ντερμπι κτλπ

υπαρχει και εκδοση trail με ακτινες...
και οι 2 εκδοσεις τουλαχιστον μια δεκαετια πιο καινουριες απ το τρασαλπ....
 
Top Bottom