Honda CBR 500R ... καινουργιο κοσκινακι μου

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
438
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Θα ήθελα να μάθω ποιες είναι αυτές οι μηχανές όπου σταματάς στο φανάρι με 5η 4η και κατεβάζεις στη νεκρά όπως τα παπια.
Αυτό βέβαια δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά αναβάτη να φτάνεις στο φανάρι και να μην έχεις κατεβάσει ταχύτητες.
Δε μπορώ να το βάλω λοιπόν στα αρνητικά αφού αυτός είναι κανόνας.
Είναι σα να λέμε ότι δε ξεκινάει το μηχανάκι με 4η
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.279
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Θα ήθελα να μάθω ποιες είναι αυτές οι μηχανές όπου σταματάς στο φανάρι με 5η 4η και κατεβάζεις στη νεκρά όπως τα παπια.
Αυτό βέβαια δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά αναβάτη να φτάνεις στο φανάρι και να μην έχεις κατεβάσει ταχύτητες.
Δε μπορώ να το βάλω λοιπόν στα αρνητικά αφού αυτός είναι κανόνας.
Είναι σα να λέμε ότι δε ξεκινάει το μηχανάκι με 4η

Προσωπικα οσα μηχανακια ειχα ή εχω στην ιδιοκτησια μου δεν θυμαμαι να ειχα ιδιαιτερα στο μυαλο μου την αγωνια αν θα μπει η 1η ταχυτητα σταματημενος στο φαναρι ή στα διοδια ..... το πολυ πολυ μερικες φορες καμμια γερη ξερογκαζια ή λιγο τσουλισμα μπρος πισω , τεχνικες που στο συγκεκριμενο μηχανακι δεν δουλεψανε ... και γι΄αυτο μου προξενει τοση ιδιαιτερη εντυπωση το καινουργιο Ηοnda .... με το φημισμενο σασμαν , βελουδο.....!
Βιτσιοζο παραμενει το Cbf 250 , σταματημενο στο φαναρι για να βαλεις νεκρα θελει γκαζωμα στις 5000 στροφες ... ουτε μία παρακατω.

Λοιπον απο σημερις ... αρχισε να ακουει στα κατεβασματα ... κατα μιαν εννοια.
Αφηνοντας λιγο τον συμπλεκτη - σαν να θελουμε να ξεκινησουμε - ακουγεται εκ των υστερων ( με χρονο-καθυστερηση χρηματοκιβωτιου....abcdefghgk), το ανατριχιαστικο "κλανκ" , οποτε μετα κατεβαζουμε την επομενη ταχυτητα (που δεν κομπλαρει φυσικα ) και παιζουμε παλι με τον συμπλεκτη , επαναλαμβανοντας την ιδια διαδικασια ... κλανκ-κρανκ-κλανγκ .... και καποια στιγμη φτανουμε και στην επιθυμητη 1η.

Ισως θελουνε στρωσιμο ακομη οι δισκοι του συμπλεκτη ή γενικως το σασμαν οπου τωρα μετα απο 600 km ρονταρισματος τουλαχιστον μπαινουν λιγο πιο αθορυβα οι ταχυτητες.
Σημειωση: στο πρωινο ξεκινημα , με κρυα τα λαδια το σασμαν δουλευει ρολοι σε ολες τις περιπτωσεις....cdefghigi

Καταναλωση με αυξημενο γκαζι , 3,8 λιτρα / 100 km ..... προς το παρων....!
Φωτα στην σημερινη νυχτερινη οδηγηση .... αρκετα καλη διαχυση η μεσαια σκαλα αλλα αξιοσημειωτα αρκετα καλη η μεγαλη σκαλα στο μακρινο στοχευμα.
Για προβολακια δεξια αριστερα ωστε να φτασουμε το ... τελειο , θα διευθετηθει εν παροδω του χρονου....!Tooth
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.279
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Το κοντό σασμάν αποδεικνύεται καλύτερο πέραν των πιο απαιτούμενων προσδοκιών μου. Λες και κατασκευάστηκε ειδικα για το πολυ σφιχτό στροφιλικι και για τις ταχύτητες που κινούμαι εγω ....η 2α ταχύτητα κάνει χρέη της 1ης (εννοώ με μηδενική ταχύτητα κινουμενο σε στροφή βουνισια , όχι οτι ξεκινάμε με την 1η ...abcde)

Στρώσιματος συνεχεια .... Ταρτανας γιοφύρι, Βραγκιανα ....για τα καημένα τα λάστιχα....!

IMG_20230809_120342_compress8.jpg

IMG_20230809_154152_compress29.jpg
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Το κοντό σασμάν αποδεικνύεται καλύτερο πέραν των πιο απαιτούμενων προσδοκιών μου. Λες και κατασκευάστηκε ειδικα για το πολυ σφιχτό στροφιλικι και για τις ταχύτητες που κινούμαι εγω ....η 2α ταχύτητα κάνει χρέη της 1ης (εννοώ με μηδενική ταχύτητα κινουμενο σε στροφή βουνισια , όχι οτι ξεκινάμε με την 1η ...abcde)

Στρώσιματος συνεχεια .... Ταρτανας γιοφύρι, Βραγκιανα ....για τα καημένα τα λάστιχα....!

View attachment 52855

View attachment 52857
Στου π********μ πήγατε;
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.279
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Βασανα πονου τελος , το θορυβωδες και σκληρο σασμαν ηρθε και εστρωσε πλεον κατα 90% στα 2000 km .... μοιαζει πλεον με Ηonda ....!
Το μονο σοβαροτατο μειονεκτημα λοιπον ειναι η ανεμοκαλυψη που φυσικα ηταν εν γνωση μου κατα την επιλογη της αγορας του ... αλλα μπρος στα καλλη ....!Tooth

Καλα μας χιλιομετρα ....!μπαικ
 

Garfield

new member
Δημοσιεύσεις
44
Ηλικία
49
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
Aprilia SR Max 300
Όνομα
Ιωάννης
Το συγκεκριμένο δίτροχο στην τελευταία του έκδοση είναι κουκλί (σε κόκκινο) και είμαι σε σκέψη να είναι το επόμενο μου όχημα (αν βρω μεταχειρισμένο), αν και λίγο πριν τα πρώτα "ήντα". Θα ήθελα να μου λύσεις κάποιες απορίες αν δε σου κάνει κόπο. Πόσο εύκολο είναι να κάνεις ταξιδάκια με το συγκεκριμένο είτε μονοήμερα είτε ακόμα και πολυήμερα στην Ευρώπη; Μπορεί να φορτωθεί εύκολα με αποσκευές (σε λογικά πλαίσια); Και κάτι τελευταίο. Από κριτικές στο διαδίκτυο διαβάζω ότι τα όργανα του είναι λίγο δυσανάγνωστα ειδικά μέρα με πολύ ήλιο. Ισχύει όντως κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ προκαταβολικά και εύχομαι καλά και ασφαλή χιλιόμετρα!
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.541
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Μια νεα μιγαδο-ταΰλανδεζικη μοτο Ηonda Cbr500r θα περασει στις υπηρεσιες μου οποτε και θα τεσταριστει .... διεξοδικα ...! Shot
Stay tuned , θα κλαψουν μανουλες ... again ....!

View attachment 52774
Στελάρα! - στα γράφω και εδώ.. και ας μη θες.
Καλορίζικο!! Καλοτάξιδο!! Αγρατζούνιστο!! και πάντα Απροβλημάτιστο!!!
Πτεσματάκια αυτά που γράφεις... αλλά Honda είναι!! - δικαιολογημένα έχεις απαιτήσεις.
Ελπίζω να φτιάξουν όλα.
Για το σασμάν έμαθα από Άλλους πως στρώνει μετά την πρώτη αλλαγή.
Ίσως να πρέπει να αλλάξεις και λάδι.
Ρώτα και για τα Spectro! (με τις ανάλογες προδιαγραφές) - μου το είπαν και από Honda.
Εγώ πάντως που τα χρησιμοποιώ.. δουλεύουν Super! - τα έχουμε πει.
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Το συγκεκριμένο δίτροχο στην τελευταία του έκδοση είναι κουκλί (σε κόκκινο) και είμαι σε σκέψη να είναι το επόμενο μου όχημα (αν βρω μεταχειρισμένο), αν και λίγο πριν τα πρώτα "ήντα". Θα ήθελα να μου λύσεις κάποιες απορίες αν δε σου κάνει κόπο. Πόσο εύκολο είναι να κάνεις ταξιδάκια με το συγκεκριμένο είτε μονοήμερα είτε ακόμα και πολυήμερα στην Ευρώπη; Μπορεί να φορτωθεί εύκολα με αποσκευές (σε λογικά πλαίσια); Και κάτι τελευταίο. Από κριτικές στο διαδίκτυο διαβάζω ότι τα όργανα του είναι λίγο δυσανάγνωστα ειδικά μέρα με πολύ ήλιο. Ισχύει όντως κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ προκαταβολικά και εύχομαι καλά και ασφαλή χιλιόμετρα!
Υπόψην, κάνει leasing ο Σαρακάκης. Πληρώνεις ένα ποσό το μήνα για δύο ή τρία χρόνια, και έχεις να βάλεις εσύ ΜΟΝΟ την βενζίνη. ΟΛΑ τα άλλα περιλαμβάνονται στο ποσό που δίνεις κάθε μήνα.

Ψάξτο, μην σου βγαίνει σε βάθος χρόνου, πιο φτηνό από το μεταχειρισμένο.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Στελάρα! - στα γράφω και εδώ.. και ας μη θες.
Καλορίζικο!! Καλοτάξιδο!! Αγρατζούνιστο!! και πάντα Απροβλημάτιστο!!!
Πτεσματάκια αυτά που γράφεις... αλλά Honda είναι!! - δικαιολογημένα έχεις απαιτήσεις.
Ελπίζω να φτιάξουν όλα.
Για το σασμάν έμαθα από Άλλους πως στρώνει μετά την πρώτη αλλαγή.
Ίσως να πρέπει να αλλάξεις και λάδι.
Ρώτα και για τα Spectro! (με τις ανάλογες προδιαγραφές) - μου το είπαν και από Honda.
Εγώ πάντως που τα χρησιμοποιώ.. δουλεύουν Super! - τα έχουμε πει.
AMSOIL αγάπη, ανασταίνουν και νεκρούς.....
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.279
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Το συγκεκριμένο δίτροχο στην τελευταία του έκδοση είναι κουκλί (σε κόκκινο) και είμαι σε σκέψη να είναι το επόμενο μου όχημα (αν βρω μεταχειρισμένο), αν και λίγο πριν τα πρώτα "ήντα". Θα ήθελα να μου λύσεις κάποιες απορίες αν δε σου κάνει κόπο. Πόσο εύκολο είναι να κάνεις ταξιδάκια με το συγκεκριμένο είτε μονοήμερα είτε ακόμα και πολυήμερα στην Ευρώπη; Μπορεί να φορτωθεί εύκολα με αποσκευές (σε λογικά πλαίσια); Και κάτι τελευταίο. Από κριτικές στο διαδίκτυο διαβάζω ότι τα όργανα του είναι λίγο δυσανάγνωστα ειδικά μέρα με πολύ ήλιο. Ισχύει όντως κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ προκαταβολικά και εύχομαι καλά και ασφαλή χιλιόμετρα!

Σορυ τωρα ειδα το ποστορισμα σου.
Γενικα εχει "παναλαφρο χειρισμο¨ απ΄ολες τις αποψεις με παρα πολυ καλο κρατημα και φρενα στις στροφες.
Επισης η οδηγικη συμπεριφορα του με συνεπιβατη επιβαρυνεται σχεδον μηδαμινα .... ευπροσδεκτο προσον ειδικα μεσα στην πολη.
Βεβαια το κοντο μεταξονιο του και η μικρη καστερ στην παρουσια δυνατων ανεμων δινουν ενα ελαφρως "νευρικο τιμονι" , οχι ομως τιποτα ανησυχητικο , προς το παρων βεβαιως ... ( αμα οδηγας τα αναισθητα ιταλικα τραινα παραξενευεις ....Tooth)
Η θεωρητικα σωστη εργονομικη θεση οδηγησης του , ολιγον σκυφτος μπροστα , για το δικο μου σωματοτυπο (1,70 μποϊ ....Joy) βοηθαει στην πολυωρη οδηγηση.
Ειμαι σε διαδικασια παραλαβης σαμαριων για φορτωμα οποτε θα ποσταρω προσεχως.
Eνα μαγνητικο tank bag μεγαλης χωρητικοτητας καθεται ανετα προς το παρων στο ντεποζιτο χωρις να περιοριζει την τουριστικη οδηγηση.

Τα πολυωρα ταξιδια με μ.ω.τ ανω των 110-120 Km/h ( επιπροσθετα δε και με κρυο / βροχη ) λογω της μηδαμινης ανεμοκαλυψης θα ελεγα πως δεν ενδεικνυνται .... με βαση την δικη μου λογικη βεβαιως ...! Stoned Emoticon
Το "σκουτεριστικο" καντραν του ειναι ευαναγνωστο στον ηλιο , αυτο που λειπει ειναι το βολτομετρο και η θερμοκρασια περιβαλλοντος ...! cde
 
Δημοσιεύσεις
718
Ηλικία
43
Μοτοσυκλέτα
Honda CB 500 X 2016 Warp Drive MK IX
Όνομα
Θοδωρής
Το "σκουτεριστικο" καντραν του ειναι ευαναγνωστο στον ηλιο , αυτο που λειπει ειναι το βολτομετρο και η θερμοκρασια περιβαλλοντος ...! cde

Τουλάχιστον λέει και ποια ταχύτητα έχει μέσα , γιατί τα δικά μας πριν την αλλαγή οθόνης δεν λένε , και προχθές ανέβαινα προς Βίτσι, 7000 στροφές με 110 και λέω τι έπαθε το μπουρδέλο, κλατς , α ναι έχει και έκτη Tooth
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Τουλάχιστον λέει και ποια ταχύτητα έχει μέσα , γιατί τα δικά μας πριν την αλλαγή οθόνης δεν λένε , και προχθές ανέβαινα προς Βίτσι, 7000 στροφές με 110 και λέω τι έπαθε το μπουρδέλο, κλατς , α ναι έχει και έκτη Tooth
Έχει
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.279
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Και επειδή άρχισαν τα πετραδάκια να στραβωνουν τις ... κυψέλες στο ψυγείο , μπήκε με το ζόρι μια προέκταση φτερού από cbx500 (αυτή βρήκαμε προς το παρών) ...ooops
Περιμένουμε και την κινεζική σιτα ψυγείου όπου .... κάποια κινέζικα μηχανάκια την έχουν ήδη από την μαμά τους (άτιμα Cove-Μaverik ...)Watching

Attention....για να βγει το φτερό βγάζουμε τον τροχό ... βρίζοντας βέβαια την πρώτη φορά....! Hammer Smash

IMG_20230821_164252_compress18.jpg
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.279
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Μπήκαν και σαμαρακια sw-motech , μη αδιάβροχα υποστηριζόμενα με μια απλή σωληνιτσα ... (ψευτο-ινοξ απο κοντάρι σφουγγαριστρας ...Tooth ) ... η οποία στηρίζεται μονο από την μία μεριά της σε πλαστική βάση στους πισω μαρσπιεδες.
Κόστος αγοράς (βάση+ σαμάρια) αδικαιολογητα πάρα πολύ υψηλό , είναι φίλοι μας οι ... κατασκευαστές ...!abcde

1693006802079_compress49.jpg
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.398
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
eyeΓενικά η sw motech έχει αδικαιολόγητα υψηλές τιμές...

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Από μακρυά κι αγαπημένοι.
Έχει -ευτυχως- κι αλλού περτικαλιές
 

takisninja

new member
Δημοσιεύσεις
497
Ηλικία
58
Περιοχή
Μελίσσια
Όνομα
Παναγιώτης
Από μακρυά κι αγαπημένοι.
Έχει -ευτυχως- κι αλλού περτικαλιές

Εγω πριν βρω βαλίτσες για το 9ρι ειχα αγορασει...σαμάρια givi αδιαβροχα.....κάπου 100ευ τα ειχα πάρει.....παρά πολύ καλά...
 
Top Bottom