EICMA 2020

N

notakos600

Guest
Ακόμη και το μονομπρατσο κοπιαραν, έλεος!


Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θανάση, ποιό προήλθε από παρθενογέννεση; Μερικοί βέβαια δεν κρατάνε ούτε τους τύπους, ξεδιάντροπο copy-paste.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.416
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Πολλά! Μόνο μτχσμνο...
Για να το πάρεις μεταχείρο θα πρέπει κάποιος/οι άλλος/οι να το έχουν πάρει καινούργιο και επίσης να το πουλήσουν ύστερα!
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Για να το πάρεις μεταχείρο θα πρέπει κάποιος/οι άλλος/οι να το έχουν πάρει καινούργιο και επίσης να το πουλήσουν ύστερα!
Ακριβώς,όπως έκανα με το εικονιζόμενο tiger.


Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.416
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Ακριβώς,όπως έκανα με το εικονιζόμενο tiger.


Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το tiger όμως Θάνο κυκλοφόρησε εις ποσότητας.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Είναι ευχάριστες στα δικά μου μάτια οι ρετρό πινελιές...!!!
Οι μοτοσυκλέτες είναι για να κυκλοφορούν στο δρόμο. Να σκονίζονται.. Να ταλαιπωρούνται για τη δική μας ευχαρίστηση.

Βλέπω space σχεδιασμούς στις Χ κ Ψ εταιρίες.Ποθητά μεν... για πανάκια,γυαλιστικό και πάρκινγκ σκεπαστό.
Δε θα γίνω δούλος της μηχανής παιδιά. Σαν να πάρεις γυναίκα μοντέλο με "χυτό" κορμί και να σκέφτεσαι αν θα έρθει για μπακαλιάρο σκορδαλιά/μπατζινα/σκηνάκια κλπ ή θα σε πουλήσει με την πρώτη ευκαιρία..
Άντε "φσσσστ" εσύ,η ομορφιά και η τεχνολογία σου..


Παρουσιαστηκε (επιτελους) το 390 adventure

https://www.bikeit.gr/nea-montela-ktm/item/21805-eicma-ktm-390-adventure?m=1

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk
Εδώ πιστεύω θα παίξει γερός χορηγός!!!
Λογικά με την αγορά θα παίρνεις και 1000 φακελάκια Lipton για κεράσματα...

Ducati Scrambler Desert X
1079cc - 85hp
21" - 18"
30 lt. τεπόζιτο (!!!)
View attachment 12924 View attachment 12925 View attachment 12926 View attachment 12927 View attachment 12928
Θέλω να γνωρίσω τους μάγκες που θα πάρουν Ducati και θα το χώσουν κάργα χώμα.
Να μου πούνε ποιες εταιρίες θα δεχθούν να καλύψουν επαναπατρισμό της από βλάβη.. ή ότι..

(Είμαι λίγο κακός εδώ...)

Αυτο που βλεπω για μια ακομη φορα και δεν μπορω να καταλαβω το γιατι,ειναι οτι για μια αμομη φορα οι Ιαπωνες δεν μπορουν να ακολουθησουν.

Σχεδιαστικα εχουν μεινει πολυ πισω και η καινοτομια τους ειναι πλεον αγνωστη λεξη.Το εχουν ριξει στο κατενατσιο,το γνωστο αποτυχημενο Ιταλικο συστημα και ετοιμαζονται να ριξουν λευκη πετσετα.

Αν δεν ακολουθησουν συντομα την κατσανε την βαρκα.
Μια χαρά το πάνε...

Μας έφαγε η φινέτσα και η ηλεκτρονική καινοτομία..

"Τσικ".... Κοκκάλωμα και φόρτωμα για συνεργείο...

Όσο και να παραπονιέστε,μέσα σας το ξέρετε...
Δεν θα παίρνατε ρίσκο(εκτός αν υπάρχει άνεση) να δώσετε ένα κάρο λεφτά για φουλ τεχνολογία,καινοτομία κλπ.

Όχι γιατί είναι κακή αλλά γιατί μάθαμε αλλιώς.. και λιγότερο ή περισσότερο θέλουμε ήσυχο(το δυνατόν) το κεφάλι μας.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Είναι ευχάριστες στα δικά μου μάτια οι ρετρό πινελιές...!!!
Οι μοτοσυκλέτες είναι για να κυκλοφορούν στο δρόμο. Να σκονίζονται.. Να ταλαιπωρούνται για τη δική μας ευχαρίστηση.

Βλέπω space σχεδιασμούς στις Χ κ Ψ εταιρίες.Ποθητά μεν... για πανάκια,γυαλιστικό και πάρκινγκ σκεπαστό.
Δε θα γίνω δούλος της μηχανής παιδιά. Σαν να πάρεις γυναίκα μοντέλο με "χυτό" κορμί και να σκέφτεσαι αν θα έρθει για μπακαλιάρο σκορδαλιά/μπατζινα/σκηνάκια κλπ ή θα σε πουλήσει με την πρώτη ευκαιρία..
Άντε "φσσσστ" εσύ,η ομορφιά και η τεχνολογία σου..


Εδώ πιστεύω θα παίξει γερός χορηγός!!!
Λογικά με την αγορά θα παίρνεις και 1000 φακελάκια Lipton για κεράσματα...

Θέλω να γνωρίσω τους μάγκες που θα πάρουν Ducati και θα το χώσουν κάργα χώμα.
Να μου πούνε ποιες εταιρίες θα δεχθούν να καλύψουν επαναπατρισμό της από βλάβη.. ή ότι..

(Είμαι λίγο κακός εδώ...)

Μια χαρά το πάνε...

Μας έφαγε η φινέτσα και η ηλεκτρονική καινοτομία..

"Τσικ".... Κοκκάλωμα και φόρτωμα για συνεργείο...

Όσο και να παραπονιέστε,μέσα σας το ξέρετε...
Δεν θα παίρνατε ρίσκο(εκτός αν υπάρχει άνεση) να δώσετε ένα κάρο λεφτά για φουλ τεχνολογία,καινοτομία κλπ.

Όχι γιατί είναι κακή αλλά γιατί μάθαμε αλλιώς.. και λιγότερο ή περισσότερο θέλουμε ήσυχο(το δυνατόν) το κεφάλι μας.
Ζωγράφισες πάλι Μήτσο μ'.


Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Γενικά υπήρξαν αρκετά ενδιαφέροντα μοντέλα στη φετινή EICMA.

Στο αισθητικό κομμάτι κυριάρχησαν οι ρετρό αναφορές, άλλες επιτυχημένες και άλλες αποτυχημένες στα μάτια μου (αλλά το γούστο είναι υποκειμενικό οπότε κάθε άποψη δεκτή). Δεν ξέρω αν η εμμονή στο παρελθόν συμβαίνει λόγω έλλειψης φρέσκων ιδεών (και αντίστοιχα η δημιουργία νέων ιστορικών μοντέλων) ή αν πλέον οι εταιρείες γνωρίζοντας ότι απευθύνονται σε ένα βασικό όγκο πελατών που γερνούν χωρίς να αντικαθίστανται από νεότερους, έτσι στοχεύουν στις αναμνήσεις/απωθημένα τους.

Η άποψη μου γι αυτά που μου τράβηξαν την προσοχή:
α) το concept Ducati Scrambler Desert X, μου άρεσε πολύ αισθητικά και μου θύμισε το Cagiva Elefant, αλλά θα ήθελα να δω τη φάτσα του βενζινά όταν του δείξεις 4 τάπες βενζίνης... Επίσης θα ήθελα να παίρνει 2ο άτομο και να μένει η σχάρα που έχει ήδη πίσω... Και εννοείται δε θα το έβαζα ποτέ σε "σοβαρό" χώμα ;)
β) το νέο Suzuki Vstrom 1000 με το μούτρο του Katana, δε το συμπάθησα. Ωστόσο θεωρώ σοφή την επιλογή της Suzuki να διαχωρίσει τις 2 εκδόσεις σε φτηνή & ακριβή αν και περίμενα η διαφορά μεταξύ των 2 να είναι μεγαλύτερη (κυρίως λόγω των παλαιότερων ηλεκτρονικών του απλού). Πάντως ουσιαστική αναβάθμιση σε σχέση με το παρόν δε το θεωρώ.
γ) το Yamaha Tracer 700 ξέφυγε από το look ΤDM που είχε μέχρι τώρα και αυτό το θεωρώ θετικό. Επίσης τα Full LED είναι μια ευχάριστη αναβάθμιση. Κατά τα λοιπά η εμμονή της Yamaha με τις αναρτήσεις από το ράφι (που σίγουρα δε ξέρω πόσο καλά θα δουλεύουν) το φέρνουν στην ίδια κατηγορία μόνο με Kawasaki Versys 650, μια που είναι τα μόνα με 17" - 17". Και εκεί η λογική λέει πως το Versys έχει καλύτερο μπροστινό.. Βέβαια πολλά θα εξαρτηθούν από τη τιμή του, που το κόβω στα 9.000€-9.500€.
δ) BMW F900XR που το βρήκα μεν συμπαθητικό, αλλά οι αναφορές που κάνουν λόγω για τιμή στα 12.000 υποθέτω ότι θα αφορούν κλασσικά τη γυμνή -κατά τη προσφιλή συνήθεια της εταιρείας- έκδοση. Θα το ήθελα ευθεία απέναντι στο Tracer 900.
ε) KTM 390 Adventure, το περίμενα κάποτε πως και πως μήπως και το πάρω ως 2ο για να ξαναπιάσω το εκδρομικό χώμα. Με αυτή τη τιμή (6.600-7.200€ υπολογίζουν) και αυτό το setup, μπορεί να είναι το κορυφαίο σε χαρακτηριστικά της κατηγορίας on/off μέχρι τα 500cc, αλλά για τη δουλεία που το ήθελα κάποτε δεν κάνει. Ακόμα το (υπερκοστολογημένο) Honda CB500X και το Benelli TRK502 (που επίσης απέκτησε full led και φωτιζόμενα χειριστήρια(!) στο ανανεωμένο μοντέλο) σίγουρα θα του βάλουν εμπόδια με το παρόμοιο κόστος αλλά δικύλινδρους κινητήρες. Θα ήθελα να το δω σε 21"-18"...
στ) Husqvarna Norden 901, δε ντρέπομαι να πω ότι είναι το δεύτερο concept που μου άρεσε πολύ ...μου θύμισε ένα εκσυγχρονισμένο KTM 990 Adventure...
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.549
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Θέλατε περισσότερη περιπέτεια; Περισσότερο ταξίδι; Περισσότερους χώρους; Μεγαλύτερη άνεση; Η Moto Guzzi σας άκουσε, και στην EICMA 2019 παρουσίασε μια έκδοση του V85 TT με full-extra, υπό το όνομα V85 TT Travel.

moto-guzzi-v85-travel-2020-9.jpg

bikeit.gr
EICMA - Moto Guzzi V85 TT Travel
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.549
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Νέα έκδοση της FTR 1200 παρουσίασε η Indian στην EICMA 2019, υπό το όνομα FTR Rally. Πιο vintage, πιο νοσταλγική, πιο ρετρό, με μοναδικό χρωματισμό, και αύρα παρελθόντος.

indian-ftr-1200-rally-2020-2.jpg

bikeit.gr
EICMA - Indian FTR Rally 2020
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.549
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
EICMA – Kawasaki Z1000SX 2020 - Mια από τις ελάχιστες μοτοσυκλέτες αυτού του είδους στην αγορά, συνεχίζει να κρατά το "λάβαρό" των sport touring ψηλά, ύστερα από την εκτεταμένη και "στοργική" ανανέωση της Kawasaki!

kawasaki_z1000sx_4.jpg
https://www.facebook.com/hashtag/ka...FoRfRMgv4BitkJA3f6rIm8rpiuD1I1XQ&__tn__=*NK-R
bikeit.gr
EICMA – Kawasaki Z1000SX 2020
Η ανανέωση που δέχθηκε για το 2020 το Z1000SX, σηματοδοτεί την…

Καwasaki reeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
67224466_10217211805238758_60416832506429440_n.jpg
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.549
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Μας τρέχουν τα σάλια, και ευχόμαστε να ήμασταν 11χρονα παιδάκια στην Ιταλία, για να αγωνιστούμε στο νέο ενιαίο Πρωτάθλημα, με το ολοκαίνουργιο Aprilia RS 250 SP. Μια φανταστική μοτοσυκλέτα, για ένα Πρωτάθλημα-φυτώριο. Στην Ιταλία πάντα αυτά.

aprilia-rs250-sp-2020-1.jpg aprilia-rs250-sp-2020-2.jpg

bikeit.gr
EICMA - Aprilia RS 250 SP
Στο σαλόνι του Μιλάνου για το 2019, η Aprilia παρουσίασε την RS 250…


ΥΓ ΘΕΙΟ Pan-dvs θα μου παρεις ενα τετοιο εγω που σα αγαπαω πολυ abcabcabcabchttp://www.motoparea.gr/index.php?members/pan-dvs.4/
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δεν ξέρω αν η εμμονή στο παρελθόν συμβαίνει λόγω έλλειψης φρέσκων ιδεών (και αντίστοιχα η δημιουργία νέων ιστορικών μοντέλων) ή αν πλέον οι εταιρείες γνωρίζοντας ότι απευθύνονται σε ένα βασικό όγκο πελατών που γερνούν χωρίς να αντικαθίστανται από νεότερους, έτσι στοχεύουν στις αναμνήσεις/απωθημένα τους.

Το δεύτερο. Ιδέες υπάρχουν πολλές αν παρακολουθήσεις διαγωνισμούς βιομηχανικού σχεδιασμού. Αλλά αυτοί που έχουν λεφτά να αγοράσουν, αγοράζουν νοσταλγία απο εποχές που ήταν νεούδια.
Αν βγει κάτι πραγματικά πρωτοποριακό θα αργήσουν να υιοθετήσουν και γνωρίζουμε πως στο μάρκετινγκ κάθε μέρα που περνάει και δεν γίνονται πωλήσεις, μετράει.

Αν είχαν οι νέοι τα φράγκα, θα έβλεπες τα εργοστάσια να κινούνται σε τελείως διαφορετική κατεύθυνση.
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Θέλατε περισσότερη περιπέτεια; Περισσότερο ταξίδι; Περισσότερους χώρους; Μεγαλύτερη άνεση; Η Moto Guzzi σας άκουσε, και στην EICMA 2019 παρουσίασε μια έκδοση του V85 TT με full-extra, υπό το όνομα V85 TT Travel.
EICMA - Moto Guzzi V85 TT Travel

Μεγάλη συμπάθεια το συγκεκριμένο με 2 θέματα για την ώρα:
α) το ότι φοράει ζάντες με ακτίνες και σαμπρέλα, θα ήθελα tubeless
β) το ότι στην Ελλάδα το δίκτυο της εταιρείας είναι απλά τραγικό (από άποψη Εκθέσεων πρώτα, ούτε να τα δεις δε μπορείς αν δε μένεις Αθήνα - Πάτρα (δεν ξέρω αν άρχισαν να φέρνουν εκθεσιακά και οι υπόλοιποι) και από σοβαρά συνεργεία )
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Την έσυραν οι εξελίξεις, αλλά ας είναι κι έτσι.
Μικρό καλάθι ως προς την ιπποδύναμη εννοείς?
Έχει πέσει πολύ τεχνολογία σε αυτό πάντως:

  • Semi-cam gear train με ένα επιπλέον γρανάζι κι ως εκ τούτου κοντή καδένα κι εκκεντροφόρους με αντίθετη περιστροφή (τεντωτηρας από μπροστά)
  • Εκκεντροφόροι με επίστρωση DLC
  • Σφυρήλατα έμβολα
  • Μπιέλες τιτανίου
Ας ευχηθούμε όλες αυτές οι προσπάθειες να μην είναι το κύκνειο άσμα της βενζινοκίνησης, γιατί κακά τα ψέματα, πρέπει να βρισκόμαστε στο απόγειο της απόδοσης των ατμοσφαιρικών βενζινοκινητήρων μοτοσυκλέτας.

Αν θα δουλέψει
Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια η ονδα είναι η μεγάλη απογοήτευση, μοτερ που καινε 4 λιτρα λαδι την βολτα, μοτερ αναιμικα, σασμαν που δεν λειτουργουν, κακη ποιοτητα πλαστικων κ.α.
Οταν ο μεγαλος της αγορας, αυτος που μας εδωσε τοσα μοντελα-ονειρωξη δειχνει να ειναι ουραγος στις εξελιξεις πλεον κατι δεν παει καλα στον χωρο
 
N

notakos600

Guest
Αν θα δουλέψει
Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια η ονδα είναι η μεγάλη απογοήτευση, μοτερ που καινε 4 λιτρα λαδι την βολτα, μοτερ αναιμικα, σασμαν που δεν λειτουργουν, κακη ποιοτητα πλαστικων κ.α.
Οταν ο μεγαλος της αγορας, αυτος που μας εδωσε τοσα μοντελα-ονειρωξη δειχνει να ειναι ουραγος στις εξελιξεις πλεον κατι δεν παει καλα στον χωρο
Κάπου τα έχεις μπερδέψει...έχω CBR1000RR ABS του 2015 και δεν έχει τίποτα από τα παραπάνω και το σκίζω κανονικά (όσο μπορεί να σκίσει κάποιος με τις δικές μου ικανότητες ένα 1000ss).
Κάποια του 2008 έκαιγαν λάδι, αλλά με τόσες ευρωπαικές λαδιέρες, θεωρείται αμελητέα ποσότητα.
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Κάπου τα έχεις μπερδέψει...έχω CBR1000RR ABS του 2015 και δεν έχει τίποτα από τα παραπάνω και το σκίζω κανονικά (όσο μπορεί να σκίσει κάποιος με τις δικές μου ικανότητες ένα 1000ss).
Κάποια του 2008 έκαιγαν λάδι, αλλά με τόσες ευρωπαικές λαδιέρες, θεωρείται αμελητέα ποσότητα.

Εδω κανουμε το λαθος, επειδη το δικο σου (ευτυχως) δεν εχει παρουσιασει προβληματα δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν
Τα μοντελα 2008 ειχαν τεραστιο θεμα, to 2017 o Guy Martin ειπε τα χειροτερα για το "νεο" cbr και πολλα ακομα
Ειναι κριμα ξαναλεω
 
N

notakos600

Guest
Εδω κανουμε το λαθος, επειδη το δικο σου (ευτυχως) δεν εχει παρουσιασει προβληματα δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν
Τα μοντελα 2008 ειχαν τεραστιο θεμα, to 2017 o Guy Martin ειπε τα χειροτερα για το "νεο" cbr και πολλα ακομα
Ειναι κριμα ξαναλεω
Δεν ξέρω ρε φίλε...περισσότερο με τρόμαξαν κάτι S1000RR που έσκασαν τα μοτέρ τους, ή τώρα που πάνε από τη μια ανάκληση στην άλλη (3 για φέτος) παρά τα θέματα των CBR.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Θέλατε περισσότερη περιπέτεια; Περισσότερο ταξίδι; Περισσότερους χώρους; Μεγαλύτερη άνεση; Η Moto Guzzi σας άκουσε, και στην EICMA 2019 παρουσίασε μια έκδοση του V85 TT με full-extra, υπό το όνομα V85 TT Travel.

View attachment 12969

bikeit.gr
EICMA - Moto Guzzi V85 TT Travel

Μηχανάρα!
 
Top Bottom