BMW: Στο συνεργείο εκατοντάδες χιλιάδες R 1200/1250 GS

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.536
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Η πολιτισμένη συζήτηση είναι χάρμα οφθαλμών....
Οι χαρακτηρισμοι εμένα με χαλάνε πολύ πάντως...και το ότι κάποτε κάποιος χρησιμοποίησε μια λέξη (τριμπούρδελα) δεν σημαίνει ότι πρέπει να την αναμασάμε...λιτά και κατανοητά...

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ε αφού είναι τι να κανουμε να μην το λέμε ; Ο χαβαλές χρειάζεται.
Εξάλλου οποίος πιστεύει σοβαρά κάτι τέτοιο ότι το εννοούμε δηλαδή. πρέπει να το δει το θέμα.
Απλά έχει χιλιοξεσκιστεί και καραξεχυλωθεί το θέμα bmw.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Αλυσιδιτσα παιδιά , αλυσιδιτσα. Tooth
Ενα φσιτ, φσιτ με το σπρευ κάθε 500 km και στις 15.000 km πέταμα ... στο παλιαμπελο ....!ooops
Δεν θα διαφωνήσω φίλε στην απλότητα και την ευκολία της αλυσίδας, απλά έχοντας κάνει καλά ταξιδάκια και με τις δύο επιλογές μετάδοσης, για πολλά χιλιόμετρα θα προτιμήσω τον άξονα. Δεν είναι ότι βαριέμαι το λάδωμα της αλυσίδας μόνο αλλά σε μεγάλα ταξίδια έχει χρειαστεί να τεντώσω κιόλας γεγονός που δεν το ευχαριστήθηκα ιδιαίτερα στου ντιαμπόλ λε μάμα .....
Με τον άξονα στο Κ δεν είχα κάποιο θέμα (φτου φτου) και δεν εμπίπτει στην ανάκληση οπότε δεν με προβληματίζει το θέμα. Το GS του '14 το πούλησα χωρίς να μου έχει κάνει κιχ ο άξονας μετά από 3,5 χρόνια οπότε ........

Δεν είναι ότι δεν θα κάνω την αγορά του χιλιομετροφάγου μου αν δεν έχει άξονα, απλά βάσει της μέχρι στιγμής εμπειρίας μου θα το προτιμούσα.

Για την ανάκληση, πιστεύω ότι απλά στα τελευταία μοντέλα πρέπει να υπήρχαν μαζεμένα συμπτώματα και γι αυτό ενεργοποιήθηκε όπως ανέφεραν και τα παιδιά παραπάνω ..... για τα από τριετίας και πίσω δεν είχε ακουστεί κάτι τόσο συστηματικό. Βέβαια αν ο χρήσης κυκλοφορούσε με το στεγανωτικό κάλυμμα (την "μπότα" που λέμε) φθαρμένη και έμπαζε νερό που λίμναζε εκεί χωρίς να το ελέγξει για πολλά χλμ, φταίει και αυτός και το συνεργείο του !
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Όποιος θέλει κύριε καθηγητά ας googlaρει multistrada broken chain/ tensioner η ας μπει στην σελίδα των Ντουκατάκηδων στο φατσοβιβλιο, του άλλου του έσπασε στο 1260 και χτύπησε την συνεπιβάτιδα η οποία αν δεν φορούσε μπότες θα την είχε ακρωτηριάσει, έλεγε ότι θα κινηθεί νομικά στην εταιρεία λόγω κακής σχεδίασης αλυσίδας ψαλιδιού, δεν ξέρω τι έγινε....

:eek:

Μην μου καταστρέφεις την εικόνα για το Multi 1260 ...... θυμάμαι μετά το τεστ ride πάθαινα ονείρωξη κάθε βράδυ για καμιά βδομάδα .....
(βέβαια στο τσακ γλίτωσα το εγκεφαλικό όταν μου είπε την τιμή για την έκδοση και configuration που θα με ενδιέφερε !!! )

ToothTooth
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.836
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
:eek:

Μην μου καταστρέφεις την εικόνα για το Multi 1260 ...... θυμάμαι μετά το τεστ ride πάθαινα ονείρωξη κάθε βράδυ για καμιά βδομάδα .....
(βέβαια στο τσακ γλίτωσα το εγκεφαλικό όταν μου είπε την τιμή για την έκδοση και configuration που θα με ενδιέφερε !!! )

ToothTooth
Εγώ πάντως μια αναφορά βρήκα σχετικά με σπάσιμο στον τεντωτηρα της αλυσίδας και μάλλον έσπασε γιατί πρέπει να είχε λασκάρει το παξιμάδι του άξονα με αποτέλεσμα όλες τις καταπονήσεις να τις τρώει ο τεντωτηρας!

Εμ, με 160 άλογα που να αντέξει ο καημένος;
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Ακριβώς, εμένα μου έβαλαν και μια έξτρα βαλβίδα για να φεύγουν οι υγρασίες και μου έδωσαν εγγύηση εφ'όρου ζωής, τι άλλο να ζητήσει κάποιος...

Και τωρα καθε πρωι θα κανετε εξυδατωση ? ... εχουν μειωσει και το βοηθητικο προσωπικο ....! abcdefghgk

Kοπηκε μια αλυσιδα σε ενα (1) Μoulti και βαρεσαν οι καμπανες του χωριου λες και δεν ειναι καθαρα αστοχια υλικου ή κακοσυντηρησης ....! Tooth

Και μεταξυ μας ....cde ... καλυτερα ενα ποδι παρα να σπασει κανενα καρτερ .....!abcdetongue
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εγώ πάντως μια αναφορά βρήκα σχετικά με σπάσιμο στον τεντωτηρα της αλυσίδας και μάλλον έσπασε γιατί πρέπει να είχε λασκάρει το παξιμάδι του άξονα με αποτέλεσμα όλες τις καταπονήσεις να τις τρώει ο τεντωτηρας!

Εμ, με 160 άλογα που να αντέξει ο καημένος;
Όχι Γιάννη,σε κάποιο σημείο ακουμπάει η αλυσίδα στο ψαλίδι και έχει και slider αν δεν κάνω λάθος...
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.836
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Όχι Γιάννη,σε κάποιο σημείο ακουμπάει η αλυσίδα στο ψαλίδι και έχει και slider αν δεν κάνω λάθος...
Δεν βρήκα κάτι άλλο πέραν αυτής της αναφοράς.

Αμα το βρεις για ρίξτε και εδώ να το δούμε.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Το να δούμε κάτι χαρην ενημέρωσης και γνώσης είναι ενδιαφέρον....
Το να δούμε κάτι για να χουμε να λέμε μακριά κι αλάργα από μενα ελπίζω κι από μας

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.836
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Το να δούμε κάτι χαρην ενημέρωσης και γνώσης είναι ενδιαφέρον....
Το να δούμε κάτι για να χουμε να λέμε μακριά κι αλάργα από μενα ελπίζω κι από μας

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πάντα χάριν ενημέρωσης και κατανόησης του προβλήματος!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Για αξονες διαβαζω.,..αν ειναι η αλυσιδα πιο αξιοπιστη....κατι τετοια..
Εχει καμια σημασια???
Αυτη τη στιγμη εχω 3 μηχανες...ολες με αξονα..

Εαν η πενφε καταργησει τον αξονα ..θα πεσουν οι πωλησεις της ΠΟΛΥ....
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.536
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Δεν ξαναπαίρνω μηχανή με αλυσίδα, ούτε δώρο να μου την κάνουν.
Αξονάρα και τα μυαλά στο μπλέντερ, ας μην είναι μπεμπέ, κλαιν.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.836
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Δεν ξαναπαίρνω μηχανή με αλυσίδα, ούτε δώρο να μου την κάνουν.
Αξονάρα και τα μυαλά στο μπλέντερ, ας μην είναι μπεμπέ, κλαιν.
Εμένα από την άλλη το σύστημα μετάδοσης είναι το τελευταίο που με ενδιαφέρει σε μια μοτοσυκλέτα.

Ίσως σε καμια 10αρια χρόνια να θέλω και εγώ την “ξεγνοιασιά” του άξονα!
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Το θεμα δεν ειναι ο αξονας ή η αλυσιδα ....ή ο ιμαντας ... ολα στον ιδιο μεσο ορο καταληγουν πιστευω απο γενικης πλευρας ( κοστος , ογκου, βαρους, αξιοπιστιας , συντηρησης κ.λ.π.) , το θεμα ειναι ο μυθος που πρεπει να πουληθει πειθωντας τον αλλον να τον αγορασει γιατι ειναι το καλυτερο ..... παραμυθι της γιαγιας ....!facepalm 2

Προς @angelthing ενταυθα.....
Φυσικα αγαπητε καθηγητα και δεν θα φυγεις ταξιδι .... μακρινο χωρις αλλαγη καινουργιας αλυσιδας , σιγα το κοστος κιολας για να ρισκαρεις αλλα βεβαια το ξεχειλωμα και το μαζεμα ειναι κατι εκ των ων ουκ ανευ οπως και ολη η συντηρηση των επιμερων τμηματων μιας μοτο ...!Bcdefgh
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Το θεμα δεν ειναι ο αξονας ή η αλυσιδα ....ή ο ιμαντας ... ολα στον ιδιο μεσο ορο καταληγουν πιστευω απο γενικης πλευρας ( κοστος , ογκου, βαρους, αξιοπιστιας , συντηρησης κ.λ.π.) , το θεμα ειναι ο μυθος που πρεπει να πουληθει πειθωντας τον αλλον να τον αγορασει γιατι ειναι το καλυτερο ..... παραμυθι της γιαγιας ....!facepalm 2

Προς @angelthing ενταυθα.....
Φυσικα αγαπητε καθηγητα και δεν θα φυγεις ταξιδι .... μακρινο χωρις αλλαγη καινουργιας αλυσιδας , σιγα το κοστος κιολας για να ρισκαρεις αλλα βεβαια το ξεχειλωμα και το μαζεμα ειναι κατι εκ των ων ουκ ανευ οπως και ολη η συντηρηση των επιμερων τμηματων μιας μοτο ...!Bcdefgh
Έτσι πρέπει να γίνεται και το εφαρμόζω στις αλυσιδάτες μπουμπούδες μου ....
Απλά όπως διαπίστωσα τα τελευταία χρόνια με τον άξονα έχω ένα λιγότερο πράγμα να σκέπτομαι στα μάκρυνα - σε αυτή την περίπτωση όμως αν κάτι δεν πάει καλά (σπάνιο σε σωστά διατηρημένο μηχανάκι, όχι όμως κι αδύνατο) τον ήπιες !!!

Ούτε με την άποψη της παραμύθας που μας πουλάνε για το έτσι ή το αλλιώς χαρακτηριστικό θα διαφωνήσω ιδιαίτερα - το μάρκετινγκ των εταιρειών κατά βάση σε αυτό στηρίζεται, αλλά είπαμε: ο μαζοχισμός και η αυτοπαραμύθα είναι δικαιώματα !!!!!

Μια καλή προσέγγα είναι να έχεις ένα από όλα ....... λες να πάρω και ένα με ιμάντα για το σετ cdefghigicdefghigi

Smileys drinking beer Emoticon
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
......... Ούτε με την άποψη της παραμύθας που μας πουλάνε για το έτσι ή το αλλιώς χαρακτηριστικό θα διαφωνήσω ιδιαίτερα - το μάρκετινγκ των εταιρειών κατά βάση σε αυτό στηρίζεται, αλλά είπαμε: ο μαζοχισμός και η αυτοπαραμύθα είναι δικαιώματα !!!!!

Μια καλή προσέγγα είναι να έχεις ένα από όλα ....... λες να πάρω και ένα με ιμάντα για το σετ cdefghigicdefghigi

Smileys drinking beer Emoticon


Ναι συμφωνω για το image ... π.χ. κι εγω Ducati χωρις Desmo και να μου το χαριζουν δεν το θελω ... για μια τιμη ζουμε τη σημερον ...! abcdefghgk

Ιμαντας απο σκουτερ (29 αλογα) ως εχω δει ιδιοις ομμασι ... βγαζει ανετα 20.000 χιλιομετρα χωρις κιχ και κρακ .... απιστευτα πραγματα στην εποχη μας.abcde
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
.! abcdefghgk

Ιμαντας απο σκουτερ (29 αλογα) ως εχω δει ιδιοις ομμασι ... βγαζει ανετα 20.000 χιλιομετρα χωρις κιχ και κρακ .... απιστευτα πραγματα στην εποχη μας.abcde
Τους τάφους τώρα ,γιατί τους ανακατεύεις;
Θες ιμάντα να μην βγάζει ούτε 10;
Κυμκο ΑΚ 550,τον τρώει για πρωινό.
Αλλά 60 άλογα Rolling
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Τους τάφους τώρα ,γιατί τους ανακατεύεις;
Θες ιμάντα να μην βγάζει ούτε 10;
Κυμκο ΑΚ 550,τον τρώει για πρωινό.
Αλλά 60 άλογα Rolling

Ταφους σε ποιο αναφερεσαι στο .... Desmo ή στο Bmw ....?cdefghig
 
Top Bottom