BMW: Στο συνεργείο εκατοντάδες χιλιάδες R 1200/1250 GS

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Επειδή παρακολουθώ κι άλλο χώρο που έχει κατά 99% ιδιοκτήτες BMW,είναι ελάχιστα/μεμονωμένα τα περιστατικά για προ του 2020 μοντέλα..

Οπως τα λέει ο Νικόλας @karellen ...



Υ.Γ.Τι λαχείο τράβηξα!!!! Tooth
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Συγνωμη η έκθεση αυτή που αναφέρεις ήταν μόνο για ανθρώπους του κλάδου ή έκθεση γενική που έμπαινε ο καθείς και έλεγε τον πόνο του;

Μετά το να κάνουν δήθεν ότι κρατούν σημειώσεις δεν έχει περάσει από το μυαλό μας;
Φανταζόμαστε πόσους τόμους σημειώσεων θα έπρεπε να είχαν μετά από μια έκθεση;
Rolling
Μιλάμε για Ιάπωνες λες και είναι ο ορισμός της αξιοπιστίας και του επαγγελματισμού.
Ρώτα εμένα που τους δουλεύω 25 χρόνια και με άλλης τάξης μεγέθους χρημάτων, πιο κολόπανα δεν υπάρχουν, οι Γερμανοί θα σκίστούν να εξυπηρετήσουν εσένα και την εταιρεία που αντιπροσωπεύεις, οι Ιάπωνες ούτε καν, αν πετάξεις τυρόπιτα στην άσφαλτο θα τους πατήσει λεωφορείο, εδώ μου ζήτησαν να δέσω βαπόρι 8 μήνες για να μου προμηθεύσουν ένα ανταλλακτικό με την λογική ότι αυτή είναι η πολιτική της Mitsubishi... Με τους Γερμανούς οπότε είχα πρόβλημα μαζί με τα αναγκαία ερχόταν και εξειδικευμένος τεχνικός μαζί χωρίς να το ζητήσω...
Χώρια ότι είναι ρατσιστές και εντελώς παιδοφιλοι, τα μοθνιά.....
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.651
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Συγνωμη η έκθεση αυτή που αναφέρεις ήταν μόνο για ανθρώπους του κλάδου ή έκθεση γενική που έμπαινε ο καθείς και έλεγε τον πόνο του;

Μετά το να κάνουν δήθεν ότι κρατούν σημειώσεις δεν έχει περάσει από το μυαλό μας;
Φανταζόμαστε πόσους τόμους σημειώσεων θα έπρεπε να είχαν μετά από μια έκθεση;
Rolling
ηταν γενικη εκθεση για το κοινο.το δηθεν γιατι δεν το εκαναν και οι γερμανοι?
για λογους ακεραιοτητος αρείου χαρακτηρα?????
με εκανες και γελασα μεσημεριατικα.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
ηταν γενικη εκθεση για το κοινο.το δηθεν γιατι δεν το εκαναν και οι γερμανοι?
για λογους ακεραιοτητος αρείου χαρακτηρα?????
με εκανες και γελασα μεσημεριατικα.
Όχι το έκαναν γιατί νοιάζονται για τον πελάτη, εδώ να δεις πως γέλασα....
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.651
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Δηλαδή έχω τριμπούρ...λο και έχεις μηχανάρα, για θύμησε μου τι μηχανάκι καβαλάς;;;;;
Το περιστατικο αναφερεται 37 χρονια πριν,και ο χαρακτηρισμος αναφερεται ΚΑΙ για λογους επιφασης του περιστατικου,δεν προσωποποιειται.Η λογικη συναφεια του ''το μπουζουκι ειναι οργανο ,ο χωροφυλαξ ειναι οργανο ,αρα ο χωροφυλαξ ειναι μπουζουκι'' δεν νομιζω να πρεπει να υιοθετηθει εδω.
Το μηχανακι μου αναφερεται στο προφιλ μου, και θα αναφερεται λεπτομερως στο καταλληλο θεμα που εχω ανοιξει η πορεια του.Περαν τουτου ''οψομεθα εις φιλιππους.''
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.651
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Όχι το έκαναν γιατί νοιάζονται για τον πελάτη, εδώ να δεις πως γέλασα....
φιλε μου επειδη εχω συνεργασθει με γιαπωνεζους πολλες φορες λογω δουλειας θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω.απο κει και περα το γελιο κανει καλο,ειδικα στην εποχη μας.Smileys drinking beer Emoticon
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Πάνο είσαι πολύ παλιότερα "κοντά στα BMW" από εμένα οπότε το να μην είχαν θέμα οι προ του 13' παίζει( ;;; ) ή αφού βγήκε στα μετέπειτα όλα έχουν θέμα;;
Ρε Δημητρη και να μην ειχαν,που ειχαν αλλα δεν εχει σημασια,απο το 2013 τωρα καταλαβαν οτι καναν *****ια;μετα απο 9 χρονια;
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Δηλαδή έχω τριμπούρ...λο και έχεις μηχανάρα, για θύμησε μου τι μηχανάκι καβαλάς;;;;;
Η άποψη σου σεβαστή και αξιοσημείωτη....με εκφράσεις του στυλ όμως τριμπούρδελα το μόνο που κάνεις να απαξιώνεις την άποψη σου και φυσικά να εκθέτεις τον εαυτό σου...
Επί του τεχνικού προβλήματος λοιπόν ας μας που κάποιοι τι λύσεις δίνουν οι Ιάπωνες π.χ. στο Κάντραν του νέου Αφρικα ....αλλαγή.. και από Δεκέμβρη ανταλλακτικά στο Βέλγιο... γύρευε ποτέ θα φτάσουν εδώ δηλαδή ..
Συντροχε προβλήματα θα βγάζουν όλα και πάντοτε...ο κούρσα των μοντέλων μαθηματικά οδηγεί σε αστοχίες σ όλα τα μοντέλα...
Πρακτικά ξέρεις γιατί το αντιμετώπισε η bmw : γιατί ήταν πολλοί οι άξονες που η εταιρεία έδινε σε εγγυήσεις.....για πες μας πχ πόσοι ανόρθωσης δόθηκαν σε εγγυηση;;;
Τες πα δεν θέλω να μπλέξω στο ποιος την έχει πιο μεγάλη εκ προοιμίου και εκ θέσεως είναι σίγουρα εγώ .....
Πρόσεχε λοιπόν τι γράφεις η μάλλον πως το γράφεις....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Πάνο το πρόβλημα παρουσιάστηκε έντονα στα 1250.Τα 1200ρια παρουσίαζαν μεν επιφανειακές οξειδώσεις αλλά υπήρχε λόγος, πχ περνούσαν νερά από τις φούσκες, έμεναν εκεί και δρουσαν και ο ιδιοκτήτης αποφάσιζε μετά από 100.000 χλμ να τον ελέγξει.
Στα μοντέλα 21 κι ύστερα το πρόβλημα εντάθηκε, άξονες με 4-5000 χλμ ήταν χάλια.
Αυτά τα γνωρίζω από πρώτο χέρι, έχω μιλήσει με πολλούς ιδιοκτήτες μοντελων από 04 κι ύστερα, οι άνθρωποι περιέγραφαν την κατάσταση ακριβώς όπως ηταν.

Όσο για δικά μου, το 8αρι ο αξονας ήταν οκ παρότι οι φούσκες είχαν ρεψει από τον ήλιο (δεν το πρόσεχε και τόσο ο προηγούμενος) ενώ το '13ρι ειναι κι αυτό εντάξει.

Να μην παρεξηγηθώ, θεωρώ μέγα φάουλ από την bmw τη χρήση ευτελους υλικού για το όλο σύστημα που πάσχει, θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει καλύτερο μέταλλο ή να στεγανοποιησει καλύτερα τον άξονα.
Μπορουσε αλλα δεν ακουγε γιατι ηταν υπερανω Νικο.Τωρα φοβηθηκε ομαδικες αγωγες γι αυτο το πηρε αλλιως,κατα την αποψη μου.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Το περιστατικο αναφερεται 37 χρονια πριν,και ο χαρακτηρισμος αναφερεται ΚΑΙ για λογους επιφασης του περιστατικου,δεν προσωποποιειται.Η λογικη συναφεια του ''το μπουζουκι ειναι οργανο ,ο χωροφυλαξ ειναι οργανο ,αρα ο χωροφυλαξ ειναι μπουζουκι'' δεν νομιζω να πρεπει να υιοθετηθει εδω.
Το μηχανακι μου αναφερεται στο προφιλ μου, και θα αναφερεται λεπτομερως στο καταλληλο θεμα που εχω ανοιξει η πορεια του.Περαν τουτου ''οψομεθα εις φιλιππους.''
Ότι νάναι.... Το προφίλ σου δεν μπορώ να το δω από το κινητό, αφού συνεργάζεσαι με τους Ιάπωνες όπως λες έχεις καμία αντίθετη άποψη από αυτά που λέω;
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Δηλαδή έχω τριμπούρ...λο και έχεις μηχανάρα, για θύμησε μου τι μηχανάκι καβαλάς;;;;;
Με το συμπαθειο αλλα εσυ τα αποκαλουσες ετσι την εποχη του tracer.Ο Παναης γεγονοτα παραθετει,ασχετα αν συμφωνω μαζι του η οχι.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Η άποψη σου σεβαστή και αξιοσημείωτη....με εκφράσεις του στυλ όμως τριμπούρδελα το μόνο που κάνεις να απαξιώνεις την άποψη σου και φυσικά να εκθέτεις τον εαυτό σου...
Επί του τεχνικού προβλήματος λοιπόν ας μας που κάποιοι τι λύσεις δίνουν οι Ιάπωνες π.χ. στο Κάντραν του νέου Αφρικα ....αλλαγή.. και από Δεκέμβρη ανταλλακτικά στο Βέλγιο... γύρευε ποτέ θα φτάσουν εδώ δηλαδή ..
Συντροχε προβλήματα θα βγάζουν όλα και πάντοτε...ο κούρσα των μοντέλων μαθηματικά οδηγεί σε αστοχίες σ όλα τα μοντέλα...
Πρακτικά ξέρεις γιατί το αντιμετώπισε η bmw : γιατί ήταν πολλοί οι άξονες που η εταιρεία έδινε σε εγγυήσεις.....για πες μας πχ πόσοι ανόρθωσης δόθηκαν σε εγγυηση;;;
Τες πα δεν θέλω να μπλέξω στο ποιος την έχει πιο μεγάλη εκ προοιμίου και εκ θέσεως είναι σίγουρα εγώ .....
Πρόσεχε λοιπόν τι γράφεις η μάλλον πως το γράφεις....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πρώτον δεν τα είπα εγώ τριμπούρ...λα αλλά άλλος.
Δεύτερον εμένα μου άλλαξαν άξονα, διαφορικό και συνδέσμους δωρεάν και με εγγύηση εφ'όρου ζωής δωρεάν και ας είχε λήξει η εγγύηση πριν ενάμιση χρόνο, ας σου λήξει η εγγύηση για ένα μήνα και πήγαινε σε οποιαδήποτε Ιάπωνα να σε καλύψει, εγώ πιάστηκα στα χέρια για τον αισθητήρα abs του tracer ενώ είχε λήξει η εγγύηση 20 ημέρες, για να μην πω για το Crosstourer του φίλου μου του Σάββα που κόλλησε ο άξονας και η εγγύηση είχε λήξει πριν 3 μήνες πόσα πλήρωσε....
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Με το συμπαθειο αλλα εσυ τα αποκαλουσες ετσι την εποχη του tracer.Ο Παναης γεγονοτα παραθετει,ασχετα αν συμφωνω μαζι του η οχι.
Εγώ τρολάριζα αφού είχα αποφασίσει να πάρω Πενφέ, το είχαν καταλάβει όλοι εκτός από εσένα.... Τι να πω;
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εγώ τρολάριζα αφού είχα αποφασίσει να πάρω Πενφέ, το είχαν καταλάβει όλοι εκτός από εσένα.... Τι να πω;
Αν και δεν νομιζω,μπορει να θυμαμαι λαθος.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
... εγώ πιάστηκα στα χέρια για τον αισθητήρα abs του tracer ενώ είχε λήξει η εγγύηση 20 ημέρες, για να μην πω για το Crosstourer του φίλου μου του Σάββα που κόλλησε ο άξονας και η εγγύηση είχε λήξει πριν 3 μήνες πόσα πλήρωσε....
Το triumph explorer Gen 1 Τα ιδια.
'Ετρωγε' τη φωλια που εδραζόταν η γωνιακή μετάδοση και παρακέντριζε όλο το σύστημα.
Φυσικά δεν κυκλοφόρησε ευρέως, τι να ακουστεί άλλωστε, 15 έχουν πουληθεί σε όλη την Ελλάδα.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Το triumph explorer Gen 1 Τα ιδια.
'Ετρωγε' τη φωλια που εδραζόταν η γωνιακή μετάδοση και παρακέντριζε όλο το σύστημα.
Φυσικά δεν κυκλοφόρησε ευρέως, τι να ακουστεί άλλωστε, 15 έχουν πουληθεί σε όλη την Ελλάδα.

Αλυσιδιτσα παιδιά , αλυσιδιτσα. Tooth
Ενα φσιτ, φσιτ με το σπρευ κάθε 500 km και στις 15.000 km πέταμα ... στο παλιαμπελο ....!ooops
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.836
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
ηταν γενικη εκθεση για το κοινο.το δηθεν γιατι δεν το εκαναν και οι γερμανοι?
για λογους ακεραιοτητος αρείου χαρακτηρα?????
με εκανες και γελασα μεσημεριατικα.
Σε γενική έκθεση πάντως τι συμπεράσματα να βγάλεις που μπαίνει ο κάθε ειδήμων και λέει το μακρύ του και το κοντό του;

Μόνο για λόγους εντυπωσιασμού γίνονται αυτά μιας και τα R&D και Marketing τμήματα τέτοιων εταιριών δεν ακούν την αγορά αλλά προσπαθούν να την δημιουργήσουν! (Θεωρώ!)

Το γιατί το κάνουν οι μεν και όχι οι δε να πούμε ότι δεν είναι όλοι ίδιοι.
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.651
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Ότι νάναι.... Το προφίλ σου δεν μπορώ να το δω από το κινητό, αφού συνεργάζεσαι με τους Ιάπωνες όπως λες έχεις καμία αντίθετη άποψη από αυτά που λέω;
Οτι ναναι....... οπως το αντιλαμβανεσαι εσυ,αλλα καθε γνωμη σεβαστη δεν θα τα χαλασουμε.Το μηχανακι που τωρα εχω,και το αγορασα 1 μηνα πριν, ειναι ενα voge 500 ds,και οπως ανεφερα,η πορεια του θα αναφερεται εκτενως ,χωρις φοβο και παθος, στο αντιστοιχο θεμα που εχω ανοιξει.Για να δουμε αν η ''κινεζα'' θα αξιζει τα λεφτα που κοστισε ή οχι.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Οτι ναναι....... οπως το αντιλαμβανεσαι εσυ,αλλα καθε γνωμη σεβαστη δεν θα τα χαλασουμε.Το μηχανακι που τωρα εχω,και το αγορασα 1 μηνα πριν, ειναι ενα voge 500 ds,και οπως ανεφερα,η πορεια του θα αναφερεται εκτενως ,χωρις φοβο και παθος, στο αντιστοιχο θεμα που εχω ανοιξει.Για να δουμε αν η ''κινεζα'' θα αξιζει τα λεφτα που κοστισε ή οχι.
Το voge μου φαίνεται εξαιρετικό και δεν θα κάψει ούτε λάμπα θα δεις...
 
Top Bottom