BMW: Στο συνεργείο εκατοντάδες χιλιάδες R 1200/1250 GS

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.651
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Σε γενική έκθεση πάντως τι συμπεράσματα να βγάλεις που μπαίνει ο κάθε ειδήμων και λέει το μακρύ του και το κοντό του;

Μόνο για λόγους εντυπωσιασμού γίνονται αυτά μιας και τα R&D και Marketing τμήματα τέτοιων εταιριών δεν ακούν την αγορά αλλά προσπαθούν να την δημιουργήσουν! (Θεωρώ!)

Το γιατί το κάνουν οι μεν και όχι οι δε να πούμε ότι δεν είναι όλοι ίδιοι.
φιλε μου δεν ξερω την ηλικια σου ,αλλα μιλησα για 37 χρονια πριν που ηταν αλλα τα ηθη και εθιμα.τωρα σπανια παω σε εκθεσεις ,και αν παω δεν συζητω με εκθετες ή μηχανικους (αλλωστε δεν ερχονται πια οπως παληα)απλως κοιταω τα μοντελα και φευγω,εξ αλλου πλεον μετραει το σοου-οφ,και οχι η ουσια οπως παλαιοτερα,και το επιπεδο και των εκθετων αλλα και του κοινου ειναι διαφορετικο.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Το triumph explorer Gen 1 Τα ιδια.
'Ετρωγε' τη φωλια που εδραζόταν η γωνιακή μετάδοση και παρακέντριζε όλο το σύστημα.
Φυσικά δεν κυκλοφόρησε ευρέως, τι να ακουστεί άλλωστε, 15 έχουν πουληθεί σε όλη την Ελλάδα.
Γνωστό το θέμα με τα Triumph Νίκο, αλλά μόνο για τα Πενφέ λένε...
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
φιλε μου δεν ξερω την ηλικια σου ,αλλα μιλησα για 37 χρονια πριν που ηταν αλλα τα ηθη και εθιμα.τωρα σπανια παω σε εκθεσεις ,και αν παω δεν συζητω με εκθετες ή μηχανικους (αλλωστε δεν ερχονται πια οπως παληα)απλως κοιταω τα μοντελα και φευγω,εξ αλλου πλεον μετραει το σοου-οφ,και οχι η ουσια οπως παλαιοτερα,και το επιπεδο και των εκθετων αλλα και του κοινου ειναι διαφορετικο.
Άστο, μίλα σε εμένα, πριν 37 χρόνια είχα XZ550, ξεχνάς Καμμένο ή Σαρακάκη που για μια βίδα περιμέναμε έξι μήνες και την πληρώναμε 20000 δραχμές;
Ιάπωνες και φαφάρια...
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Ας μην κάνουμε αοριστες συγκρίσεις βάζοντας τα όλα στον ίδιο ... κουβά του αναλογικού κόστους. Ότι ένα π.χ. πανάκριβο ευρωπαϊκό προσφέρει τα ίδια με ένα π.χ. κινεζικο με μισό κόστος.
Υπάρχουν πάρα πολλές διαφορετικές παράμετροι που ο καθένας μας επιλέγει αναλογως εμπειρίας και ... αναγκαίων συνθηκων ...! cdefghigi
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.167
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Άστο, μίλα σε εμένα, πριν 37 χρόνια είχα XZ550, ξεχνάς Καμμένο ή Σαρακάκη που για μια βίδα περιμέναμε έξι μήνες και την πληρώναμε 20000 δραχμές;
Ιάπωνες και φαφάρια...
Συγκεκριμένο παράδειγμα καντραν/οθόνη νέου αφρικα 1100 περι το Πάσχα παρέδωσε πνεύμα....ευτυχώς σε εγγύηση ακόμα...ανταλλακτικό από Δεκέμβρη στο Βελγιο τον Δεκέμβρη....πότε θα φτάσει Αθήνα ;;; ίσως μέχρι το ερχόμενο Πάσχα....12 μήνες ον όχι πάνω 8-9 μήνες...τι να λέμε τώρα
Είπαμε το κυνήγι του νέου μοντέλου φέρνει αστοχίες....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.651
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Άστο, μίλα σε εμένα, πριν 37 χρόνια είχα XZ550, ξεχνάς Καμμένο ή Σαρακάκη που για μια βίδα περιμέναμε έξι μήνες και την πληρώναμε 20000 δραχμές;
Ιάπωνες και φαφάρια...
Και τωρα το ιδιο περιμενεις με του κορωνοιους κλπ.το θεμα δεν ειναι αυτο.ολες οι αντιπροσωπειες εχουν τις παθογενειες τους.σιγουρα η bmw σε θεματα χρηματοδοτησεων και εγγυησεων ειναι μπροστα απ ολους γι αυτο και πουλαει αλλωστε,και ειναι στην κατηγορια της στην κορυφη των πωλησεων (εκτος βεβαια απ το πουλ -μουρ,αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα). Η ενσταση μου και το εχω αναφερει πολλακις εδω και αλλου,ειναι καποια θεματα ''χρονιων'' παθογενειων,και ελαττωματων,που δεν μπορει,ή δεν θελει,ή δεν ξερω τι αλλο,να τα λυσει,ταλαιπωρωντας τους ιδιοκτητες,που πληρωσαν τοσα χρηματα,και βρεθηκαν ξεκρεμαστοι στο πουθενα.ΔΕΝ λεω οτι δεν θα το αντικαταστησει,ή οτι δεν θα ενδιαφερθει ,αλλα σκεψου την απογοητευση του αναβατη να μεινει απο ABS ή αξονα στο ταξιδι του πανω στην γλύκα.Ασε αμα εχει και γυναικα απο πισω τι εχει να τραβηξει ο έρμος.Αυτο λεω.ΔΕΝ μπορεις να δινεις 25-30 χιλιαρικα και να μην ειναι αυτα λυμμενα.Εχω στην ''κινεζα'' εδωσα πληρως εξοπλισμενη 6,5 χιλιαρικα,της εχω κανει και οδικη,και ΔΕΝ εχω και τιποτα υπερβολικες απαιτησεις,αλλα αμα εδινα τα λεφτα της προπελλας θα ηθελα μετα απο 35 χρονια να ειχαν λυσει τα προβληματα.Αυτα και χωρις παρεξηγησεις.Καλα χιλιομετρα ναχουμε,και προσοχη στους δρομους,γιατι ολοι ειναι λογω των καταστασεων στα ''καγκελλα''.
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.821
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Άστο, μίλα σε εμένα, πριν 37 χρόνια είχα XZ550, ξεχνάς Καμμένο ή Σαρακάκη που για μια βίδα περιμέναμε έξι μήνες και την πληρώναμε 20000 δραχμές;
Ιάπωνες και φαφάρια...
Μα καλά πόσο χρονών είσαι??? Γι'αυτό είσαι Μαθουσάλας χαχααχ μην νευριάζεις οκ αστείο ήταν οι Γερμανοί είναι φίλοι μας χααχχα
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Το triumph explorer Gen 1 Τα ιδια.
'Ετρωγε' τη φωλια που εδραζόταν η γωνιακή μετάδοση και παρακέντριζε όλο το σύστημα.
Φυσικά δεν κυκλοφόρησε ευρέως, τι να ακουστεί άλλωστε, 15 έχουν πουληθεί σε όλη την Ελλάδα.

Νικο ολοι κανουν λαθη,αλλα εδω ομως μιλαμε για λαθη κατ εξακολουθηση.Φωναζει τοσο καιρο ο κοσμος και αυτοι σφυριζουν αδιαφορα.

Οσο για την triumph θα ελεγα οτι δικαιολογειται εν μερη,αν και οφειλε να κανει τις απαραιτητες δοκιμες,γιατι ουσιαστικα δεν ειχε καμμια εμπειρια.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Νικο ολοι κανουν λαθη,αλλα εδω ομως μιλαμε για λαθη κατ εξακολουθηση.Φωναζει τοσο καιρο ο κοσμος και αυτοι σφυριζουν αδιαφορα.
Δεν θα έγραφα ,αλλά γράφω επειδή σε ξέρω και είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβεις τι γίνεται .
Λοιπόν κάπου τα μπερδεύεις.
Δεν σφυρίζουν καθόλου αδιάφορα.
Όποιος πάει και βλέπουν το πρόβλημα αναλαμβάνουν χωρίς κανένα δικό σου κόστος πλήρη αλλαγή .
Μιλάμε για κοντά 3 χιλιάρικα ζημιά που αν δεν την αναγνώριζαν ως δική τους μλκια δεν υπάρχει περίπτωση να σου την κάναν επειδή είσαι όμορφος .

Επίσης κάπου ανέφερες και χρονολογίες παλιότερες αεροψυκτων μοντέλων.
Κι εδώ επειδή υπάρχει παραπληροφόρηση σου λέω λοιπόν ως κάτοχος ότι ο άξονας που αφορά τα εν λόγω r1200gs είναι άλλος κωδικός και δεν παρουσιάζει σκουριές ούτε τρώγεται η φωλιά της γωνιακής μετάδοσης.
Δεν χαλάει πως το λένε.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Στο παράδειγμα που αναφέρω για το φάγωμα της γωνιακής να ξεκαθαρίσω ότι τα lc μοντέλα δεν την τρώνε .
Προς τιμήν τους ομως εκεί η επίσημη αντιπροσωπεία αλλάζει τα πάντα εκεί κάτω .
Αυτά .
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Στο παράδειγμα που αναφέρω για το φάγωμα της γωνιακής να ξεκαθαρίσω ότι τα lc μοντέλα δεν την τρώνε .
Προς τιμήν τους ομως εκεί η επίσημη αντιπροσωπεία αλλάζει τα πάντα εκεί κάτω .
Αυτά .
Ακριβώς, εμένα μου έβαλαν και μια έξτρα βαλβίδα για να φεύγουν οι υγρασίες και μου έδωσαν εγγύηση εφ'όρου ζωής, τι άλλο να ζητήσει κάποιος...
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Θέλω ρε αλάνια να με βρείτε μια εταιρία ,απ' αυτές που πίνετε νερό στο όνομα τους που ακόμα κι όταν τα μηχανάκια της είναι εκτός εγγύησης να καλύπτουν έστω και βιδα .
Αν μπορείτε να το αναφέρετε εδώ ,να το μάθω κι εγώ που δεν γνωρίζω να το ξέρω από δω και πέρα.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Θέλω ρε αλάνια να με βρείτε μια εταιρία ,απ' αυτές που πίνετε νερό στο όνομα τους που ακόμα κι όταν τα μηχανάκια της είναι εκτός εγγύησης να καλύπτουν έστω και βιδα .
Αν μπορείτε να το αναφέρετε εδώ ,να το μάθω κι εγώ που δεν γνωρίζω να το μάθω.
Από τις Ιαπωνικές καμμία Γιάννη
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.536
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Εγώ θα πω ότι πολλοί χωρίς να ξέρουν βασικά πράγματα, απλά γράφουν όσα διαβάζουν, έτσι για να πουν κάτι.
Αχταρμάς με λίγα λόγια.
Θα το ξανά πω.
Μην παίρνει κανένας GS, δεν κάνουν για όλους.

Επίσης θα δανειστώ την έκφραση του Μάνου ότι είναι τριμπούρδελα, αλλά σαν αυτό τα τριμπούρδελα δεν με έχει ταξιδέψει καμμία άλλη μηχανή και για οποίον έχει ταξιδέψει ξέρει, για τους υπόλοιπους έχει και το περιοδικό moto να βγάζουν συμπεράσματα.
Οπότε καταλάβατε.
Με απλά λόγια, ότι να ναι.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.536
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Θέλω ρε αλάνια να με βρείτε μια εταιρία ,απ' αυτές που πίνετε νερό στο όνομα τους που ακόμα κι όταν τα μηχανάκια της είναι εκτός εγγύησης να καλύπτουν έστω και βιδα .
Αν μπορείτε να το αναφέρετε εδώ ,να το μάθω κι εγώ που δεν γνωρίζω να το ξέρω από δω και πέρα.
Άλλαξαν σε μηχανή μοντέλο 2014 άξονα, δωρεάν όλα οι Γερμανοί και ξέρεις γιατί.
Γιατί μπορούν απλά.
Καμμια άλλη εταιρία δεν το κάνει ούτε θα το κάνει ποτέ.
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.821
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Ακριβώς, εμένα μου έβαλαν και μια έξτρα βαλβίδα για να φεύγουν οι υγρασίες και μου έδωσαν εγγύηση εφ'όρου ζωής, τι άλλο να ζητήσει κάποιος...
Μανώλη αν μου επιτρέπετε έτσι πέραν τις πλάκας που κάνω εγώ για τα Πεν Φε έχω δηλώσει ότι μου αρέσει πολύ σαν μηχανή. Αλλά βρε παιδιά αυτό είναι το ζητούμενο η εφ όρου ζωής εγγύηση που είναι προς τιμήν τούς και όφελος του καταναλωτή η να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο? Δηλαδή παίρνεις άξονα για να μην έχεις την συντήρηση τις αλυσίδας και μια τέτοια μηχαναρα που δεν βγήκε χθές να μην γίνεται κάτι να κλείσει αυτή η πληγή. Το λέω καθαρά και μόνο σαν μοτοσυκλετηστης σαν ένας που το γουστάρει και θέλει να το πάρει!!! Εμένα με χαλάει η λογικη αυτή θέλω λύση όχι προσωρινή λύση εκεί είναι πιστεύω η ένσταση όλων και όχι για την εταιρεία η την μηχανή στην σύνολο της που ναρα στα μάτια μου αυτό με αγάπη αχχααχ
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Άλλαξαν σε μηχανή μοντέλο 2014 άξονα, δωρεάν όλα οι Γερμανοί και ξέρεις γιατί.
Γιατί μπορούν απλά.
Καμμια άλλη εταιρία δεν το κάνει ούτε θα το κάνει ποτέ.
Γιάννη θα περιμένω να γράψει κάποιος όχι για μοτέρ ,όχι για εξάρτημα ,αλλά έστω για μια βίδα που τον κάλυψαν και δεν πλήρωσε .
Να αναφέρω ότι κι εμείς που έχουμε στην κατοχή μας πεμφε δεν πέσαμε από τον ουρανό ,είχαμε κι άλλες μάρκες που μας έβαζαν και πληρώναμε μέχρι και τα κλιπς των πλαστικών .
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.821
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Από τις Ιαπωνικές καμμία Γιάννη
Όσες εταιρείες έχουν αναγνωρίσει το λάθος τούς από κατασκευής κάνουν ακριβώς το ίδιο το πράγμα όπως η Πεν Φε. Το ξέρω σίγουρα αυτό αλλά μόνο στα αυτοκίνητα έχω άποψη για μηχανές δεν το ξέρω γιατί ποτέ δεν είχα τέτοια ενασχόληση με το θέμα ζημιών ήμουν τυχερός.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Όσες εταιρείες έχουν αναγνωρίσει το λάθος τούς από κατασκευής κάνουν ακριβώς το ίδιο το πράγμα όπως η Πεν Φε. Το ξέρω σίγουρα αυτό αλλά μόνο στα αυτοκίνητα έχω άποψη για μηχανές δεν το ξέρω γιατί ποτέ δεν είχα τέτοια ενασχόληση με το θέμα ζημιών ήμουν τυχερός.
Εμένα μου κάηκε ο μπροστινός σένσορας στο abs στο Tracer και δεν μου το άλλαζαν γιατί η εγγύηση είχε τελειώσει 20 ημέρες πριν, τι άλλο να σου πω;
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Όσες εταιρείες έχουν αναγνωρίσει το λάθος τούς από κατασκευής κάνουν ακριβώς το ίδιο το πράγμα όπως η Πεν Φε. Το ξέρω σίγουρα αυτό αλλά μόνο στα αυτοκίνητα έχω άποψη για μηχανές δεν το ξέρω γιατί ποτέ δεν είχα τέτοια ενασχόληση με το θέμα ζημιών ήμουν τυχερός.
Μηχανάκια θέλω ,μην με βάζεις τα κουτιά στο θρεντ
Πες μου λοιπόν πόσες και ποιες έχουν αλλάξει σε μοντέλα δεκαετίας έστω και βιδα τσάμπα .
 
Top Bottom