Χούφτες χεριών moto (Muffs)

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Τότε ΔΕΝ είναι 100% αδιάβροχα! ;)
Εγώ φίλε τα πήρα για τα χαρακτηριστικά του και την εμπιστοσύνη που έδειξα στην Nordcap.
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/...k29nam-ThpV9CBupqcr-IPo9LwH1ffxrv-sqEt1GIehml
100% αδιάβροχα γάντια από soft cell ύφασμα & δέρμα, με εσωτερική μεμβράνη Hipora, CE homologated, Carbon προστασία στις αρθρώσεις, κλείσιμο με velcro και καουτσούκ λογότυπο.
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Δεν σε μαλωνω, απλως πρεπει και εμεις αυτα που διαβαζουμε να τα αξιολογουμε ;)
Η εσωτερικη μεμβρανη ναι μεν θα κρατησει λιγη βροχη αλλα οσο βρεχεται το Soft cell ειναι δεδομενο οτι θα ποτισει και θα περασει υγρασια

Απλως βρηκα αφορμη να τα πω καθως την εχω πατησει και εγω Yes
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Εγώ φίλε τα πήρα για τα χαρακτηριστικά του και την εμπιστοσύνη που έδειξα στην Nordcap.
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/...k29nam-ThpV9CBupqcr-IPo9LwH1ffxrv-sqEt1GIehml
100% αδιάβροχα γάντια από soft cell ύφασμα & δέρμα, με εσωτερική μεμβράνη Hipora, CE homologated, Carbon προστασία στις αρθρώσεις, κλείσιμο με velcro και καουτσούκ λογότυπο.

Πες τα στην Nordcap. Εγώ που φταίω? :(

Δεν είπα κάπου ότι φταις εσύ. ούτε το εννόησα με κάποιων τρόπο. Το μεγαλύτερο φταίξιμο το έχουν οι εταιρείες που διαφημίζουν κάτι που δεν ισχύει. Με γάντια της συγκεκριμένης εταιρείας συνταξιδιώτης ήταν μια βδομάδα με βρεγμένα και παγωμένα χέρια γιατί ... στηρίχθηκε στην διαφήμιση και έκανε επιλογή με βάση την τιμή.

Πρέπει όμως ως αγοραστές να μας προβληματίζουν θέματα όπως:
- γιατί τα συγκεκριμένα που είναι 100% αδιάβροχα έχουν 35€ και άλλων εταιρειών έχουν 75+, 100€+ ?
- με τι υλικό είναι φτιαγμένα?
- γοογλάρουμε για κριτικές εξοπλισμού?
- Αδιάβροχα σε τι συνθήκες? Άλλο αδιάβροχα γάντια city και άλλο touring
- πόσο νερό έβαλαν? είναι μήπως υγρασία ή όντως πολύ νερό?


και τέλος τέλος ... ωραία (δεν φταις εσύ, το προείπα) .. τι πρέπει να κάνεις για αυτό? να μην πάρεις άλλα γάντια γιατί αυτά που έχεις η διαφήμιση λέει 100% αδιάβροχα? ενώ το ξέρεις ότι δεν είναι?
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
DAINESE Γκέτες χεριών

 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Γκέτες χεριών

ομολογώ ότι ποτέ ΔΕΝ σκέφτηκα κάτι τέτοιο! abcdefgh

Για τα παπούτσια ναι! αν και έχω εδώ και πολλά χρόνια δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ!
 

ta-sio

new member
Δημοσιεύσεις
347
Ηλικία
43
Περιοχή
ΚΕΡΚΥΡΑ
Μοτοσυκλέτα
To NC750X, το γκρί, το καλό, το αντβέντσιουρρρ
Yamaha virago 250
Όνομα
TASOS
Καποια στιγμη ειχα σκεφτει για γκετες χεριων αλλα αυτες οι δαϊνεζε ειναι ακριβες ρε γμτ ( ειχα βρει και φτηνες με 12€)
. Το προβλημα λυθηκε με δερματινα γαντια απο Καστορια( κανουν φοβερη δουλεια στο κρυο, οχι αστεια αλλα δεν εχουν προστασιες) και απο εξω λαστιχενιο γαντι( σαν αυτα για δουλειες στην κουζινα) αν βρεχει ή εχει πολυ κρυο. Σε συνδιασμο με προστατευτικα (χουφτες), ειναι οτι πρεπει
Παρολαυτα θα ηθελα να δοκιμασω και χουφτες. Σιγουρα σε 'καλη' βροχη θα βαλουν νερο αλλα στο κρυο πιστευω ειναι ασυναγωνιστες.
Τωρα για καζουρα κτλ...υπαρχει και το ξυδι. Εδω εχουμε δει GS με κουβερταRolling.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
ομολογώ ότι ποτέ ΔΕΝ σκέφτηκα κάτι τέτοιο! abcdefgh

Για τα παπούτσια ναι! αν και έχω εδώ και πολλά χρόνια δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ!

Να στις δωσω να τις δοκιμασεις.
 

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Καλησπέρα στη Motoparea!
Μετά από τα διάφορα εδώ μέσα και ευχαριστώ όλους όσους με συμβούλεψαν, πείστηκα να μην αλλάξω το ύφος της γιαπωνέζας αλλά το δικό μου :P
Συγκεκριμένα, σκέφτομαι να αγοράσω γκέτες αδιάβροχες για χέρια και πόδια. Μετά από αυτό, επίσημε πλέον, θα είμαι ο RainMan :)

1) Γκέτες για τα πόδια 19.90€
Γκέτες αδιάβροχες της εταιρείας NOVACHO με χοντρή αντιολισθητική ολόκληρη σόλα. Διαθέτει διπλό κλείσιμο εσωτερικά με φερμουάρ και εξωτερικά με velcro. Έχει σκληρό υλικό στο σημείο του λεβιέ των ταχυτήτων για μεγαλύτερη αντοχή.Έχει ανακλαστικά στο πίσω μέρος και ιμάντες σύσφιξης στο επάνω μέρος όπως και στο σημείο του αστραγάλου για να είναι πιο σταθερή επάνω στο πόδι.

2) Γκέτες για τα χέρια 23€
Αδιάβροχες γκέτες για τα χέρια, εξοπλισμένες με ένα ειδικό είδος μεταξωτού υφάσματος το οποίο παρόλο που είναι αδιάβροχο, δεν χάνει την τριβή με αποτέλεσμα να έχεις καλύτερο χειρισμό στην βροχή. Είναι σχεδιασμένες με 3 δάκτυλα για να έχεις τον καλύτερο έλεγχο της μοτοσυκλέτας.
upload_2018-10-15_19-9-46.png
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.170
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.413
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Καλησπέρα στη Motoparea!
Μετά από τα διάφορα εδώ μέσα και ευχαριστώ όλους όσους με συμβούλεψαν, πείστηκα να μην αλλάξω το ύφος της γιαπωνέζας αλλά το δικό μου :p
Συγκεκριμένα, σκέφτομαι να αγοράσω γκέτες αδιάβροχες για χέρια και πόδια. Μετά από αυτό, επίσημε πλέον, θα είμαι ο RainMan :)

1) Γκέτες για τα πόδια 19.90€
Γκέτες αδιάβροχες της εταιρείας NOVACHO με χοντρή αντιολισθητική ολόκληρη σόλα. Διαθέτει διπλό κλείσιμο εσωτερικά με φερμουάρ και εξωτερικά με velcro. Έχει σκληρό υλικό στο σημείο του λεβιέ των ταχυτήτων για μεγαλύτερη αντοχή.Έχει ανακλαστικά στο πίσω μέρος και ιμάντες σύσφιξης στο επάνω μέρος όπως και στο σημείο του αστραγάλου για να είναι πιο σταθερή επάνω στο πόδι.

2) Γκέτες για τα χέρια 23€
Αδιάβροχες γκέτες για τα χέρια, εξοπλισμένες με ένα ειδικό είδος μεταξωτού υφάσματος το οποίο παρόλο που είναι αδιάβροχο, δεν χάνει την τριβή με αποτέλεσμα να έχεις καλύτερο χειρισμό στην βροχή. Είναι σχεδιασμένες με 3 δάκτυλα για να έχεις τον καλύτερο έλεγχο της μοτοσυκλέτας.
View attachment 4693
Ε ναιDancing
Αγγελος ο αδιαβροχος πλεον.
Γκετες ποδιων εχω ,για τα χερια θα παραγγειλω κι εγω.abcdefghg
 

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Ε ναιDancing
Αγγελος ο αδιαβροχος πλεον.
Γκετες ποδιων εχω ,για τα χερια θα παραγγειλω κι εγω.abcdefghg
Ποιες γκέτες ποδιών έχεις φίλε? Ράτσα και τιμή ;)
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.413
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ποιες γκέτες ποδιών έχεις φίλε? Ράτσα και τιμή ;)
Νορκαπ ,κανα 20αρι αν θυμαμαι καλα Παει καιρος βεβαια.
Εχουν κι αυτες πατους απο κατω ,ολοκληρο το πελμα
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
. Είναι σχεδιασμένες με 3 δάκτυλα για να έχεις τον καλύτερο έλεγχο της μοτοσυκλέτας.

Εχεις οδηγήσει ποτέ με "τρια δάχτυλα? " ή θα τις φορέσεις και μετά θα ψάχνεσαι πως κάνεις τι!!

Για παράδειγμα: Πως φρενάρεις? με πόσα δάχτυλα? 1? 2? 4?

cdefghigicdefghigicdefghigi
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.413
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ποιες γκέτες ποδιών έχεις φίλε? Ράτσα και τιμή ;)
Βρηκα μια παλια .
Βροχη εξω απο τα Γρεβενα.
Φαινονται κι οι γκετες


Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Εχεις οδηγήσει ποτέ με "τρια δάχτυλα? " ή θα τις φορέσεις και μετά θα ψάχνεσαι πως κάνεις τι!!

Για παράδειγμα: Πως φρενάρεις? με πόσα δάχτυλα? 1? 2? 4?

cdefghigicdefghigicdefghigi
Πάντα φρενάρω με 2 δάχτυλα :)
Δεν συνηθίζω να μουτζώνω και στο δρόμο έχω υπέρμετρη υπομονή, ειδικά μέσα στην πόλη, την ευγένειά μου τη βλέπουν καχύποπτα :P
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Γκετες για τα χερια μονο επωνυμες για να ειναι οντως αδιαβροχες και μονο με 5 δαχτυλα,δεν βολευουν αυτες που ανεβασες.


Ασε που θα δες να ριξεις κανα φασκελο και θα νομιζει ο αλλος οτι τον χαιρετας.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Γκετες για τα χερια μονο επωνυμες για να ειναι οντως αδιαβροχες και μονο με 5 δαχτυλα,δεν βολευουν αυτες που ανεβασες.


Ασε που θα δες να ριξεις κανα φασκελο και θα νομιζει ο αλλος οτι τον χαιρετας.


Οτι είπε ο Πάνος
Θα έλεγα να πάρεις ενα καλό αδιάβροχο 100% γάντι
Και όχι κοντά.
Όσο το δυνατόν μακρια για να αγκαλιάζουν εύκολα το μπουφάν
Προσωπικά έχω της spidi H2out ,και απο βροχές και κρύο είναι νταμάρια.
Τώρα οτι οι χούφτες κόβουν κρύο σίγουρα ναι,όπως και ποσότητα βροχής που δεν έρχεται απευθείας πανω στο χέρι
 
Top Bottom