Τιμη βενζινης .... το αναγνωσμα.

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.537
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όταν ήταν στη μόδα να γίνονται μετατροπές στα αμάξια με γκάζι η τιμή του λίτρου ήταν 0,45€,, τώρα που έφτασε 1€ δεν ξέρω αν αξίζει και τόσο
Φυσικα και αξιζει απο τη στιγμη που η βενζινη εχει διπλη τιμη.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.493
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Φυσικα και αξιζει απο τη στιγμη που η βενζινη εχει διπλη τιμη.
Έχω στο αυτοκίνητο γκάζι και η οικονομία σε σχέση με την βενζίνη είναι απίστευτη. Περίπου στην μισή τιμή έρχεται και σαν απόδοση κινητήρα είναι η ίδια. Το μόνο μείον είναι η αλλαγή μπουκάλας αερίου στην δεκαετία( την πλήρωσα πριν ένα μήνα για να περάσω κτέο στα 290 ευρώ μαζί με τοποθέτηση και παρελκόμενα) και το σέρβις στο αέριο ανά διετία περίπου στα 60-80 ευρώ. Το αυτοκίνητο είναι στα χέρια μου μια πενταετία και ήδη έχω αποσβέσει την αξία αγοράς του από την οικονομία στην κατανάλωση.
 

Galaher

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Ηλικία
45
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Bmw f 650 gs
Aprilia sr 200 gt
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Περιοχή
Αχαρναι
Και ταξιδεύεις με μ.ω.τ. 120-130 km/h και καις 3,5 λιτρα βενζινα ...?
Για να πουλήσω το σκούτερ μου ρωτάω ...!
Όχι με 120 είναι στα 4και κάτι περίπου
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Σχεδόν πάντα η τιμή του αερίου ήταν περίπου η μισή σε σχέση με της βενζίνης. Κι αν άξιζε όταν η βενζίνη ήταν στο 1,2 ευρώ, τώρα που θα πάει στα 2,5 θα αξίζει παραπάνω. Αλλά μονο σε όσους γράφουν πολλά χλμ σε ανοικτό δρόμο και τους ενδιαφέρει η μεταφορά απο το σημείο Α στο σημείο Β με νορμάλ ταχύτητες εντός ορίων.

Το αεριο δεν αξίζει για μετακινήσεις εντός πόλης λίγων χλμ (πχ σε μια επαρχιακή πόλη). Ούτε αν έχεις σκοπό να δουλεύεις ψηλά σε στροφές και να κυνηγάς επιδόσεις.
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
Σχεδόν πάντα η τιμή του αερίου ήταν περίπου η μισή σε σχέση με της βενζίνης. Κι αν άξιζε όταν η βενζίνη ήταν στο 1,2 ευρώ, τώρα που θα πάει στα 2,5 θα αξίζει παραπάνω. Αλλά μονο σε όσους γράφουν πολλά χλμ σε ανοικτό δρόμο και τους ενδιαφέρει η μεταφορά απο το σημείο Α στο σημείο Β με νορμάλ ταχύτητες εντός ορίων.

Το αεριο δεν αξίζει για μετακινήσεις εντός πόλης λίγων χλμ (πχ σε μια επαρχιακή πόλη). Ούτε αν έχεις σκοπό να δουλεύεις ψηλά σε στροφές και να κυνηγάς επιδόσεις.
2,5?
μας πεθανες
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
2,5?
μας πεθανες
Δεν θέλω να σας ταράξω, αλλά αν δεν αποφασίσουν να ρίξουν τους φόρους για να το "ρυθμίσουν" (που το απέκλεισε ο υπουργός με μια γελοία ανακοίνωση), θα φλερτάρει με αυτές τις τιμές σχετικά σύντομα, αν δεν υπάρξει κάποια αλλαγή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Δεν θέλω να σας ταράξω, αλλά αν δεν αποφασίσουν να ρίξουν τους φόρους γισ να το "ρυθμίσουν" (που το απέκλεισε ο υπουργός με μια γελοία ανακοίνωση), θα φλερτάρει με αυτές τις τιμές σχετικά σύντομα, αν δεν υπάρξει κάποια αλλαγή.
bmw f650gs ..χθες
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
Δεν θέλω να σας ταράξω, αλλά αν δεν αποφασίσουν να ρίξουν τους φόρους για να το "ρυθμίσουν" (που το απέκλεισε ο υπουργός με μια γελοία ανακοίνωση), θα φλερτάρει με αυτές τις τιμές σχετικά σύντομα, αν δεν υπάρξει κάποια αλλαγή.
οτιδηποτε αυτοκινουμενο-μηχανοκινητο θα ειναι πολυτελεια τοτες,καιει δεν καιει απο καταναλωση...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Κι όσοι δεν το γνωρίζατε, αν έχετε αυτοκίνητο είσαστε πλούσιοι (αφου οι φτωχοί δεν έχουν αυτοκίνητο)

Εγώ σήμερα που ένιωθα large γύρισα και την μίζα, πτωχοί πλεμπαίοι
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.493
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
bmw f650gs ..χθες
Μπάμπη τι 650gs σε βλέπω με το kazer να οργώνεις τα βουνά της Ελλάδας. Σε καναδυο μήνες θα πουλάω το daytona 1500 ευρά ή ανταλλαγή με cb500 και να μου δίνει διαφορά κιόλας. Χωρίς μάσκα και θα με αφήσει να το καβαλήσω κιόλας. Tooth Tooth
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μπάμπη τι 650gs σε βλέπω με το kazer να οργώνεις τα βουνά της Ελλάδας. Σε καναδυο μήνες θα πουλάω το daytona 1500 ευρά ή ανταλλαγή με cb500 και να μου δίνει διαφορά κιόλας. Χωρίς μάσκα και θα με αφήσει να το καβαλήσω κιόλας. Tooth Tooth
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να βγάλω το παπί σε πώληση. cdefghigi
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.493
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να βγάλω το παπί σε πώληση. cdefghigi
Μην το κάνεις τώρα Αποστόλη άσε να περάσουν λίγοι μήνες και κάνε το ανταλλαγή με f650gs. Θα το πουλάει ο Μπάμπης Rolling
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να βγάλω το παπί σε πώληση. cdefghigi
Βρε μη βιαζεσαι....
Κατσε να ανεβει η βενζινα πρωτα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.609
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Προσωπικη εμπειρια οσο αφορα το LPG.Δεν θα αναφερθω σε πιθανα μηχανολογικα προβληματα γιατι ολοι λιγο πολυ ξερουν.
Αμαξακι γαλλικο ατμοσφαιρικο 2009 μοντελο 1800cc 125ps αποδοση.( το 2012 εγινε η μετατροπη)
Σημερα που μιλαμε εχει 180000κμ. Τον Γεναρη εκλεισε δεκαετια το LPG και αλλαξα δεξαμενη με μικρο κοστος λογω δουλειας.
Περα απο την προγραματισμενη ετησια συντηρηση δεν εχει βγαλει κανενα μα κανενα προβλημα.
Σε οτι διαβασα απο πανω σε εμενα προσωπικα δεν ετυχε κατι. Μπορει να ειμαι απο τους τυχερους πιθανον.
Η καταναλωση κατα 10% αυξημενη οπως αλλωστε τα περισσοτερα.
Δε το αμαξακι ειναι ρυθμισμενο να καταναλωνει και βενζινη ταυτοχρονα, αναλογικα 10% περιπου.
Βεβαια εχω μια καλη συνηθεια οταν κανω ταξιδια ποσοστιαια περιπου το 30% να πηγαινω με βενζινη καλο του κανει.
Τωρα ποτε θα μου μεινει το καπακι στο χερι δεν γνωριζω, τα λεφτα του τα εχει βγαλει με το παραπανω.
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Με συμφέρει να καβαλήσω το αμάξι, να πάω 70 χλμ στην Βόρεια Μακεδονία και να ξαναγυρίσω πίσω με γεμάτο ντεπόζιτο.

Στάλθηκε από το RMX3085 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
1.30 η 100άρα εκεί
1.99 η 100άρα εδώ

Στο ντεπόζιτό μου φουλαρισμένο
79,3 ευρώ εκει,
121,39 ευρώ εδώ

Δηλάδή θα κάνω βόλτα, θα φάω 10-15 ευρώ σε βενζίνη, θα μου μείνουν και 30-35 ευρώ στην τσέπη

Μπουαχαχαχαχαχαχα
 
Top Bottom