ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.785
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Σε αυτά τα μοτέρ δεν σε ενδιαφέρει τόσο η ιπποδύναμη, όσο η ροπή.

Δόξα τον Θεό, το Himalayan έχει άφθονη, φαντάζομαι το κιτ έδωσε και κάτι παραπάνω σε αυτό. Αλήθεια, άλλαξες κάτι άλλο ή δουλεύει σωστά και με στοκ εισαγωγή-εξαγωγή;

Ρωτάω για τον εξής λόγο...κάποτε είχα πιάσει κουβέντα με μάστορα και μου είχε πει πως το δικό μου ακόμα και 155αρι να γίνει, με το φιλτροκούτι θα δουλεύει σωστά.
 

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.213
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Σε αυτά τα μοτέρ δεν σε ενδιαφέρει τόσο η ιπποδύναμη, όσο η ροπή.

Δόξα τον Θεό, το Himalayan έχει άφθονη, φαντάζομαι το κιτ έδωσε και κάτι παραπάνω σε αυτό. Αλήθεια, άλλαξες κάτι άλλο ή δουλεύει σωστά και με στοκ εισαγωγή-εξαγωγή;

Ρωτάω για τον εξής λόγο...κάποτε είχα πιάσει κουβέντα με μάστορα και μου είχε πει πως το δικό μου ακόμα και 155αρι να γίνει, με το φιλτροκούτι θα δουλεύει σωστά.

Δεν έχω αλλάξει κάτι σε εισαγωγή και εξαγωγή ...

Η μετατροπή έγινε για να μπορεί να σηκώσει ένα δόντι μεγαλύτερο γρανάζι μπροστά
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Σε αυτά τα μοτέρ δεν σε ενδιαφέρει τόσο η ιπποδύναμη, όσο η ροπή.

Δόξα τον Θεό, το Himalayan έχει άφθονη, φαντάζομαι το κιτ έδωσε και κάτι παραπάνω σε αυτό. Αλήθεια, άλλαξες κάτι άλλο ή δουλεύει σωστά και με στοκ εισαγωγή-εξαγωγή;

Ρωτάω για τον εξής λόγο...κάποτε είχα πιάσει κουβέντα με μάστορα και μου είχε πει πως το δικό μου ακόμα και 155αρι να γίνει, με το φιλτροκούτι θα δουλεύει σωστά.
Αλήθεια πε το εννοείς;
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.785
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Αυτό με τις ροπές και ιπποδυνάμεις
Είναι ένα απλό μονοκύλινδρο αεροελαιόψυκτο 400αρι με 24 άλογα δύναμη.

Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά...

Είναι ένας κινητήρας ο οποίος σαφώς δεν προορίζεται για υψηλές επιδόσεις. Ωστόσο τα 3.2kgm ροπής του (στις 4000, όχι πολύ ψηλά) δεν τα λες και άσχημα. Ειδικά σε ανηφόρες θα φανεί χρήσιμη.

Εννοώ, πως ότι δεν δίνει σε ιπποδύναμη στο δίνει σε καλύτερη ροπή. Τουλάχιστον, έτσι το έχω εγώ στο μυαλό μου, βέβαια υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να λέω και χαζομάρες.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Είναι ένα απλό μονοκύλινδρο αεροελαιόψυκτο 400αρι με 24 άλογα δύναμη.

Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά...

Είναι ένας κινητήρας ο οποίος σαφώς δεν προορίζεται για υψηλές επιδόσεις. Ωστόσο τα 3.2kgm ροπής του (στις 4000, όχι πολύ ψηλά) δεν τα λες και άσχημα. Ειδικά σε ανηφόρες θα φανεί χρήσιμη.

Εννοώ, πως ότι δεν δίνει σε ιπποδύναμη στο δίνει σε καλύτερη ροπή. Τουλάχιστον, έτσι το έχω εγώ στο μυαλό μου, βέβαια υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να λέω και χαζομάρες.
Αυτό που καταλαβαίνεις σε οποιαδήποτε μηχάνημα είναι ΜΟΝΟ Η ΡΟΠΗ actual η ιπποδύναμη είναι ένας μηχανολογικός υπολογιστικος παράγοντας για να χαρακτηρίσεις μια μηχανή.
Θα μπει τεχνικό σεμινάριο όταν βρώ χρόνο.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.785
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Αυτό που είχα διαβάσει πάντως κάπου, είναι πως η ιπποδύναμη έχει να κάνει σχέση κυρίως με την επιτάχυνση.

Αλλά μια πιο λαϊκή εξήγηση που γνωρίζω....ιπποδύναμη είναι το πόσο γρήγορα θα πέσεις πάνω στον τοίχο.

Η ροπή είναι το πόσο εύκολα θα ξεκολλήσεις τον τοίχο. Tooth
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.338
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Αυτό που καταλαβαίνεις σε οποιαδήποτε μηχάνημα είναι ΜΟΝΟ Η ΡΟΠΗ actual η ιπποδύναμη είναι ένας μηχανολογικός υπολογιστικος παράγοντας για να χαρακτηρίσεις μια μηχανή.
Θα μπει τεχνικό σεμινάριο όταν βρώ χρόνο.

Kαλα και συ τωρα , καταπιανεσαι με τους απολυτους μαθηματικους ορους .... εισαι και μεγαλος ανθρωπος.....! abcdefghgk
Απλως οι περισσοτεροι ερμηνευουν σαν "ροπη χαμηλα" την ελαστικοτητα του κινητηρα στις χαμηλες στροφες ασχετως μετα αν ψηλα ... δεν ....!abcde
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Αυτό που είχα διαβάσει πάντως κάπου, είναι πως η ιπποδύναμη έχει να κάνει σχέση κυρίως με την επιτάχυνση.

Αλλά μια πιο λαϊκή εξήγηση που γνωρίζω....ιπποδύναμη είναι το πόσο γρήγορα θα πέσεις πάνω στον τοίχο.

Η ροπή είναι το πόσο εύκολα θα ξεκολλήσεις τον τοίχο. Tooth
Κλαίω.... Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Kαλα και συ τωρα , καταπιανεσαι με τους απολυτους μαθηματικους ορους .... εισαι και μεγαλος ανθρωπος.....! abcdefghgk
Απλως οι περισσοτεροι ερμηνευουν σαν "ροπη χαμηλα" την ελαστικοτητα του κινητηρα στις χαμηλες στροφες ασχετως μετα αν ψηλα ... δεν ....!abcde
Συνάδελφε πρέπει να τα επιμορφωσουμε τα παιδιά, αύριο στην γιάφκα θα κανονίσουμε πως θα πάνε τα επιμορφωτικά σεμινάρια....ToothToothToothToothTooth
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.785
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Εμένα η πάπια ξεχειλίζει από ελαστικότητα...φωνάζεις "ελαστικότητα!" και κορνάρει από μόνο του, σαν να λέει "ναι εγώ είμαι αυτό!"

Μέχρι που οδήγησα το στρώμα, και κατάλαβα πόσο πιο ωραίο είναι το δικύλινδρο Tooth
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εμένα η πάπια ξεχειλίζει από ελαστικότητα...φωνάζεις "ελαστικότητα!" και κορνάρει από μόνο του, σαν να λέει "ναι εγώ είμαι αυτό!"

Μέχρι που οδήγησα το στρώμα, και κατάλαβα πόσο πιο ωραίο είναι το δικύλινδρο Tooth
Άλλο κατανομή άλλο ροπή σαν νούμερο
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.785
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Γενικά, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ είναι παραπάνω από το παπί, μου φαίνεται σούπερ ντούπερ φανταστικό και γαμάτο.

Αφήστε με τώρα ήσυχο να κλάψω στην γωνίτσα μου, με τα 0.98 χιλιογραμμόμετρα ροπής Banging head
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εμένα η πάπια ξεχειλίζει από ελαστικότητα...φωνάζεις "ελαστικότητα!" και κορνάρει από μόνο του, σαν να λέει "ναι εγώ είμαι αυτό!"

Μέχρι που οδήγησα το στρώμα, και κατάλαβα πόσο πιο ωραίο είναι το δικύλινδρο Tooth
Πρέπει να καβαλήσεις 2χρονο 4 κύλινδρο να σου φύγουν τα σφραγίσματα από τα δόντια...
Αλλά με σκαλί, φαντάσου ότι φοράς τιράντες καρφωμένες σε ντουβαρι και στην ωφέλιμη περιοχή της ροπής κάποιος με ψαλίδι ✂️ σου κόβει τις τιράντες και εκσφενδονίζεσαι, αν δεν έχεις το νου σου μπαίνεις σε τροχιά.. Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.785
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Το μοναδικό 2τ που έχω οδηγήσει είναι το Ζ125.

Γκαζάκι, ναι, αλλά ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΦΡΕΝΑ! Και δεν μιλάω για το ότι δεν έχει το φρενάρισμα του κινητήρα, όπως τα 4τ, αλλά γενικά ΔΕΝ φρέναρε αυτό το πράμα!
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Το μοναδικό 2τ που έχω οδηγήσει είναι το Ζ125.

Γκαζάκι, ναι, αλλά ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΦΡΕΝΑ! Και δεν μιλάω για το ότι δεν έχει το φρενάρισμα του κινητήρα, όπως τα 4τ, αλλά γενικά ΔΕΝ φρέναρε αυτό το πράμα!
Τι να πω και εγώ που οδηγούσα το RG 500 Gamma με 88 άλογα και 38αρια καλάμια και 9 κιλά ροπής στις 8500 αν θυμάμαι καλά;
Από τύχη ζούμε..
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.785
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Ο πατέρας μου είχε το μικρό αδερφάκι του, το 250 Walter Wolf.

Χωρίς κόφτη, έφτανε 220 νομίζω τελική. Για τα κυβικά του μου λέει, γελοιοδώς δυνατό γκάζι.
 
Top Bottom