ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

Manolis

new member
Δημοσιεύσεις
119
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CB500X
Όνομα
Manolis

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Γενικό σέρβις σε λάδια, φίλτρα, μπουζί, ιστορίες κλπ κλπ κλπ




Πέρα απο αυτό έκανα και μερικές λεπτομέρειες...κυρίως να καθαρίσω το μοτέρ εξωτερικά. Λένε οτι αν το καθαρίσεις, πάει καλύτερα....τουλάχιστον έτσι ορίζει το placebo effect, αλλά αφού το έχω που το έχω λυμένο το μηχανάκι ας το κάνω να περάσει και η ώρα.



Ακόμα και στην μπουζόπιπα...TOKAI JAPAN...


Ένας καθαρόαιμος Ιάπωνας αυτό το μηχανάκι!!!

Για λάμπα έβαλα μια Osram Xenon Look



Ήθελα γενικά πιο λευκό φως. Όπως και η κλασσική που είχα αλλά σε πιο λευκή απόχρωση το φως που εκπέμπει....και νομίζω έκανα καλή αγορά....προς το παρόν δηλαδή!




Φυσικά, το βράδυ θα ξέρω με σιγουριά τι παίζει, αλλά αμα κρίνω οτι τα φώτα φέγγουν καλύτερα (και χτυπάνε πιο δυνατά στον τοίχο) ακόμα και την μέρα σε σχέση με την προηγούμενη φαντάζομαι, δεν θα με αφήσει παραπονεμένο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Face

member
Δημοσιεύσεις
669
Ηλικία
55
Περιοχή
ATHENS
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI V-strom 650 XT
Όνομα
NIKOS
Στο cbr καμιά 10αρια χιλιάδες.
Νοτη στο sv τα εχω τωρα 12000 και κανα 2000χλμ (βαρια) την βγαζουν ακομα. Ωραιο λαστιχο μου εχει κατσει μια χαρα στο suzuki!!!!
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Νοτη στο sv τα εχω τωρα 12000 και κανα 2000χλμ (βαρια) την βγαζουν ακομα. Ωραιο λαστιχο μου εχει κατσει μια χαρα στο suzuki!!!!
Μερικές λαίλαπες είχαν κάποια αστάθεια στα πολλά....
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Δεν έφταιγαν τα λάστιχα.
Ήταν κοντοψαλιδα τα πρώτα τρεισο και σκαμπιλιζαν τον κωλο τους.
Bdsm φάση.
Όχι τα κοντά και τα μακριά λόγω γρήγορης κορώνας...
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Δεν έχει γεωμετρια Harley το τρεισο Μάνο.
Sport touring μηχανάκι είναι.
Στο cbr και στο xj6 που τα φοράω, δεν με έχουν προδώσει ποτέ πάντως.
Ναι είναι βεντούζα το λάστιχο..
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Βόλος, Χάνια, Ζαγορά, Ανήλιο, Τσαγκαράδα, Νεοχώρι, Αργαλαστή, Κάλαμος, Μουρτιά, Καστρί, Μετόχι, Μηλίνα για παγωτό και πίσω..

...άσφαλτος, καφές, κόσμος, χώμα και όμορφα τοπία....



Περίπου 15-20 λεπτά χωματόδρομος...γύρω στα 3km αν θυμάμαι καλά, και σχετικά απότομος με πέτρες και φυτά....δεν ένιωσαν τίποτα τα μηχανάκια...


Αλλά ανταμειφθήκαμε με μια ωραία θέα....



Η Σκιάθος ακριβώς μπροστά μας φάτσα κάρτα!

Γιατί ίσως, δεν κάνουν τα κυβικά την περιπέτεια...αλλά ο αναβάτης. Την επόμενη φορά με τα κατάλληλα μοτό....
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
View attachment 35516Διαφορα μερεμετια αισθητικής φύσεως.Περιμενοντας ακόμα την ουρά,μαστορες τι να πεις.....
τι ναι αυτο 93αρι?
Πωωωωωωω
και καρατιμονα βλεπω
 

kyo

new member
Δημοσιεύσεις
84
Ηλικία
46
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
Honda c90
Aprilia caponord
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
τι ναι αυτο 93αρι?
Πωωωωωωω
και καρατιμονα βλεπω
1990 είναι μπαμπινο.Υπαρχουν κλιπ ον και τιμόνι της lsl.Σε ένα τέταρτο γίνεται τραμπα από το ένα στο άλλο ανάλογα που θες να κινηθείς.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
1990 είναι μπαμπινο.Υπαρχουν κλιπ ον και τιμόνι της lsl.Σε ένα τέταρτο γίνεται τραμπα από το ένα στο άλλο ανάλογα που θες να κινηθείς.
Ποσο το πήρες;
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Θα τα 100στήσει που θα τα 100στήσει ας το κάνουμε ένα σωστό δώρο...


Aftermarket φίλτρο, ναι. Αλλά τουλάχιστον ας είναι κάτι σωστό. Ήρθε κομπλέ (γνήσιο ΚΝ, υπάρχουν και μούφα), με το λάδι του και με τα όλα του. Από την όψη και μόνο φαίνεται 20 φορές πιο ποιοτικό σε σχέση με τα κινέζικα.



"Riverside California"

Του πέρασα το λάδι στις πτυχές απ' έξω και το άφησα μισή ώρα να στεγνώσει εντελώς πριν το βάλω στο μηχανάκι. Επίσης αυτό που παρατήρησα είναι οτι έτσι όπως είναι φτιαγμένο δεν αφήνει ακάλυπτο κανένα σημείο! Άρα δεν τραβάει σκόνες μέσα. Γάζα ή βαμβάκι φαίνεται να είναι το υλικό του...




Ταίριαξε εντελώς γάντι, λες και είναι φτιαγμένο ακριβώς για τα μέτρα από το σώμα ψεκασμού στο Address....lifetime εγγύηση λέει η συσκευασία πάνω.

Άνα 5000 με 6000km μου είπε ο μάστορας καλό είναι να το πλένεις. Το πλένεις και το ξαναβάζεις, δεν χρειάζεται αλλαγή ή το οτιδήποτε.

Λοιπόν καλοτάξιδο μου! Θα το δοκιμάσω στον δρόμο προς Φάρσαλα (καφές) σήμερα το απόγευμα!
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Θα τα 100στήσει που θα τα 100στήσει ας το κάνουμε ένα σωστό δώρο...


Aftermarket φίλτρο, ναι. Αλλά τουλάχιστον ας είναι κάτι σωστό. Ήρθε κομπλέ (γνήσιο ΚΝ, υπάρχουν και μούφα), με το λάδι του και με τα όλα του. Από την όψη και μόνο φαίνεται 20 φορές πιο ποιοτικό σε σχέση με τα κινέζικα.



"Riverside California"

Του πέρασα το λάδι στις πτυχές απ' έξω και το άφησα μισή ώρα να στεγνώσει εντελώς πριν το βάλω στο μηχανάκι. Επίσης αυτό που παρατήρησα είναι οτι έτσι όπως είναι φτιαγμένο δεν αφήνει ακάλυπτο κανένα σημείο! Άρα δεν τραβάει σκόνες μέσα. Γάζα ή βαμβάκι φαίνεται να είναι το υλικό του...




Ταίριαξε εντελώς γάντι, λες και είναι φτιαγμένο ακριβώς για τα μέτρα από το σώμα ψεκασμού στο Address....lifetime εγγύηση λέει η συσκευασία πάνω.

Άνα 5000 με 6000km μου είπε ο μάστορας καλό είναι να το πλένεις. Το πλένεις και το ξαναβάζεις, δεν χρειάζεται αλλαγή ή το οτιδήποτε.

Λοιπόν καλοτάξιδο μου! Θα το δοκιμάσω στον δρόμο προς Φάρσαλα (καφές) σήμερα το απόγευμα!


Το αυτοκόλλητο
+5 χλμ


Για το φίλτρο δεν ξέρω
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Για το φίλτρο δεν ξέρω
Και όμως, είναι η πρώτη φορά που ορκίζομαι σε ότι έχω, πως το συγκεκριμένο έδωσε και κάτι στο μοτέρ. Προφανώς δεν έγινε από 10 άλογα δεκαπέντε, αλλά η απόκριση στο άνοιγμα είναι καλύτερη και από τις μεσσαίες και πάνω γέμισε αυτό το μικρό κενό που είχε με το φιλτροκούτι. Είναι πιο ζωηρό το μοτέρ δηλαδή...εγώ πάντως είμαι φουλ ευχαριστημένος...

...και πήγα και μια μέχρι Φάρσαλα για καφέ! Περίπου 130km πήγαινε έλα.








Το σουρέαλ ήτανε να γυρνάω ενώ νυχτώνει...μπροστά πεδιάδες και βουνά με τα κλασσικά σκούρα μπλε χρώματα του δειλινού...μόνη πηγή φωτός τα φώτα της μοτοσυκλέτας και στον καθρέπτη το λογότυπο "Spidi" πάνω στο μπράτσο από το μπουφάν και πίσω τα χρώματα του ηλιοβασιλέματος...και στα ακουστικά να παίζει Bon Jovi - Wanted Dead or Alive....ρε ένιωσα συγκίνηση, χαίρομαι που καβαλάω 2τροχο λέμε...
 
Top Bottom