ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Για μένα περιπλάνηση στο δασος σημαίνει μόνος.. Είτε με μηχανάκι είτε με τα ποδια.
Μ αρέσει και με παρέα, για το χαβαλέ, αλλά δε γίνεσαι ένα με τη φύση...
Έχω πέσει σε χώμα μέσα σε δάσος, με το τρανσαλπ και μόνος και 1-1,5 ώρα πριν νυχτώσει. Μέχρι να συνέλθω και να καταφέρω να σηκώσω την μηχανή και να την βάλω μπροστά (δεν έπαιρνε), να ισιώσω τιμόνι και να πιάσω τα πλαστικά με tie wrap, με έπιασε αληθινός πανικός.
Ποτέ ξανά μόνος στο χώμα.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Έχω πέσει σε χώμα μέσα σε δάσος, με το τρανσαλπ και μόνος και 1-1,5 ώρα πριν νυχτώσει. Μέχρι να συνέλθω και να καταφέρω να σηκώσω την μηχανή και να την βάλω μπροστά (δεν έπαιρνε), να ισιώσω τιμόνι και να πιάσω τα πλαστικά με tie wrap, με έπιασε αληθινός πανικός.
Ποτέ ξανά μόνος στο χώμα.


Εγω περάσει ολόκληρη νύχτα πάνω στο βουνό.. Αξέχαστη εμπειρια
Έμεινα πίσω απ τους άλλους..με τα ποδια ειμασταν.. Νύχτωσε και δεν έβλεπα και έκατσα μέχρι να ξημερώσει,
Ευτυχώς δεν είχα δει το Blair witch project
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.538
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria

Για το
Μεροκάματο
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Εγω περάσει ολόκληρη νύχτα πάνω στο βουνό.. Αξέχαστη εμπειρια
Έμεινα πίσω απ τους άλλους..με τα ποδια ειμασταν.. Νύχτωσε και δεν έβλεπα και έκατσα μέχρι να ξημερώσει,
Ευτυχώς δεν είχα δει το Blair witch project


Ένας λογος που εγκατέλειψα τα καθαρόαιμα ΜΧ με εντούρο μηχανάκια για το βουνό ηταν αυτός.
 

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.036
Όνομα
George
Επιλογές κ γούστα όλα κύριοι, ο καθείς κάνει ότι επιθυμεί..
Σαφώς η υπερβολή δεν βοήθησε ποτέ από την μία αλλά κ από την άλλη αυτή είναι που μας πάει παρακάτω..
Με την παραμονή μας στο comfort zone βλέπουμε Τόσο μακρυά όσο η μύτη μας...
Έχω βρεθεί το 2019 σε σόλο χωμάτινο στην Αργιθεα πίσω από την λίμνη Στεφανιαδα απόγευμα κ έκαμα να δω αυτοκίνητο 2 ωρες.. Δεν λέω σφιχτηκα αλλά όσα είδα κ ένιωσα μου έδωσαν πολυτερα...
But that's me..
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.538
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Έχω καινούριο pin lock shoei και κάθεται.. Δε με βόλεψαν αυτά, το βράδυ κάνει αντανάκλαση τα φώτα..
Δε σε κουράζει το βράδυ?
Κανονικά αν είναι το μανισιο ,στα καλά κράνη δεν πρέπει να έχει αντανακλαση
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Επιλογές κ γούστα όλα κύριοι, ο καθείς κάνει ότι επιθυμεί..
Σαφώς η υπερβολή δεν βοήθησε ποτέ από την μία αλλά κ από την άλλη αυτή είναι που μας πάει παρακάτω..
Με την παραμονή μας στο comfort zone βλέπουμε Τόσο μακρυά όσο η μύτη μας...
Έχω βρεθεί το 2019 σε σόλο χωμάτινο στην Αργιθεα πίσω από την λίμνη Στεφανιαδα απόγευμα κ έκαμα να δω αυτοκίνητο 2 ωρες.. Δεν λέω σφιχτηκα αλλά όσα είδα κ ένιωσα μου έδωσαν πολυτερα...
But that's me..
Εγω ότι μπορώ να το κάνω ,,, δεν το αφηνω... Γνώμη μου.. Γιατι αργότερα ίσως να μη μπορώ.. To comfort zone στενεύει.. .
20αρης έκανα ψαροντουφεκο 5αωρο..μονος, χωρίς βάρκα, μόνο μια σημαδουρα έσερνα.. Ουτε που ήξερα τι σημαίνει φοβος.
Τώρα άμα απομακρυνθω πολύ απ τη στεριά, κρίση πανικού θα πάθω. Rolling
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.538
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εγώ πάλι Μπάμπη όσο πάει ο καιρός ακόμα πιο πολύ γκαζαρω ,με πιο πολύ πείσμα σε όλα.
Έχω προσπαθήσει να γίνω σοφότερος (πλέον βλέπω μακρυά),αλλά το ξερό μου κεφάλι δεν με αφήνει.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Επίσης έχω καβαλήσει τον παρνωνα απο χωματόδρομο, με Κ100rt.. 30 χρόνων ημουνα
Πήγα να βρω ένα φίλο στη δασοπυροσβεση.. Κάπου χάθηκα.. Και βρέθηκα σε χωματόδρομο και όπου βγάλει.. Στο πουθενά.. Ψυχή.. Μετα 2 ώρες βγήκα Κοσμά.. Είχα μπει από βρεσθενα... Αχαχαχα..
Σκέφθηκα ότι θα πέσω; πως θα τη σηκώσω; ότι θα με αφήσει;
Ούτε μια στιγμή..
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.433
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Εγω ότι μπορώ να το κάνω ,,, δεν το αφηνω... Γνώμη μου.. Γιατι αργότερα ίσως να μη μπορώ.. To comfort zone στενεύει.. .
20αρης έκανα ψαροντουφεκο 5αωρο..μονος, χωρίς βάρκα, μόνο μια σημαδουρα έσερνα.. Ουτε που ήξερα τι σημαίνει φοβος.
Τώρα άμα απομακρυνθω πολύ απ τη στεριά, κρίση πανικού θα πάθω. Rolling
Γεράσαμε ρε φίλε.Κι εγώ έπεσα προχτές και στις 3 ώρες άρχισα να κρυώνω,δεν ε΄πρεπε να βάλω την 3,5άρα χειμωνιάτικα.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Γεράσαμε ρε φίλε.Κι εγώ έπεσα προχτές και στις 3 ώρες άρχισα να κρυώνω,δεν ε΄πρεπε να βάλω την 3,5άρα χειμωνιάτικα.
Τσακ Νόρις με 3.5αρα..
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εγώ πάλι Μπάμπη όσο πάει ο καιρός ακόμα πιο πολύ γκαζαρω ,με πιο πολύ πείσμα σε όλα.
αυτο φαινεται ...εχεις gs...
εγω Ρτ ooops
 

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.036
Όνομα
George
Κανονικά αν είναι το μανισιο ,στα καλά κράνη δεν πρέπει να έχει αντανακλαση
Ακριβώς αυτό, σε μέτριας ποιότητας Nolan έχω κάτι ψιλές αντανακλασεις σε 4 Arai απλά ποτέ..
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.793
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Προφανώς και στα χώματα πας με παρέα. Σε περίπτωση που τύχει στραβή να έχεις βοήθεια. Όπως επίσης πριν πας κάπου το λες στους δικούς σου να γνωρίζουν που θα βρίσκεσαι.

Μωρέ και το παπί θα μπει αλλά δεν πρόκειται πχ να το πάρω και να πάω απο Κόκκινη Ράχη μέχρι όλο πέρα Σαρακηνό, Καταφύγιο Άγριας Ζωής και Μακρυνίτσα που σε βγάζει (κάνει όλο τον κύκλο και σε πετάει πάνω απο Μακρυνίτσα η διαδρομή αυτή).

Δεν ξέρω καν αν θα την παλέψει το παπί, ειδικά αμα βρω πχ βραχάκια και πρέπει να τα κατέβω κατά 80% θα βρει απο κάτω, και αμα κοπανήσει καλά και στραβώσει το κάρτερ ή ακόμα χειρότερα τρυπήσει, παράτα το εκεί και βρες τρόπο να το κατεβάσεις Βόλο. Μετά το μοτέρ είναι για πέταμα προφανώς.

Αυτό φοβάμαι στο παπί.
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
52
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Έχω καινούριο pin lock shoei και κάθεται.. Δε με βόλεψαν αυτά, το βράδυ κάνει αντανάκλαση τα φώτα..
Δε σε κουράζει το βράδυ?
Κανονικά το pinlock δεν το βάζεις το βράδυ . Έτσι γράφει στις οδηγίες του .

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
52
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Σήμερα έπαιξε βόλτα για παροχή βοήθειας σε άτομο με ανάγκη. Κάμποσο μακριά πήγα, αλλά τι να κάνω....εθελοντίστηκα! Stoned Emoticon
Μετά απο πολύυυυυυυυυυυ καιρό, ακούστηκε ο V2 να αντηχεί στις βουνοκορφές!
Ήταν και η πρώτη καλή βόλτα με τα καινούρια τακάκια και το 16άρι γρανάζι! Επιτέλους το μηχανάκι θαρρείς και απελευθερώθηκε!

View attachment 27014

Σε άλλα νέα.
Εγινε και δοκιμή του νέου πιν λοκ. Το παλιό το είχα στερεωμένο με περτσίνι, επειδή είχε χαθεί το πλαστικό σε κάποια φάση που το έβγαλα για καθαρισμό. Βάλε βγάλε θάμπωσε και έκανε γραμμές, αλλά όταν ρώτησα για καινούριο μαζί με τα πλαστικά αυτάκια μου είπανε μια τιμή που καλύτερα να αγόραζα κανα κράνος φτηνής σειράς.

Βρήκα όμως και έβαλα ένα αυτοκόλλητο pin lock που και μου καθάρισε αυτόματα το οπτικό πεδίο (το παλιό είχε γίνει κουρέλι) , αλλά και φαίνεται πως κρατάει καλύτερα το θάμπωμα απο το μαμα που είχα, επειδή δεν εφάπτεται στην ζελατίνα όπως το μαμά, αλλά είναι αυτοκόλλητο. Με τα κρύα που έχουμε εδώ πάνω, καταλαβαίνετε πως δοκιμάστηκε σε ακραίες συνθήκες. Παρόλα αυτά μπορώ για την ώρα να εγγυηθώ για την λειτουργία του μονο, και όχι για την μακροζωία του. Αυτό μένει να αποδειχτεί. Το πήρα απο εδώ στα 20 ευρώ. Τώρα βλέπω το έχει με έκπτωση στα 15 ευρώ.
View attachment 27015

View attachment 27016

View attachment 27017
Ωραίο δείχνει αλλά λογικά δεν μπορείς να βάζεις-βγάζεις . Το βράδυ για παράδειγμα ή το καλοκαίρι, γιατί ο ήλιος χαλάει την σιλικόνη .
Αλλά τόσο που έχει το γνήσιο , αλλάζεις 4.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Κανονικά αν είναι το μανισιο ,στα καλά κράνη δεν πρέπει να έχει αντανακλαση
Εγώ πάλι δεν έχω καταφέρει να δω κάποια διαφορά!!

Και στα τρία μου κρανη ls2, nolan, shoei (ένα για κάθε όχημα) Tooth από φθηνό μέχρι ακριβής κατηγορίας κρανη έχω pinlock και δεν μου έχει δημιουργήσει θέμα!!

Ή το χω συνηθίσει ή δεν την παίρνω χαμπάρι τη διαφορά.... αυτό το τελευταίο μου κάνει και λίγο σαν τους ηχολήπτες, που είναι μπροστά σε μια κονσόλα με 2500 ποντεσιομετρα και κάτι δεν τους πάει καλά στον ήχο.... γυρίζουν το 584ο 0,01 χιλιοστά του χιλιοστού και γυρνάνε και σου λένε.... Οκ τώρα είμαστε σούπερ !!!! ToothToothTooth
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
52
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
αυτό το τελευταίο μου κάνει και λίγο σαν τους ηχολήπτες, που είναι μπροστά σε μια κονσόλα με 2500 ποντεσιομετρα και κάτι δεν τους πάει καλά στον ήχο.... γυρίζουν το 584ο 0,01 χιλιοστά του χιλιοστού και γυρνάνε και σου λένε.... Οκ τώρα είμαστε σούπερ !!!! ToothToothTooth



Γιατί ενοχλάμε κανένανα;





Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.694
Μοτοσυκλέτα
Tracer 9, F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Ψιλοαγορές για το CB1000R ! Αντί να τα τρώω σε βενζίνες όπως θα έπρεπε μη χε !

Τα spools για το μονόμπρατσο μια χαρά μπήκανε (λίγο ακριβούλια αλλά οκ, ειδική περίπτωση)

IMG_1470.JPG

Αλλά για το ζελατινάκι ..... πήγαινα για Brazilian και μου προέκυψε Thong Tooth

IMG_1473.JPG

Αυτά έχουν αι αγοραί από internet, όμορφο είναι αλλά θα το ήθελα λίγο μεγαλύτερο !!!!
Στην Ελλάδα πέρα από το 50άρι παραπάνω στις ζελατίνες κατά μέσο όρο, δεν υπήρχε και διαθεσιμότητα.
 
Top Bottom