ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.296
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Βολταρα μετα της συζυγου μεχρι τη Βαρκιζα ,και διαπιστωσα οτι τα ποδηλατα(μαστιγα) σε ολο το δρομο, ηταν περισσοτερα απο αυτοκινητα και μηχανες!!!
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.258
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Βολταρα μετα της συζυγου μεχρι τη Βαρκιζα ,και διαπιστωσα οτι τα ποδηλατα(μαστιγα) σε ολο το δρομο, ηταν περισσοτερα απο αυτοκινητα και μηχανες!!!
Μολις τελειωση το θεμα της πανδημιας θα τα πουλανε τσαμπα τα ποδηλατα Ξαφνικα γιναμε ολοι φιλοζωη και αθλητες abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Σήμερα έπαιξε βόλτα για παροχή βοήθειας σε άτομο με ανάγκη. Κάμποσο μακριά πήγα, αλλά τι να κάνω....εθελοντίστηκα! Stoned Emoticon
Μετά απο πολύυυυυυυυυυυ καιρό, ακούστηκε ο V2 να αντηχεί στις βουνοκορφές!
Ήταν και η πρώτη καλή βόλτα με τα καινούρια τακάκια και το 16άρι γρανάζι! Επιτέλους το μηχανάκι θαρρείς και απελευθερώθηκε!

70 (1).jpg

Σε άλλα νέα.
Εγινε και δοκιμή του νέου πιν λοκ. Το παλιό το είχα στερεωμένο με περτσίνι, επειδή είχε χαθεί το πλαστικό σε κάποια φάση που το έβγαλα για καθαρισμό. Βάλε βγάλε θάμπωσε και έκανε γραμμές, αλλά όταν ρώτησα για καινούριο μαζί με τα πλαστικά αυτάκια μου είπανε μια τιμή που καλύτερα να αγόραζα κανα κράνος φτηνής σειράς.

Βρήκα όμως και έβαλα ένα αυτοκόλλητο pin lock που και μου καθάρισε αυτόματα το οπτικό πεδίο (το παλιό είχε γίνει κουρέλι) , αλλά και φαίνεται πως κρατάει καλύτερα το θάμπωμα απο το μαμα που είχα, επειδή δεν εφάπτεται στην ζελατίνα όπως το μαμά, αλλά είναι αυτοκόλλητο. Με τα κρύα που έχουμε εδώ πάνω, καταλαβαίνετε πως δοκιμάστηκε σε ακραίες συνθήκες. Παρόλα αυτά μπορώ για την ώρα να εγγυηθώ για την λειτουργία του μονο, και όχι για την μακροζωία του. Αυτό μένει να αποδειχτεί. Το πήρα απο εδώ στα 20 ευρώ. Τώρα βλέπω το έχει με έκπτωση στα 15 ευρώ.
70 (2).jpg

71 (1).jpg

71 (2).jpg
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.785
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
"Και ένα και δύο, περνάω τις κορυφές, μα αυτές οι κορυφές σταματημό δεν έχουν..."


(Αλικόπετρα)

(Πάνω απο τα Χάνια. Ο δρόμος για το Πλιασίδι)

(Πύργος ΟΤΕ - Κορυφή Αηδονάκι)

(Ο Όλυμπος απο μακριά)

(Κορυφή: Κόκκινη Ράχη. Κοντά στον Πουριανό Σταυρό)

Ωραίο και το χώμα.

Edit: Νομίζω για on-off μηχανή με βλέπω στο μέλλον. Εξάλλου η Ελλάδα είναι γεμάτη βουνά. Γιατί να περιοριστώ μόνο στην άσφαλτο;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
"Και ένα και δύο, περνάω τις κορυφές, μα αυτές οι κορυφές σταματημό δεν έχουν..."


(Αλικόπετρα)

(Πάνω απο τα Χάνια. Ο δρόμος για το Πλιασίδι)

(Πύργος ΟΤΕ - Κορυφή Αηδονάκι)

(Ο Όλυμπος απο μακριά)

(Κορυφή: Κόκκινη Ράχη. Κοντά στον Πουριανό Σταυρό)

Ωραίο και το χώμα.

Edit: Νομίζω για on-off μηχανή με βλέπω στο μέλλον. Εξάλλου η Ελλάδα είναι γεμάτη βουνά. Γιατί να περιοριστώ μόνο στην άσφαλτο;
εχεις το απολυτο ονοφφ
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.785
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@Babis flou Ναι...για παπί εγω το έχω κάνει ονοφφ το καημένο tongue

Απλά απο οτι φαίνεται με βλέπω η πρώτη μηχανή να είναι on-off. Μιλάω για αληθινό on-off. Ναι και το παπί μπαίνει σε τέτοιους δρόμους αλλά απλά προχωράει να το πω, μπορεί πχ εύκολα να βρει κάτω κλπ.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
@Babis flou Ναι...για παπί εγω το έχω κάνει ονοφφ το καημένο tongue

Απλά απο οτι φαίνεται με βλέπω η πρώτη μηχανή να είναι on-off. Μιλάω για αληθινό on-off. Ναι και το παπί μπαίνει σε τέτοιους δρόμους αλλά απλά προχωράει να το πω, μπορεί πχ εύκολα να βρει κάτω κλπ.
Όλοι Ον Οφ θα πάρετε! Stoned Emoticon
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
@Babis flou Ναι...για παπί εγω το έχω κάνει ονοφφ το καημένο tongue

Απλά απο οτι φαίνεται με βλέπω η πρώτη μηχανή να είναι on-off. Μιλάω για αληθινό on-off. Ναι και το παπί μπαίνει σε τέτοιους δρόμους αλλά απλά προχωράει να το πω, μπορεί πχ εύκολα να βρει κάτω κλπ.


XTz 660/tenere σαν του OWL
Ή domi 650
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.785
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@Drake Ramore Το θέμα είναι το εξής: η πρώτη μηχανή (οοοοοταν έρθει η ώρα) θέλω να είναι καταρχάς άνετη σε μακρινές αποστάσεις ή ταξίδια (γιατί παίρνω και σχετικά συχνά δικάβαλο) άρα να μην πιαστούμε και οι 2 σε πολύωρη οδήγηση. Έπειτα το έχω ξαναπεί, η άσφαλτος σε πάει σε όμορφα μέρη. Το χώμα όμως μπορεί να σε οδηγήσει σε κάτι κρυφές κορυφές και τοπία που ούτε καν ήξερες οτι υπάρχουν.

Και μιας και γενικά μου αρέσει η όλη φάση του να γυρνάω σε άγνωστα μέρη μάλλον το ον-οφφ είναι για εμένα...

Αλήθεια καλά, τα XTZ και τα Dominator....KLE? Transalp?
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αλήθεια καλά, τα XTZ και τα Dominator....KLE? Transalp?
Για πρώτη μηχανή κάποιου που θα βγάλει δίπλωμα σε 1,5 χρόνο απο τώρα;
Όχι.
Πάρε ένα πιο σύγχρονο μοντέλο με ψεκασμό και ABS και ας μην είναι και θρύλος της μοτοκίνησης.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.701
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Αλήθεια καλά, τα XTZ και τα Dominator....KLE? Transalp?
Ολα καλα ειναι Τασο αλλα γινε πιο συγκεκριμενος πιο σου αρεσει πολυ και εδω ειμαστε:cool:
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
@Drake Ramore Το θέμα είναι το εξής: η πρώτη μηχανή (οοοοοταν έρθει η ώρα) θέλω να είναι καταρχάς άνετη σε μακρινές αποστάσεις ή ταξίδια (γιατί παίρνω και σχετικά συχνά δικάβαλο) άρα να μην πιαστούμε και οι 2 σε πολύωρη οδήγηση. Έπειτα το έχω ξαναπεί, η άσφαλτος σε πάει σε όμορφα μέρη. Το χώμα όμως μπορεί να σε οδηγήσει σε κάτι κρυφές κορυφές και τοπία που ούτε καν ήξερες οτι υπάρχουν.

Και μιας και γενικά μου αρέσει η όλη φάση του να γυρνάω σε άγνωστα μέρη μάλλον το ον-οφφ είναι για εμένα...

Αλήθεια καλά, τα XTZ και τα Dominator....KLE? Transalp?





Εγώ θα τον έπαιρνα τηλ χτες και θα του έλεγα οτι έχω ενα παπί για ανταλλαγή
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
@Babis flou Ναι...για παπί εγω το έχω κάνει ονοφφ το καημένο tongue

Απλά απο οτι φαίνεται με βλέπω η πρώτη μηχανή να είναι on-off. Μιλάω για αληθινό on-off. Ναι και το παπί μπαίνει σε τέτοιους δρόμους αλλά απλά προχωράει να το πω, μπορεί πχ εύκολα να βρει κάτω κλπ.
καλα βαλε ενα τρανσαλπ στο χωμα, και θα λες...αχ παπια μου που εισαι!!!
και γω kazer και μ αυτο παω χωμα....τοχω διαλυσει!
παω σε μερη που με το αφρικα θα κολωνα..
γιατι παει παντου η παπια των 100 κιλων....χωρις αγχος...πατιναρει και στις λασπες δεν κολλαει πουθενα!
 

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.032
Όνομα
George



Εγώ θα τον έπαιρνα τηλ χτες και θα του έλεγα οτι έχω ενα παπί για ανταλλαγή
Συμφωνώ με την άποψη του Τάσου περί κρυμμένων όμορφων στα χωμάτινα μέρη ενώ διαφωνώ για τα 1500 που ζητάει καθώς για να γίνει οκ θέλει αλλά τόσα κ δεν το ξέρει..
Μιλάω από ίδια εμπειρία πρόσφατα.
1000 με 1200 max θα ήταν οκ
 

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.032
Όνομα
George
καλα βαλε ενα τρανσαλπ στο χωμα, και θα λες...αχ παπια μου που εισαι!!!
και γω kazer και μ αυτο παω χωμα....τοχω διαλυσει!
παω σε μερη που με το αφρικα θα κολωνα..
γιατι παει παντου η παπια των 100 κιλων....χωρις αγχος...πατιναρει και στις λασπες δεν κολλαει πουθενα!
Μπάμπη κ το Τα πάει καλά σε βατό χώμα έως δύσκολο.
Με το 650 είχα περάσει πολλα τέτοια..
Μπορεί το βάρος κ το ύψος να είναι αρνητικά σε σχέση με το παπι αλλά μην ξεχνάς κ την δύναμη που χρειάζεται επίσης
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μπάμπη κ το Τα πάει καλά σε βατό χώμα έως δύσκολο.
Με το 650 είχα περάσει πολλα τέτοια..
Μπορεί το βάρος κ το ύψος να είναι αρνητικά σε σχέση με το παπι αλλά μην ξεχνάς κ την δύναμη που χρειάζεται επίσης
Όταν είσαι με παρέα πας παντού.. .
Στα δυσκολα βοηθάει ο ένας τον άλλο..

Όταν όμως είμαι μόνος, θα πάρω το παπί απ το τρανσαλπ..
Πολλά τα κιλά Άρη.
Παω αργά, αλλά θα περάσω.. ,...και το κυριότερο χωρίς το άγχος των κιλων
Μετά την εμπειρία μου με την πάπια στο χώμα, μόνο ένα ελαφρυ 250 θα έπαιρνα για χώμα.. Σόλο πάντα.
Καλά τα άλογα, αλλά χωρίς το βάρος.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Όταν είσαι με παρέα πας παντού.. .
Στα δυσκολα βοηθάει ο ένας τον άλλο..

Όταν όμως είμαι μόνος, θα πάρω το παπί απ το τρανσαλπ..
Πολλά τα κιλά Άρη.
Παω αργά, αλλά θα περάσω.. ,...και το κυριότερο χωρίς το άγχος των κιλων
Μετά την εμπειρία μου με την πάπια στο χώμα, μόνο ένα ελαφρυ 250 θα έπαιρνα για χώμα.. Σόλο πάντα.
Καλά τα άλογα, αλλά χωρίς το βάρος.
Μόνος με μοτό σε χώμα, τον μπελά σου ψάχνεις
Τάδε έφη Αρκούδος
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Σήμερα έπαιξε βόλτα για παροχή βοήθειας σε άτομο με ανάγκη. Κάμποσο μακριά πήγα, αλλά τι να κάνω....εθελοντίστηκα! Stoned Emoticon
Μετά απο πολύυυυυυυυυυυ καιρό, ακούστηκε ο V2 να αντηχεί στις βουνοκορφές!
Ήταν και η πρώτη καλή βόλτα με τα καινούρια τακάκια και το 16άρι γρανάζι! Επιτέλους το μηχανάκι θαρρείς και απελευθερώθηκε!

View attachment 27014

Σε άλλα νέα.
Εγινε και δοκιμή του νέου πιν λοκ. Το παλιό το είχα στερεωμένο με περτσίνι, επειδή είχε χαθεί το πλαστικό σε κάποια φάση που το έβγαλα για καθαρισμό. Βάλε βγάλε θάμπωσε και έκανε γραμμές, αλλά όταν ρώτησα για καινούριο μαζί με τα πλαστικά αυτάκια μου είπανε μια τιμή που καλύτερα να αγόραζα κανα κράνος φτηνής σειράς.

Βρήκα όμως και έβαλα ένα αυτοκόλλητο pin lock που και μου καθάρισε αυτόματα το οπτικό πεδίο (το παλιό είχε γίνει κουρέλι) , αλλά και φαίνεται πως κρατάει καλύτερα το θάμπωμα απο το μαμα που είχα, επειδή δεν εφάπτεται στην ζελατίνα όπως το μαμά, αλλά είναι αυτοκόλλητο. Με τα κρύα που έχουμε εδώ πάνω, καταλαβαίνετε πως δοκιμάστηκε σε ακραίες συνθήκες. Παρόλα αυτά μπορώ για την ώρα να εγγυηθώ για την λειτουργία του μονο, και όχι για την μακροζωία του. Αυτό μένει να αποδειχτεί. Το πήρα απο εδώ στα 20 ευρώ. Τώρα βλέπω το έχει με έκπτωση στα 15 ευρώ.
View attachment 27015

View attachment 27016

View attachment 27017
Έχω καινούριο pin lock shoei και κάθεται.. Δε με βόλεψαν αυτά, το βράδυ κάνει αντανάκλαση τα φώτα..
Δε σε κουράζει το βράδυ?
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Έχω καινούριο pin lock shoei και κάθεται.. Δε με βόλεψαν αυτά, το βράδυ κάνει αντανάκλαση τα φώτα..
Δε σε κουράζει το βράδυ?
Δεν το δοκίμασα ακόμη βράδυ, αλλά έτσι κι αλλιώς αποφεύγω συνήθως να οδηγώ βράδυ, πέρα απο το παπί στην πόλη, για το οποίο έχω άλλο κράνος.
 
Top Bottom