ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.608
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Γατάκια κολώνετε σε ένα απλό πολλαπλασιασμό με το 14.
Τι να πω εγώ με το Βρεττανικό gs που μετράει την κατανάλωση αντί lit/100km σε ml/gallon, μίλια στο γαλόνι??
Κάθε φορά που κοιτάω το τριπ κομπιούτερ μέχρι να υπολογίσω μέσα μου την εξίσωση έχω φτάσει στη Σπάρτη!


(Αλλά και έχω αυξήσει το IQ μου κατά μία μονάδα).:cool:
Χαχαχαχαχα χαχαχαχαχα τι πήγες και πήρες ωρε Νικόλα; τουλάχιστον θα έχεις να κάνεις κάτι για να μην βαριέσαι στο δρόμο Rolling
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.529
Ηλικία
52
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Γατάκια κολώνετε σε ένα απλό πολλαπλασιασμό με το 14.
Τι να πω εγώ με το Βρεττανικό gs που μετράει την κατανάλωση αντί lit/100km σε ml/gallon, μίλια στο γαλόνι??
Κάθε φορά που κοιτάω το τριπ κομπιούτερ μέχρι να υπολογίσω μέσα μου την εξίσωση έχω φτάσει στη Σπάρτη!


(Αλλά και έχω αυξήσει το IQ μου κατά μία μονάδα).:cool:
Νίκο έχω την αίσθηση ότι υπάρχει λογισμικό στην αντιπροσωπεία που στο γυρνάει σε χλμ αντί για μιλια. Κάνε τον κόπο να πάρεις τηλ τον Παναγιωτοπουλο στην Αθήνα ή τον Παπανικολάου στην Πάτρα. Έχουμε φίλο στην παρέα που έχει BMW από Αγγλία και έχω την αίσθηση ότι έχει κάνει την μετατροπή. Θα τον ρωτήσω και Θαγ σου στείλω PM.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.453
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Γρηγόρη πήγα το καλοκαίρι στον Παναγιωτόπουλο,το μπρίζωσε ο Σάκης και μετέτρεψε όλες τις ενδείξεις σε χλμ (trip1, trip2, ολικά χλμ κλπ) ΕΚΤΟΣ από τις καταναλώσεις που παρέμειναν mls per galon.Δεν ξέρω γιατί,ήταν άραγε η μετατροπή γενική ή ήθελε ένα-ένα και αυτό το παρέλειψαν?
 

Le Tavernier

member
Δημοσιεύσεις
855
Ηλικία
48
Περιοχή
Κατωχώρι Πορταριάς
Μοτοσυκλέτα
Aprilia ETV1000 Raid
Όνομα
Νικόλας
Περιοχή
Βόλος
Accessories day , θα επανέλθω με λεπτομέρειες


Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.708
Μοτοσυκλέτα
Tracer 9, F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Γατάκια κολώνετε σε ένα απλό πολλαπλασιασμό με το 14.
Τι να πω εγώ με το Βρεττανικό gs που μετράει την κατανάλωση αντί lit/100km σε ml/gallon, μίλια στο γαλόνι??
Κάθε φορά που κοιτάω το τριπ κομπιούτερ μέχρι να υπολογίσω μέσα μου την εξίσωση έχω φτάσει στη Σπάρτη!


(Αλλά και έχω αυξήσει το IQ μου κατά μία μονάδα).:cool:
Φίλε λογικά με το συνδυασμό OBDII adapter - MotoScan software θα πρέπει να μπορείς να αλλάξεις τις μονάδες μέτρησης. Ζήτημα ρύθμισης είναι. Λογικά σε εξουσιοδοτημένο θα πρέπει να ξέρουν πως.
Ελπίζω να μην είναι περίπτωση όπως το θέμα την ένδειξης θερμοκρασίας ελαστικών εκτός από την πίεση από το σένσορα πίεσης που δεν γνώριζαν πως γίνεται στα επίσημα μέχρι που ξεκινήσαμε το θέμα στα φόρουμ με τη χρήση MotoScan και τώρα το ενεργοποιούν παντού .....
(έχω αλλάξει τη ρύθμιση σε καμιά δεκαπενταριά σύντροχους μέχρι στιγμής).

Αν δεν θέλεις να συνεχίσεις να αυξάνεις το IQ σου πάντως, σε επόμενη συνάντησή μας πες μου να φέρω μαζί το μπλιμπλίκι και το μετατρέπουμε ........

PS: τώρα είδα την παραπάνω απάντησή σου. Σε μερικές περιπτώσεις δεν είναι όλες οι μετατροπές στο ίδιο σημείο του firmware και αν δεν το γνωρίζει ο τεχνικός του ξεφεύγει, κάτι ανάλογο συνέβαινε και με το θέμα της θερμοκρασίας ελαστικών που αναφέρομαι παραπάνω (βέβαια η αρχική απάντηση από τους επίσημους ότι δεν γίνεται μας είχε εκνευρίσει και γι αυτό και έγινε θέμα στα φόρουμ) ..... η προσφορά παραμένει αν ενδιαφέρεσαι πάντως και βάζουμε και την ένδειξη θερμοκρασίας ελαστικών αν θέλεις ...... αχαχαχαχ
 
Τελευταία επεξεργασία:

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Γατάκια κολώνετε σε ένα απλό πολλαπλασιασμό με το 14.
Τι να πω εγώ με το Βρεττανικό gs που μετράει την κατανάλωση αντί lit/100km σε ml/gallon, μίλια στο γαλόνι??
Κάθε φορά που κοιτάω το τριπ κομπιούτερ μέχρι να υπολογίσω μέσα μου την εξίσωση έχω φτάσει στη Σπάρτη!


(Αλλά και έχω αυξήσει το IQ μου κατά μία μονάδα).:cool:
Εσύ έχεις χρόνια gs ,είσαι λατρης των τεχνικών του Μαρκήσιου ντε Σαντ....

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.453
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
PS: τώρα είδα την παραπάνω απάντησή σου. Σε μερικές περιπτώσεις δεν είναι όλες οι μετατροπές στο ίδιο σημείο του firmware και αν δεν το γνωρίζει ο τεχνικός του ξεφεύγει, κάτι ανάλογο συνέβαινε και με το θέμα της θερμοκρασίας ελαστικών που αναφέρομαι παραπάνω (βέβαια η αρχική απάντηση από τους επίσημους ότι δεν γίνεται μας είχε εκνευρίσει και γι αυτό και έγινε θέμα στα φόρουμ) ..... η προσφορά παραμένει αν ενδιαφέρεσαι πάντως και βάζουμε και την ένδειξη θερμοκρασίας ελαστικών αν θέλεις ...... αχαχαχαχ
Άγγελε ευχαριστώ για την πρότασή σου την κρατάω υπ' όψιν μου.
Περιμένω το Γρηγόρη να ρωτήσει το φίλο του αν γίνεται και το κανονίζουμε.


Εσύ έχεις χρόνια gs ,είσαι λατρης των τεχνικών του Μαρκήσιου ντε Σαντ....

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Όχι,αλλά μου σφύριξαν ότι άμα κάνεις συνέχεια μαθηματικές πράξεις μέσα σου,καθυστερείς το Αλτσχάιμερ.
:tooth:
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.529
Ηλικία
52
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Karellen
Quote
[Περιμένω το Γρηγόρη να ρωτήσει το φίλο του αν γίνεται.] quote

Νίκο του έχω στείλει μήνυμα περιμένω να μου απαντήσει.




Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.529
Ηλικία
52
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Άγγελε ευχαριστώ για την πρότασή σου την κρατάω υπ' όψιν μου.
Περιμένω το Γρηγόρη να ρωτήσει το φίλο του αν γίνεται και το κανονίζουμε.



Όχι,αλλά μου σφύριξαν ότι άμα κάνεις συνέχεια μαθηματικές πράξεις μέσα σου,καθυστερείς το Αλτσχάιμερ.
:tooth:
Νικόλα του τα γυρίσανε στην αντιπροσωπεία στον Παναγιωτοπουλο. Προφανώς του ξέφυγε του Σταμάτη η συγκεκριμένη ρύθμιση. Οπότε όποτε πας για σέρβις ή σε πάρει ο δρόμος προς εξουσιοδοτημενο αντιπρόσωπο συννενοησου να σου περάσει και αυτή την μετατροπή.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.453
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Νικόλα του τα γυρίσανε στην αντιπροσωπεία στον Παναγιωτοπουλο. Προφανώς του ξέφυγε του Σταμάτη η συγκεκριμένη ρύθμιση. Οπότε όποτε πας για σέρβις ή σε πάρει ο δρόμος προς εξουσιοδοτημενο αντιπρόσωπο συννενοησου να σου περάσει και αυτή την μετατροπή.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ωραία.
 

Le Tavernier

member
Δημοσιεύσεις
855
Ηλικία
48
Περιοχή
Κατωχώρι Πορταριάς
Μοτοσυκλέτα
Aprilia ETV1000 Raid
Όνομα
Νικόλας
Περιοχή
Βόλος
Καραντινοδουλειες, προβολακια και φλασάκια λεντ, συν μία 2πλη USB


Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Le Tavernier

member
Δημοσιεύσεις
855
Ηλικία
48
Περιοχή
Κατωχώρι Πορταριάς
Μοτοσυκλέτα
Aprilia ETV1000 Raid
Όνομα
Νικόλας
Περιοχή
Βόλος
Περισσότερες φώτο αυριο καθότι ξεχνούσα να βγαλω φώτο


Και μια φωτό να χαρεί ο @Ωmega
Έλυσα όλη την ουρά για να αλλάξω φλας ρε γμτ
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.602
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Το έκανα τζιφακι να το δείτε


Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μεγαλο αλανι εισαι.
Ωραια δουλεια ,μπραβο σου
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Καλή φάση και μπράβο!Smileys drinking beer Emoticon
Αλλά...

...Ρε φίλε, τι καλώδια χύμα και κολλητικές ταινίες είναι αυτά κάτω από την σέλα; :eek:

Προσοχή. Πολύ προσοχή. Δεν συγχωρεί το Caponord βιαστικές δουλειές στα ηλεκτρολογικά.
Ακόμη και αν ήταν έτσι από τον προηγούμενο, από την στιγμή που άνοιξες, ελπίζω να τα μάζεψες, να έκανες σωστές κολλήσεις/συνδέσμους/θερμοσυστελόμενα.

Επίσης το gifaki διακρίνω να ανάβουν σε διαφορετικούς χρόνους τα αλάρμ στα δύο φλας ή ιδέα μου είναι;cdefghigi
 

Le Tavernier

member
Δημοσιεύσεις
855
Ηλικία
48
Περιοχή
Κατωχώρι Πορταριάς
Μοτοσυκλέτα
Aprilia ETV1000 Raid
Όνομα
Νικόλας
Περιοχή
Βόλος
Υπάρχει ενα θέμα συγχωνισμού στα αλάρμ αλλα κλάιν! Επειδή δεν έβρισκα φλάσερ λεντ 2πολικο αναγκαστικά γεφύρωσα την φύσα του και αυτά πάνε έτσι στον αυτόματο. Θα το κάνω όταν ξαναλύσω μουτρο
 

Le Tavernier

member
Δημοσιεύσεις
855
Ηλικία
48
Περιοχή
Κατωχώρι Πορταριάς
Μοτοσυκλέτα
Aprilia ETV1000 Raid
Όνομα
Νικόλας
Περιοχή
Βόλος
Αποστόλη η φώτο ειναι στο λύσιμο. Δεμένο δεν έχει καμία σχέση. Έχει και το Scotoiller μέσα γίνεται μακελειό. μιά χαρά ειναι τωρα τα συμμάζεψα
 
Top Bottom