ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.793
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Αν το βάλω τώρα στο car και μου το ζητήσει κάποιος πχ προς το Πάσχα ας είναι αλλά δεν θα έχω λεφτά για μηχανή, αυτό είναι το θέμα. Και δεν μπορώ να του πω πχ "ααα περίμενε μέχρι Αύγουστο να μαζέψω λεφτά απο σεζόν γιατί θέλω μεγαλύτερο μηχανάκι", είναι λίγο οτι να ναι.

Το μόνο που με ενοχλεί λίγο είναι οτι ήδη έχει 72.000κατι χλμ πάνω του πλέον. Πλάκα πλάκα μέσα σε 4 χρόνια με αυτό το μηχανάκι έχω κάνει 62.000 και κάτι χλμ...απίστευτο. Απλά το θέμα είναι οτι με αυτά τα χλμ θα πιάσει 1200; Δεν το νομίζω...ο άλλος πχ θα νομίζει οτι είναι τέρμα λιωμένο, ενω στην πραγματικότητα το μηχανάκι είναι μια χαρά και ανανεωμένο κιόλας, αλλά ο άλλος θα σκεφτεί οτι όλο και κάποιο πρόβλημα θα έχει.

ΚΤΕΟ είμαι οκ το ίδιο και σε βιβλίο σέρβις. Πάντως βρήκα έναν υποψήφιο αγοραστή, την κοπέλα μου ίσως γιατί μέσα στο καλοκαίρι θα βγάλει το Α1 και θέλει μηχανάκι εως 1000κατι €. Ίσως και να της το δώσω δεν ξέρω.

Προς το παρόν (αυτόν τον καιρό δηλαδή) ΔΕΝ καίγομαι ακόμα να το δώσω γιατί αν το δώσω πολύ απλά δεν θα έχω άλλο μέσο, και απο άλλο ΣΚ ξεκινάω δουλειά η οποία είναι στις Αλυκές και τα λεωφορείο δεν βολεύουνε καθόλου, άρα θα έχω το μηχανάκι αναγκαστικά για να πηγαίνω. Για αυτό και θέλω να μαζέψω πρώτα λεφτά για κάτι άλλο και μετά να το δώσω.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αν το βάλω τώρα στο car και μου το ζητήσει κάποιος πχ προς το Πάσχα ας είναι αλλά δεν θα έχω λεφτά για μηχανή, αυτό είναι το θέμα. Και δεν μπορώ να του πω πχ "ααα περίμενε μέχρι Αύγουστο να μαζέψω λεφτά απο σεζόν γιατί θέλω μεγαλύτερο μηχανάκι", είναι λίγο οτι να ναι.

Αυτο που νομίζεις πως με το που θα το βγάλεις προς πώληση θα σπάσουν τα τηλέφωνα, βγάλε το από το μυαλό σου. Εκτός και αν το δώσεις 450 ευρώ.

Στα λεφτά που ζητάς δεν θα έχεις τηλέφωνο ενδιαφέροντος για πολύυυυυυυυύυυυυυυύυυυυυυύυυυυυυυυύυυυυυ καιρό.
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Ισχύει ο νόμος του εμπορίου, πάντα θα υπάρχει έστω ένας αγοραστής για ότι και όσο πουλάμε, τώρα αν θα εμφανιστεί αργά ή γρήγορα αυτό δεν το ξέρει κανείς !!!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Άρα το παντρεύομαι;

Δεν το παντρεύεσαι. Γιατί να το παντρευτείς;
Το βάζεις σε μια ρεαλιστική τιμή για να το δώσεις.
Εγώ αυτό που λέω είναι:
1. πως ο φόβος σου πως θα μείνεις χωρίς μηχανη το Πάσχα είναι αβάσιμος (αν το βάλεις 1200 ευρώ)
2. Πως στα 1200 ευρώ θα φύγει πολύ πολύ πολύ δύσκολα (για να μην γράψω ακατόρθωτα).

Το τι θα κάνεις εσύ και τι θα ζητήσεις εσύ για το μηχανάκι είναι δικό σου θέμα, αλλά αν θες να δώσεις και να πας σε άλλο, θα σε συμβούλευα να το προσεγγίσεις ρεαλιστικά το πράγμα.
Εγώ πχ δεν αγοράζω μεγάλη μηχανή με 72000χλμ, όχι παπι, στο άνω άκρο της τιμής. Σου δινω ένα παράδειγμα, ελπίζω να το "πιάσεις".
Αν πχ ένα μοντέλο κυμαίνεται απο 2800 ευρώ, έως 4800 ευρώ μεταχειρισμένο και κάποιος το έχει 4600 με 75000 χλμ δεν το κοιτάω καν. Αν το έχει 3000 το καλοβλέπω και το ζυγίζω στο μυαλό μου.

Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν αγοραστές στο άνω άκρο τιμής ενός μοντέλου. Λέω ότι δεν υπάρχουν αγοράστές που θα προτιμήσουν ένα με 75000 απο ένα με 10000 χλμ στα ίδια λεφτά. Για να συμβεί αυτό θα πρέπει να έχει άλλα "πλεονεκτήματα". Πχ ναι 75000 χλμ ,αλλά πλούσια προίκα.

Ρεαλισμός στις προσδοκίες. Επειδή έκλασες εσύ την σέλα δεν κάνει το μηχανάκι το καλύτερο address της αγοράς. Οι αγοραστές έχουν αντικειμενικά κριτήρια.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.793
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Δεν λεω οτι είναι το καλύτερο παπί ever. Είναι τίμιο για αυτό που είναι, ένα 2τροχο για την πόλη μέσα άντε και για καμιά βόλτα λίγο πιο έξω. Το τι πράγματα του έχω αλλάξει, τι έβαλα όταν τα άλλαξα και τα σέρβις μόνο εγω τα ξέρω, αλλά δυστυχώς ο αγοραστής δεν θα σε πιστέψει. Γιατί όντως το μηχανάκι μέσα δεν φοράει κάτι κινέζικο πχ πέρα απο τα δισκάκια συμπλέκτη. Και για τον παραπάνω λόγο που ανέφερα της δουλειάς, δεν μπορώ να μείνω χωρίς μέσο δυστυχώς.

Για αρχή απλά υπομονή, και βλέπω τι θα μαζέψω. Εν τέλει κάνω λίγο πιο σκληρή οικονομία για να βάλω παραπάνω λεφτά και το μηχανάκι το δίνω κοντά στο 900αρικο. Πιστεύω είναι μια πιο λογική τιμή. Το ιδανικό θα ήτανε να μαζέψω αρκετά για να τα δώσω για μηχανή χωρίς να πουλήσω το παπί και να το έχω σαν εργάτη αργότερα. Αλλά παράλληλα είναι και ο παράγοντας "κράτα και λεφτά για να βγάλεις τον χειμώνα". Είναι αρκετά που πρέπει να σχεδιάσω γενικά, θα την βγάλω την άκρη.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Εγώ θα το έβαζα αγγελία ΤΩΡΑ σε βατά λεφτά να φύγει.
Αδιαφορώ για το αν έριξες λεφτά γιατί σκέφτομαι ότι όσο το κρατάς μπορεί να ξαναρίξεις.


Επίσης τώρα όπως θα δώσεις πιο κάτω θα αγοράσεις και πιο κάτω.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.


Επίσης τώρα όπως θα δώσεις πιο κάτω θα αγοράσεις και πιο κάτω.

Όλοι νομίζουν πως οι χειμερινοί μήνες είναι οι καλύτεροι για να πάρεις μεταχειρισμένη μηχανή χαμηλά. Δεν είναι.
Βάση προσωπικής παρατήρησης οι τιμές πέφτουν αρχές Μαρτίου μέχρι μέσα Απριλίου, μετά μέσα στο κατακαλόκαιρο με τους 40 βαθμούς (τέλη Ιουλίου - αρχές Αυγούστου πχ) και μετά για έναν μήνα γύρω τέλη Οκτωβρίου μέσα Νοεμβρίου. Στην καλή άνοιξη και το καλό φθινόπωρο δεν πουλάει σχεδόν κανείς σε ευκαιρία τιμή. Φθινόπωρο και άνοιξη είναι εξάλλου οι καλύτερες εποχές για μοτοβόλτες.

Πάντως όπως είπε ο Ω. Πουλάς τώρα φτηνά, αγοράζεις τώρα φτηνά. Η αγορά έχει ίδιους όρους. Πουλάς ακριβά όταν ανεβαίνουν οι τιμές, θα αγοράσεις και ακριβά. Η μονη περίπτωση να πουλήσεις ακριβά και να αγοράσεις φτηνά είναι να το κάνεις σε διαφορετικές εποχές. Αρα να μείνεις χωρίς μοτο για κάποιον καιρό. Ζυγίζεις και παίρνεις @red_Shogun998
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.793
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Νομίζω ξέχασα να πω οτι αυτή την στιγμή δεν μου περισσεύουνε καν λεφτά για αγορά μηχανής, έτσι; Για αυτό και ανέφερα και παραπάνω οτι το καλοκαίρι θα μπορέσω να κάνω κάτι τέτοιο. Άντε και να το δώσω πχ 1000€ το πολύ (λέμε τώρα). Αυτή την στιγμή (δεν θα ντραπώ να το πω), συνολικά έχω κάτω απο 200€ και στην άκρη έχω συνολικά 0€. Ναι μεν το άλλο ΣΚ ξεκινάω δουλειά σε καφέ-μπαρ (σερβιτωραίος ή θα φτιάχνω τους καφέδες, θα δείξει) αλλά μέχρι μέσα Ιουνίου να τελειώσει το έτος στην σχολή θα είμαι μόνο ΣΚ, άρα δεν θα βγάζω κάτι παραπάνω απο 300€ τον μήνα. Μέσα στο καλοκαίρι θα δουλεύω κανονικά.

Το δινώ λοιπόν τώρα ένα 1000αρικο. Ας πούμε οτι το βάζω τώρα και μεθαύριο έρχεται ένας και μου λέει "φίλε το μηχανάκι σου το γουστάρω είναι στην πένα φέρτο μου και τσίμπα 1000€ στα μπαμ" (υποθετικά ποσά, ξαναλέω). Εγω με 1000€ τι μπορώ να πάρω; Απο μηχανές το μόνο που μπορείς να πιάσεις στο 1000αρικο είναι κάνα 125αρι CBR και όλα τα άλλα είναι παπάκια ή μικρά σκούτερ.

Ξαναλέω η αγορά μηχανής καλώς ή κακώς μέσα στο καλοκαίρι θα γίνει. Τώρα, ο λόγος είναι εμφανής, οτι πολύ απλά ΠΡΕΠΕΙ να μαζέψω τουλάχιστον ένα 1000αρικο στην άκρη για μηχανή, παράλληλα πρέπει να δώσω και 250€ για να κάνω επέκταση το Α1 σε Α2. Βάλε και οτι θα είναι μεταχειρισμένο άρα ενδέχεται να χρειαστεί και λάστιχα (τα λάδια και τα μπουζί δεν τα βάζω μέσα). Σύνολο με τους "μπακαλίστικους" υπολογισμούς πες πρέπει να μαζέψω 1400€ πάνω κάτω αν θέλω όντως να πάρω κάτι που να αξίζει και να βγάλω και το Α2. Συν τοις άλλοις πρέπει να βάλω και κάποια εξτρά λεφτά στην άκρη για να την βγάλω τον χειμώνα που ξεκινάω πάλι σχολή και με την δουλειά δεν ξέρω τι θα γίνει τότε. Παράλληλα οι δικοί μου δεν είναι σε θέση να μου δώσουνε λεφτά για μηχανή ή για δίπλωμα, για διάφορους λόγους. Αυτααααα λοιποοοννν!

Τώρα, το μηχανάκι δεν μπορώ να το δώσω προς το παρόν, όταν έρθει με το καλό η ώρα να το σπρώξω για κάτι άλλο τότε βλέπουμε. Πω πω πότε πήγε 3-παρα κιόλας...βουρ να βάλω ύπνο στο τομάρι!
 
Τελευταία επεξεργασία:

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Νομίζω ξέχασα να πω οτι αυτή την στιγμή δεν μου περισσεύουνε καν λεφτά για αγορά μηχανής, έτσι; Για αυτό και ανέφερα και παραπάνω οτι το καλοκαίρι θα μπορέσω να κάνω κάτι τέτοιο. Άντε και να το δώσω πχ 1000€ το πολύ (λέμε τώρα). Αυτή την στιγμή (δεν θα ντραπώ να το πω), συνολικά έχω κάτω απο 200€ και στην άκρη έχω συνολικά 0€. Ναι μεν το άλλο ΣΚ ξεκινάω δουλειά σε καφέ-μπαρ (σερβιτωραίος ή θα φτιάχνω τους καφέδες, θα δείξει) αλλά μέχρι μέσα Ιουνίου να τελειώσει το έτος στην σχολή θα είμαι μόνο ΣΚ, άρα δεν θα βγάζω κάτι παραπάνω απο 300€ τον μήνα. Μέσα στο καλοκαίρι θα δουλεύω κανονικά.

Το δινώ λοιπόν τώρα ένα 1000αρικο. Ας πούμε οτι το βάζω τώρα και μεθαύριο έρχεται ένας και μου λέει "φίλε το μηχανάκι σου το γουστάρω είναι στην πένα φέρτο μου και τσίμπα 1000€ στα μπαμ" (υποθετικά ποσά, ξαναλέω). Εγω με 1000€ τι μπορώ να πάρω; Απο μηχανές το μόνο που μπορείς να πιάσεις στο 1000αρικο είναι κάνα 125αρι CBR και όλα τα άλλα είναι παπάκια ή μικρά σκούτερ.

Ξαναλέω η αγορά μηχανής καλώς ή κακώς μέσα στο καλοκαίρι θα γίνει. Τώρα, ο λόγος είναι εμφανής, οτι πολύ απλά ΠΡΕΠΕΙ να μαζέψω τουλάχιστον ένα 1000αρικο στην άκρη για μηχανή, παράλληλα πρέπει να δώσω και 250€ για να κάνω επέκταση το Α1 σε Α2. Βάλε και οτι θα είναι μεταχειρισμένο άρα ενδέχεται να χρειαστεί και λάστιχα (τα λάδια και τα μπουζί δεν τα βάζω μέσα). Σύνολο με τους "μπακαλίστικους" υπολογισμούς πες πρέπει να μαζέψω 1400€ πάνω κάτω αν θέλω όντως να πάρω κάτι που να αξίζει και να βγάλω και το Α2. Συν τοις άλλοις πρέπει να βάλω και κάποια εξτρά λεφτά στην άκρη για να την βγάλω τον χειμώνα που ξεκινάω πάλι σχολή και με την δουλειά δεν ξέρω τι θα γίνει τότε. Παράλληλα οι δικοί μου δεν είναι σε θέση να μου δώσουνε λεφτά για μηχανή ή για δίπλωμα, για διάφορους λόγους. Αυτααααα λοιποοοννν!

Τώρα, το μηχανάκι δεν μπορώ να το δώσω προς το παρόν, όταν έρθει με το καλό η ώρα να το σπρώξω για κάτι άλλο τότε βλέπουμε. Πω πω πότε πήγε 3-παρα κιόλας...βουρ να βάλω ύπνο στο τομάρι!
Τάσο εγώ θα στο γραψω απλά.

..κι ένα XT 500-600 που έβγαινε μέχρι το 02' να πάρεις,άρχοντας θα είσαι και πολύ όμορφα θα μπεις στις "μεγάλες" μοτοσυκλέτες.
Δεν θα βάλεις πολλά πάνω από το 1000ρικο.

Εμείς οι "εμπειρογνώμονες" του σήμερα με τις μαούνες και τα πολλά άλογα,ξεχάσαμε πως γυρναγαμε την Ελλάδα πριν λίγα χρόνια.Τι μας πρότειναν οι παλιότεροι και τι προτείναμε κι εμείς σε λίγο νεότερους.

Μην πνίγεσαι..
Είσαι τις παρέας κι όλοι θα σκιστουν να σου βρουν το καλύτερο μηχανάκι για το όποιο ποσό θα έχεις προς διάθεση..
 

kordix

new member
Δημοσιεύσεις
462
Ηλικία
50
Μοτοσυκλέτα
GS 1150, CCM 404, GASGAS EC 300
Όνομα
Κόρδας Κωνσταντίνος
Συντήρηση στο CCM

Έξω αμορτισέρ, καρμπυρατέρ, υποπλαίσιο κομπλέ, τροχοί, καλάμια, τιμονόπλακες (για γρασσαρισμα στα ρουλεμάν λαιμού) και άλλα διάφορα για να είναι ετοιμοπόλεμο. Αυτό θα το μαζέψω το άλλο σκ μάλλον.


Στο GasGas ακόμα βγάζω λάσπες από τα πιο απίθανα σημεία.

Τέλος έπλυνα - γυάλισα την Βύρνα (gs 1150). Για 20 ετών μηχανή και 137.000 km (στο κοντέρ) καλά κρατιέται, φτου φτου...


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.310
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Συντήρηση στο CCM

Έξω αμορτισέρ, καρμπυρατέρ, υποπλαίσιο κομπλέ, τροχοί, καλάμια, τιμονόπλακες (για γρασσαρισμα στα ρουλεμάν λαιμού) και άλλα διάφορα για να είναι ετοιμοπόλεμο. Αυτό θα το μαζέψω το άλλο σκ μάλλον.


Στο GasGas ακόμα βγάζω λάσπες από τα πιο απίθανα σημεία.

Τέλος έπλυνα - γυάλισα την Βύρνα (gs 1150). Για 20 ετών μηχανή και 137.000 km (στο κοντέρ) καλά κρατιέται, φτου φτου...


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Με τοσο λασπωμα που του ριχνεις το χρειαζεται απαραιτητως!!!!!


Η Βιρνα ειναι της γνωστης οικογενειας των Δρακων???:D:D
 

kordix

new member
Δημοσιεύσεις
462
Ηλικία
50
Μοτοσυκλέτα
GS 1150, CCM 404, GASGAS EC 300
Όνομα
Κόρδας Κωνσταντίνος
Π
Με τοσο λασπωμα που του ριχνεις το χρειαζεται απαραιτητως!!!!!


Η Βιρνα ειναι της γνωστης οικογενειας των Δρακων???:D:D


Ναι αυτό της γνωστής οικογένειας, της οικογένειας των Δράκων.
Αν και από μπροστά μοιάζει πιο πολύ σε εκείνο το ζαβό που το λέγανε Σελήνη, προτίμησα το Βίρνα λόγω ηλικίας.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Συντήρηση στο CCM

Έξω αμορτισέρ, καρμπυρατέρ, υποπλαίσιο κομπλέ, τροχοί, καλάμια, τιμονόπλακες (για γρασσαρισμα στα ρουλεμάν λαιμού) και άλλα διάφορα για να είναι ετοιμοπόλεμο. Αυτό θα το μαζέψω το άλλο σκ μάλλον.


Στο GasGas ακόμα βγάζω λάσπες από τα πιο απίθανα σημεία.

Τέλος έπλυνα - γυάλισα την Βύρνα (gs 1150). Για 20 ετών μηχανή και 137.000 km (στο κοντέρ) καλά κρατιέται, φτου φτου...


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Κινητήρα Suzuki δεν είχε το CCM;
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.793
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@Ωmega Όλοι απο κάπου ξεκινάμε. Εγω πχ στο Λύκειο για παπί είχα το Yingxiang το 72αρι. Μετά στο 125αρι το Suzuki. Άλλοι πάλι δεν έχουνε και τίποτα η αλήθεια είναι ούτε καν ποδήλατο και θα δίνανε τα πάντα για ένα 50αρι έστω. Τα καλά νέα είναι οτι τελικά απο το άλλο Σάββατο στις 10 το πρωί ξεκινάω νέα δουλειά (περάστε Αλυκές να σας φτιάξω κάναν καφέ) άρα σιγά σιγά θα ξεκινήσω τις οικονομίες μου.

Πρώτα απο όλα πρέπει να βγάλω το δίπλωμα. Δεν μπορώ να πάρω μηχανή και μετά να βγάλω το δίπλωμα, γιατί πολύ απλά θέλω να βολτάρω με το κεφάλι μου ήσυχο. Τώρα το τι θα πάρω θα δείξει. Πάντως έχω βρει και Suzuki GS500 με κάτω απο 1500€. Εντάξει δεν θα είναι και σε κατάσταση βιτρίνας αλλά για αρχή δεν θα είναι και άσχημα.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
@Ωmega Τώρα το τι θα πάρω θα δείξει. Πάντως έχω βρει και Suzuki GS500 με κάτω απο 1500€. Εντάξει δεν θα είναι και σε κατάσταση βιτρίνας αλλά για αρχή δεν θα είναι και άσχημα.

Φυσικά πάντα με δίπλωμα και ασφάλεια!Giving

Τώρα για την μηχανή πολύ καλά το σκέφτεσαι.
Σαν περισσότερο έμπειρος στις αγοραπωλησίες μεταχειρισμένων θα σου πω να δώσεις βάση στην κατάσταση του κινητήρα, των αναρτήσεων, των φρένων, του πλαισίου και γενικά της λειτουργικότητας, και σχεδόν καθόλου στην εξωτερική εμφάνιση.
Το θέμα είναι να πάρεις ένα λειτουργικά σωστό μηχανάκι. Το αν θα έχει γρατζουνιές, μαζεύεις μετά 2 χρόνια 200 ευρώ και το βάφεις.
Επίσης μην κολλάς σε πράγματα που αλλάζουν φτηνά (πχ γρατζουνισμένοι καθρέφτες, ή σκισμένη σέλα). Είναι μεν αρνητικά σημεία αλλά έχουν και το θετικό πως σε αυτή την περίπτωση μπορείς να πετύχεις μηχανάκι που θα παζαρέψεις λόγω μέτριας εμφάνισης πολύ κάτω την τιμή. ;)
Επίσης, φτιάχνονται εύκολα και κυρίως φτηνά.Yes
 
Top Bottom