Στο φτερο,απαντησεις για οτι δεν χρειαζεται να ανοιχτει νεο θεμα.

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.485
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Και ιαπωνικά μοτορια που συναρμολογουντε στο Ιταλια τι είναι για σένα Άγγελε;
Αφού πλέον δεν υπάρχουν σύνορα σε μοτό και αυτοκίνητα φίλε. Όλα τα ιαπωνικά συναρμολογούνται σε 'άλλες χώρες για φθηνά εργατικά. Γιατί τα ευρωπαικά της τουρκίας τι σου λένε;
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.295
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Το λοιπόν .... ο καιρός στο Φαρ-Ουεστ της Ελλάδος θα είναι καλος αυριο .... τυχεροί όσοι προς τα 'κει ροβολησουν ...! Stoned Emoticon
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.492
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Αφού πλέον δεν υπάρχουν σύνορα σε μοτό και αυτοκίνητα φίλε. Όλα τα ιαπωνικά συναρμολογούνται σε 'άλλες χώρες για φθηνά εργατικά. Γιατί τα ευρωπαικά της τουρκίας τι σου λένε;
Όχι όλα. NC και CBR απ όσο ξέρω είναι σε Ιαπωνικά χέρια.
Εγω απλά σε ρωτάω τη γνώμη σου για τα Ιαπωνεζικα σε Ιταλικά χέρια. Που προσωπικά δεν μου αρέσει διόλου.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
.... Εμ! αντί να πάρεις ένα σκυλί γιαπωνέζικο Ι.Χ. , μέχρι το 2000 που προλαβαινες , παίρνεις γερμανικη μπουρουχα .... abcdefghgk ....και αντί να πάρεις ένα σοβαρό ευρωπαϊκό μηχανάκι να ευχαριστηθεις οδηγημα πας και παίρνεις γιαπωνέζικες μετριότητες ....! facepalm 2
Τζαπάνι - σχιστομάτικο το επόμενο, προλαβαίνω μια χαρά αλλά αν υπάρχει τζαπάνι τζαπάνι και όχι τζαπάνι μαϊμού τέρκυ κλπ, όσο αφορά δε τα μοτοσακά κάτσε εσύ στην καρμπονάρα σου στατικά ονειρευόμενος ότι δουλεύει και απόλαυσε τα ταξίδια σου καθώς επίσης την καθημερινότητά σου με τις γιαπωνέζικες μετριότητες του πάω παντού για πάντα και έχω ήσυχο το κεφάλι μου ! Αν χαλάσει δε θα φτιαχτεί, δεν θα ψάχνεσαι κανά εκατομμύριο χρόνια και αν. Ταλαίπωρο ιταλοφανάκι ! Joy tongueabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk

Δεν μας είπες όμως Ιταλόφιλε, Χόντα έχεις και αμάξι?
Για πε και άσε τις υπεκφυγές όταν πιάνεσαι στην φάκα ! abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk

Υ.Γ. Τα Σουτζούκι πού φτιάχνονται τα κουτιά ρε παιδιά ? Το VITARA ας πούμε, ξέρει κανείς?
Σε συγκριση με το τι μπουρουχα εβγαλαν απ το 2005 και μετα...καλο ειναι.
Βαζεις και 2 πτωματα στο πορτμπαγκαζ
Σωστότατος Μπαμπίνο, τόπιασες με την μία γιατί αγοράσθηκε, καθαρίζεις όσους θέλεις, φόρτωμα πίσω και άντε γεια ! ToothToothTooth
Και που από μοτέρ ο 20V T μαμάει λέμε, από το 5 και μετά ούτε να τους δω δεν θέλω τους λαδοπόντικες κινητήρες τους.

Κοινό βέβαια σε όλο το μερκελογκρουπ τα παράθυρα που πέφτουν γιατί σπάει ένα πλαστικό τσουτσούνι και οι ηλεκτρομαγνητικές στις πόρτες τους.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Είχε καμιά 20αρια χρόνια φίλος ένα Opel Astra.
Το πίσω δεξί τζάμι ήταν μονίμως χαλασμένο...
Και αυτοί πάνε Νότη, προ πολλού.
Το τελευταίο άσπαστο κυριολεκτικά Όπελ πούχαμε ήταν ένα Βέκτρα του 92 1.600άρι με 75 άλογα.
Μετά κλάφτα και εκεί.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Τζαπάνι - σχιστομάτικο το επόμενο, προλαβαίνω μια χαρά αλλά αν υπάρχει τζαπάνι τζαπάνι και όχι τζαπάνι μαϊμού τέρκυ κλπ, όσο αφορά δε τα μοτοσακά κάτσε εσύ στην καρμπονάρα σου στατικά ονειρευόμενος ότι δουλεύει και απόλαυσε τα ταξίδια σου καθώς επίσης την καθημερινότητά σου με τις γιαπωνέζικες μετριότητες του πάω παντού για πάντα και έχω ήσυχο το κεφάλι μου ! Αν χαλάσει δε θα φτιαχτεί, δεν θα ψάχνεσαι κανά εκατομμύριο χρόνια και αν. Ταλαίπωρο ιταλοφανάκι ! Joy tongueabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk

Δεν μας είπες όμως Ιταλόφιλε, Χόντα έχεις και αμάξι?
Για πε και άσε τις υπεκφυγές όταν πιάνεσαι στην φάκα ! abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk

Υ.Γ. Τα Σουτζούκι πού φτιάχνονται τα κουτιά ρε παιδιά ? Το VITARA ας πούμε, ξέρει κανείς?

Σωστότατος Μπαμπίνο, τόπιασες με την μία γιατί αγοράσθηκε, καθαρίζεις όσους θέλεις, φόρτωμα πίσω και άντε γεια ! ToothToothTooth
Και που από μοτέρ ο 20V T μαμάει λέμε, από το 5 και μετά ούτε να τους δω δεν θέλω τους λαδοπόντικες κινητήρες τους.

Κοινό βέβαια σε όλο το μερκελογκρουπ τα παράθυρα που πέφτουν γιατί σπάει ένα πλαστικό τσουτσούνι και οι ηλεκτρομαγνητικές στις πόρτες τους.
Όχι όλα... Το diesel passat του 04 που είχα δεν είχα πρόβλημα ποτέ με παράθυρα κ κλειδαριές..
Tη δεκαετία 90 όλα καλά ήταν..
Για τζαπαν
.. Το χειρότερο taxi αυτής της era ηταν το corolla του 07.,(από όλα όχι μονο απ τα τζαπαν... Τριμπουρδελο... οικονομική καταστροφη) ενώ το καλύτερο το avensis μέχρι και το 02.Το αβενσις 03 δεν είχε καμία σχέση με το προηγούμενο σκυλί του πολέμου, αλλά έπαιξε μπαλίτσα..
Πολύ αμφιβάλλω λοιπόν για τα καινούρια τζαπαν..απ το καλύτερο ever... Στο χειρότερο!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Όχι όλα... Το diesel passat του 04 που είχα δεν είχα πρόβλημα ποτέ με παράθυρα κ κλειδαριές..
Tη δεκαετία 90 όλα καλά ήταν..
Για τζαπαν
.. Το χειρότερο taxi αυτής της era ηταν το corolla του 07.,(από όλα όχι μονο απ τα τζαπαν... Τριμπουρδελο... οικονομική καταστροφη) ενώ το καλύτερο το avensis μέχρι και το 02.Το αβενσιε 03 είχε δεν είχε καμία σχέση με το προηγούμενο σκυλί του πολέμου, αλλά έπαιξε μπαλίτσα..
Πολύ αμφιβάλλω λοιπόν για τα καινούρια τζαπαν..απ το καλύτερο ever... Στο χειρότερο!
Αν σου πω ότι ένας μεγάλος λόγος που πήρα το συγκεκριμένο ήταν επειδή το προτίμησαν πολύ οι ταξιτζήδες?
Και να πω ότι εκτός από τα παράθυρα και την κλειδαριά κιχ δεν έχει κάνει φτου να μη το ματιάξω μέχρι σήμερα σε αντίθεση με Αβένσις φίλου που τα πήραμε τότε ταυτόχρονα σχεδόν που τούβγαλε της Παναγιάς τα μάτια, σπασμένα φανάρια στις βάσεις, ράγισμα ταμπλώ και εγώ δεν ξέρω τι άλλο, τάπαιξε ενώ το προηγούμενο ήταν σκυλί του πολέμου. Το νέο Εγγλέζικο το παλιό Γιαπωνέζικο.

Εντυπωσιακό το πασάτ που δεν τάβγαλε σε σένα, σε άλλον φίλο τον ξέσκισε αλλά τέλος πάντων το ερώτημα που με ενδιαφέρει Μπαμπίνο εσύ πούσαι ψαχτήρι είναι αν το Σουζούκι Βιτάρα είναι τζαπάν ή μπα?
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αν σου πω ότι ένας μεγάλος λόγος που πήρα το συγκεκριμένο ήταν επειδή το προτίμησαν πολύ οι ταξιτζήδες?
Και να πω ότι εκτός από τα παράθυρα και την κλειδαριά κιχ δεν έχει κάνει φτου να μη το ματιάξω μέχρι σήμερα σε αντίθεση με Αβένσις φίλου που τα πήραμε τότε ταυτόχρονα σχεδόν που τούβγαλε της Παναγιάς τα μάτια, σπασμένα φανάρια στις βάσεις, ράγισμα ταμπλώ και εγώ δεν ξέρω τι άλλο, τάπαιξε ενώ το προηγούμενο ήταν σκυλί του πολέμου. Το νέο Εγγλέζικο το παλιό Γιαπωνέζικο.

Εντυπωσιακό το πασάτ που δεν τάβγαλε σε σένα, σε άλλον φίλο τον ξέσκισε αλλά τέλος πάντων το ερώτημα που με ενδιαφέρει Μπαμπίνο εσύ πούσαι ψαχτήρι είναι αν το Σουζούκι Βιτάρα είναι τζαπάν ή μπα?
Δεν ξέρω βρε σαββα..εχω σταματήσει να ασχολούμαι. Το avensis πάντως ο παλιός ο σκύλος, εγγλέζικος ήταν, όπως και η στρογγυλοφαναρη κορολλα του 98.
Tα Octavia τα προτιμούσαν οι ταριφες λόγω χρηματοδοτικου..Είχα και γω πριν το passat . Τίμιο ελαφρύ αμάξι, χωρίς ακριβές ζημιές, αλλά avensis δεν ήταν.
To μετέπειτα Octavia 5 ειχε τα θεματα του και το αυτόματο dsg άστα να πάνε.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Δεν ξέρω βρε σαββα..εχω σταματήσει να ασχολούμαι. Το avensis πάντως ο παλιός ο σκύλος, εγγλέζικος ήταν, όπως και η στρογγυλοφαναρη κορολλα του 98.
Tα Octavia τα προτιμούσαν οι ταριφες λόγω χρηματοδοτικου..Είχα και γω πριν το passat . Τίμιο ελαφρύ αμάξι, χωρίς ακριβές ζημιές, αλλά avensis δεν ήταν.
To μετέπειτα Octavia 5 ειχε τα θεματα του και το αυτόματο dsg άστα να πάνε.
Άστο φίλε το 5άρι, πάει το λάδι σύννεφο, κλάφτα Χαράλαμπε, προσωπικά δεν νομίζω ότι θα ξαναπάρω από δαύτους όταν αλλάξω.
Το τελευταίο μου θα φροντίσω νάναι Τζαπάνι και φυσικά φουλ αυτόματο.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Άστο φίλε το 5άρι, πάει το λάδι σύννεφο, κλάφτα Χαράλαμπε, προσωπικά δεν νομίζω ότι θα ξαναπάρω από δαύτους όταν αλλάξω.
Το τελευταίο μου θα φροντίσω νάναι Τζαπάνι και φυσικά φουλ αυτόματο.
Κι εγώ Γερμανικό δεν ξαναπαίρνω. Την τελευταία τριετία έχω ένα Opel Vectra.
Για να παραφράσω τον Απάτσιο, την καβάλα του δεν την έχει κανένα, ειναι σαν να ταξιδεύεις μέσα σε σύννεφο.
Αλλά τι το θες; Όλο κάτι βγάζει! Banging head
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Κι εγώ Γερμανικό δεν ξαναπαίρνω. Την τελευταία τριετία έχω ένα Opel Vectra.
Για να παραφράσω τον Απάτσιο, την καβάλα του δεν την έχει κανένα, ειναι σαν να ταξιδεύεις μέσα σε σύννεφο.
Αλλά τι το θες; Όλο κάτι βγάζει! Banging head
Ενώ εγω Αποστόλη λέω για Όπελ και χαίρομαι μόνο που το λέω.
Βέκτρα του 92, 1.6 με 75 άλογα, σκυλί μαύρο, κιχ λέμε.
Δόθηκε μόνο γιατί δεν είχε air condition. 450.000 χλμ χωρίς κιχ.

Τώρα όλα με ημερομηνία λήξεως.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ενώ εγω Αποστόλη λέω για Όπελ και χαίρομαι μόνο που το λέω.
Βέκτρα του 92, 1.6 με 75 άλογα, σκυλί μαύρο, κιχ λέμε.
Δόθηκε μόνο γιατί δεν είχε air condition. 450.000 χλμ χωρίς κιχ.

Τώρα όλα με ημερομηνία λήξεως.
Το 1992 έλεγες Γερμανικό/Ιταλικό/Σουηδικό/Ιαπωνικό και κάτι σήμαινε. Ήξερες τι να περιμένεις απο την κάθε ”σχολή”.
Τώρα πρέπει να ψάξεις. Ποιο Γερμανικό; Ποιο Ιαπωνικό; Που συναρμολογούνται; Τι φοράνε; Σε τι κοινοπραξία είναι;
 

thenos

member
Δημοσιεύσεις
1.332
Ηλικία
48
Όνομα
Θανάσης
....Και που από μοτέρ ο 20V T μαμάει λέμε, από το 5 και μετά ούτε να τους δω δεν θέλω τους λαδοπόντικες κινητήρες τους.
Με ντίζα είναι το γκάζι ή ηλεκτρικό...?
Τα συγκεκριμένα μοτέρ σηκώνουν απίστευτο φτιάξιμο...
Ο μηχανικός μου είχε φτιάξει (σαν το δικό σου) το μοτέρ του πανω από 600PS...
Τώρα τελευταία του είχε βάλει και τετρακίνηση η οποία παρεμπιπτόντως δούλευε εξαιρετικά και το αυτοκίνητο ήταν ευθυγραμμισμένο...
Το κόψε ράψε όλο μόνος του...
Με τέτοιες ιπποδυνάμεις πάντως δεν είναι να κάθεσαι στη θέση του συνοδηγού γιατί πάει το στομάχι στην πλάτη τουλάχιστον...
 
Δημοσιεύσεις
718
Ηλικία
43
Μοτοσυκλέτα
Honda CB 500 X 2016 Warp Drive MK IX
Όνομα
Θοδωρής
Το 1992 έλεγες Γερμανικό/Ιταλικό/Σουηδικό/Ιαπωνικό και κάτι σήμαινε. Ήξερες τι να περιμένεις απο την κάθε ”σχολή”.
Τώρα πρέπει να ψάξεις. Ποιο Γερμανικό; Ποιο Ιαπωνικό; Που συναρμολογούνται; Τι φοράνε; Σε τι κοινοπραξία είναι;
Αυτό με τις κοινοπραξίες , μεγάλη αλήθεια, του πατέρα μου το βολβο, S40, το μόνο που έπαθε είναι στο Renault Κιβώτιο ταχυτήτων που έχει, και όχι μεγάλο θέμα, έσπασε ένας σύνδεσμος και αντί για πρώτη έμπαινε όπισθεν abcdefghgk

Αλλα και το δικό μου το Fiesta , έσπασε προχθές η ντιζα στις ταχύτητες, αλλά είναι και 16 χρονών , επισκευάστηκε δωρεάν, δεν γκρινιάζω !
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.427
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εγώ πάλι ,θα ξαναπάρω VW
Ούτε Τσικ δεν έχει κάνει
Εν'αντιθεσι με ένα p12 primera που άλλαζα οδηγούς παραθύρων σαν τα πουκάμισα.
Εκείνο βέβαια είχε μεταλλικούς ,αλλά σπάζαν λόγω βάρους του τζαμιού
Ο QG 16 που φορούσε ήταν αρκετά καλός ,πιο βενζινοβορος από το alfaromeo που είχα στις υψηλές ταχύτητες ,να μην πω πόσο υψηλές ,αλλά κατανάλωνε λάδι.
Το άλφα πάλι σκυλί ,ένα αισθητήρα πρωινού έκαψε ,τίποτα άλλο.
Και δεν τσιμπούσε καθόλου λάδι (απ'το καλό έβαζα ,δεν κάνω τσιγκουνιες).
Το P12 το πήρα πακέτο με τον κουνιάδο ,εκείνος πήρε το ίδιο αλλά με τον QG18 , τι κορμό του άλλαξαν τι ένα κάρο μαγκαλικια στο μοτέρ ,ήθελε κάθε 1000 ένα λίτρο λάδι
Γύφτοι στη νισσαν ,δεν ξαναπαταω,καινούριο αμάξι δεν θέλαν να αλλάξουν μοτέρ ,πολιτική της εταιρίας η μη δήλωση της ζημίας γιατί έτσι.
Στο δικομ είχαν ξεφλουδίσει οι κολώνες ,αλλά δεν πειραζει ,να μην τις αλλάξουμε μωρέ ,ολόκληρη πόρτα ,θα έχεις τριγμούς κλπ.
Ο μάστορας και φίλος μου (συγχωρεθηκε ,κορονοίος) στο almera 1,5 ο ένας κιλυνδρος συνέχεια οφφ,του λέγαν ένα κάρο μλκιες για ότι δεν φταίει το μοτέρ που από κατασκευής ήταν προβληματικό σε όλα τα 1.5.
Θέτε κι από αβενσις ;
Έχω αλλά βαριέμαι.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.427
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Δεν εχετε μπλέξει με γαλλικό αυτοκίνητο γατάκια.
Ένα saxo είχα από γαλλικά και πιο παλιά ένα Ρενώ 9.
Τώρα παίζει στην αυλή το 206 της αδερφής μου.
Κρεμαγιερα βγαλαν όλα και ακρομπαρα
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.289
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Δεν εχετε μπλέξει με γαλλικό αυτοκίνητο γατάκια.
Renault laguna 20.T μοντέλο 04,μεχρι το 17 που το έδωσα ένα περιστροφικο διακόπτη, και δύο γρύλος παραθύρων!!
Ξαναεπαιρνα!!!
 
Top Bottom