Πως στριβει η μηχανη!!

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Καλή μελέτη παίδες Rolling
Εεεεεπ πού πας?
Κάτσε εδώ θα μοιράσει μύγδαλα και διάφορες λιχουδιές στο τέλος ο Μπαμπίνος, μπορεί να μας πάει και βόλτα !
Ε Ε ΕΚΔΡΟΜΗ !

Σοφιανέ συνέχισε λέμε!
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.491
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
...Συνεχίζω ή είμαστε πολύ χεράδες όλοι εδώ μέσα;

Εγω ειμαι,αλλα ειμαι και περιεργος... ooops



Πες την αποψη σου ρε Σοφιανε.Δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνουν ολοι.
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
...Συνεχίζω ή είμαστε πολύ χεράδες όλοι εδώ μέσα;
Συνεχα στο τελευταιο σχολιο, δηλωνω παρων πολλες φορες.
Το ανοιγμα γκαζιου επιβαλεται, ειδικα αν "ξυνεις" θαμνους και κλαρες!
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Εκείνο το <<πνίξιμο>> του τιμονιού ρε παιδιά κάνει μεγάλη ζημιά λέμε.
Αργείς Σοφιανέ, άνοιξε γκάζι... Tooth Tooth Tooth
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Κεφάλαιο 4 (τσόντα λόγω τσιμέντων)

Φρένα (συζήτηση καφενείου)

Πάτημα πίσω φρένου στην στροφή και κλεισμο τροχιας: Ξεγελαμε τον εαυτό μας, γιατί ουσιαστικά επειδη φοβόμαστε δεν τολμάμε να την πλαγιάσουμε περισσότερο. Πατάμε πίσω φρένο και επειδη παμε πιο σιγά ο εγκεφαλος μας μας λεει οτι ειναι ασφαλης η ταχυτητα και ετσι ριχνουμε περισσοτερο την μηχανη και διορθώνουμε την πορείας με το τιμόνι

Εγώ πατάω το μπροστινό φρένου παντου: Η μοτοσυκλέτα μας παει παντα προς τα εξω γιατι η μοτοσυκλέτα έχει ηδη μια ταχύτητα που την σπρώχνει προς τα μπροστα με αποτελεσμα να βγαινει προς τα εξω. Ο μοναδικός λόγος που στην πραγματικότητα θα πατήσουμε μπροστινό φρένο στην στροφή ειναι για να σηκώσουμε την μοτοσυκλέτα μας και να μειώσουμε δραματικά την ταχύτητα μας...(αλλα το βλέμμα μας παραμένει μέσα στην στροφή αν δεν θέλουμε να πάμε προς το χαντάκι)

Εγώ έχω συνδυασμένα φρένα και ABS: Ισχυει οτι και απο πανω απλα σε μικροτέρο βαθμο. Η ταχυτητα μαζι με το βαρος της μοτοσυκλέτας θα μας οδηγησουν προς την εξωτερική μεριά της στροφής, τα λάστιχα θα ανταποκριθούν το ίδιο, ο εγκέφαλος μας θα κάνει τις ίδιες σκέψεις

Στην πραγματικότητα και μετα το CSS Level 3 βλέπεις πως μπορείς να κερδίσεις με το μπροστινό φρένο μεσα στην στροφή. ΑΛΛΑ μην το κανετε. Αν δεν έχετε εκπαιδευτεί, αν δεν έχετε δοκιμάσει εντός ασφαλούς περιβάλλοντος τι γινεται με το μπροστινό φρένο μεσα στην στροφή, αν δεν έχετε εξοικιωθεί με αυτές τις αλλαγές το ασφαλέστερο είναι να μην το κάνετε! Μιλάμε για οδήγηση σε δημόσιο δρόμο και όχι σε πίστα και τα αποτελέσματα μπορεί αν είναι ολέθρια.

(συνεχίζεται)
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.483
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
...Συνεχίζω ή είμαστε πολύ χεράδες όλοι εδώ μέσα;
Γιατρέ τον φόβο πως μπορούμε να τον αποβάλουμε ώστε αντί να πατάμε φρένο στην στροφή να δίνουμε γκάζι. Συνήθως όταν ανοίγει η τροχιά ασυναίσθητα κλείνουμε γκάζι για να επανέλθει ή τουλάχιστόν έτσι νομίζουμε. Αν ανοίξουμε το γκάζι πάνω στην στροφή ενώ ανοίγει η τροχιά ή θα πάμε από εγκεφαλικό ή το κάθισμα θα γίνει καφέ(μην αναφέρω τον λόγο).Άσε που τα μάτια μας θα έχουν την όψη φρεσκοψαρεμένης γαρίδας θα έχουν βγει όξω. Rolling
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Στην στροφη ερχεται το μισο λαστιχο σε επαφη με την ασφαλτο σε σχεση με την ευθεια.Δεν αυξανονται οι πιθανοτητες να το χασεις?
Με τίποτα Πάνο, ίδια σχεδόν επιφανεια. Ειναι άλλες οι δυναμεις που επενεργουν όταν στρίβει η μηχανή γιαυτό και είναι πιο επισφαλής.
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Noτη εχει σημασια για πια μηχανακια μιλαμε?Για ολα τα μηχανακια ισχυουν οι ιδιοι κανονες ασχετα αν καποια απο αυτα διαθετουν την τεχνολογια να κανουν τα λαθη μας λιγοτερο επικινδυνα.

Στην στροφη ερχεται το μισο λαστιχο σε επαφη με την ασφαλτο σε σχεση με την ευθεια.Δεν αυξανονται οι πιθανοτητες να το χασεις?
Σχετικο νομιζω ειναι αυτο με την προσφυση του μπροστινου, σε στροφη.(το μισο)
Παιζει μεγαλο ρολο πιστευω και η κορωνα του ελαστικου, αυτο που λεμε αργη η γρηγορη.
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Γιατρέ τον φόβο πως μπορούμε να τον αποβάλουμε ώστε αντί να πατάμε φρένο στην στροφή να δίνουμε γκάζι. Συνήθως όταν ανοίγει η τροχιά ασυναίσθητα κλείνουμε γκάζι για να επανέλθει ή τουλάχιστόν έτσι νομίζουμε. Αν ανοίξουμε το γκάζι πάνω στην στροφή ενώ ανοίγει η τροχιά ή θα πάμε από εγκεφαλικό ή το κάθισμα θα γίνει καφέ(μην αναφέρω τον λόγο).Άσε που τα μάτια μας θα έχουν την όψη φρεσκοψαρεμένης γαρίδας θα έχουν βγει όξω. Rolling

ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ....Εχω ξεκινήσει τα σχολεία το 1996 στην νήσο Ελβα υπό τον Fabio Fasola, συνεχίζοντας σε CSS και Off Road Training, Riding School καθώς και ημερησια σεμινάρια από γνωστούς παγκόσμιους οδηγούς. Μετά 25 χρόνια και διάφορα σχολεία, χιλιόμετρα επί χιλιομέτρων σε οδήγηση, αγώνες σε αυτά τα χρόνια και παλι στην παραμικρή ευκαιρία πάω και ακούω ξανά τα ίδια και συζητώ τα ίδια με εκπαιδευτες και τα ξαναζω και συνεχίζω και προπονούμε σε ότι έχω μαθει. Η μοναδική αληθεια κρύβεται εκεί... ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ....αυτο θα μας κάνει να φύγουν οι φόβοι....κατά τα αλλά οι περισσότεροι από τύχη ζούμε
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Με τίποτα Πάνο, ίδια σχεδόν επιφανεια. Ειναι άλλες οι δυναμεις που επενεργουν όταν στρίβει η μηχανή γιαυτό και είναι πιο επισφαλής.
Σχεδιαστε ενα λαστιχο σε ορθια θεση και ενα λαστιχο σε πλαγια θεση (στροφης)

Τραβήξτε μια γραμμή που να εφάπτεται στην κάτω μεριά του ελαστικου

Στην στροφή ακουμπάει περισσότερο λαστιχο κάτω από οτι οταν ειναι ορθιο και αυτος ειναι ο λόγος της γίγγλυμης κίνησης. Τριβη με ολισθηση ταυτόχρονα
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Γιατρέ τον φόβο πως μπορούμε να τον αποβάλουμε ώστε αντί να πατάμε φρένο στην στροφή να δίνουμε γκάζι. Συνήθως όταν ανοίγει η τροχιά ασυναίσθητα κλείνουμε γκάζι για να επανέλθει ή τουλάχιστόν έτσι νομίζουμε. Αν ανοίξουμε το γκάζι πάνω στην στροφή ενώ ανοίγει η τροχιά ή θα πάμε από εγκεφαλικό ή το κάθισμα θα γίνει καφέ(μην αναφέρω τον λόγο).Άσε που τα μάτια μας θα έχουν την όψη φρεσκοψαρεμένης γαρίδας θα έχουν βγει όξω. Rolling
Τι να πω βρε άγγελε...
Και τι να τραγουδήσω. Rolling
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Σχετικο νομιζω ειναι αυτο με την προσφυση του μπροστινου, σε στροφη.(το μισο)
Παιζει μεγαλο ρολο πιστευω και η κορωνα του ελαστικου, αυτο που λεμε αργη η γρηγορη.
η κορώνα του ελαστικου και το σχήμα της έχει να κανει με το ποσο μεγαλη κλιση μπορεί να παρει ενα ελαστικο και ποσο γρηγορα μπορεί να φτάσει σε αυτη ενω ταυτοχρονα να γυρισει ορθιο ξανα
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
η κορώνα του ελαστικου και το σχήμα της έχει να κανει με το ποσο μεγαλη κλιση μπορεί να παρει ενα ελαστικο και ποσο γρηγορα μπορεί να φτάσει σε αυτη ενω ταυτοχρονα να γυρισει ορθιο ξανα
Σαφως, λαθος συνταξη απο μενα,προβληματιστηκα που εγραψε ο Πανος για προσφυση μισου ελαστικου.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.483
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Τι να πω βρε άγγελε...
Και τι να τραγουδήσω. Rolling
Να σε δω Μπάμπη με το rt πλαγιασμένο ΄πάνω στην στροφή να ανοίγεις και άλλο το γκάζι. Όχι αυχενικό και παλινδρόμηση στομάχου αλλά και 125 ακόμη άγνωστες ασθένειες. Εγώ από τι νομίζεις δεν βλέπω καλά οι στροφές φταίνε. Rolling Tooth Tooth
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.491
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Με τίποτα Πάνο, ίδια σχεδόν επιφανεια. Ειναι άλλες οι δυναμεις που επενεργουν όταν στρίβει η μηχανή γιαυτό και είναι πιο επισφαλής.

Σαφως, λαθος συνταξη απο μενα,προβληματιστηκα που εγραψε ο Πανος για προσφυση μισου ελαστικου.

Στην ευθεια το λαστιχο δεχεται χονδρικα καθετο βαρος 300 κιλων και γινεται πιο πλατυ το πελμα.Στην στροφη ποσο καθετο βαρος δεχεται,ποσο μεγαλωνει η επιφανεια του και ποιες ειναι οι θερμοκρασιες στο σημειο επαφης?

Το τελευταιο δεν το ξερω,ρωταω.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Rolling Να σε δω Μπάμπη με το rt πλαγιασμένο ΄πάνω στην στροφή να ανοίγεις και άλλο το γκάζι. Όχι αυχενικό και παλινδρόμηση στομάχου αλλά και 125 ακόμη άγνωστες ασθένειες. Εγώ από τι νομίζεις δεν βλέπω καλά οι στροφές φταίνε. Rolling Tooth Tooth
Εδω δεν βρήκαμε άκρη με την υψοφοβια στο αεροπλάνο... Rolling
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εεεεεπ πού πας?
Κάτσε εδώ θα μοιράσει μύγδαλα και διάφορες λιχουδιές στο τέλος ο Μπαμπίνος, μπορεί να μας πάει και βόλτα !
Ε Ε ΕΚΔΡΟΜΗ !

Σοφιανέ συνέχισε λέμε!
Πάει για εξαερωση στο cbs
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Στην ευθεια το λαστιχο δεχεται χονδρικα καθετο βαρος 300 κιλων και γινεται πιο πλατυ το πελμα.Στην στροφη ποσο καθετο βαρος δεχεται,ποσο μεγαλωνει η επιφανεια του και ποιες ειναι οι θερμοκρασιες στο σημειο επαφης?

Το τελευταιο δεν το ξερω,ρωταω.
Θεωρητικά πάντα αν έχει τις απαραίτητες πιέσεις που σου δίνει ο κατασκευαστής για το λάστιχο και έχει ζεσταθεί είναι φτιαγμένο έτσι ώστε στο κάθετο βάρος να δεχεται ελάχιστη παραμόρφωση τόση ώστε να είσαι όρθιος. Στο πλάγιασμα επειδη δεχεται συνδυασμό δυνάμεων παραμορφώνεται περισσότερο και έχει μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής

afieroma_elastika11.jpg
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εγώ πάντως που δεν ειμαι χερας... Όταν δω τα δυσκολα νιπτω τας χείρας μου..

Σηκωνω τη μηχανή, φρεναρω.. (δε φρεναρω πλαγιασμενος) και φτου κι απ την αρχή.. Προσπαθώ να κοιτάω πάντα μέσα.... Προσπαθω τουλαχιστον Tooth
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Εγώ πάντως που δεν ειμαι χερας... Όταν δω τα δυσκολα νιπτω τας χείρας μου..

Σηκωνω τη μηχανή, φρεναρω.. (δε φρεναρω πλαγιασμενος) και φτου κι απ την αρχή.. Προσπαθώ να κοιτάω πάντα μέσα.... Προσπαθω
Τransalp δεν πηρες Μπαμπινο, αλλα μετα απο 30 χρονια θα μαθουμε τα βασικα της προσφυσης,
και θεωρητικα.
 
Top Bottom