Πως στριβει η μηχανη!!

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Τι τώρα δεν την ρίχνουμε??? Μόνο στρίβουμε;;;abcdefghgk
Και άμα τη ρίξουμε πώς τη σηκώνουμε μετά?
Να απαντηθεί και αυτό το ερώτημα να ξέρουμε ε ? ooops

Για πείτε, για πείτε, απλά λιτά και κατανοητά περικαλώ πολύ.abcd
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Πήγατε να μου γελοιοπησετε το thread ρεμάλια, αλλά σας επανέφερε στην τάξη ο DR της φυσικής κ κινησιολογίας Sofianos... Βλέποντας οι mod να διαδραματιζονται ιστορικές στιγμές στο φτωχό τους φόρουμ, σουλουπωσαν τον τίτλο.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
ΚΑΤΣΕ ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΩΡΑ θα μου πείτε! 250 κιλά είναι το γελάδι GS 280 κιλά είναι το γελάδι RT. για 30 κιλά διαφορά. Ναι μεν αλλά δε...Τι ίχνος έχει το καθένα; Τι διαδρομή έχουν τα αμορτισέρ και πόσο αυτά αλλάζουν την συνολική γεωμετρία του συνόλου; Ποια είναι η στάση σώματος του αναβάτη. Αρα που είναι το κέντρο βάρους; Τι μήκος τιμονιού (άρα μοχλός) έχει το ένα και τι το άλλο; ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ που αλλάζουν την συμπεριφορά μιας μοτοσυκλέτας (ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΙΜΟΝΟΠΛΑΚΑ) στην στροφή και όχι μόνο το βάρος της.
Aυτο διαβαστε το, και ξαναδιαβάστε το.. Ειδικά οι νεώτεροι.
Ο μοχλός του τιμονιού και η θέση οδήγησης που θα σου επιτρέψει να τον χειρίζεσαι στο έπακρο, είναι καθοριστικης σημασίας.
Το africa 750 είχε traιl... 133mm παρακαλώ.. και 1560 μεταξόνιο.
Όμως, είχε και μια καρατιμονα.. Ναααα

Κατι που δεν αναφέρθηκε ως τώρα είναι τα λάστιχα..
Τα φαρδια λάστιχα δίνουν μεγαλύτερη σταθερότητα, αλλά στρίβει και η μοτο πιο δύσκολα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Η μηχανη αμα ειμαστε ψυχραιμοι στριβει μονη της.Αμα μας πιανουν οι φοβιες πρωτα την ξεζυγιζουμε και μετα μας βγαινει η ψυχη να την βαλουμε εκει που ετσι και αλλιως θα εμπαινε μονη της.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Η μηχανη αμα ειμαστε ψυχραιμοι στριβει μονη της.Αμα μας πιανουν οι φοβιες πρωτα την ξεζυγιζουμε και μετα μας βγαινει η ψυχη να την βαλουμε εκει που ετσι και αλλιως θα εμπαινε μονη της.
Χμμμμ... Εξαρταται.
Χωρίς να θέλω να μειώσω κανέναν, κουβεντα κάνουμε, υπάρχουν τεράστιες διαφορες από μηχανή σε μηχανή.
Πήγα να δω ένα k100lt πριν κάτι χρόνια.. Ο τύπος είχε κι άλλες 7 μηχανές, cdefgμεταξύ των οποίων ένα k100 γυμνό Cafe racer, και ένα hayabusa.
To πήρα για βόλτες χαλαρές με τη γυναίκα μου λέει, αλλά δε μπορώ να το πάω.. Αισθάνομαι φοβερή ανασφάλεια..
Καλά του λέω, και πας το busa?
Αστειεύεσαι μου λέει?
Στο μπούσα καβαλας και έφυγες,, όπου το βάλεις πάει.
Και το Cafe racer θα πάθεις πλάκα αν το καβαλήσεις μου λέει... Καμία σχέση με αυτό.
Υπάρχει ένα αγγλικό κλισε για το k100rt, που δεν το θυμάμαι τώρα, μεταφρασμένο πάντως σημαίνει.. . Δάγκωμα ταναλιας στη μέση της στροφης Rolling
Εγω όσα χρόνια το είχα, πήγαινα πολύ συντηρητικά σε επαρχιακούς, και ποτε μαζί με άλλους, γιατί δε μπορούσα να ακολουθήσω.

Με την αφρικα έχω μπλοκάρει 2 φορές μπροστινό πλαγιασμενος σε κυνηγητό με άλλους... Και ούτε που ίδρωσε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Για να είσαι εδώ και να γράφεις ακόμη, μάλλον ιδέα σου θα ήταν...
Το άφησα αμεσως ρε...
21 τροχός και 133 ίχνος.. Πιο σκληρά ελατήρια.. .. Δεν γονατιζε τέρμα.
Καταπληκτικη μηχανή Νότη..συγχωρούσε τα παντα.
Για να πέσεις με αυτή τη μηχανή, μόνο αν εβγαινες ανοιχτα σε κάνα χωραφι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Η μηχανη αμα ειμαστε ψυχραιμοι στριβει μονη της.Αμα μας πιανουν οι φοβιες πρωτα την ξεζυγιζουμε και μετα μας βγαινει η ψυχη να την βαλουμε εκει που ετσι και αλλιως θα εμπαινε μονη της.
Γι αυτό θα πάρουμε όλοι Triumph...Γιατί της βάζουν τον αυτόματο και οι αναβάτες διαβάζουν ένα βιβλίο, πίνουν τον καφέ τους και τραβούν φωτογραφίες....με τα ΓιαπωενιζικοΙταλικοΑυστριακοΓερμανικο ΠΑΡΤΑΛΙΑ ΣΑΣ
 
N

notakos600

Guest
Το άφησα αμεσως ρε...
21 τροχός και 133 ίχνος.. Πιο σκληρά ελατήρια.. .. Δεν γονατιζε τέρμα.
Καταπληκτικη μηχανή Νότη..συγχωρούσε τα παντα.
Για να πέσεις με αυτή τη μηχανή, μόνο αν εβγαινες ανοιχτα σε κάνα χωραφι.
Κρατάω το 21" για τον τροχό.
Συγχωρεί απίστευτα πράγματα Μπάμπη όντως!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Κρατάω το 21" για τον τροχό.
Συγχωρεί απίστευτα πράγματα Μπάμπη όντως!
λοιπον ... εδω εισαι συ..
θες να παω να το τσεκαρω ? λεγε....

 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
...

Με την αφρικα έχω μπλοκάρει 2 φορές μπροστινό πλαγιασμενος σε κυνηγητό με άλλους... Και ούτε που ίδρωσε.

Εδω ισχυουν οι βασικοι κανονες της φυσικης.

Πατωντας μπροστινο ουσιαστικα αποσταθεροποιησες την μηχανη σου.Εκανες ενα λαθος λοιπον που με μαθηματικη ακριβεια θα σε εστελνε εκτος.Απο την στιγμη που δεν εγινε αυτο πιθανοτατα εκανες αθελα σου και ενα ακομη λαθος,το γνωστο δυο λαθη ενα σωστο,και ηρθες στα ισα σου.

Αποψη μου οτι δεν κερδιζεις κατι οταν το τσαρουχωνεις μεσα στην στροφη γιατι ακομη και αν δεν πεσεις χανεις χρονο μεχρι να επιταχυνεις παλι.Περισσοτερες κινησεις,περισσοτερο ρισκο και χαμενα κλασματα του δευτερολεπτου.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Γι αυτό θα πάρουμε όλοι Triumph...Γιατί της βάζουν τον αυτόματο και οι αναβάτες διαβάζουν ένα βιβλίο, πίνουν τον καφέ τους και τραβούν φωτογραφίες....με τα ΓιαπωενιζικοΙταλικοΑυστριακοΓερμανικο ΠΑΡΤΑΛΙΑ ΣΑΣ

Και τραβαν και φωτογραφιες παραλληλα.

 
N

notakos600

Guest
Εδω ισχυουν οι βασικοι κανονες της φυσικης.

Πατωντας μπροστινο ουσιαστικα αποσταθεροποιησες την μηχανη σου.Εκανες ενα λαθος λοιπον που με μαθηματικη ακριβεια θα σε εστελνε εκτος.Απο την στιγμη που δεν εγινε αυτο πιθανοτατα εκανες αθελα σου και ενα ακομη λαθος,το γνωστο δυο λαθη ενα σωστο,και ηρθες στα ισα σου.

Αποψη μου οτι δεν κερδιζεις κατι οταν το τσαρουχωνεις μεσα στην στροφη γιατι ακομη και αν δεν πεσεις χανεις χρονο μεχρι να επιταχυνει παλι.Περισσοτερες κινησεις,περισσοτερο ρισκο και χαμενα κλασματα του δευτερολεπτου.
Γι αυτό έχει rt ρε συ Πανο Rolling
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εδω ισυουν οι βασικοι κανονες της φυσικης.

Πατωντας μπροστινο ουσιαστικα αποσταθεροποιησες την μηχανη σου.Εκανες ενα λαθος λοιπον που με μαθηματικη ακριβεια θα σε εστελνε εκτος.Απο την στιγμη που δεν εγινε αυτο πιθανοτατα εκανες αθελα σου και ενα ακομη λαθος,το γνωστο δυο λαθη ενα σωστο,και ηρθες στα ισα σου.

Αποψη μου οτι δεν κερδιζεις κατι οταν το τσαρουχωνεις μεσα στην στροφη γιατι ακομη και αν δεν πεσεις χανεις χρονο μεχρι να επιταχυνει παλι.Περισσοτερες κινησεις,περισσοτερο ρισκο και χαμενα κλασματα του δευτερολεπτου.
ναι εκανα λαθος..μπηκα γρηγορα και με εβγαλε στο αλλο ρευμα.. και ερχοταν αμαξι The Finger
Ομως δεν διπλωσε.....το αποδιδω στην αργη γεωμετρια.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
ναι εκανα λαθος..μπηκα γρηγορα και με εβγαλε στο αλλο ρευμα.. και ερχοταν αμαξι The Finger
Ομως δεν διπλωσε.....το αποδιδω στην αργη γεωμετρια.

Η στο οτι αλλαξες θεση στο σωμα σου,κατι που και παλι δεν ειναι σωστο,αλλα με το δευτερο λαθος διορθωσες το πρωτο.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Θυμάμαι έναν που μου έλεγε...
"μλκ μου από θαύμα ζούμε μερικοί" Rolling
Εγω προσεχω..ουτε τρεχω.
Ειναι ομως καποιες στιγμες που με πιανουν τα διαολια μου, ανεβαζω 120 παλμους και λεω να πανε να γ@μηθουν ολα..
Γι αυτο και πιστευω οτι μια μηχανη με κακο κρατημα ειναι πιο ασφαλης απο μια που μπαινει αερα.
 
Top Bottom