Πρώτη μηχανή

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.785
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Καλά τόσο κακό είναι που αγαπάω γενικά λίγο πιο παλιές μηχανές; :p

Απο naked που κοιτάω, αλήθεια τα Wolf 250 βγήκανε καλά; Δεν φαίνεται άσχημο γενικά σαν μηχανή πάντως...και θεωρώ γενικά οτι και η SYM είναι μια εταιρία που έχει κάνει αρκετά βήματα στην τεχνολογική εξέλιξη της...
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Τα 250 άρια Wolf μια χαρά βγήκανε (αντίθετα με το 125), αλλά δεν είναι ιδιαίτερα φιλόξενο για 2ο άτομο. Και στις τιμές που παίζει βρίσκεις από το καλύτερο Ssuzuki Inazuma 250 μέχρι το ακόμα καλύτερο CBF 500...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Καλά τόσο κακό είναι που αγαπάω γενικά λίγο πιο παλιές μηχανές; :p
Κακο δεν είναι, αλλά απο απόσταση. Επειδή αν τις αγοράσεις οι πιθανότητες να σταματήσεις να τις αγαπάς είναι αρκετές.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.785
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Το Inazuma μου αρέσει τρελά η αλήθεια είναι. Και απο εμφάνιση που θυμίζει αρκετά το μεγαύτερο B-King (το naked Hayabusa ουσιαστικά) αλλά και σαν κινητήρας με τον in-line 2 του να βγάζει μεν μπόλικο γκάζι αλλά τέρμα φιλικό όμως. Επίσης έχει το ομορφότερο κοντέρ που έχω δει σε 250αρι. Θυμίζει τέρμα GSXR.

Στο μεταξύ πήγα απο τον μάστορα μου σήμερα να πάρω μια γνώμη...τα Anhelo μου λέει βγάζανε διάφορα θέματα με τα ηλεκτρικά τους όπως πηνεία, βολάν κλπ. Έκει έπασχαν αυτά, επίσης μου λέει να ξέρεις θα τραβάει πολύ βενζίνη μιας και μιλάμε για ένα μηχανάκι που για να πάει πρέπει να το ανοίξεις πολύ το γκάζι. Το Transalp μου λέει τέρμα αρχαίο, προτιμότερο αν θες ΤΑ ντε και καλά να βγάλεις το Α και να πάρεις το 650αρι απο 2003 και μετά μοντέλο.

Όταν τον είπα για CBF250 μου είπε ναι με τα 1000. Γκάζι, ιδανική για αρχάριους, βλάβες δεν βγάζει σχεδόν τίποτα αλλά και να βγάλει έχει πολλά ανταλλακτικά...απλά μου λέει οτιδήποτε είναι να έρθεις πρώτα εδω να το κοιτάξουμε παρέα γιατί είναι πχ ένα μου λέει εδω στον Βόλο που εδω και 1 χρόνο καίει λάδια...

Και το CBF το θεωρώ καλή επιλογή πάντως και είναι μοντέλο μετά του 2004 κιόλας άρα δεν είναι τόσο παλιό όσο τα άλλα...
 

The mechanic

member
Δημοσιεύσεις
593
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Το Inazuma μου αρέσει τρελά η αλήθεια είναι. Και απο εμφάνιση που θυμίζει αρκετά το μεγαύτερο B-King (το naked Hayabusa ουσιαστικά) αλλά και σαν κινητήρας με τον in-line 2 του να βγάζει μεν μπόλικο γκάζι αλλά τέρμα φιλικό όμως. Επίσης έχει το ομορφότερο κοντέρ που έχω δει σε 250αρι. Θυμίζει τέρμα GSXR.

Στο μεταξύ πήγα απο τον μάστορα μου σήμερα να πάρω μια γνώμη...τα Anhelo μου λέει βγάζανε διάφορα θέματα με τα ηλεκτρικά τους όπως πηνεία, βολάν κλπ. Έκει έπασχαν αυτά, επίσης μου λέει να ξέρεις θα τραβάει πολύ βενζίνη μιας και μιλάμε για ένα μηχανάκι που για να πάει πρέπει να το ανοίξεις πολύ το γκάζι. Το Transalp μου λέει τέρμα αρχαίο, προτιμότερο αν θες ΤΑ ντε και καλά να βγάλεις το Α και να πάρεις το 650αρι απο 2003 και μετά μοντέλο.

Όταν τον είπα για CBF250 μου είπε ναι με τα 1000. Γκάζι, ιδανική για αρχάριους, βλάβες δεν βγάζει σχεδόν τίποτα αλλά και να βγάλει έχει πολλά ανταλλακτικά...απλά μου λέει οτιδήποτε είναι να έρθεις πρώτα εδω να το κοιτάξουμε παρέα γιατί είναι πχ ένα μου λέει εδω στον Βόλο που εδω και 1 χρόνο καίει λάδια...

Και το CBF το θεωρώ καλή επιλογή πάντως και είναι μοντέλο μετά του 2004 κιόλας άρα δεν είναι τόσο παλιό όσο τα άλλα...
Το cbfακι το ζαχαρωνα κάποτε αλλά σε γειτονικό φόρουμ λέγανε οι ιδιοκτήτες από καινούργιο τσίμπαγε λαδακι σε όλους αλλά εντάξει αυτό το ξέρεις εξ αρχής αεροψυκτο μικρό. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η καλύτερη επιλογή είναι να κοιτάξεις για ninja 250. Αν τα βρεις τόσο σκούρα φτιάχνεις την σελα του συνεπιβάτη λίγο καλύτερη και τελείωσε η υπόθεση. Θα γλιτώσεις και το σφυριγμα του ταμπούρου του cbf Laugh 1
 

S.P

new member
Δημοσιεύσεις
34
Ηλικία
36
Περιοχή
ιλιον
Μοτοσυκλέτα
XLV 65O
Όνομα
Παναγιωτης
Για αυτό που θέλεις το cbf250 φαντάζει καλη επιλογή,το είχα και εγω από 2013 έως και 2015 που το TA 650,με το cbf πήγα τα πρώτα ταξίδια Αθήνα Αρτα δυο φορές και τρεις ακόμα μέχρι τον Τυρο Αρκαδίας,καλοκαίρι για νησιά είναι μια χαρά,από κατανάλωση με ένα ντεπόζιτο δηλαδή 16 λίτρα εγω έκανα από 380 420χλγ με 100-110 χλμ ψίχουλα δηλαδή,κάποια στιγμή του άλλαξα μπροστινό γρανάζι και του έβαλα δόντι πιο μεγάλο.Απο βλάβες μια φορά πηνια και καρβουνάκια στη μίζα το πήρα με 35000χλμ και όταν το έδωσα είχε 75000χλμ,λάδια δεν μου έκαψε ποτέ παρα την ταλαιπωρία που έτρωγε τώρα 200 300ml στα 5000 χλμ δεν είναι πρόβλημα,τέλος άνετα το ξαναπέρνα για εργάτη στην Αθήνα.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Και το CBF το θεωρώ καλή επιλογή πάντως και είναι μοντέλο μετά του 2004 κιόλας άρα δεν είναι τόσο παλιό όσο τα άλλα...

Στο είπα εξαρχής να ψάξεις για CBF250 και YBR250 αλλά επιμένεις να μπλέξεις με αρχαιολογίες πριν το μιλένιουμ!
Τα μηχανάκια 25ετίας+ είναι πολύ ωραία για όποιον έχει χρήμα, χώρο,χρόνο να ασχοληθεί. Όποιος θέλει καθημερινό όχημα δεν ακουμπάει. Καλύτερα λιγότερα κυβικά αλλά πιο φρέσκο τεχνολογικά, παρά περισσότερα αλλά κάθε βδομάδα να ζητάει κάτι. Για το πότε ένα τρανσαλπ που θα αγοράσεις 1200 ευρώ θα σου φάει άλλα τόσα, ούτε που θα το καταλάβεις!
 

kalampokas

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Περιοχή
Κυψέλη
Μοτοσυκλέτα
"Σούζυ" GsxF 650 "Σκλάβος" Cbf 125
Όνομα
Θανάσης
Περιοχή
Κυψελάρα πάουα
σε αυτά τα αερόψυκτα μοντέλα-και μιλώ ως κάτοχος του μικρού CBF-το "μυστικό" για να μην καίει λάδια είναι ο τύπος που βάζεις....αν βάζεις αυτά που προτείνει ο κατασκευαστής (10-30 ή 10-40) τσιμπάει...
φυσικά πιο "αρμόδιος" για να σου πει τα πάντα για το εν λόγω είναι ο @stelios62 ....
και εγώ πάντως την θεωρώ πολύ καλή επιλογή για αυτά που ζητάς.Giving
 

kordix

new member
Δημοσιεύσεις
458
Ηλικία
50
Μοτοσυκλέτα
GS 1150, CCM 404, GASGAS EC 300
Όνομα
Κόρδας Κωνσταντίνος
Αν οδηγείται με Α2 δίπλωμα, δες το ψεκαστό cbf 500.

Θα το κρατήσεις πολλά χρόνια και είναι φιλικότατο αλλά με αξιοπρεπείς επιδόσεις, ενώ το 250 κάποια στιγμή θα το βαρεθείς.
 

LAndreas

member
Δημοσιεύσεις
1.413
Ηλικία
60
Περιοχή
Ναουσαρα
Όνομα
Λειβαδιτης Ανδρεας
Αν οδηγείται με Α2 δίπλωμα, δες το ψεκαστό cbf 500.

Θα το κρατήσεις πολλά χρόνια και είναι φιλικότατο αλλά με αξιοπρεπείς επιδόσεις, ενώ το 250 κάποια στιγμή θα το βαρεθείς.
για 2 -3 αλογα ....δεν μπορει να παρει μηχανακια σε αυτα τα λ7 που θε ελυνε το προβλημα του για πολλα χρονια ( bmw f 650 dakar injection abs λεμε τωρα )
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.277
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Αν οδηγείται με Α2 δίπλωμα, δες το ψεκαστό cbf 500.......... ενώ το 250 κάποια στιγμή θα το βαρεθείς.

.....σωστα, μετα βαριεσαι το 500 πας σε 650 , 750, 900, 1000, 1100 κ.ο.κ....... μετα απο πολλα χρονια ξαναρχιζεις παλι απο την αρχη γιατι ολο και κατι ξεχασες να εκτιμησεις ( βαρος, ανεση, πρακτικοτητα, καταναλωση, οικονομικο σερβις ) .....!Bye
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.277
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι

.....καμμια φορα συζηταμε για τα ..... παλια καλα και αξιοπιστα εργαζομενα μηχανακια ...... δεν παυουν ομως να αντιπροσωπευουν εναν κοσμο μια τεχνογνωσια μιας περασμενης εποχης οπου στους σημερινους νεους ιδιοκτητες δεν μπορουν να προσφερουν πολλα και κυριως ασφαλεια (abs, φρενα , αναρτησεις , φωτα κ.λ.π.)....τωρα η ρετρολαγνεια μερικων μπορει να συγχεεται με την κ%πρ%λαγνεια για αλλους ..... προσοχη .....!:D
 

kordix

new member
Δημοσιεύσεις
458
Ηλικία
50
Μοτοσυκλέτα
GS 1150, CCM 404, GASGAS EC 300
Όνομα
Κόρδας Κωνσταντίνος
.....καμμια φορα συζηταμε για τα ..... παλια καλα και αξιοπιστα εργαζομενα μηχανακια ...... δεν παυουν ομως να αντιπροσωπευουν εναν κοσμο μια τεχνογνωσια μιας περασμενης εποχης οπου στους σημερινους νεους ιδιοκτητες δεν μπορουν να προσφερουν πολλα και κυριως ασφαλεια (abs, φρενα , αναρτησεις , φωτα κ.λ.π.)....τωρα η ρετρολαγνεια μερικων μπορει να συγχεεται με την κ%πρ%λαγνεια για αλλους ..... προσοχη .....!:D

Μιλάμε για πόσο αγοράς έως 1500 ευρώ το οποίο είναι απόλυτα κατανοητό με την υπάρχουσα οικονομική κατάσταση έξω.
 

User S-T

well know member
Δημοσιεύσεις
3.640
.....καμμια φορα συζηταμε για τα ..... παλια καλα και αξιοπιστα εργαζομενα μηχανακια ...... δεν παυουν ομως να αντιπροσωπευουν εναν κοσμο μια τεχνογνωσια μιας περασμενης εποχης οπου στους σημερινους νεους ιδιοκτητες δεν μπορουν να προσφερουν πολλα και κυριως ασφαλεια (abs, φρενα , αναρτησεις , φωτα κ.λ.π.)....τωρα η ρετρολαγνεια μερικων μπορει να συγχεεται με την κ%πρ%λαγνεια για αλλους ..... προσοχη .....!:D
καλα τα λες Στελιο αλλο αυτο το, μου καηκε το λαμπακι του πισο Στοπ και το φορτονο στην οδικη δεν μου καθετε καλα.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.785
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Μέχρι 1500€ η καλύτερη απο οτι φαίνεται επιλογή τελικά είναο το CBFακι.

Πάντως και σε άλλα forums που μπήκα να δω απόψεις βλέπω θετικά σχόλια...
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Μια χαρά μηχανή είναι, αρκεί να έχει προσεχθεί στα όχι και τόσο απαιτητικά του service. Όταν με το καλό δοκιμάσεις κανένα, δες αν θα βγάζει εύκολα "κενό" κάτι που ήταν η πιο χαρακτηριστική αδυναμία του.
 

User S-T

well know member
Δημοσιεύσεις
3.640
Μέχρι 1500€ η καλύτερη απο οτι φαίνεται επιλογή τελικά είναο το CBFακι.

Πάντως και σε άλλα forums που μπήκα να δω απόψεις βλέπω θετικά σχόλια...
εχεις καμια φωτο απο αυτο το μοντελο?
 

LAndreas

member
Δημοσιεύσεις
1.413
Ηλικία
60
Περιοχή
Ναουσαρα
Όνομα
Λειβαδιτης Ανδρεας
Μέχρι 1500€ η καλύτερη απο οτι φαίνεται επιλογή τελικά είναο το CBFακι.

Πάντως και σε άλλα forums που μπήκα να δω απόψεις βλέπω θετικά σχόλια...

Βαλε φωτο ποιο σου αρεσει .................
 
Top Bottom