Περί μουσικών μαθημάτων το αναγνωσμα

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Αν ειναι 80 ρε Βαγγελη θα βγαινει εξω.Θα δωσεις λεφτα και δουλεια δεν θα κανεις.

Εναλλακτικά αυτό, με μήκος 70 εκ. και φυσικά ακριβότερο:

1619115721287.png
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εναλλακτικά αυτό, με μήκος 70 εκ. και φυσικά ακριβότερο:

View attachment 30962

Μια φθηνη θηκη κιθαρας μαλλον πιο πολυ θα σε βολεψει και θα κοστισει λιγοτερο.Την πιανειςμς δυο ιμαντες και τελειωνεις,Μην νομιζεις οτι αυτοι οι σακκοι στερεωνονται ευκολα.
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Εντωμεταξύ μου δώσε ο αδερφός μου ένα μπράτσο warmoth, 59 προφίλ, countersawn.. Mιλαμε για μπράτσο του 500ρικου.
Το βαλα, πολυ βολικό... Άψογο.
Όμως πάει ο ήχος.. Έχασα 30% απ τις χαμηλές!! Είναι πολύ άκαμπτο.
Ξαναέβαλα το δικό της.
Japan ibanez... Πολυ καλά.
Απλά οι σχιστοματηδες βαζουν λούστρο με το κιλό οι πστηδες
Tα warmoth έχουν πολύ καλά ξύλα , φουρνισμένα καλά . Τα βάζουν σε πολλές φεντερ . Αλλά σου έκοψε τόσες χαμηλές ; Και εσύ είσαι μ*****τούλης με τα τζαζ οπότε δεν...
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.257
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Τελικά η κόρη άλλαξε γνώμη και της άρεσε φθηνότερη κιθάρα και από τότε που την πήρε έχει τρελαθει και στον ελεύθερο χρόνο της μόνο με αυτήν ασχολείται


Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Μια φθηνη θηκη κιθαρας μαλλον πιο πολυ θα σε βολεψει και θα κοστισει λιγοτερο.Την πιανειςμς δυο ιμαντες και τελειωνεις,Μην νομιζεις οτι αυτοι οι σακκοι στερεωνονται ευκολα.

Δεν σκεφτόμουν να τη βάλω μέσα στο σάκο πάντως.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Τελικά η κόρη άλλαξε γνώμη και της άρεσε φθηνότερη κιθάρα και από τότε που την πήρε έχει τρελαθει και στον ελεύθερο χρόνο της μόνο με αυτήν ασχολείται


Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλορίζικα !!! Πολύ καλά και τα 2 .
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Tα warmoth έχουν πολύ καλά ξύλα , φουρνισμένα καλά . Τα βάζουν σε πολλές φεντερ . Αλλά σου έκοψε τόσες χαμηλές ; Και εσύ είσαι μ*****τούλης με τα τζαζ οπότε δεν...
ειναι quartersawn ...τα νερα ειναι παραλληλα κατα μηκος του μπρατσου
Εξαιρετικα ακαμπτα και πιο ακριβα..εχουν και αρκετες FENDER custom shop τετοια..δε θελουν ποτε ρυθμιση.
Ομως οσο πιο συμπαγες ειναι κατι ,τοσα πιο πολλα πριμα βγαζει.
Ισχυει σε σωματα, μανικια, μεχρι και στα πιατινια..
Σου λεω το πηρε ο αδερφος μου πριν 20 χρονια...και καθεται το μπρατσο..σε οσες κιθαρες τοβαλε το ξαναβγαλε..
Γι αυτο μου τοδωσε ο πστης!!
το ψαξα και στο νετ...ειναι χαρακτηριστικο του quartersawn..σκασιμο, γρηγορη ατακα σαν εβενος, αλλα χανεις σε ογκο
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Τελικά η κόρη άλλαξε γνώμη και της άρεσε φθηνότερη κιθάρα και από τότε που την πήρε έχει τρελαθει και στον ελεύθερο χρόνο της μόνο με αυτήν ασχολείται


Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλοπαιχτα! Οι squier είναι σίγουρη επιλογή για μαθητικά όργανα. Ο ενισχυτής οκ για πρώτος.
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.257
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Καλοπαιχτα! Οι squier είναι σίγουρη επιλογή για μαθητικά όργανα. Ο ενισχυτής οκ για πρώτος.
Αποστολη την αφησα να διαλεξη μονη της με χρηματικο ευρως κιθαρας 400 ευρω Με την παροτρυνση του πωλητη οτι αυτη που πηρε ειναι ευκολοπαιχτη διαλεξε Αυτη ειχε 200 ευρω και μαζι με τιν ενισχυτη και τα παρελκομενα πηγα στα 400
Αν προχωρηση και της αρεσει να ασχολειται θα παει για μια ακριβοτερη Αυτο της ειπε και ο πωλητης και επαιξε ρολο στην αποφαση της
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αποστολη την αφησα να διαλεξη μονη της με χρηματικο ευρως κιθαρας 400 ευρω Με την παροτρυνση του πωλητη οτι αυτη που πηρε ειναι ευκολοπαιχτη διαλεξε Αυτη ειχε 200 ευρω και μαζι με τιν ενισχυτη και τα παρελκομενα πηγα στα 400
Αν προχωρηση και της αρεσει να ασχολειται θα παει για μια ακριβοτερη Αυτο της ειπε και ο πωλητης και επαιξε ρολο στην αποφαση της
Η κιθάρα είναι καλή ακόμη και για μικρά liveάκια αργότερα. Είναι ωραίες οι Squier και απο ότι είδα πρέπει να είναι σειρά affinity, ένα κλικ πάνω απο τις Bullet.
Ο ενισχυτής απο την άλλη είναι μια απο τις κλασικές λύσεις που πασάρουν οι πωλητές. Δεν είναι κακός για αυτό που είναι, αλλά έχει ημερομηνία λήξης μόλις η μικρή γίνει καλύτερη στην κιθάρα.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ερωτηση για σχετικούς με πλήκτρα/πιανά κλπ
Ενιαφέρομαι για την κόρη που δεν ψήνεται για κιθάρα αλλά καλοβλέπει τα πιάνα.

Πρώτα απο όλα να πω πως δεν παίζει να πάρω πιάνο, μιας και ούτε ο χώρος υπάρχει, ούτε και θέλω να ξεκινήσω με τόσο μεγάλη επένδυση

κι εκεί αρχίζει το πρόβλημα μου!

Παλιά θυμάμαι έπαιζαν πιάνα και αρμόνια. Κυρίως casio και yamaha θυμάμαι σαν πιτσιρικάς

Τώρα μπήκα να πάρω μια γεύση και βλέπω synthesizer, βλέπω midi, βλεπω ενσωματωμένες drumm machines και ένα κάρο άλλες διασυνδέσεις αλλά και με 25 πλήκτρα, με 37 πλήκτρα, με 61 πλήκτρα και έχω χάσει την μπάλα

Κάποιος σχετικός να μου πει τι πρέπει να πάρω για ξεκίνημα, που όμως θα μπορεί να δουλευει με αυτό και μετά τα πρώτα βήματα. Μην είναι τελείως του μπέου δηλαδή. Και να μοιαζει ο ήχος όσο το δυνατόν του πιάνου, αλλά και άλλων οργάνων, όπως θυμάμαι τα παλιά αρμόνια που είχαν διάφορους ήχους και απλά πολύ πιο *****ά πλήκτρα απο το πιάνο.

Τώρα για κόστος δεν ξέρω. Να πω 200 ευρώ; 300 ευρώ; Λιγότερα;
Εσείς θα μου πείτε ooops
Ξεμπερδέψτε με!
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Ερωτηση για σχετικούς με πλήκτρα/πιανά κλπ
Ενιαφέρομαι για την κόρη που δεν ψήνεται για κιθάρα αλλά καλοβλέπει τα πιάνα.

Πρώτα απο όλα να πω πως δεν παίζει να πάρω πιάνο, μιας και ούτε ο χώρος υπάρχει, ούτε και θέλω να ξεκινήσω με τόσο μεγάλη επένδυση

κι εκεί αρχίζει το πρόβλημα μου!

Παλιά θυμάμαι έπαιζαν πιάνα και αρμόνια. Κυρίως casio και yamaha θυμάμαι σαν πιτσιρικάς

Τώρα μπήκα να πάρω μια γεύση και βλέπω synthesizer, βλέπω midi, βλεπω ενσωματωμένες drumm machines και ένα κάρο άλλες διασυνδέσεις αλλά και με 25 πλήκτρα, με 37 πλήκτρα, με 61 πλήκτρα και έχω χάσει την μπάλα

Κάποιος σχετικός να μου πει τι πρέπει να πάρω για ξεκίνημα, που όμως θα μπορεί να δουλευει με αυτό και μετά τα πρώτα βήματα. Μην είναι τελείως του μπέου δηλαδή. Και να μοιαζει ο ήχος όσο το δυνατόν του πιάνου, αλλά και άλλων οργάνων, όπως θυμάμαι τα παλιά αρμόνια που είχαν διάφορους ήχους και απλά πολύ πιο *****ά πλήκτρα απο το πιάνο.

Τώρα για κόστος δεν ξέρω. Να πω 200 ευρώ; 300 ευρώ; Λιγότερα;
Εσείς θα μου πείτε ooops
Ξεμπερδέψτε με!
Θα κοιτάξεις για ηλεκτρικό πιάνο , εννοείτε μτχ . Αν θέλεις τα πλήκτρα να έχουν το στυλ του πιάνου , το βάρος τους δηλαδή , θα πρέπει να κοιτάξεις για βαρυκεντρισμένα ή ημί .
Ίσως θα μπορούσες να κοιτάξεις και για όρθιο πιάνο , πολύ μικρότερο και μερικά αρκετά φτηνότερα .
Για παράδειγμα (το πρώτο που κοίταξα) https://smart.noiz.gr/details.php?id=431515
Νομίζω πως καλό θα είναι να ρωτήσεις και τον δάσκαλο της μικρής.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Θα κοιτάξεις για ηλεκτρικό πιάνο , εννοείτε μτχ . Αν θέλεις τα πλήκτρα να έχουν το στυλ του πιάνου , το βάρος τους δηλαδή , θα πρέπει να κοιτάξεις για βαρυκεντρισμένα ή ημί .
Ίσως θα μπορούσες να κοιτάξεις και για όρθιο πιάνο , πολύ μικρότερο και μερικά αρκετά φτηνότερα .
Νομίζω πως καλό θα είναι να ρωτήσεις και τον δάσκαλο της μικρής.
Πιο πολύ προσανατολίζομαι σε αυτά που η δική μας γενιά ονόμαζε "αρμόνια".
Ελαφρύ, κάποιο επώνυμο, να έχει και καλή κατασκευή, να έχει και κάποιες έξτρα λειτουργίες, αλλά ως εκεί.
Δεν υπάρχουν πλέον τέτοια όργανα; Ή τα ονομάζουν κάπως αλλιώς;cdefghig

Για πιάνο δεν θέλω ακόμη. Θα αρχίσω να κοιτάω αυτή την κατηγορία αν συμπληρώσει 2-3 χρόνια εκμάθησης; και μετά. Να δω αν το χει πάρει σοβαρά.

Κοιτούσα αυτά τα midi που λένε και σύνδεση με υπολογιστή και προγράμματα, μα μου φαίνονται πολύ εξειδικευμένα και επαγγελματικά.

Βασικά θελω κάποιος να μου ξεμπερδέψει τις κατηγορίες. Πάνω κάτω ξέρω τι θέλω, αλλά δεν ξέρω πως να το ζητήσω. ooops
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Ολα είναι synth . Όλα είναι midi και θα αρέσει και στον μπαμπά αυτό όταν θα αρχίσει να γράφει τις μουσικές του στο πισι και να τις ντύνει με όποιον ήχο ή όργανο γουστάρει... Tooth ένα πρόγραμμα και έγινες συνθετάρα ...
Πέρα από την πλάκα , άλλο το αρμόνιο , άλλο το πιάνο . Κοίτα τι ακριβώς θέλει . Όπως λέμε εμείς άλλη η ακουστική , άλλη η κλασική , άλλη η ηλεΧτρική...άλλες τεχνικές . Το ίδιο και εδώ . Μετά να ψαχτείς στο όργανο...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ολα είναι synth . Όλα είναι midi και θα αρέσει και στον μπαμπά αυτό όταν θα αρχίσει να γράφει τις μουσικές του στο πισι και να τις ντύνει με όποιον ήχο ή όργανο γουστάρει... Tooth ένα πρόγραμμα και έγινες συνθετάρα ...
Πέρα από την πλάκα , άλλο το αρμόνιο , άλλο το πιάνο . Κοίτα τι ακριβώς θέλει . Όπως λέμε εμείς άλλη η ακουστική , άλλη η κλασική , άλλη η ηλεΧτρική...άλλες τεχνικές . Το ίδιο και εδώ . Μετά να ψαχτείς στο όργανο...
Η αλήθεια είναι όσο τα ψάχνω τόσο γουστάρω! Tooth
Αλλά φίλε, δυσκολα να πιάσω καινούρια φάση απο την αρχή. Αυτά βλέπω θέλουν γνώσεις.
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Οταν ρωτησα εναν φιλο δασκαλο μουσικης, για ακριβως την ιδια περιπτωση (κορη μου)
με εβαλε και πηρα ενα YAMAHA P-125.
Θυμαμαι μου ειχε πει, αλλη η αισθηση με αυτου του ειδους τα πληκτρα.ooops
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Οταν ρωτησα εναν φιλο δασκαλο μουσικης, για ακριβως την ιδια περιπτωση (κορη μου)
με εβαλε και πηρα ενα YAMAHA P-125.
Θυμαμαι μου ειχε πει, αλλη η αισθηση με αυτου του ειδους τα πληκτρα.ooops
Ωραίο φαίνεται, αλλά φεύγει πολύ σε τιμή
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Η αλήθεια είναι όσο τα ψάχνω τόσο γουστάρω! Tooth
Αλλά φίλε, δυσκολα να πιάσω καινούρια φάση απο την αρχή. Αυτά βλέπω θέλουν γνώσεις.
Τίποτα δεν είναι για σένα ρε συ . Αφού το ξέρεις το κομμάτι των υπολογιστών , λίγο midi θα "διαβάσεις"/τσεκάρεις και μετά κάνεις πραγματικά όσα θέλεις . Σιγά σιγά θα φτιάξω για τον μικρό μου φαντάσου ένα , ας πούμε home studio , για να μπορεί να παίζει κυριολεκτικά και μεταφορικά μαθαίνοντας .
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Τίποτα δεν είναι για σένα ρε συ . Αφού το ξέρεις το κομμάτι των υπολογιστών , λίγο midi θα "διαβάσεις"/τσεκάρεις και μετά κάνεις πραγματικά όσα θέλεις . Σιγά σιγά θα φτιάξω για τον μικρό μου φαντάσου ένα , ας πούμε home studio , για να μπορεί να παίζει κυριολεκτικά και μεταφορικά μαθαίνοντας .
Απο χτες έχω λιώσει στα βιντεάκια! Tooth Tooth Tooth

Λοιπόν, χοντρικά το midi controler δεν παίζει αυτόνομα μουσική, ενώ ένα synthesizer παίζει.
Επίσης το midi controler δεν βγάζει ήχους αλλά στέλνει data στον υπολογιστή, ενώ ένα synthesizer έχει αυτόνομα ηχεία και παράγει νότες.
Ένα synthesizer μπορεί να έχει κάποιες λειτουργίες midi, ένα midi όχι. Χρειάζεται και κάποια έξοδο σαν μονάδα παραγωγής ήχου που θα αλλάζει τα data σε νοτες.

Αυτά χοντρικά.
Τώρα για electric piano νομίζω είναι η καλύτερη λύση για την μικρή όπως ειπώθηκε παραπάνω, αλλά βλέπω ξεφεύγουν σε τιμές και δεν θέλω να δώσω τόσα χρήματα για κάτι που μπορεί να βαρεθεί σε έναν χρόνο.
Βρήκα στου thomman αυτό
και αυτό που πέφτουν μεσα στο budget

δεν θα μου κάνουν δουλεια;

Midi controler αν πάρω θα πάρω για εμένα! Να παίζω!ToothToothTooth
 
Top Bottom