Περί μουσικών μαθημάτων το αναγνωσμα

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Απο χτες έχω λιώσει στα βιντεάκια! Tooth Tooth Tooth

Λοιπόν, χοντρικά το midi controler δεν παίζει αυτόνομα μουσική, ενώ ένα synthesizer παίζει.
Επίσης το midi controler δεν βγάζει ήχους αλλά στέλνει data στον υπολογιστή, ενώ ένα synthesizer έχει αυτόνομα ηχεία και παράγει νότες.
Ένα synthesizer μπορεί να έχει κάποιες λειτουργίες midi, ένα midi όχι. Χρειάζεται και κάποια έξοδο σαν μονάδα παραγωγής ήχου που θα αλλάζει τα data σε νοτες.

Αυτά χοντρικά.
Τώρα για electric piano νομίζω είναι η καλύτερη λύση για την μικρή όπως ειπώθηκε παραπάνω, αλλά βλέπω ξεφεύγουν σε τιμές και δεν θέλω να δώσω τόσα χρήματα για κάτι που μπορεί να βαρεθεί σε έναν χρόνο.
Βρήκα στου thomman αυτό
και αυτό που πέφτουν μεσα στο budget

δεν θα μου κάνουν δουλεια;

Midi controler αν πάρω θα πάρω για εμένα! Να παίζω!ToothToothTooth

Είδες ρε τι σου λέω , αφού το έχεις...ToothToothToothYes

Τα πιάνα που έβαλες κάτι λένε...θα σου έλεγα να περάσεις από το νοιζ και να κάνεις ερώτηση στους πληκτράδες , μετά ΦΙΛΤΡΑΡΕ αυτά που θα σου γράψουν .

Πάρε εδώ να γεμίσεις τον χρόνο σου...ToothToothTooth








Έτοιμος για δισκογραφία θα είσαι μετά...ToothToothTooth
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Είδες ρε τι σου λέω , αφού το έχεις...ToothToothToothYes

Τα πιάνα που έβαλες κάτι λένε...θα σου έλεγα να περάσεις από το νοιζ και να κάνεις ερώτηση στους πληκτράδες , μετά ΦΙΛΤΡΑΡΕ αυτά που θα σου γράψουν .

Πάρε εδώ να γεμίσεις τον χρόνο σου...ToothToothTooth








Έτοιμος για δισκογραφία θα είσαι μετά...ToothToothTooth
Καινούριο μπελά βάλαμε στο κεφάλι μας!Banging head
Yes
ooops

abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Φιλε, όλα αυτά είναι υποκατάστατα...εμένα μου αρέσει το τραγούδι
Αλλά όταν ανοίγω το στόμα βγαίνουν μόνο γκαρίλες!RollingRollingRollingRolling
Γιατί ο Χέντριξ είχε φωνή ; Ο Ντίλαν είχε φωνή ; Πόσοι άλλοι...
Το θέμα είναι να έχει χαρακτήρα η φωνή , να είναι αναγνωρίσιμη...
Όρμα ρε σου λέω...το μέλλον είναι μπροστά σου... Tooth Tooth Tooth
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Γιατί ο Χέντριξ είχε φωνή ; Ο Ντίλαν είχε φωνή ; Πόσοι άλλοι...
Το θέμα είναι να έχει χαρακτήρα η φωνή , να είναι αναγνωρίσιμη...
Όρμα ρε σου λέω...το μέλλον είναι μπροστά σου... Tooth Tooth Tooth
Δεν είχε ο Hendrix Και ο Dylan φωνή??? Παναγιωτηηηηηηηηηηηηηηηηη εμένα μου αρέσουν πολυυυυυυυυυυυυ
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Γιατί ο Χέντριξ είχε φωνή ; Ο Ντίλαν είχε φωνή ; Πόσοι άλλοι...
Το θέμα είναι να έχει χαρακτήρα η φωνή , να είναι αναγνωρίσιμη...
Όρμα ρε σου λέω...το μέλλον είναι μπροστά σου... Tooth Tooth Tooth
Βρε σταμάτα! Μην με ανοίγεις μπελάδες τώρα! ToothToothTooth
Δεν έχω κουράγια για τέτοια πράγματα


Δεν είχε ο Hendrix Και ο Dylan φωνή??? Παναγιωτηηηηηηηηηηηηηηηηη εμένα μου αρέσουν πολυυυυυυυυυυυυ
Τζόνυ, δεν έχουν εύρος και η χροιά τους δεν ήταν και αυτό που λέμε καλλίφωνη.
Παρόλα αυτά, επειδή ήταν οι ίδιοι συνθέτες είχαν την δυνατότητα να χτίσουν τα κομμάτια τους στον τόνο και στο εύρος που ένιωθαν άνετα με την φωνή τους, και έδιναν το προσωπικό τους στυλ. Οταν συνθέτεις κιόλας, κάνεις εντελώς ότι γουστάρεις.
Επίσης και πολύ βασικό, ήξεραν να τραγουδάνε. Πατούσαν τις νότες Αλλο το "ξέρω να τραγουδάω" και άλλο το "έχω φωνή"

Εγώ δυστυχώς ούτε φωνή έχω, ούτε ξέρω να τραγουδάω. Tooth
Το δεύτερο πάντως μαθαίνεται eye
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Δεν είχε ο Hendrix Και ο Dylan φωνή??? Παναγιωτηηηηηηηηηηηηηηηηη εμένα μου αρέσουν πολυυυυυυυυυυυυ
Βρε Γιάνναρε και εμένα μου αρέσουν αλλά βάλτους δίπλα στους Dio - Gillan - Plant . Για φωνή λέμε όχι αξία...
Από την άλλη ο Όζζυ δεν έχει καμία φωνή σαν τους παραπάνω , αλλά έχει την δική του χαρακτηριστική φωνή , είναι ο Όζζυ και τον αναγνωρίζεις αμέσως .

Αποστόλη @Drake Ramore take your time...ποτέ δεν είναι αργά φιλαράκι... Tooth Tooth Tooth
Εξάλλου για την πάρτη σου το κάνεις περνώντας τον χρόνο σου δημιουργικά , γεμίζοντας την ψυχή σου και ανοίγοντας το μυαλό σου...και των παιδιών σου από κοντά...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Βρε Γιάνναρε και εμένα μου αρέσουν αλλά βάλτους δίπλα στους Dio - Gillan - Plant . Για φωνή λέμε όχι αξία...
Από την άλλη ο Όζζυ δεν έχει καμία φωνή σαν τους παραπάνω , αλλά έχει την δική του χαρακτηριστική φωνή , είναι ο Όζζυ και τον αναγνωρίζεις αμέσως .

Αποστόλη @Drake Ramore take your time...ποτέ δεν είναι αργά φιλαράκι... Tooth Tooth Tooth
Εξάλλου για την πάρτη σου το κάνεις περνώντας τον χρόνο σου δημιουργικά , γεμίζοντας την ψυχή σου και ανοίγοντας το μυαλό σου...και των παιδιών σου από κοντά...
Δεν θα έβλεπα αρνητικά, έτσι σαν χόμπυ, να εκανα κάποια μαθήματα
Αλλά εδώ στο "χωριό" αυτά είναι πολυτέλειες. Που να βρεις και ποιον να βρεις να σε διδάξει;
Μονο online eye
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Βρε Γιάνναρε και εμένα μου αρέσουν αλλά βάλτους δίπλα στους Dio - Gillan - Plant . Για φωνή λέμε όχι αξία...
Από την άλλη ο Όζζυ δεν έχει καμία φωνή σαν τους παραπάνω , αλλά έχει την δική του χαρακτηριστική φωνή , είναι ο Όζζυ και τον αναγνωρίζεις αμέσως .

Αποστόλη @Drake Ramore take your time...ποτέ δεν είναι αργά φιλαράκι... Tooth Tooth Tooth
Εξάλλου για την πάρτη σου το κάνεις περνώντας τον χρόνο σου δημιουργικά , γεμίζοντας την ψυχή σου και ανοίγοντας το μυαλό σου...και των παιδιών σου από κοντά...
Eμένα μου αρέσουν οι ιδιαίτερες φωνές, έχουν κάτι το σπάνιο! Όπως πχ ο Lemmy, o King Diamond, o David Bowie, o Ozzy που είπες και εσύ και συμφωνώ απόλυτα!
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Φωνή σαν του Plant δεν θα ξαναυπάρξει κατα την γνώμη μου! Ο "ανθρωπος" πέταγε!
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Παράδειγμα: θεωρείται την φωνή του Θανάση Παπακωνσταντίνου αξιόλογη?
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Παράδειγμα: θεωρείται την φωνή του Θανάση Παπακωνσταντίνου αξιόλογη?

Νομίζω πως είναι χαρακτηριστική , όχι αξιόλογη . Είναι τραγουδοποιός και όχι τραγουδιστής . Το λέει και ο ίδιος νομίζω . Μιλάμε για πολύ φάλτσο... Tooth Tooth Tooth
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Παράδειγμα: θεωρείται την φωνή του Θανάση Παπακωνσταντίνου αξιόλογη?
Τίποτα το ιδιαίτερο. Αν τα τραγούδια του δεν ήταν γραμμένα για τις δικές του φωνητικές δυνατότητες, θεωρώ πως δεν θα μπορούσε να πει άλλου τραγούδια.

Αλλά είναι αυτό που είπα παραπάνω. Ενας συνθέτης που είναι τραγουδοποιός έχει αβαντάζ επειδή γράφει πάνω στην φωνή του.
Από την άλλη ένας συνθέτης που γράφει για άλλους έχει τεράστια παλέτα εργασίας.
Στην πρώτη κατηγορία βλέπεις συνήθως τους "έντεχνους"
Κάτι σε στυλ
Μάλαμας
Φάμελος
Παπακωνσταντίνου (Θανάσης)
Κραουνάκης
κλπ

Αντίθετα στην δεύτερη κατηγορία υπάρχουν οι
Φοίβος
Θεοφάνους
Βαρδής
Καραμουρατίδης
Μικρούτσικος

που γράφουν το τραγούδι όπως τους έρχεται η έμπνευση και μετά κοιτούν να βρουν με ποιου την φωνή θα το παντρέψουν. Θα πουν και κάποια δικά τους οι ίδιοι, αλλά κυρίως δίνουν σε άλλους.

Επίσης και αυτό είναι hint: Τραγουδιστής που παίζει και όργανο και συνοδεύει ο ίδιος την φωνή του, μπορεί να φέρει οποιοδήποτε τραγούδι στα μέτρα του "πειράζοντας το" λίγο, και ο μέσος ακροατής δεν θα το πιάσει καν.
Τραγουδιστής που δεν παίζει όργανο, θα πρέπει να έχει βαθιά γνώση της μουσικής, για να εξηγήσει στους οργανοπαίχτες αλλαγές που θέλει πάνω στο τραγούδι.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Τραγουδιστής που δεν παίζει όργανο, θα πρέπει να έχει βαθιά γνώση της μουσικής, για να εξηγήσει στους οργανοπαίχτες αλλαγές που θέλει πάνω στο τραγούδι.
Ο μεγας και τρανος μητροπανος παντως ητο εντελως αχρονος..και μουσικα ασχετος
Θεωρειτω σχολειο να εχεις δουλεψει μαζι του, γιατι η ορχηστρα ηταν παντα alert να τον κυνηγαει..
Μπαινει οπου θελει στα live, δε νιωθει χρονο...
Και στα παλια του τραγουδια πιτσιρικος, με τη λεπτη φωνη, φαλτσαρει προς τα πανω (οτι χειροτερο)
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ο μεγας και τρανος μητροπανος παντως ητο εντελως αχρονος..και μουσικα ασχετος
Θεωρειτω σχολειο να εχεις δουλεψει μαζι του, γιατι η ορχηστρα ηταν παντα alert να τον κυνηγαει..
Μπαινει οπου θελει στα live, δε νιωθει χρονο...
Και στα παλια του τραγουδια πιτσιρικος, με τη λεπτη φωνη, φαλτσαρει προς τα πανω (οτι χειροτερο)
Γνωστός άχρονος και φαίνεται ακόμη και σε πολλές επίσημες ηχογραφήσεις, πέρα απο τα live
Παρόλα αυτά μεγάλη καριέρα
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Παράδειγμα: θεωρείται την φωνή του Θανάση Παπακωνσταντίνου αξιόλογη?
Γουστα γιαννη μου.
Σαν να λεμε χαρλει η busa?
Aς πουμε ο νταλαρας αν και αψογος τεχνικα και μουσικαρα, σε αρκετους δεν αρεσει..

Φιλε μ εφτιαξες με το μπουφαν Yes Bike
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Γουστα γιαννη μου.
Σαν να λεμε χαρλει η busa?
Aς πουμε ο νταλαρας αν και αψογος τεχνικα και μουσικαρα, σε αρκετους δεν αρεσει..

Φιλε μ εφτιαξες με το μπουφαν Yes Bike
O Νταλάρας αν και με χαλάει σαν χαρακτήρας, δεν του βρίσκω ψεγάδι μουσικά
Ο Κραουνάκης επίσης με χαλάει σαν χαρακτήρας, αλλά μου αρέσει πολύ η μουσική του

Πάντως είναι αρκετά δύσκολο (τουλάχιστον για εμένα) να διαχωρίζω τον άνθρωπο απο τον καλλιτέχνη. Μου πήρε καιρό.

Αντίθετα ο Μητροπάνος, ενώ τον γουστάρω σαν χαρακτήρα πολύ, και ακόμη περισσότερο όταν έμαθα βιογραφικά στοιχεία, δεν μου άρεσε ποτέ ως τραγουδιστής.
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Με τον ακατονόμαστο που έλεγε και ο Τζιμάρας δεν...... Ο Θανασάρας όπως άλλωστε λέει και ο ίδιος έχει γαιδουροφωνή.... Αλλά στα τραγούδια του είναι απόλυτα ταιριαστή και εκφραστική.....Ο Σωκράτης δεν παίζεται.....Ο Παύλος αθάνατος για εμένα όσον αφορά τα τραγούδια του... Ο Άσημος ποιητής.....
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Με τον ακατονόμαστο που έλεγε και ο Τζιμάρας δεν...... Ο Θανασάρας όπως άλλωστε λέει και ο ίδιος έχει γαιδουροφωνή.... Αλλά στα τραγούδια του είναι απόλυτα ταιριαστή και εκφραστική.....Ο Σωκράτης δεν παίζεται.....Ο Παύλος αθάνατος για εμένα όσον αφορά τα τραγούδια του... Ο Άσημος ποιητής.....
Εχω μιλήσει με αρκετούς τραγουδιστές και καναδύο δασκάλους φωνητικής.
Αυτό που λένε όλοι είναι πως ο καθένας μπορεί να μάθει να τραγουδάει. Το αν η χροιά του θα αγγίξει τον κόσμο είναι άλλο θέμα.
Απλά αρκεί να έχεις ένα καλό δάσκαλο φωνητικής που να θέλει να σε μάθει και να μην τραβάει τα μαθήματα χωρίς λόγο σε ώρες. Είναι και αυτό ένα θέμα. Βρίσκεις έναν δάσκαλο και μέχρι να σε πάει απο το Α στο Β περνάνε 3 μήνες πχ. Όσο καλός δάσκαλος και να είναι, δεν είναι καλός. Σε βλέπει σαν εικοσάευρο. Για να σε φτάσει στο Ω θα περάσουν 20 χρόνια!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εχω μιλήσει με αρκετούς τραγουδιστές και καναδύο δασκάλους φωνητικής.
Αυτό που λένε όλοι είναι πως ο καθένας μπορεί να μάθει να τραγουδάει. Το αν η χροιά του θα αγγίξει τον κόσμο είναι άλλο θέμα.
Απλά αρκεί να έχεις ένα καλό δάσκαλο φωνητικής που να θέλει να σε μάθει και να μην τραβάει τα μαθήματα χωρίς λόγο σε ώρες. Είναι και αυτό ένα θέμα. Βρίσκεις έναν δάσκαλο και μέχρι να σε πάει απο το Α στο Β περνάνε 3 μήνες πχ. Όσο καλός δάσκαλος και να είναι, δεν είναι καλός. Σε βλέπει σαν εικοσάευρο. Για να σε φτάσει στο Ω θα περάσουν 20 χρόνια!
οχι αποστολε ξεχασε το...( αυτο για τους δασκαλους παιζει, το αλλο ξεχασε το)
Θα σου πω ενα παραδειγμα.Εχω φιλο 30 χρονια , που προσπαθει να μαθει κιθαρα..εδω και ...30 χρονια Tooth
Να την κουρδισει δε μπορει γιατι απλα.....δεν εχει αυτι....ευτυχως που βγηκαν τα κουρδιστηρια
Παιζει κομματια ελληνικα και τραγουδαει απο πανω, ξερει πολλα, και καποιες φορες προσπαθω να καταλαβω πιο κομματι παιζει..
Αχρονος και θεοφαλτσος....ψυχεδελεια

Για να μαθεις οργανο, η φωνητικα (το ιδιο ειναι), πρεπει να εχεις αυτι και χρονο..
Το αυτι καλλιεργειται και βελτιωνεται
Ο χρονος ομως ειναι εμφυτος και η τον εχεις η δεν τον εχεις..Φυσικα και βελτιωνεται, αλλα πρεπει να τον εχεις εξαρχης.
Κανενας δασκαλος δε μπορει να στο μαθει αυτο, και δεν το λεω εγω, το λενε παγκοσμιου φημης καθηγηταδες..

εχω κανει κατα καιρους μαθηματα τυμπανων σε φιλους, παντα δωρεαν...και ειδα απο κοντα οτι με καποιους.....απλα δεν γινεται..

Ασχετο...εχω φιλο κιθαριστα σουπερντουπερ ταλεντο..μηχανολογος στο επαγγελμα...και εχει το απολυτο αυτι...
Δηλαδη του λες πες μου ενα σολ διεση και στο λεει...(χωρις να εχει ακουσει τιποτα πριν)
Αυτο ειναι ΠΑΡΑ πολυ σπανιο...Δεν τοχω ξαναδει και γω και αλλοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom