Περί μουσικών μαθημάτων το αναγνωσμα

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
οχι δεν ειναι σαν στρατ ,τελε...λεει ομως fender επανω....σαν να λεει χοντα δηλ. Yes
Σαν να λέμε η mustang για την fender είναι ότι η Deauville για την Honda Tooth
Τίμια, οικονομική, βολική, Honda, αλλά ....
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Παιδες σας ευχαριστω για της απαντησης Η κορη εχει κολησει με την fender SQ CV 60s Mustang LRL SNB Τη λετε σαν αγορα αξιζει?

Ως μοντέλο είναι καλό , αλλά ιδιαίτερη ηχητικά . Την βρίσκεις και μεταχειρισμένη . Με αυτή θα ανέβεις αρκετά σε ποσό γιατί κοστίζει περίπου 400 ευρώ και θα θέλεις τουλάχιστον 150-200 ευρώ για ενισχυτή .
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Σαν να λέμε η mustang για την fender είναι ότι η Deauville για την Honda Tooth
Τίμια, οικονομική, βολική, Honda, αλλά ....

Θεωρείτε από τις πιο γκαζάτες φεντερ...τι Ντεβίλ, το ανάποδο... Tooth
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Θεωρείτε από τις πιο γκαζάτες φεντερ...τι Ντεβίλ, το ανάποδο... Tooth
Για εμπορικότητα λέμε eye

Αλλά εντάξει, ο κόσμος είναι μυστήριος.
Εγω πχ έχω κόλλημα με τις λευκές και κρεμ κιθάρες σε χρώμα. Όταν θέλω να πουλήσω το πρώτο πράγμα που ακούω στο "παζαρεμα" είναι το : Χάθηκε να την παρεις σε μαύρο;
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.257
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Η κιθαρα εχει 400 ευρω αν ειναι να κοιταξω για μεταχειρισμενη Εχω βρη μια μετ fender stratocaster στα 350
Nαι μεν αρεσει του παιδιου αλλα δεν ξερει μην την πατησω και μετα μου ζηταει αλλη
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Η κιθαρα εχει 400 ευρω αν ειναι να κοιταξω για μεταχειρισμενη Εχω βρη μια μετ fender stratocaster στα 350
Nαι μεν αρεσει του παιδιου αλλα δεν ξερει μην την πατησω και μετα μου ζηταει αλλη

Αυτό βρε δεν σου έγραψα ; Tooth Θα ανέβεις πολύ . Σου βάζω ένα λινκ ενός σαϊτ που πουλάει μεταχειρισμένα , ρίξτε μια ματιά μήπως βρείτε κάτι .
Βάλε και αυτή που βρήκατε να ρίξουμε μια ματιά .

 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Η κιθαρα εχει 400 ευρω αν ειναι να κοιταξω για μεταχειρισμενη Εχω βρη μια μετ fender stratocaster στα 350
Nαι μεν αρεσει του παιδιου αλλα δεν ξερει μην την πατησω και μετα μου ζηταει αλλη
Στείλε λινκ...η μτχ παντα συμφερει..
Στο νετ υπαρχουν συγκριτικα με κινεζικες φεντερ των 300 με μεξικανικες των 800 κ 1500 (και η usa μεξικανικες ειναι πια!

αν καταλαβεις διαφορα τρυπα μου τη μυτη..
εδω δε μπορουν να καταλαβουν καποιοι κιθαριστες ...αμα τους κρυψεις τη μαρκα...και θα καταλαβει το παιδι?
Παρε της αυτη που της αρεσει...Το αν θα ζηταει μετα αλλη επειδη τη βαρεθηκε ειναι ασχετο με την ποιοτητα της κιθαρας...


εχω παει στο νακα κι εχω παιξει ακριβες κ φθηνες...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Τέλειο χρώμα! Ακριβώς σαν την δική μου την Pacifica 311! Ο συνδυασμός που μου αρέσει!

Απο εκει και πέρα ρε Μήτσο, το βασικό είναι να την βλέπει το παιδί και να του κάνει κέφι να την πιάσει να παίξει. Τα 3/4 της επιτυχίας εκεί είναι. Αφου αυτήν θέλει, αυτή να πάρει. eye
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.257
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Τελικα ο κυβος εριφθη θα παρω αυτην που θελει η κορη προσπαθησα να της αλλαξω γνωμη με μεταχειρισμενες που καινουργιες ειναι πιο ακριβες αλλα ηταν αδυνατον Μολις ανοιξουν τα μαγαζια θα παμε στον νακα για δοκιμη και αγορα
Σας ευχαριστω για την βοηθεια Smileys drinking beer Emoticon
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Τελικα ο κυβος εριφθη θα παρω αυτην που θελει η κορη προσπαθησα να της αλλαξω γνωμη με μεταχειρισμενες που καινουργιες ειναι πιο ακριβες αλλα ηταν αδυνατον Μολις ανοιξουν τα μαγαζια θα παμε στον νακα για δοκιμη και αγορα
Σας ευχαριστω για την βοηθεια Smileys drinking beer Emoticon

με το καλό και καλόπαιχτη! Με το καλό να την παίξει, να την ευχαριστηθεί και με πρώτη ευκαιρία θέλω να της βάλω χέρι (στην κιθαράκλα)!!!
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Ένα ερώτημα πλανάται πάνω από αυτό το νήμα: έχει φορτώσει κανείς κιθάρα σε μοτοσυκλέτα;
Έχω ένα μικρό κιθαράκι για τσαντηροκαταστάσεις και κακομεταχείριση και σκέφτομαι να το δένω στην ουρά, αλλά ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει ιδιαίτερη εμπειρία.

(το 07-08, που δούλευα ταβέρνα σφήνωνα τη βαλίτσα της κιθάρας μπροστά στην ποδιά του σκούτερ, ανάμεσα σέλα-τιμόνι κι ανέβαινα Τούμπα - Άνω Πόλη. Αφού δε σκοτώθηκα, πολύ τυχερός ήμουν...)
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Ένα ερώτημα πλανάται πάνω από αυτό το νήμα: έχει φορτώσει κανείς κιθάρα σε μοτοσυκλέτα;
Έχω ένα μικρό κιθαράκι για τσαντηροκαταστάσεις και κακομεταχείριση και σκέφτομαι να το δένω στην ουρά, αλλά ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει ιδιαίτερη εμπειρία.

(το 07-08,που δούλευα ταβέρνα σφήνωνα τη βαλίτσα της κιθάρας μπροστά στην ποδιά του σκούτερ, ανάμεσα σέλα-τιμόνι κι ανέβαινα Τούμπα - Άνω Πόλη. Αφού δε σκοτώθηκα, πολύ τυχερός ήμουν...)
Το ασφαλέστερο και για εσένα αλλά και για την κιθάρα είναι ένα gigbag περασμένο στους ώμους σου , το κάτω μέρος να ακουμπά στην σέλα για να μην σε βαραίνει .
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Το ασφαλέστερο και για εσένα αλλά και για την κιθάρα είναι ένα gigbag περασμένο στους ώμους σου , το κάτω μέρος να ακουμπά στην σέλα για να μην σε βαραίνει .
Εγώ δεν κάνω gigs, αλλά συχνά πυκνά πηγαίνω τις κιθάρες για σετάρισμα ή καποια ψιλοβελτίωση (πχ νέα κλειδιά κλπ)
κι επειδή εντός πόλης κινούμαι μόνο με παπί, βάζω την κιθαρα στο gigbag την φορτώνω πλάτη όπως έγραψε και ο @panGS και πάω.
Εμένα πάντως δεν ακουμπάει στην σέλα. Δεν ξέρω γιατί. Πολύ θα με βόλευε. Λόγω ύψους υποθέτω.
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Το ασφαλέστερο και για εσένα αλλά και για την κιθάρα είναι ένα gigbag περασμένο στους ώμους σου , το κάτω μέρος να ακουμπά στην σέλα για να μην σε βαραίνει .

Αυτό είναι το προφανές. Αλλά σε ταξίδι; Νομίζω η αντίσταση του αέρα στο μάνικο θα είναι μεγάλη με άμεσο κίνδυνο να σπάσουν τα λουριά. Ο Ανδρομιδάς πουλάει κάτι επιπλέον ιμάντες πρόσδεσης-μεταφοράς, αλλά και πάλι για ταξίδι δε με πολυπείθουν...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αυτό είναι το προφανές. Αλλά σε ταξίδι; Νομίζω η αντίσταση του αέρα στο μάνικο θα είναι μεγάλη με άμεσο κίνδυνο να σπάσουν τα λουριά. Ο Ανδρομιδάς πουλάει κάτι επιπλέον ιμάντες πρόσδεσης-μεταφοράς, αλλά και πάλι για ταξίδι δε με πολυπείθουν...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Νομίζω το ασφαλέστερο για ταξίδι είναι να βάλεις την κιθάρα με hardcase σε μια μεταφορική, καλά αμπαλαρισμένη και να συναντηθείτε στον τελικό προορισμό, έχοντας κάνει το ταξίδι άνετος. Υποθέτω μιλάς για πάνω απο 150-200 χλμ όταν λες ταξίδι.
Αν είναι να κάνεις εμφάνιση την βάζεις στο αυτοκίνητο κάποιου απο το συγκρότημα.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εγώ δεν κάνω gigs, αλλά συχνά πυκνά πηγαίνω τις κιθάρες για σετάρισμα ή καποια ψιλοβελτίωση (πχ νέα κλειδιά κλπ)
κι επειδή εντός πόλης κινούμαι μόνο με παπί, βάζω την κιθαρα στο gigbag την φορτώνω πλάτη όπως έγραψε και ο @panGS και πάω.
Εμένα πάντως δεν ακουμπάει στην σέλα. Δεν ξέρω γιατί. Πολύ θα με βόλευε. Λόγω ύψους υποθέτω.
Μετακινιομουν συνέχεια προ κορονοιου, με μηχανή και το μπάσο στην πλάτη.. Πρέπει οπωσδηποτε να άκουμπαει στη σέλα..
Εγω έβγαινα και εθνική, μέχρι 100 όμως .. Μετα ζόριζει πολυ
 
Τελευταία επεξεργασία:

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Οπότε, κατόπιν των παραπάνω απαντήσεων, καταλήγουμε ότι αν θέλουμε γούστα στις εκδρομές, δένουμε το κιθαρόνι με ιμάντες πίσω στην ουρά και είμαστε άνετοι. Με τζουράδες / μπαγλαμάδες πιο εύκολα τα πράγματα.

Ο Βασιλιάς πάντως μια χαρά φαίνεται να τα κατάφερε:




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom