ΠΕΡΙ SCOOTER

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δλδ ρε Στολη ειναι λογικο σκουτερ 300cc να πωλειται 5500???
Στα 300 κυβικά η τιμή που γράφεις είναι στο άνω άκρο. Υπάρχουν και με 4000 και με 4500 ευρώ, που τηρουμένων των αναλογιών δεν τα θεωρώ υπερβολικά σε σύγκριση με ανάλογες μοτό.

Πες μου εσυ τώρα με την σειρά σου, τι επιλογές έχει κάποιος με 4Κ -4,5Κγια καινούριο όχημα άνετο, με προστασία, με χώρους, με ταξιδιωτικές ικανότητες και ικανό για ταχύτητες αυτοκινητοδρόμων; Θεωρώ πως πέρα απο κάποια Κινέζικα μοτοσυκλετάκια στα 300 κυβικά δεν θα βρεις εύκολα κάτι καταξιωμένο και ικανο για όλα τα παραπάνω.
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.289
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Στα 300 κυβικά η τιμή που γράφεις είναι στο άνω άκρο. Υπάρχουν και με 4000 και με 4500 ευρώ, που τηρουμένων των αναλογιών δεν τα θεωρώ υπερβολικά σε σύγκριση με ανάλογες μοτό.

Πες μου εσυ τώρα με την σειρά σου, τι επιλογές έχει κάποιος με 4Κ -4,5Κγια καινούριο όχημα άνετο, με προστασία, με χώρους, με ταξιδιωτικές ικανότητες και ικανό για ταχύτητες αυτοκινητοδρόμων; Θεωρώ πως πέρα απο κάποια Κινέζικα μοτοσυκλετάκια στα 300 κυβικά δεν θα βρεις εύκολα κάτι καταξιωμένο και ικανο για όλα τα παραπάνω.
Dεν ειπα οτι υπαρχουν εναλλακτικες σ αυτα τα λεφτα!!
Αλλα αυτο δε παει να πει οτι ειναι φτηνα τα σκουτερ,επειδη παιζουν μπαλα μονα τους σε καποιες κατηγοριες!!
Καλα, χρυσα, αγια,αλλα .....

Και σε ρωτω με τη σειρα μου!
Πες μου εσυ ποοοοσες μηχανες αγοραζεις απο 12 εως 15 χιλιαρικα που κοστιζουν τα μεγαλα σκουτερ!!
Μεγαλα ο Θεος να τα κανει δλδ! Απο 500 ως 750 cc!!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Dεν ειπα οτι υπαρχουν εναλλακτικες σ αυτα τα λεφτα!!
Αλλα αυτο δε παει να πει οτι ειναι φτηνα τα σκουτερ,επειδη παιζουν μπαλα μονα τους σε καποιες κατηγοριες!!
Καλα, χρυσα, αγια,αλλα .....

Και σε ρωτω με τη σειρα μου!
Πες μου εσυ ποοοοσες μηχανες αγοραζεις απο 12 εως 15 χιλιαρικα που κοστιζουν τα μεγαλα σκουτερ!!
Μεγαλα ο Θεος να τα κανει δλδ! Απο 500 ως 750 cc!!
Ενταξει, τώρα μιλάς για 5-6 σκούτερ στο σύνολο, σε έναν ωκεανό απο σκουτερ έως 500 κυβικά που τα κάνουν όλα.
Το θέμα είναι πως με ένα σκουτερ 4-5Κ ένας νέος ή και πιο μεγάλος οδηγός κάνει τα πάντα. Με μια μοτό στις ίδιες τιμές, όχι και τόσο.

Στα 12κ και 15κ τα σκουτερ έχουν πολύ τεχνολογία και εξέλιξη, επειδή ξεκινάνε συνήθως απο μηδενική βαση. Οι μοτο σε αυτά τα λεφτά έχουν βγάλει τεράστιο μέρος της έρευνας και εξέλιξης τους, χρόνια πριν. Δεν θα τα πω υπερτιμημένα, απλά ακριβά για αυτό που προσφέρουν. Οταν αποσβέσουν την αξία του R&D τους θα φτηνύνουν και θα γίνουν ακριβότερα άλλα σκουτερ με πιο νέες τεχνολογίες. Ετσι πάει.

Εμένα αυτό που ανησυχεί είναι πως δεν υπάρχει η αντίστοιχη πρόοδος στις μοτοσυκλέτες.
Θαρρείς και πάτησαν φρένο οι εταιρίες στην εξέλιξη των μοτοσυκλετών και απλά αναμασάνε τις κονσέρβες απο το ράφι.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Η τιμη του, πως σας φαινεται? Λογικη, ακριβη, υπερτιμημενη?
Υπερτιμημένη καθώς τη βάση του (nc700x )
την είχα αγοράσει 7500, ευρώ. Επειδή έχει σκούτερ εμφανιση δικαιολογείται τέτοια διαφορά?
Αλλά λόγω μόδας η honda λέει ναι!

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Υπερτιμημένη καθώς τη βάση του (nc700x )
την είχα αγοράσει 7500, ευρώ. Επειδή έχει σκούτερ εμφανιση δικαιολογείται τέτοια διαφορά?
Αλλά λόγω μόδας η honda λέει ναι!

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Όχι.-

Η Χόντα και η οποιαδήποτε εταιρεία λέει ότι την συμφέρει.
Ερώτημα : Αν πέσει έστω στατικά σκέφτεται κανείς πόσο πάει το μαλλί χωρίς κάγκελα κλπ χώρια τρέξιμο αναμονή ανταλλακτικών και ότι θάσαι χωρίς μοτοσακό?

Παρόλα αυτά όμως γιατρέ μου σε ερώτημά μου όταν ήρθε το X ADV αν πουλάει η απάντηση ήταν <<σαν ζεστό κουλούρι και αν η Χόντα μούχε φέρει όσα είχα ζητήσει θα τάχα πουλήσει χθες>>.
Οπότε φίλε μου και εδώ ταιριάζει το περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.
Πουλάνε και όσο πουλάνε θα τάχουνε τόσο άλλο αν εμείς έχουμε άλλη άποψη και στα 13-14 χηνάκια θα πηγαίναμε σαφέστατα αλλού.
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Υπερτιμημένη καθώς τη βάση του (nc700x )
την είχα αγοράσει 7500, ευρώ. Επειδή έχει σκούτερ εμφανιση δικαιολογείται τέτοια διαφορά?
Αλλά λόγω μόδας η honda λέει ναι!

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λογω ζητησης, και συνεχους ανοδου στις πωλησεις στην συγκεκριμενη κατηγορια.
Την τιμη πιστευω την διαμορφωνει το "GOLF" της κατηγοριας, τιμαξ μερια.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Λογω ζητησης, και συνεχους ανοδου στις πωλησεις στην συγκεκριμενη κατηγορια.
Την τιμη πιστευω την διαμορφωνει το "GOLF" της κατηγοριας, τιμαξ μερια.
Και για το ΤΜΑΧ όπως έχω ξαναγράψει και το ξαναλέω, σε ερώτησή μου γιατί έχει τόσο στην Ελλάδα και πολύ φθηνότερα κατά χιλιάδες ευρώ στη Γαλλία η απάντηση ήταν << Αφού πουλάει γιατί όχι?>>.

Η αγορά είναι αυτή και ο καθείς κάνει τις επιλογές του απλά πράγματα παιδιά.
Όποιος θέλει ας τα δώσει και ας πάρει με τόσα Τ ΜΑΧ ή άλλο μεγειά του με χαρά του, εμείς έχουμε άλλη άποψη προφανώς.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.295
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Βάρος κ μέγεθος... συμφωνώ..
Συντήρηση κ κατανάλωση έχει ανάλογη με μοτοσυκλέτα 250 κυβικών...

Εξαρταται τι ειναι στην συνειδηση του καθενος η συντηρηση μοτοσυκλετας δικυλινδρης 750 c.c. .... για μενα λαδια φιλτρα ,(+ φιλτρο σασμαν εδω) καθε 5.000 χιλ. ειναι χωρις συζητηση ..... και ασε την καθε εταιρεια να λεει καθε 10 , 20 ή και 30000 χιλ.
Το ιδιο και ελεγχος βαλβιδων ενα μεσο διαστημα ..... και ας μην χρειαζονται ποτε τα γιαπωνεζικα, ειναι γνωστο αυτο.

Ουτε ασφαλεια , ουτε τελη αλλα ουτε και .... καταναλωση πλησιαζουν ενα 250 c.c. , να ειμαστε και λογικοι. Μπορει να εχει χαμηλη καταναλωση αλλα για καποιον που κοστολογει και το καθημερινο λιτρο βενζινης ....ειναι διαφορα ...! ooops
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Εξαρταται τι ειναι στην συνειδηση του καθενος η συντηρηση μοτοσυκλετας δικυλινδρης 750 c.c. .... για μενα λαδια φιλτρα ,(+ φιλτρο σασμαν εδω) καθε 5.000 χιλ. ειναι χωρις συζητηση ..... και ασε την καθε εταιρεια να λεει καθε 10 , 20 ή και 30000 χιλ.
Το ιδιο και ελεγχος βαλβιδων ενα μεσο διαστημα ..... και ας μην χρειαζονται ποτε τα γιαπωνεζικα, ειναι γνωστο αυτο.

Ουτε ασφαλεια , ουτε τελη αλλα ουτε και .... καταναλωση πλησιαζουν ενα 250 c.c. , να ειμαστε και λογικοι. Μπορει να εχει χαμηλη καταναλωση αλλα για καποιον που κοστολογει και το καθημερινο λιτρο βενζινης ....ειναι διαφορα ...! ooops
Για την κατανάλωση έχω ακριβή στοιχεία.
Λοιπόν, με το Integra 750 έχω κάνει σχεδόν 10.000 km με μέση κατανάλωση 4,1 λτ/100 km.
Η κατανάλωση στο crypton x 135, που το έχω μόνο για διαδρομές από το σπίτι στη δουλειά, είναι 2,39 λτ/100 km.
Αν το crypton αποφασίσω να το βγάλω σε ανοιχτό δρόμο, με υψηλές ταχύτητες, θα ρουφήξει ακόμη περισσότερο κ θα πλησιάσει τα 3 λτ.
Σχεδόν ένα λίτρο λιγότερο από το Integra!
Σημείωσε πως το παπί είναι σε άψογη κατάσταση, με σωστές πιέσεις ελαστικών κ δεν καίει σταγόνα λάδι..
Το παπί θέλει λάδια κάθε 4.000 km, φίλτρο λαδιού κάθε 8.000 km , ρύθμιση βαλβίδων κάθε 8.000 km κ μπουζί κάθε 8.000 km.
Πιο συχνή συντήρηση από το Integra.
Το τελευταίο έχει αρκετά αραιή συντήρηση κ δεν κοστίζει πολλά.
Κ η αξιοπιστία του έχει αποδειχθεί από τον γνωστό φίλο μας με τα 310.000 km στο κοντέρ...
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Εξαρταται τι ειναι στην συνειδηση του καθενος η συντηρηση μοτοσυκλετας δικυλινδρης 750 c.c. .... για μενα λαδια φιλτρα ,(+ φιλτρο σασμαν εδω) καθε 5.000 χιλ. ειναι χωρις συζητηση ..... και ασε την καθε εταιρεια να λεει καθε 10 , 20 ή και 30000 χιλ.
Το ιδιο και ελεγχος βαλβιδων ενα μεσο διαστημα ..... και ας μην χρειαζονται ποτε τα γιαπωνεζικα, ειναι γνωστο αυτο.

Ουτε ασφαλεια , ουτε τελη αλλα ουτε και .... καταναλωση πλησιαζουν ενα 250 c.c. , να ειμαστε και λογικοι. Μπορει να εχει χαμηλη καταναλωση αλλα για καποιον που κοστολογει και το καθημερινο λιτρο βενζινης ....ειναι διαφορα ...! ooops
Κάθε 5.000 χλμ και χωρίς συζήτηση? Και ας λέει η κάθε εταιρεία ?
Από πού προκύπτει αυτό πάλι ? Δεν ξέρει η εταιρεία αλλά ξέρουμε εμείς καλύτερα? Ή η εταιρεία θέλει να διαλύσει και να βγάλει <<καλό>> όνομα?
Ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί πρέπει να βγάλω τροχό για να μπαλώσω τρύπα από καρφί και μας χώνεις και άλλα τώρα ρε σειρούλα.
Πόσα θες να μας τρελάνεις ? Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling

Κάθε 12.000 αλλάζω ή κάθε έτος όπως λέει η μάνα του και φίλτρα κάθε 24.000 όπως λέει επίσης η μάνα του και λέγε ότι θες και ούτε καν σούπερ ντούπερ λάδι αλλά ημισυνθετικό σύμφωνα με τις προδιαγραφές.
Όταν ανατιναχθεί θα ενημερώσω ξαναλέω.

Επίσης τέλη 55 ευρώ έναντι 22 και ασφάλεια κανά 70άρι έναντι του πόσο του 250αριού τι λέει?
Κατανάλωση επίσης πόση έχει δηλαδή το 250άρι άντε 300άρι σκούτερ γιατί σε εμένα παραπάνω έκαιγε το SH 300 από το NC παντού όμως.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.295
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
.... και γω ξερω εναν που εχει γιαπωνεζικο και δεν εχει αλλαξει λαδια ποτε του , μονο συμπληρωνει αμα χρειαστει , ουτε για βαλβιδες ρυθμιση μετα απο 40.000 χιλ ... τωρα τετοια θα λεμε ?
Ειπαμε περι ορεξεως ο καθεις οτι νομιζει και αναλογως την εμπειρια του και την .... τσεπη του. Tooth
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.295
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
είναι και μηχανικος στα καράβια ρε πστμ.... Tooth

.... ναι αλλα η μια παροιμια λεει μονο ..... "μακρυα απο γιατρους και δικηγορους" ..... να σου θυμισω και την αλλη μετα. Tooth
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
.... και γω ξερω εναν που εχει γιαπωνεζικο και δεν εχει αλλαξει λαδια ποτε του , μονο συμπληρωνει αμα χρειαστει , ουτε για βαλβιδες ρυθμιση μετα απο 40.000 χιλ ... τωρα τετοια θα λεμε ?
Ειπαμε περι ορεξεως ο καθεις οτι νομιζει και αναλογως την εμπειρια του και την .... τσεπη του. Tooth
Στέλιο, εγώ έγραψα τη γνώμη μου για το Integra κ μόνο, το οποίο είμαι κάτοχος κ έχω κ απόλυτα αληθές παράδειγμα από φίλο με σκληρή χρήση εκατοντάδων χιλιάδων χιλιομέτρων με αραιή συντήρηση.
Για κανένα άλλο μοντέλο, οποιασδήποτε μοτοσυκλέτας δεν έχω άποψη κ γι'αυτό δεν έγραψα οτιδήποτε κ ούτε θα γράψω ποτέ.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.295
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Μα περα απο την πλακα .... μιλαω σε απολυτες τιμες παγιων εξοδων για το κοστος χρησης, νομιζω ειναι αντιληπτο αυτο.
Το οτι και μια 1000αρα μηχανη εχει κατι παραπανω απο μια 500αρα , σε παγια εξοδα εννοω και μερικα λιτρα παραπανω βενζινης , για καποιους σιγουρα δεν μετραει ..... αυτο το σκεπτικο ομως δεν το εχουνε ολοι γιατι υπαρχουν και οικονομικα κριτηρια. cdefghigi
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.295
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Κάθε 5.000 χλμ και χωρίς συζήτηση? Και ας λέει η κάθε εταιρεία ?
Από πού προκύπτει αυτό πάλι ? Δεν ξέρει η εταιρεία αλλά ξέρουμε εμείς καλύτερα? Ή η εταιρεία θέλει να διαλύσει και να βγάλει <<καλό>> όνομα?
Ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί πρέπει να βγάλω τροχό για να μπαλώσω τρύπα από καρφί και μας χώνεις και άλλα τώρα ρε σειρούλα.
Πόσα θες να μας τρελάνεις ? Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling

Κάθε 12.000 αλλάζω ή κάθε έτος όπως λέει η μάνα του και φίλτρα κάθε 24.000 όπως λέει επίσης η μάνα του και λέγε ότι θες και ούτε καν σούπερ ντούπερ (λάδι αλλά ημισυνθετικό σύμφωνα με τις προδιαγραφές.
Όταν ανατιναχθεί θα ενημερώσω ξαναλέω.

Επίσης τέλη 55 ευρώ έναντι 22 και ασφάλεια κανά 70άρι έναντι του πόσο του 250αριού τι λέει?
Κατανάλωση επίσης πόση έχει δηλαδή το 250άρι άντε 300άρι σκούτερ γιατί σε εμένα παραπάνω έκαιγε το SH 300 από το NC παντού όμως.

Ας ελθουμε στον εταιρο Καππαδοκη λοιπον, Dear Savvas ....! Hug

Το θεμα των λαδιων εχει συζητηθει πολλες φορες και κατ΄ιδιαν στις συναντησεις μας αλλα και εδω μεσα.
Το αν πρεπει να αλλαζεται ...... ειτε με τα διανυθεντα χιλιομετρα , ειτε με τις ωρες λειτουργιας μια μηχανης ( φαναρια , συχνη κινηση πολης κ.λ.π) , ειτε με τα .... τερμινα της καφετζους , την σωστη απαντηση μονο το εργαστηριο μπορει να δωσει κανοντας αναλυση δειγματος του.

Πρακτικα π.χ. ενας παλαιοτερος χιλιομετρικα κινητηρας κατεβαζει περισσοτερα καυσαερια στο καρτερ οπως επισης και οταν δουλευει σε υψηλες στροφες απ΄οτι σε χαμηλες κ.λ.π κ.λ.π. και αναλογως του φορτιου του. Αυτες τις παραμετρους πως μπορεις να τις υπολογισεις με ακριβεια ?

Οι εταιρειες για λογους μαρκετινγκ, κυριως στα αυτοκινητα εχουν ανεβασει τις αλλαγες κατα πολλες δεκαδες χιλιομετρα (... και 30.000 ) κατι που οι εταιρειες ενοικιασεως και leasing τηρουν αυστηροτατα και ευλαβικα ...... για ευνοητους λογους .....!

Π.χ. Sh 300 σκουτερ , μονοκυλινδρο μηχανακι των 250 c.c. αλλαγη καθε 10.000 χιλιομετρα και ρωταω:
Εχεις δει εσυ καμμια μηχανη να καει απο λαδι ? ... με την προυποθεση ομως να εχει λαδι στο καρτερ οτι μαρκας και οτι ιξωδους .... αρκει να εχει ομως...! Δεν μιλαω για αγωνιστικης χρηση μοτερ.
Εγω οχι παντως .... εσυ αμα δεις να μου γραψεις. cde
Εχεις ακουσει ομως τι θορυβο κανει με ενα σπασμενο λαδι ενας κινητηρας και τι οταν ειναι φρεσκο ? Καμμια σχεση ...!
Ο καθεις αποφασιζει και πραττει και οπως ελεγε και καποιο μεγαλο-στελεχος μια εταιρειας .... "τα λεφτα ειναι αλλονου"......!Joy


....... Επίσης τέλη 55 ευρώ έναντι 22 και ασφάλεια κανά 70άρι έναντι του πόσο του 250αριού τι λέει?.........

Aυτο ρωτουσα τον αχαϊρευτο τον μπατλερ μου ,τον Jacob .... για κεινον τον ντελιβερα που δουλευει για 4 ευρω την ωρα και ερχεται με ενα βρωμο-παπακι με κομμενη εξατμιση καθε φορα στην επαυλη μου ...... γιατι δεν παιρνει μία Ducati να μοιραζει πιτσες κυριλε ? abcdefghgk
 
Τελευταία επεξεργασία:

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
 
Top Bottom