ΠΕΡΙ SCOOTER

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Λόγω κατασκευής κιβωτίου τα scooter καίνε περισσότερο, αφού στις επιταχύνσεις ανεβάζουν στο τέρμα τις στροφές.
Με σταθερό γκάζι κ σε ταξίδι είναι μια χαρά η κατανάλωση που έχουν.
Εφόσον όμως μιλάμε για κίνηση εντός πόλης, τα παπιά είναι μονόδρομος.
Κ πόσω μάλλον τώρα, που έχουν abs, tubeless, αναδιπλούμενους μασπιεδες κ αυτόματο σβήσιμο αν ξεχάσεις το stand κάτω
Εξαρτάται που κινήσαι, αν περνάς την παραλιακή μέχρι Βούλα καθημερινά με παπί σε έχουν πατήσει στην πρώτη βδομάδα.
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Εξαρτάται που κινήσαι, αν περνάς την παραλιακή μέχρι Βούλα καθημερινά με παπί σε έχουν πατήσει στην πρώτη βδομάδα.
Εκεί πια κινείσαι σε ανοικτό δρόμο κ σε υψηλές ταχύτητες.
Κ πάλι όμως, τα σύγχρονα πάπια έχουν καλύτερες επιδόσεις κ μπορείς να πηγαίνεις άνετα με 100-110 km.
Πχ, sym 185 κ Honda 150.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εκεί πια κινείσαι σε ανοικτό δρόμο κ σε υψηλές ταχύτητες.
Κ πάλι όμως, τα σύγχρονα πάπια έχουν καλύτερες επιδόσεις κ μπορείς να πηγαίνεις άνετα με 100-110 km.
Πχ, sym 185 κ Honda 150.
Είχα HD200 και ήταν οριακό..
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Με την ανατίμηση της βενζίνης το τελευταίο γέμισμα μου πήρε 23ευρώ και έβγαλε εντός Αθήνας 180 χιλιόμετρα μέχρι να μπει ρεζερβα. Βάλε αλλα 30 χιλιόμετρα της ρεζέρβας άρα 210 χιλιόμετρα. Όταν δε είχαμε πάει την βόλτα στον Αγ.Βασίλειο είχε βγάλει 270. Θα πάρω λογικά honda supra 125 να με πάει μέχρι την σύνταξη......Το προηγούμενο Yamaha crypton r105 που είχα μου έβγαλε τίμια και φθηνά (λαδι-βενζινη-μπουζι) 17 χρόνια και 100000 χιλιόμετρα....
Θα βοηθούσε αν έβαζες πόσα λίτρα στα 180 χλμ αλλά αν υποθέσω ότι η βενζίνη είχε - έχει περίπου στρογγυλά 2ευρώ το λίτρο αυτό μεταφράζεται σε 11,5 λίτρα για 180 χλμ ήτοι 6,3 λίτρα στα εκατό χλμ. Αν εννοείς ότι ήσουνα ρεζέρβα και γέμισες αυτό κατεβαίνει στα 5,4 λίτρα στα 100.
Όντως πολλά.

Ένα 150άρι σκούτερ που για μένα είναι μια χαρά (μην πω και 125άρι) χρειάζεται στην χειρότερη των περιπτώσεων 2,5 λίτρα στα εκατό χλμ.
Υπόψη ότι ένα σκούτερ 125άρι με ψυχή βγάζει 105 χλμ κοντερίσια περίπου και η κίνηση συνήθως είναι με ρυθμό των 70 χλμ.

Με το καλό η νέα σου επιλογή.
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Θα βοηθούσε αν έβαζες πόσα λίτρα στα 180 χλμ αλλά αν υποθέσω ότι η βενζίνη είχε - έχει περίπου στρογγυλά 2ευρώ το λίτρο αυτό μεταφράζεται σε 11,5 λίτρα για 180 χλμ ήτοι 6,3 λίτρα στα εκατό χλμ. Αν εννοείς ότι ήσουνα ρεζέρβα και γέμισες αυτό κατεβαίνει στα 5,4 λίτρα στα 100.
Όντως πολλά.

Ένα 150άρι σκούτερ που για μένα είναι μια χαρά (μην πω και 125άρι) χρειάζεται στην χειρότερη των περιπτώσεων 2,5 λίτρα στα εκατό χλμ.
Υπόψη ότι ένα σκούτερ 125άρι με ψυχή βγάζει 105 χλμ κοντερίσια περίπου και η κίνηση συνήθως είναι με ρυθμό των 70 χλμ.

Με το καλό η νέα σου επιλογή.
Σε ευχαριστώ πολύ Σαββα! Αμα φέρουν κανα μηχανάκι στις αντιπροσωπειες κατι θα γίνει αλλα δύσκολο το βλέπω οποτε αναμένουμε!
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Εξαρτάται που κινήσαι, αν περνάς την παραλιακή μέχρι Βούλα καθημερινά με παπί σε έχουν πατήσει στην πρώτη βδομάδα.
Ποια παραλιακή Μανο. Κεντρο της Αθήνας και περίχωρα φιλαρακι. Ειχα γινει κολλητός με τα βενζινάδικα.Παπι και Άγιος ο Θεός....cdefghi
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Το δικό μου καιει 4 με 44 άλογα και 370 κυβικά.... Με γεμάτο ρεζερβουάρ (14.5 λίτρα) μου γράφει ότι έχει αυτόνομια 350 χλμ. Πρακτικά σε ταξίδι με 130 χαω μου βγάζει περίπου 300 (Ιωαννινα-Κιατο) μαζί με τη ρεζέρβα.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.295
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Το δικό μου καιει 4 με 44 άλογα και 370 κυβικά.... Με γεμάτο ρεζερβουάρ (14.5 λίτρα) μου γράφει ότι έχει αυτόνομια 350 χλμ. Πρακτικά σε ταξίδι με 130 χαω μου βγάζει περίπου 300 (Ιωαννινα-Κιατο) μαζί με τη ρεζέρβα.

Για σκούτερ ή για μηχανή λες? cdefghigi
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.824
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Έχει βάλει κανείς πλαϊνά σαμάρια στο σκούτερ του να μας πει τι λύσεις υπάρχουν;
Σακούλες από Σκλαβενίτη να πάρεις από τις καλές...Οι άλλες τρυπάνε χααχαχ
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.295
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Για εργατη πολης ομως, αυτη η καταναλωση ειναι μεγαλη..
Τα ψεκαστα παπια καινε σχεδον τα μισα

Νομιζω σκουτερ κ παπι ειναι 2 διαφορετικες κατηγοριες... λαθος να τα συγκρινουμε

Επιτελους το εθεσες σωστα , αλλο η μία κατηγορια ....... και καμμια σχεση με την αλλη. Bcdefghg
Το παπι ειναι ενα συγκεκριμενο εργαλειο δουλειας με το μινιμουμ κοστος λειτουργιας , χωρου αποσκευων , ανεσης και ασφαλειας .... απο κει περα οτι πληρωνεις ....!
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Επιτελους το εθεσες σωστα , αλλο η μία κατηγορια ....... και καμμια σχεση με την αλλη. Bcdefghg
Το παπι ειναι ενα συγκεκριμενο εργαλειο δουλειας με το μινιμουμ κοστος λειτουργιας , χωρου αποσκευων , ανεσης και ασφαλειας .... απο κει περα οτι πληρωνεις ....!
Το θέμα ασφάλειας είναι το πιο σημαντικό Στέλιο...
Μόλις γυρίσω φορτώνουμε τα σκούτερ και βουρ
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.424
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Στέλιο...
Μόλις γυρίσω φορτώνουμε τα σκούτερ και βουρ
Rolling Rolling Rolling Rolling Rollingπου πας ρε δόλιε,ο άλλος είναι τερμα προπονημενος RollingRollingRollingRolling
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.539
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Το θέμα ασφάλειας είναι το πιο σημαντικό Στέλιο...
Μόλις γυρίσω φορτώνουμε τα σκούτερ και βουρ
Να σηκωθειτε νυχτα ωρε μη σας παρει ο ηλιος και εχουμε αλλα ToothTooth
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.824
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Rolling Rolling Rolling Rolling Rollingπου πας ρε δόλιε,ο άλλος είναι τερμα προπονημενος RollingRollingRollingRolling
Άστον να έρθει και να μπει μετά στο γύψο χαχαχά ένα μήνα μου πήρε να τεντωσω εγώ
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Ακούω όλους να λένε για πρακτικότητα στα σκούτερ. Τι εννοούν? Ότι βρέχονται λιγοτερο τα παπούτσια σου και ότι έχουν μια μικρή μπαγκαζιερα κάτω από τη σέλα, αυτό εννοούν?

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Ακούω όλους να λένε για πρακτικότητα στα σκούτερ. Τι εννοούν? Ότι βρέχονται λιγοτερο τα παπούτσια σου και ότι έχουν μια μικρή μπαγκαζιερα κάτω από τη σέλα, αυτό εννοούν?

Sent from my A80Pro using Tapatalk
Σίγουρα τα παπούτσια σου δεν βρέχονται, λερώνονται κλπ. Αν βάλεις δε και κουβέρτα είσαι και ζεστός ενώ παράλληλα και καθαρός. Η κάλυψη απο τον αέρα στο κάτω μέρος στου σώματος είναι πολύ καλή είτε με κουβέρτα είτε χωρίς. Οι χώροι αποθήκευσης είναι απόλυτα χρήσιμοι και υπεραρκετοί για τις καθημερινές ανάγκες χωρίς καν την χρήση βαλίτσας. Το ότι δεν έχουν ταχύτητες δίνει μια αίσθηση ευκολίας στην χρήση. Γενικά φτάνεις στον προορισμο σου πιο "ατσαλάκωτος". Εγώ πούλησα το Βeverly γιατί δεν αντέχαμε με την σύζυγό μου τις λακούβες καθώς και την κατανάλωση της βενζινης. Ήταν too much για την χρηση που εγώ ήθελα να του κάνω....
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ακούω όλους να λένε για πρακτικότητα στα σκούτερ. Τι εννοούν? Ότι βρέχονται λιγοτερο τα παπούτσια σου και ότι έχουν μια μικρή μπαγκαζιερα κάτω από τη σέλα, αυτό εννοούν?

Sent from my A80Pro using Tapatalk
Χώροι , σέλα, μονόγκαζο, ακόμα και ο τρόπος που Καβάλας, προστασία, τι άλλο θες;
 

takis1000

new member
Δημοσιεύσεις
27
Περιοχή
Athens
Όνομα
Τάκης
Χώροι , σέλα, μονόγκαζο, ακόμα και ο τρόπος που Καβάλας, προστασία, τι άλλο θες;
Ευελιξία στη πολύ στενή διήθηση και πιο μανιτζέβελο στον στενό αστικό ιστό όπου δεν υπάρχουν ευθείες και λεωφόροι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom