Μοτοσυκλετιστής είναι ο τυπάς με το ADV που το έχει για τη καφετέρια ή ο σκουτεράς που αλωνίζει την Ελλάδα?

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Νομίζω πως συγχέετε τον μηχανόβιο με τον μοτοσυκλετιστή.

Κατ αρχάς μοτοσυκλετιστής είναι ο χρηστης/κάτοχος ενός μέσου, της -οποιασδήποτε- μοτοσυκλέτας (και εδώ θα συμφωνήσει μέχρι κι ο Αριστοτέλης) άσχετα αν την έχει μονο για να πηγαίνει στην εκκλησία κάθε κυριακή πρωι ή κάνει το γυρο του κόσμου. Το ίδιο το μέσο είναι ένα μάτσο σίδερα που έχει μια χρήση μεταφορική. Άρα μοτοσυκλετιστής είναι οποιοσδήποτε έχει/κατέχει/χρησιμοποιεί αυτό το μέσο.

Όμως οποιοδήποτε μέσο μπορεί να αποκτήσει "νόημα" κι αν αυτό το νόημα γίνει "το νόημα της ζωής" (τα χουνε πει καλυτερα αυτα οι Μοντυ Πάϋθονς) τότε ο μοτοσυκλετιστής γίνεται μηχανόβιος που ταιριάζει στις περιγραφές που αναφέρθηκαν κι ετυμολογικά είναι ακριβέστερο. Κι επειδή το νόημα της ζωής για τον καθένα μας είναι διαφορετικό, εφόσον κάποιος δηλώσει μηχανόβιος όλες οι περιγραφές ταιριάζουν, αρκεί μόνο να του δίνει η μηχανή νόημα στη ζωή του (όπως ροκάς δεν είναι όποιος ακούει ροκ αλλά αυτός που νοηματοδοτείται από αυτό κ.ο.κ.).

Η υποκουλτούρα των μηχανόβιων βέβαια πέθανε πριν χρόνια, όπως πέθανε και το ροκ και το πανκ και δεκάδες άλλες υποκουλτούρες που αναπτύχθηκαν απο τα "επαναστατημένα" παιδιά των πόλεων. Αλλά οι νέοι δεν σταματούν, βρίσκουν καινούργιες υποκουλτούρες, άλλες καλές άλλες κακές και συνεχίζουν.

Τέλος, οι πραγματικές μηχανές σταμάτησαν να βγαίνουν όταν τα φαίρινγκ έγιναν σταθερά και ψηλά για να προσφέρουν αυτοκινητιστική προστασία στον αναβάτη, όταν ανακαλύφθηκαν τα θερμαινόμενα γκριπς, το ABS και το TC και τα ηλεκτρονικά riding modes, όταν δηλαδή η μηχανή πια δεν απαιτεί πόνο ή προσπάθεια από τον αναβάτη αλλά απευθύνεται στο ευρύ κοινό, στη μάζα δηλαδή, που θέλει το φαίνεσθε χωρίς να ιδρώσει. Γι αυτό και οι μηχανόβιοι έχουν εξαφανιστεί αλλά πλέον έχουμε χιλιάδες μοτοσυκλετιστές.
Συμφωνω σε ολα,
 

scrabler

new member
Δημοσιεύσεις
325
Ηλικία
56
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
KLR 650
Όνομα
Giorgos
Ναι οκ.. Εσυ και ο σκράμπλερ.. Πεθάναν όλα μλκς, ο ορισμός της αντίστασης είσαστε... ΒΟΔΙΑ..... η χαρά των Φιλελέ Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling

Μη τα λες αυτά έτσι ξαφνικά, μου φυγε πόντος!

abcdefghgk
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.416
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Το κειμενο του scrabler ειναι πιο ευστοχο εχω διαβασει...στις τοσες μλκιες που χρονια διαβαζω σε φορουμ σαν κι αυτο

Μην μου πεις οτι καθεσαι και διαβαζεις ...... και αυτα που γραφεις εσυ?.......! Rolling
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.416
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Πείτε μου ρε ένα μεγάλο μουσικό συγκρότημα σήμερα, ένα μουσικό ρευμα σήμερα; Γίδια..
Δεν θέλουν ρε δεν σας επιτρέπουν, θα αφήσουν τις μηχανές έτσι;
Μόνο ο κόλος της Σακίρα και της Λόπεζ..
Η μηχανή σημαίνει επανάσταση, σημαίνει διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων...
Σιγά μην σας αφήσουν πτωχάτζες..

Οι νεοι πιστευω ζουν σε εναν αλλο κοσμο που εμεις οι παλαιοτεροι δεν καταλαβαινουμε το πως σκεφτονται ή αντιδρουν στα πραγματα ....τα ιδια ελεγαν και οι μπαρμπαδες μας για το δικο μας σκεπτικο ..... της ροδας , τσαντας και κοπανας αφου δεν ειχαμε ... πληκτρολογιο. cde
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
απατσι εχεις καψει φλατζαRollingRollingRolling

Που την ειδες ρε μλκ τη σημερινη επανασταση ? της πτνας γινεται και τα παιδακια χαζευουν μια οθονη

Εχεις μεινει κολλημενος στο παρελθον..
Η παρεα σου με τα Bmw που τρωτε τις high γκουρμεδιεςRollingRolling τι σχεση εχει με τις παλιες παρεες σου που τη βγαζατε με sleeping bag πατατες κ κρεμυδια?

Τωρα κουμαντο κανει το χρημα φιλε...
Μεχρι και οι αριστεροι bmw πηρανεToothabc

Ας αφησουμε εμας που ειμεθα κολογεροι πια και παμε στους νεους...
Πλακα με κανειες ρεεεεεεεεRolling
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Ελα τωρα αφηστε τις κοινωνικο-αναλυσεις βραδυατικα .....! Cool

View attachment 43361
Σωστός. Ας πούμε κάτι χρήσιμο πραγματικά και εντός θέματος.
Στα σουτζουκάκια βάζουμε κύμινο ή κανέλα;
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Με έχουν προκαλέσει πολλάκις, το ότι δεν απαντάω δεν είναι αδυναμία, είναι να μην γίνει της π********νας.....

Ποιος;
Ποιος;
Να μαζευτουμε να τον πλακώσουμε οποίος πείραξε τον Θείο Μανο.

Δυστυχως ο γραπτός λόγος πολλες φορές δεν αποδίδει το χιούμορ που ο άλλος λόγω γνωριμίας θέλει να κάνει. Δεν υπάρχει το οπτικό το κοίταγμα με χαμόγελο. Μια λέξη μπορεί να παρεξηγηθεί να φέρει μια άλλη και αυτή μια πρόταση και πετάγονται εκατερωθεν ατάκες ποιος την έχει πιο μεγάλη (πραγμα που έχει αποδειχθεί πολλάκις. Οι διαχειριστές την έχουν).
Δεν είδα πρόκληση. Είδα ατάκα στην ατάκα που εύκολα παρεξηγείται απο ανθρώπους που αύριο μεθαύριο θα πίνουμε πάλι μπυρες όλοι μαζί.
Σκάσε μωρε μλκ ένα χαμόγελακι (έστω και με εμοτικον)
 
Τελευταία επεξεργασία:

esel

Μαθουσάλας member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
17.287
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Eπειδή ο Σοφιανός είπε μια μεγάλη αλήθεια .....
( οι διαχειριστές την έχουν πιο μεγάλη ) ....
Σας καλώ να αφήσετε τις πιλιτικοοικονομικοκοινωνικες αναλύσεις και να παραμείνουτε στο θέμα μας : τα Πεν Φε είναι τα καλύτερα μεκανακια....
Σα παρακαλώ πολύ ...

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Στέλιο είμαι από τα πρώτα μέλη του φόρουμ από το 2017, ποτέ στην ιστορία δεν με προκάλεσαν έτσι..
Και εγώ είμαι από τα πιο φρέσκα και στεναχωριέμαι να βλέπω ανθρώπους που συμπαθώ να μην καταλαβαίνονται επειδή είναι αργά.
Θέλεις να έχω μουτράκια;

πάμε παρακάτω. ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΙ. Και *Χ/ μας τι κάνουν οι αλλοι
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.311
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Στέλιο είμαι από τα πρώτα μέλη του φόρουμ από το 2017, ποτέ στην ιστορία δεν με προκάλεσαν έτσι..
Ποιος σε προκάλεσε μανιτσα μ;;
Πες το στο Κούλη σου και θα τον σιαξω εγώ!!!
 
Top Bottom