Μοτοσυκλετιστής είναι ο τυπάς με το ADV που το έχει για τη καφετέρια ή ο σκουτεράς που αλωνίζει την Ελλάδα?

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Πρόσεχε, επειδή μετά θα πάθεις σαν κι εμένα που δεν πάω σε πολλές εκδρομές για να μην πετύχω άτομα που δεν γουστάρω να δω (και πιθανότατα δεν θέλουν να με δουν. Αυτά συνήθως είναι αμφίδρομα) Tooth Tooth Tooth

Πέραν της πλάκας, εγώ την δέχομαι αυτή την στάση. Αν δεν παλεύεις κάποιον, δεν υπάρχει λόγος να έρχεσαι σε καθημερινή αντιπαράθεση, ή ακόμη και να διαβάζεις τα ποστ του. Το κουμπί του μπλοκ είναι λύση. Και δεν είναι καν θέμα εγωισμού. Όπως όταν μπαίνεις σε ένα καφενείο δεν είναι ανάγκη να τους χαιρετήσεις όλους μπαίνοντας ή να έχεις καλές σχέσεις με όλους. Απλά κάθεσαι στο τραπέζι με την παρέα σου. eye

Το "όλοι μια παρέα" δεν έχει πρακτική εφαρμογή στην ζωή.

Κοιτα ρε δικαιολογίες που βρίσκει ο άνθρωπΑς για να μην βγάζει το Capo βόλτα και γράφει χιλιόμετρα! Rolling Rolling Rolling
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.646
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Γιατί στεναχωρήθηκαμε; Έσβησα όλες τις χτεσινες αντιπαραθέσεις και πιστεύω και οι άλλοι να κάνουν το ίδιο...
Χωρις να θελω να παρω μερος στην αντιπαραθεση,πιστευεις οτι σβηνοντας κατι ειναι σαν να μην γραφτηκε ποτε;
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.669
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Αυτο παλι το να τσακωνομαστε για τις καταναλωτικες μας επιθυμιες???
Αντι να διαφωνουμε παραγωγικα,και οχι εκδικητικα για τις ηθικες μας θεωρησεις,τσακωνομαστε για το τι ψυγειο εχουμε στο σπιτι μας.Η μοτοσυκλεττα ενα ΜΕΣΟΝ ειναι και οχι ΑΥΤΟΣΚΟΠΟΣ.
Ενα μεσον ευχαριστησης,που καλλιστα για καποιον αλλον θα ηταν αυτοκινητο,τηλεοραση,θεατρο,αλογο,ζωγραφικη ,χορος,αθληση.
Ολοι μοτοσυκλετιστες ειμαστε εφ οσον καβαλαμε μοτοσυκλεττα,και αλλος την θελει για βολτα,αλλος γιατι τον βλεπουν στην καφετερια,αλλος γιατι ΕΤΣΙ θα ριξει γκομενα,αλλος γιατι του μεγαλωνει το μοριο του,και αλλος γιατι τον εχει στειλει η γυναικα να παρει κατι ΑΣΤΡΑΠΗ απ το σουπερ μαρκετ γιατι εχει την κατσαρολα στην φωτια και δεν εχει αλατι και πιπερι.
Κουλαρετε λοιπον ολοι ,και απολαυστε το ,οσο μπορειτε,γιατι καποτε δεν θα μπορειτε και θα το νοσταλγειτε.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αυτο παλι το να τσακωνομαστε για τις καταναλωτικες μας επιθυμιες???
Αντι να διαφωνουμε παραγωγικα,και οχι εκδικητικα για τις ηθικες μας θεωρησεις,τσακωνομαστε για το τι ψυγειο εχουμε στο σπιτι μας.Η μοτοσυκλεττα ενα ΜΕΣΟΝ ειναι και οχι ΑΥΤΟΣΚΟΠΟΣ.
Ενα μεσον ευχαριστησης,που καλλιστα για καποιον αλλον θα ηταν αυτοκινητο,τηλεοραση,θεατρο,αλογο,ζωγραφικη ,χορος,αθληση.
Ολοι μοτοσυκλετιστες ειμαστε εφ οσον καβαλαμε μοτοσυκλεττα,και αλλος την θελει για βολτα,αλλος γιατι τον βλεπουν στην καφετερια,αλλος γιατι ΕΤΣΙ θα ριξει γκομενα,αλλος γιατι του μεγαλωνει το μοριο του,και αλλος γιατι τον εχει στειλει η γυναικα να παρει κατι ΑΣΤΡΑΠΗ απ το σουπερ μαρκετ γιατι εχει την κατσαρολα στην φωτια και δεν εχει αλατι και πιπερι.
Κουλαρετε λοιπον ολοι ,και απολαυστε το ,οσο μπορειτε,γιατι καποτε δεν θα μπορειτε και θα το νοσταλγειτε.
Δε μπορω να μη συμφωνησω, ειδικα στα μεγαλα γραμματα!
Δεν ειμαστε τιποτα ιδιαιτερο επειδη μας αρεσουν τα μηχανακια...
Εκτος βεβαια αν εχεις την αναγκη να εισαι....τοτε αυτοβαφτιζεσαι σημαντικος,

Η αντιπαραθεση μεταξυ των καταναλωτικων επιλογων ομως εχει βαθυτερο νοημα..
Ξεφευγεις απ το προιον και πας στο ατομο..

Και μεσω της επιλογης του, τον κρινεις
Αφου λοιπον διαπιστωσεις οτι διαφερει απο εσενα...ε δεν βολευει νασαι εσυ ο μλκς της υποθεσης, αρα ειναι ο αλλος!

Εαν δεν θαψουμε τον τυπο που παει με το GS στη λαικη....πως θα πλασαριστουμε εμεις ως συγχρονοι μαγγελανοι?
 
Τελευταία επεξεργασία:

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.587
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Νομίζω πως συγχέετε τον μηχανόβιο με τον μοτοσυκλετιστή.


Τέλος, οι πραγματικές μηχανές σταμάτησαν να βγαίνουν όταν τα φαίρινγκ έγιναν σταθερά και ψηλά για να προσφέρουν αυτοκινητιστική προστασία στον αναβάτη, όταν ανακαλύφθηκαν τα θερμαινόμενα γκριπς, το ABS και το TC και τα ηλεκτρονικά riding modes, όταν δηλαδή η μηχανή πια δεν απαιτεί πόνο ή προσπάθεια από τον αναβάτη αλλά απευθύνεται στο ευρύ κοινό, στη μάζα δηλαδή, που θέλει το φαίνεσθε χωρίς να ιδρώσει. Γι αυτό και οι μηχανόβιοι έχουν εξαφανιστεί αλλά πλέον έχουμε χιλιάδες μοτοσυκλετιστές.
Νομίζω με το σκεπτικό αυτό, δεν υπάρχουν κινητά τηλέφωνα πια, ουτε τηλεοράσεις, ούτε ποδήλατα, ούτε αυτοκίνητα, ούτε σπίτια, ούτε αεροπλάνα καθώς επίσης ούτε τίποτε το οποίο έχει εξελιχθεί από αυτό που ξέραμε κάποτε όλοι μας.
Η εξέλιξη είναι η φυσική ροή των πραγμάτων σε μια πιο σύγχρονη κοινωνία, εκτός και χρειάζεσαι πλέον ζουνταπ για να ονομαστείς μηχανόβιος.

Πέρα από όσα γράφουμε αστεία ή σοβαρά, ο μηχανόβιος είναι αυτός που οδηγεί δίκυκλη μηχανή ή παπάκι και λέγεται έτσι γιατί το έχει κάνει τρόπο ζωής. Θα το καβαλήσει με βροχή με κρύο με χιόνι με όλα τα φυσικά φαινόμενα ας έχει ακόμα 45 βαθμούς.
Το ότι πηγαίνει σπίτι δουλειά και δουλειά σπίτι, δεν τον κάνει να διαφέρει από εκείνον που πηγαίνει στην Παταγωνία για καφέ.
Εξάλλου ο καθένας φτάνει μέχρι εκεί που μπορεί, για τους δικούς του λόγους.
Κάπου τα έχουμε χάσει όλα και έχουμε γίνει θύματα πολλών καταστάσεων.
Δεν αναφέρομαι σε εσένα @scrabler, απλά ορμώμενος από το συγκεκριμένο ποστ έγραψα τις σκέψεις μου
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.669
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Εαν δεν θαψουμε τον τυπο που παει με το GS στη λαικη....πως θα πλασαριστουμε εμεις ως συγχρονοι μαγγελανοι?
Ολοι ισα κι ομοια?
μα στην λαικη παει γιατι τον εχει αγγαρεψει η γυναικα που του ειπε ''ρε τραχανα τι τις εχεις τις βαλιτσες και τις μοστραρεις στην καφετερια,αντε παρε κανα ζαρζαβατικο που εχει αδειασει το ψυγειο και δεν εχω να φτιαξω σαλατα το μεσημερι ,ανεπροκοπε''
Επισης και ο μαγγελανος για νεες ''λαικες αγορες'' εκανε τις εξερευνησεις , οποτε και ο φιλος με την gs, εχει δικαιωθει κατα καποιο τροπο Tooth
 
Τελευταία επεξεργασία:

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
]QUOTE="caesarsk, post: 323139, member: 1538"]
Σταμάτησα το Scooter στην Βυζαντίου. Του έκανα μια απλή ερώτηση...ήρεμα..."ΕΙΣΑΙ ΗΛΙΘΙΟΣ;"...με Κοιταζε...του έδειχνα το φλας...ΜΕ ΚΟΙΤΑΖΕ...(ξερεις αυτο το κοίταγμα με το σπινθηροβόλο βλέμμα της αγελάδας)

ΕΦΥΓΕ ΜΕ ΤΟ ΦΛΑΣ ΑΝΟΙΧΤΟ
[/QUOTE]



Θα ξεκινήσω από αυτό.
Δικυκλιστης από ανάγκη ή μοτοσυκλέτιστης από έρωτα.
Άσχετα το τί έχει και τι μπορεί να πάρει
αντβε , σκούτερ,σα , παπί ο καθένας από αυτούς,το προτιμάει για την ευκολία μετακίνησης ,την οικονομία (αυτό παίζει) τον εντυπωσιασμό.
Όπως πάει με το δίκυκλο πάει και με το τετράτροχο.
Επίσης
Δικυκλιστες κατά επάγγελμα.
Από τους αναβάτες τους αναβάτες των τζι οι ,του αιλ οφ μαν ,τους κοντρακηδες μέχρι τους ένστολους ( ναι έχω δει πολλούς που οδηγάνε ΜΟΝΟ στην υπηρεσία και πουθενά αλλού)
Μοτοσυκλέτιστης
Αυτός που με ότι έχει είναι ικανοποιημένος,πάει όπου μπορεί όπως μπορεί.
Μεγάλωσε με πόστερ και μηχανάκια στο δωμάτιο του, ή δέχτηκε σε μεγαλύτερη ηλικία τα βέλη του έρωτα μια διτροχης Καλλονής ( στα μάτια του είναι η οποιαδήποτε)και έχει εξελιχθεί σε αθεράπευτη σχέση αγάπης.
Ε κάπου εκεί μέσα είμαστε και εμείς όλοι .
Ποιος γουστάρει περισσότερο από τον άλλο .
Είναι υποκειμενικό.
Ο καθένας μπορεί να την βρίσκει,είτε για κάθε μέρα είτε για μια φορά τον μήνα είτε για αποκλειστικού μέσου είτε μόνο για αγώνες, κόντρες, δουλειά.
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Θα ξεκινήσω από αυτό.
Δικυκλιστης από ανάγκη ή μοτοσυκλέτιστης από έρωτα.
Άσχετα το τί έχει και τι μπορεί να πάρει
αντβε , σκούτερ,σα , παπί ο καθένας από αυτούς,το προτιμάει για την ευκολία μετακίνησης ,την οικονομία (αυτό παίζει) τον εντυπωσιασμό.
Όπως πάει με το δίκυκλο πάει και με το τετράτροχο.
Επίσης
Δικυκλιστες κατά επάγγελμα.
Από τους αναβάτες τους αναβάτες των τζι οι ,του αιλ οφ μαν ,τους κοντρακηδες μέχρι τους ένστολους ( ναι έχω δει πολλούς που οδηγάνε ΜΟΝΟ στην υπηρεσία και πουθενά αλλού)
Μοτοσυκλέτιστης
Αυτός που με ότι έχει είναι ικανοποιημένος,πάει όπου μπορεί όπως μπορεί.
Μεγάλωσε με πόστερ και μηχανάκια στο δωμάτιο του, ή δέχτηκε σε μεγαλύτερη ηλικία τα βέλη του έρωτα μια διτροχης Καλλονής ( στα μάτια του είναι η οποιαδήποτε)και έχει εξελιχθεί σε αθεράπευτη σχέση αγάπης.
Ε κάπου εκεί μέσα είμαστε και εμείς όλοι .
Ποιος γουστάρει περισσότερο από τον άλλο .
Είναι υποκειμενικό.
Ο καθένας μπορεί να την βρίσκει,είτε για κάθε μέρα είτε για μια φορά τον μήνα είτε για αποκλειστικού μέσου είτε μόνο για αγώνες, κόντρες, δουλειά.


Εμένα γιατί με έκανες quote?θελεις να παρεξηγηθώ funny Rolling Rolling Rolling Rolling
 
Τελευταία επεξεργασία:

scrabler

new member
Δημοσιεύσεις
325
Ηλικία
56
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
KLR 650
Όνομα
Giorgos
Μηχανόβιοι και μοτοσυκλετιστές είναι οι ντελιβεράδες και οι κούριερ που περνάνε όλη την μέρα τους πάνω στην σέλα και ζουνε απο την μηχανή και με την μηχανή (μηχανη+βιος)

Φυσικά και ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του αλλά δεν μπορούμε να μη δεχτούμε αυτό που χρησιμοποιούμε ήδη στην καθομιλουμένη κι είναι κοινά αποδεκτό.

Παράδειγμα
----------
Καφενόβιος
Φυλακόβιος
Μηχανόβιος


Ο καφενόβιος είναι αυτός που θα φάει όλη του τη ζωή στα καφενεία. Που τον χάνεις, που το βρίσκεις, εκεί μέσα είναι! Αλλά αυτός που το δουλεύει/κατεχει είναι ο καφετζης. Και υπάρχουν και οι πελάτες που θα πανε περιστασιακά ν αγοράσουν ένα καφέ ή να πιουν ένα ουζάκι αλλά καφενοβιους δεν τους λες, ουτε αυτούς ουτε τον δόλιο τον καφετζή.

Ο φυλακόβιος από την άλλη, μια ζωή θα μπαινοβγαίνει στη φυλακή. Συνέχεια στις απάτες, στα μικροεγκλήματα, μοιαζει λες και τον τραβάει ο μαγνήτης να μπαίνει μέσα. Δεν θα αποκαλούσαμε φυλακόβιο κάποιον που ΜΙΑ φορά μπήκε φυλακή για κάποιο αδίκημα γιατί σε κάποια στιγμή στράβωσε η ζωή του, ακόμα κι αν το έγκλημά του είναι υπέρτατο (φόνος), δηλαδή δεν είναι είναι η βαρύτητα του εγκλήματος αρκετή για να σε πουνε φυλακόβιο αλλά η συχνότητα που μπαίνοβγαίνεις στα σίδερα. Φυσικά δεν θα αποκαλούσαμε φυλακοβιο έναν δεσμοφυλακα παρόλο που όλη του τη ζωη στις φυλακες τις περναει!.

Ο ντιλιβεράς, όσο κάνει ντιλίβερυ, χρησιμοποιεί ένα εργαλείο για να βγάλει χρήματα. Αν αύριο του δώσουν ένα τρίκυκλο ή ένα φορτηγάκι να κάνει διανομή (και μπορει να τ οδηγησει), δεν θα τα βροντήξει και θα φύγει. Αν του παρουσιαστεί μια ευκαιρία να φύγει απο τη διανομη και να γίνει στελεχος εταιρίας με διπλα λεφτα, σιγουρα θα το κανει. Αλλά δεν θα χαρακτήριζες μηχανόβιο έναν επαγγελματία χωρις βεβαια να σημαίνει πως δεν μπορεί να είναι και αυτό. Ο μηχανοβιος όμως ζει με/μεσα απο τη μηχανή του. Ο μηχανοβιος δεν βγαζει λεφτά ΑΠΟ τη μηχανη του, μάλλον πληρωνει. Αν βρει δουλεια ντιλιβερα ειναι άλλο θεμα, θα μπορουσε βεβαια να ειναι ανεργος, φοιτητης ή κλέφτης ποδηλάτων.

Πέρα από όσα γράφουμε αστεία ή σοβαρά, ο μηχανόβιος είναι αυτός που οδηγεί δίκυκλη μηχανή ή παπάκι και λέγεται έτσι γιατί το έχει κάνει τρόπο ζωής. Θα το καβαλήσει με βροχή με κρύο με χιόνι με όλα τα φυσικά φαινόμενα ας έχει ακόμα 45 βαθμούς.
Το ότι πηγαίνει σπίτι δουλειά και δουλειά σπίτι, δεν τον κάνει να διαφέρει από εκείνον που πηγαίνει στην Παταγωνία για καφέ.
Εξάλλου ο καθένας φτάνει μέχρι εκεί που μπορεί, για τους δικούς του λόγους.

Σωστά, αυτός που δίνει νόημα στη ζωή του με τη μηχανή, που είναι ο τρόπος ζωής του, ναι, αυτός είναι μηχανόβιος (ή τουλάχιστον έτσι το ορίζω κι εγώ).
Αυτός όμως που πάει Παταγωνία για καφέ με μηχανή δεν σημαίνει ότι είναι μηχανόβιος. Με άλλα λόγια ένας μηχανοβιος τη βρισκει με τη μηχανή του, είτε τη βγαζει καθε μερα και την κοιταει, είτε την καβαλαει για το γυρο του κοσμου. Ο ταξιδιώτης τη βρισκει με το ταξίδι, άσχετα με το μεσο που χρησιμοποιεί. Μπορει να συνυπάρχουν οι ρόλοι, μπορεί και όχι. Οι άνθρωποι δεν είμαστε μονοδιάστατοι (κι ευτυχώς!). Ο μηχανοβιος μπορει και να μην εχει μηχανη αλλά να περασει μια ζωη ασχολουμενος με μηχανες. Ο ταξιδιώτης μπορεί να ταξιδευει με μηχανή, με ποδηλατο ή με τα ποδια, μ' ότι μπορει τελος παντων.

Η εξέλιξη είναι η φυσική ροή των πραγμάτων σε μια πιο σύγχρονη κοινωνία, εκτός και χρειάζεσαι πλέον ζουνταπ για να ονομαστείς μηχανόβιος.

Θα θελα πολύ να γράψω για την "εξέλιξη", την "φυσική" ροή και τα ζούνταπ. Αλλά κρατιέμαι με νυχια και με δόντια γιατί είναι καλοκαίρι και δεν θέλω να σηκώσω ΑΜΜΟΘΥΕΛΛΑ! Ισως σ ενα αλλο νήμα μια επόμενη φορά...

Smileys drinking beer Emoticon
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
που ησουνα κρυμμενος τοσα χρονια?? Rolling Rolling Rolling
Εχω γνωστο ταξιτζη που πηρε σκουτερ και κανει ντελιβερι καφεδες..
Αν αυριο βρει αλλη δουλεια...παιζει να πουλησει και το σκουτερ!!

Εγω παλι, σκεφθηκα σημερα να βγω μια κοντινη βολτα με τη μηχανη...
Δεν το εκανα , να μην ξοδευω λεφτα
Πηγα λοιπον την ξεκουκουλωσα και εκατσα πανω κανα μισαωρο..
Και μιλαγα στο τηλ.

Οσο και να φαινεται χαζο ......μια δοση μηχανης την πηρα! μεσω της επαφης
 
N

notakos600

Guest
που ησουνα κρυμμενος τοσα χρονια?? Rolling Rolling Rolling
Εχω γνωστο ταξιτζη που πηρε σκουτερ και κανει ντελιβερι καφεδες..
Αν αυριο βρει αλλη δουλεια...παιζει να πουλησει και το σκουτερ!!

Εγω παλι, σκεφθηκα σημερα να βγω μια κοντινη βολτα με τη μηχανη...
Δεν το εκανα , να μην ξοδευω λεφτα
Πηγα λοιπον την ξεκουκουλωσα και εκατσα πανω κανα μισαωρο..
Και μιλαγα στο τηλ.

Οσο και να φαινεται χαζο ......μια δοση μηχανης την πηρα! μεσω της επαφης
Το κάνω συχνότερα από παλιά πια.
Κατεβαίνω στο γκαράζ με καφέ και τσιγάρα και τις χαζεύω όλες.
Κάνω τον αδιάφορο βέβαια, αλλά εκείνες με κοιτάζουν επίμονα.
Όταν αρχίσουν να μας απαντάνε Μπάμπη είναι πρόβλημα.

Στάλθηκε από το POT-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Buckley

member
Δημοσιεύσεις
860
Ηλικία
58
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Husky wr 390
Όνομα
Παναγιώτης
που ησουνα κρυμμενος τοσα χρονια?? Rolling Rolling Rolling
Εχω γνωστο ταξιτζη που πηρε σκουτερ και κανει ντελιβερι καφεδες..
Αν αυριο βρει αλλη δουλεια...παιζει να πουλησει και το σκουτερ!!

Εγω παλι, σκεφθηκα σημερα να βγω μια κοντινη βολτα με τη μηχανη...
Δεν το εκανα , να μην ξοδευω λεφτα
Πηγα λοιπον την ξεκουκουλωσα και εκατσα πανω κανα μισαωρο..
Και μιλαγα στο τηλ.

Οσο και να φαινεται χαζο ......μια δοση μηχανης την πηρα! μεσω της επαφης
Δεν παίζει, να μου πεις ότι είχες μαζί το μπάσο να σε πιστέψω Joy
Αλλιώς Bon voyage
 

Buckley

member
Δημοσιεύσεις
860
Ηλικία
58
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Husky wr 390
Όνομα
Παναγιώτης
Το κάνω συχνότερα από παλιά πια.
Κατεβαίνω στο γκαράζ με καφέ και τσιγάρα και τις χαζεύω όλες.
Κάνω τον αδιάφορο βέβαια, αλλά εκείνες με κοιτάζουν επίμονα.
Όταν αρχίσουν να μας απαντάνε Μπάμπη είναι πρόβλημα.

Στάλθηκε από το POT-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Και συ μπάσο ? Banging head
 

Buckley

member
Δημοσιεύσεις
860
Ηλικία
58
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Husky wr 390
Όνομα
Παναγιώτης
Όχι ρε, εγώ είμαι ακουστικός τύπος.
Ακούω τραγούδια από τον σκληρό.

Στάλθηκε από το POT-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λυπάμαι, άνθρωπος που μεγάλωσε με βινύλια ...Samurai suicide
 
Top Bottom