Μοτοσυκλετιστής είναι ο τυπάς με το ADV που το έχει για τη καφετέρια ή ο σκουτεράς που αλωνίζει την Ελλάδα?

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Το πιο άγριο επάγγελμα, ειδικά τις νύχτες, ασκεις φίλε.
Πολλά respects.

Στάλθηκε από το POT-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
αμ κι εγω τι εκανα 10 χρονια?
Γιατι το γυρισα μονο μερα ξερεις?? Rolling Rolling Rolling
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.860
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Ποιό του ταρίφα; Μλκ κλαίω.... Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
Άσε ρε βαπορισιε εσύ που ξέρεις από νύχτα ψαψαψα μεροκάματο του τρόμου
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ποιό του ταρίφα; Μλκ κλαίω.... Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
, τεμπελοδουλεια..
Ρουτινα..χαβαλες...πουστρακια
Οταν ομως κατσει η στραβη...εκει λες να μ*****α στο πελαγο με τους καρχαριες
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.860
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
, τεμπελοδουλεια..
Ρουτινα..χαβαλες...πουστρακια
Οταν ομως κατσει η στραβη...εκει λες να μ*****α στο πελαγο με τους καρχαριες
Βοήθεια καλέ ένα σκυλόψαρο θα με φάει
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.600
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσικλετιστής είναι αυτός που παίρνει το 1200 να πάει περίπτερο, μετά για βενζίνη βάζοντας 8 ευρώ, περίπτερο για τσιγάρα, φορώντας σαγιονάρα διχαλο χωρίς κράνος φυσικά.
Πριν ξεκαβαλήσει καθαρίζει καλά την μηχανή και μετά από το υπερατλαντικό ταξίδι αυτό, νοιωθει γαματος τύπος.


Όλοι οι υπόλοιποι απλά καβαλούν δίκυκλα !
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
27.014
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Μοτοσικλετιστής είναι αυτός που παίρνει το 1200 να πάει περίπτερο, μετά για βενζίνη βάζοντας 8 ευρώ, περίπτερο για τσιγάρα, φορώντας σαγιονάρα διχαλο χωρίς κράνος φυσικά.
Πριν ξεκαβαλήσει καθαρίζει καλά την μηχανή και μετά από το υπερατλαντικό ταξίδι αυτό, νοιωθει γαματος τύπος.


Όλοι οι υπόλοιποι απλά καβαλούν δίκυκλα !
+ σορτσακι + αποτριχωση Tooth
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Γιατί γελάτε καλέ;
Πως θα τον πούμε δηλ αυτόν τον τύπο?
Γελαδαρη?
Μοτοσυκλετιστης λοιπόν σημαινει... Ταξιδευτής, τολμηρός, περιπετειωδης κλπ, σωστα?

Mηπως είναι ένα ακόμα ποίημα του marketing??
Καλή μας χώνεψη εγώ θαλεγα.. Αχαχα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
.
Βλέπω ότι η έννοια ταξιδευτής για κάποιους είναι συνώνυμη με το μοτοσυκλετιστης!!
Αυτός που ταξιδεύει με αυτοκινητο είναι μοτοσυκλετιστης?? Αχαχα
Μοτοσυκλετιστης είναι ο κάτοχος μηχανής... Και ο πορωμενος μοτοσυκλετιστης είναι ο λάτρης των 2 τροχών..
Ας πηγαινει μόνο μέχρι το περίπτερο και για καφέ..
Αλλιώς να ξαναμαθουμε ελληνικά απ την αρχη
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.411
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
. Μοτ/στης σημαίνει minimal, είναι ότι πιό κοντα στην φύση, σημαίνει ενδοεκκρίσεις, σημαίνει Ροκ, σημαίνει έρωτας με την ζωή, σημαίνει αντισυμβαντικός, ανοικτό μυαλό, σημαίνει αδρεναλίνη, σημαίνει ότι όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται, όσο και να μοστράρεις την Μερσεντέ οι γκόμενες εμάς θα γουστάρουν ,........

 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εκεί τον χαβά σου...... Μοτ/στης σημαίνει minimal, είναι ότι πιό κοντα στην φύση, σημαίνει ενδοεκκρίσεις, σημαίνει Ροκ, σημαίνει έρωτας με την ζωή, σημαίνει αντισυμβαντικός, ανοικτό μυαλό, σημαίνει αδρεναλίνη, σημαίνει ότι όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται, όσο και να μοστράρεις την Μερσεντέ οι γκόμενες εμάς θα γουστάρουν, κατάλαβες ταρίφα; Smileys drinking beer Emoticon

Είσαι παλιά καραβάνα...
Το συνεχίζω.
Την δεκαετια 70 κ 80 ο μοτοσυκλετιστης για την υπόλοιπη κοινωνία ήταν ένας αλήτης αντισυμβατικος τύπος... Θα είχε μαλλιά, θα άκουγε ροκ, θα έπαιρνε και ναρκωτικά, και θα οδηγούσε ριψοκίνδυνα κ αντισυμβατικα
Ομως οι εποχές άλλαξαν, πολλοί αγόρασαν μοτοσυκλέτα για μετακίνηση και όχι για κόντρες κ σούζες..
Γεμισαμε λοιπόν από μοτοσυκλετιστες, παντού βλέπεις μηχανές, μικρές κ μεγαλες
Τώρα λοιπόν μπορεί και ο κάθε golden boy να εχει μοτο των 25000 και να ταξιδεύει χρησιμοποιώντας ακριβά ξενοδοχεία και ρεστοράν.. Και καλά κάνει... Και εγώ το ίδιο θα έκανα αν μπορούσα.
Ο περιθωριακος, ο αλήτης της προηγούμενης γενιάς, είναι πια μουσιακο είδος..

Άρα τι καθόμαστε και λέμε, ποιος είναι πιο μοτοσυκλετιστης και λοιπες βλακειες, .οταν σαν έννοια έχει αλλοτριωθει?
Οταν το marketing το έχει κάνει τμήμα του?
Εγώ προσωπικά έχω στο μυαλό μου ως μοτοσυκλετιστη, το αλάνι που κάνει σούζες κ δεν σταματάει στα μπλόκα...
Ετσι μου αποτυπωθηκε ως παιδί..
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Τα νέα παιδιά δεν θέλουν μηχανές καρντιά μου, γιατί για να έχεις μηχανή προϋποθέτει αυτά που σου ανέφερα..
Τα δικα σου σίγουρα όχι..
Εφοσον είσαι μηχανόβιος, τι σόι επανάσταση θα κάνει το παιδί ακολουθώντας τα βήματα του μπαμπα?
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Και μια που αρχίσαμε, ας πάμε παρακάτω..
Βασικό στοιχείο του μοτoσυκλετισμου, οπως τουλάχιστο τον γνώρισα εγώ, εκτός απ τον αέρα στο πρόσωπο, είναι και η αδρεναλίνη..
Αδρεναλίνη εκρίνεται σε καταστάσεις κινδύνου.
Ο σημερινός μοτοσυκλετιστης, το πρώτο που κοιτάει είναι το cornering abs καi traction control..
Ο τύπος που θα κυνηγήσει την αδρεναλίνη, και τον αποκαλούμε καγκουρα... Μηπως εκφραζει μια πρώτολεια και αυθεντική τάση του μοτπσυκλετισμου?
Ο καθωσπρεπισμος μπήκε και στο μοτοσυκλετισμο...politically correct..
Όπως θα αγοράσεις μπλουζάκι απ το Μοναστηράκι με σήμα το 5φυλλο..το φοράς και δεν τρέχει και τίποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.600
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Kαμμία σχέση, απλά τα μηχανάκια σήμερα είναι πιο γρήγορα, αγαπημένη διαδρομή Προκόπι, εκεί πάω τάπα, δεν μπορεί να με πλησιάσει κανείς, ρωτήστε τον @Arisxios που έχει πολλά χέρια, το 1983 πάγαινα με ένα rd 350 lc με μεγαλύτερη ταχύτητα σε συγκεκριμένες στροφές με 90 χλμ/ω, στις ίδιες στροφές με την μπουμπού παγαίνω με 120-130 χλμ/ω , αλλά η αδρεναλίνη η ίδια..
Η αδρεναλίνη όσο μεγαλώνουμε και κάνουμε τα ίδια είναι υψηλότερη. Αντισταθμίζουμε το γήρας έτσι. Εγώ πάω τάπα όπου μπορώ και με παίρνει για παράδειγμα.
Ευτυχώς ταξιδεύω με γυναίκα και κρατιέμαι λιγάκι χαχαχα
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μλκ κλαίω οκ

Στάλθηκε από το POT-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Και τον είπα τον @ThanosP , μετρημένα τα λόγια για τα Απρίλια, αλλιώς θα γιομήσουμε....

Παιδιά ρε πστ μου....τι να πεις! Banging head

Απρίλια ε Μάνο;
Δεν καλά ρε φίλε αυτά!
Τα πενφέ πιο καλά είναι Yes
 

scrabler

new member
Δημοσιεύσεις
325
Ηλικία
56
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
KLR 650
Όνομα
Giorgos
Νομίζω πως συγχέετε τον μηχανόβιο με τον μοτοσυκλετιστή.

Κατ αρχάς μοτοσυκλετιστής είναι ο χρηστης/κάτοχος ενός μέσου, της -οποιασδήποτε- μοτοσυκλέτας (και εδώ θα συμφωνήσει μέχρι κι ο Αριστοτέλης) άσχετα αν την έχει μονο για να πηγαίνει στην εκκλησία κάθε κυριακή πρωι ή κάνει το γυρο του κόσμου. Το ίδιο το μέσο είναι ένα μάτσο σίδερα που έχει μια χρήση μεταφορική. Άρα μοτοσυκλετιστής είναι οποιοσδήποτε έχει/κατέχει/χρησιμοποιεί αυτό το μέσο.

Όμως οποιοδήποτε μέσο μπορεί να αποκτήσει "νόημα" κι αν αυτό το νόημα γίνει "το νόημα της ζωής" (τα χουνε πει καλυτερα αυτα οι Μοντυ Πάϋθονς) τότε ο μοτοσυκλετιστής γίνεται μηχανόβιος που ταιριάζει στις περιγραφές που αναφέρθηκαν κι ετυμολογικά είναι ακριβέστερο. Κι επειδή το νόημα της ζωής για τον καθένα μας είναι διαφορετικό, εφόσον κάποιος δηλώσει μηχανόβιος όλες οι περιγραφές ταιριάζουν, αρκεί μόνο να του δίνει η μηχανή νόημα στη ζωή του (όπως ροκάς δεν είναι όποιος ακούει ροκ αλλά αυτός που νοηματοδοτείται από αυτό κ.ο.κ.).

Η υποκουλτούρα των μηχανόβιων βέβαια πέθανε πριν χρόνια, όπως πέθανε και το ροκ και το πανκ και δεκάδες άλλες υποκουλτούρες που αναπτύχθηκαν απο τα "επαναστατημένα" παιδιά των πόλεων. Αλλά οι νέοι δεν σταματούν, βρίσκουν καινούργιες υποκουλτούρες, άλλες καλές άλλες κακές και συνεχίζουν.

Τέλος, οι πραγματικές μηχανές σταμάτησαν να βγαίνουν όταν τα φαίρινγκ έγιναν σταθερά και ψηλά για να προσφέρουν αυτοκινητιστική προστασία στον αναβάτη, όταν ανακαλύφθηκαν τα θερμαινόμενα γκριπς, το ABS και το TC και τα ηλεκτρονικά riding modes, όταν δηλαδή η μηχανή πια δεν απαιτεί πόνο ή προσπάθεια από τον αναβάτη αλλά απευθύνεται στο ευρύ κοινό, στη μάζα δηλαδή, που θέλει το φαίνεσθε χωρίς να ιδρώσει. Γι αυτό και οι μηχανόβιοι έχουν εξαφανιστεί αλλά πλέον έχουμε χιλιάδες μοτοσυκλετιστές.
 
Top Bottom