Μικρή αναβάθμιση on off

KostasVas

new member
Δημοσιεύσεις
31
Ηλικία
31
Περιοχή
Αχαρνές
Μοτοσυκλέτα
CB500X
Όνομα
Κώστας
Εγώ έχω κάνει,αλλά σε 21 τροχό did .
Βέβαια τοτες ήταν αλλιώς,τώρα είναι πιο ψεύτικα όλα.
Αλλά ο φίλος πιο πολύ βαριέται το καθάρισμα παρά το αν θα χρειαστεί και πότε
Ακτινολογηση μπορεί να κάνει κάποιος μόνος του αν πιάνουν τα χέρια του ή χρειάζεται συνεργείο; Δεν έχω άποψη περί του θέματος γ αυτό ρωτάω
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.628
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Τόσο νωρίς; Είχα την εντύπωση ότι παίζει κάθε εξάμηνο με αυτά που άκουγα. Έπεσα σε δύο γνωστούς πριν ένα τρίμηνο και μου έλεγαν για τα δύο Vstrom650 xt που είχαν του 21 και 22 μοντέλα και είχαν κάνει ήδη ακτινολογηση χωρίς να έχουν πατήσει σε χώμα.
Δεν ισχύει ,στο λέω με σιγουριά .
Ακτινολογηση μπορεί να κάνει κάποιος μόνος του αν πιάνουν τα χέρια του ή χρειάζεται συνεργείο; Δεν έχω άποψη περί του θέματος γ αυτό ρωτάω
Εγώ θα σου έλεγα όχι μόνος ,η καλή δουλειά θέλει και τον ανάλογο άνθρωπο.
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.737
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Τόσο νωρίς; Είχα την εντύπωση ότι παίζει κάθε εξάμηνο με αυτά που άκουγα. Έπεσα σε δύο γνωστούς πριν ένα τρίμηνο και μου έλεγαν για τα δύο Vstrom650 xt που είχαν του 21 και 22 μοντέλα και είχαν κάνει ήδη ακτινολογηση χωρίς να έχουν πατήσει σε χώμα.
Κάθε 6 μηνο δεν χρειάζεται με τίποτα !
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.673
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ισχύει 100%. Είναι στα Sport touring απλά σαν θέση οδήγησης με είχε βολεψει σε σχέση με άλλα της κατηγορίας του (βλ. Tracer 700). Κ εγώ το στρώμα πιστεύω ότι θα είναι η κατάληξη απλά ελπίζω να είναι όντως αναβάθμιση και να μην είναι βαρετό όπως έχω διαβάσει σε διάφορες συζητήσεις
Βαρετα μηχανακια δεν υπαρχουν αγαπητε.Απλα καποιοι αναβατες που δεν γνωριζουν προσπαθουν τα τραβηξουν την προσοχη λεγοντας λαλακιες.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.600
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Βαρετα μηχανακια δεν υπαρχουν αγαπητε.Απλα καποιοι αναβατες που δεν γνωριζουν προσπαθουν τα τραβηξουν την προσοχη λεγοντας λαλακιες.
Παναγιώτη πάρε ταξίδεψε με ένα vrago να βαρεθείς την στιγμή που γεννήθηκες Rolling
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.673
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Παναγιώτη πάρε ταξίδεψε με ένα vrago να βαρεθείς την στιγμή που γεννήθηκες Rolling

Δεν εχει σημασια με τι,αλλα που θα ταξιδεψεις.Δεν θα το επαιρνα πχ να παω Εγνατια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

KostasVas

new member
Δημοσιεύσεις
31
Ηλικία
31
Περιοχή
Αχαρνές
Μοτοσυκλέτα
CB500X
Όνομα
Κώστας
Δεν ισχύει ,στο λέω με σιγουριά .

Εγώ θα σου έλεγα όχι μόνος ,η καλή δουλειά θέλει και τον ανάλογο άνθρωπο.
Δε θα κοίταζα να κάνω τον ήρωα απλά από περιέργεια ρώτησα.
 

KostasVas

new member
Δημοσιεύσεις
31
Ηλικία
31
Περιοχή
Αχαρνές
Μοτοσυκλέτα
CB500X
Όνομα
Κώστας
Βαρετα μηχανακια δεν υπαρχουν αγαπητε.Απλα καποιοι αναβατες που δεν γνωριζουν προσπαθουν τα τραβηξουν την προσοχη λεγοντας λαλακιες.
Συμφωνώ απόλυτα. Το κάθε μηχανάκι έχει τη χάρη του. Από κει και πέρα είναι τι θέλει ο καθένας. Κ εγώ κατά βάθος ξέρω απλά είμαι φτωχός για να τα έχω όλα
 

kardabix

new member
Δημοσιεύσεις
7
Ηλικία
47
Περιοχή
Αγρίνιο
Μοτοσυκλέτα
Yamaha xtz 690
Όνομα
Γιάννης
Ακτινολογηση εγώ έκανα στο τενερε στα 2.5 χρόνια με χρήση 70/30 (άσφαλτο /χώμα)και ήθελε και στους δύο τροχούς αλλά πολύ λίγο. Κόστος 60 ευρώ στην Πάτρα. Από τα 3 μηχανάκια που αναφέρεις ταιριάζει καλύτερα στον σωματότυπο σού το τενερε αλλά είναι πολύ χωμάτινο για αυτό που κάνεις οπότε κοίτα το v strom.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

new member
Δημοσιεύσεις
462
Ηλικία
50
Μοτοσυκλέτα
GS 1150, CCM 404, GASGAS EC 300
Όνομα
Κόρδας Κωνσταντίνος
Ακτινολόγιση ; Κάθε ποτέ κανείς ακτινολογίση ;
Το πρόβλημα δεν είναι η ακτινολόγιση αφού δεν θα μπαίνει και τόσο χώμα αλλά η αλλαγή σαμπρέλας .

Αν συμβεί σε απομακρυσμένο μέρος που η οδική βοήθεια θα αργήσει πολύ να έρθει πρέπει αυτός που θα αλλάξει σαμπρέλα να ξέρει τι κάνει και φυσικά πρέπει να έχει μαζί του σαμπρέλα, τρόμπα ή αμπούλες αέρα, λεβιεδες και τα εργαλεία που χρειάζονται για να βγει ο τροχός.

Για τα παραπάνω σαφώς το vstrom είναι καλύτερη επιλογή αφού σε tubeless ελαστικό η επισκευή είναι εύκολη και γρήγορη.
 

KostasVas

new member
Δημοσιεύσεις
31
Ηλικία
31
Περιοχή
Αχαρνές
Μοτοσυκλέτα
CB500X
Όνομα
Κώστας
Το πρόβλημα δεν είναι η ακτινολόγιση αφού δεν θα μπαίνει και τόσο χώμα αλλά η αλλαγή σαμπρέλας .

Αν συμβεί σε απομακρυσμένο μέρος που η οδική βοήθεια θα αργήσει πολύ να έρθει πρέπει αυτός που θα αλλάξει σαμπρέλα να ξέρει τι κάνει και φυσικά πρέπει να έχει μαζί του σαμπρέλα, τρόμπα ή αμπούλες αέρα, λεβιεδες και τα εργαλεία που χρειάζονται για να βγει ο τροχός.

Για τα παραπάνω σαφώς το vstrom είναι καλύτερη επιλογή αφού σε tubeless ελαστικό η επισκευή είναι εύκολη και γρήγορη.
Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο Σουζουκα όπως μου τα λέτε
 

Kornillios

new member
Δημοσιεύσεις
86
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Moto Guzzi V100 Mandello S
Όνομα
Βασίλης
Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο Σουζουκα όπως μου τα λέτε

Θα σου έλεγα να δεις και για κινέζο αλλά με τόσα japan λίγο δύσκολο χεχεχε! Πάντως αν δεν είσαι λάτρης του χώματος, και ίσα ίσα θες να κάνεις διαβάσεις που και που σε ήπιο χωματόδρομο, θεωρώ πως και με το Versys μια χαρά θα σε βολέψει. Εδώ εγώ στην πρώτη εκδρομή με την Ιταλίδα την έχωσα μέσα από χώμα μιας και είχαμε dead end και εναλλακτικά θα έπρεπε να κάνουμε κύκλο (ωστόσο ήταν πιο στρωτό το χώμα και από άσφαλτο).

Για του λόγου το αληθές, παραθέτω παρακάτω αποδεικτικό στοιχείο χεχε


WhatsApp Image 2023-10-28 at 14.28.14_1540b5eb.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

KostasVas

new member
Δημοσιεύσεις
31
Ηλικία
31
Περιοχή
Αχαρνές
Μοτοσυκλέτα
CB500X
Όνομα
Κώστας
Θα σου έλεγα να δεις και για κινέζο αλλά με τόσα japan λίγο δύσκολο χεχεχε! Πάντως αν δεν είσαι λάτρης του χώματος, και ίσα ίσα θες να κάνεις διαβάσεις που και που σε ήπιο χωματόδρομο, θεωρώ πως και με το Versys μια χαρά θα σε βολέψει. Εδώ εγώ στην πρώτη εκδρομή με την Ιταλίδα την έχωσα μέσα από χώμα μιας και είχαμε dead end και εναλλακτικά θα έπρεπε να κάνουμε κύκλο (ωστόσο ήταν πιο στρωτό το χώμα και από άσφαλτο).

Για του λόγου το αληθές, παραθέτω παρακάτω αποδεικτικό στοιχείο χεχε


View attachment 57955
Με 17αρη είναι ο Ιταλός; Πανέμορφο πάντως! Εύχομαι ασφαλή χιλιόμετρα!! Όσο για το Καβα δεν έχει βγει από τις υποψήφιες γιατί προσωπικά το θεωρώ όμορφο αλλά και τίμιο εργάτη
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.737
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Το πρόβλημα δεν είναι η ακτινολόγιση αφού δεν θα μπαίνει και τόσο χώμα αλλά η αλλαγή σαμπρέλας .

Αν συμβεί σε απομακρυσμένο μέρος που η οδική βοήθεια θα αργήσει πολύ να έρθει πρέπει αυτός που θα αλλάξει σαμπρέλα να ξέρει τι κάνει και φυσικά πρέπει να έχει μαζί του σαμπρέλα, τρόμπα ή αμπούλες αέρα, λεβιεδες και τα εργαλεία που χρειάζονται για να βγει ο τροχός.

Για τα παραπάνω σαφώς το vstrom είναι καλύτερη επιλογή αφού σε tubeless ελαστικό η επισκευή είναι εύκολη και γρήγορη.
Σαφώς !! Σιγά μην κάτσεις να αλλάξεις σαμπρέλα τώρα .
Την έχω πατήσει εγώ Κυριακή απόγευμα στην Δημητσάνα με το αφρικα 1.000 , πάτησα πρόκα . Η οδική δεν με έφερνε Κόρινθο , μόνο Τρίπολη .

Όλα τα βουλκανιζατέρ κλειστά εντωμεταξύ , έπαιρνα τηλέφωνα και ευτυχώς ήρθε ένας άνοιξε και μου την άλλαξε , αλλιώς θα έπρεπε να κοιμηθώ εκεί να ξυπνήσω το πρωί να πάω την μηχανή με σκασμένο λάστιχο και να φύγω.
 

kordix

new member
Δημοσιεύσεις
462
Ηλικία
50
Μοτοσυκλέτα
GS 1150, CCM 404, GASGAS EC 300
Όνομα
Κόρδας Κωνσταντίνος
Σαφώς !! Σιγά μην κάτσεις να αλλάξεις σαμπρέλα τώρα .
Την έχω πατήσει εγώ Κυριακή απόγευμα στην Δημητσάνα με το αφρικα 1.000 , πάτησα πρόκα . Η οδική δεν με έφερνε Κόρινθο , μόνο Τρίπολη .

Όλα τα βουλκανιζατέρ κλειστά εντωμεταξύ , έπαιρνα τηλέφωνα και ευτυχώς ήρθε ένας άνοιξε και μου την άλλαξε , αλλιώς θα έπρεπε να κοιμηθώ εκεί να ξυπνήσω το πρωί να πάω την μηχανή με σκασμένο λάστιχο και να φύγω.

Έχω από τον Σεπτέμβριο που μας πέρασε ξανά ένα xrv750 και έχω μόνιμα πάνω στη μηχανή 3 λεβιέδες, σαμπρέλα, τρόμπα, εργαλεία και ότι χρειάζεται κτλ. Αλλά επειδή ασχολούμαι με εντούρο είμαι εξοικειωμένος με αυτά.
Έχω αλλάξει ήδη μόνος μια πίσω σαμπρέλα σε χωμάτινη διαδρομή σε event του Χελιώτη. Μάλιστα έπιασε πολλούς εκεί λάστιχο γιατί είχε διάσπαρτες πρόκες.

Όσον αφορά τον φίλο, να πάρει αυτό που του αρέσει περισσότερο. Και αν ταιριάζει και στις ανάγκες του ακόμα καλύτερα. Το Τ7 είναι πολύ ωραία μοτοσυκλέτα αλλά είναι πραγματικό ον οφ και σε σχέση με τα αλλα μοντέλα που αναφέρθηκαν έχει αρκετά χωμάτινο προσανατολισμό και έτσι υστερεί σε άνεση. Η σέλα του για παράδειγμα είναι αρκετά στενή και κοντή για 2 και η προστασία από τον αέρα δεν συγκρίνεται με του v Strom. Το Kawa έχει πιο στριτάδικο στήσιμο αλλά η θέση οδήγησης είναι άνετη. Και τα 3 είναι πολύ καλά αλλά διαφέρουν αρκετά.

Κατά τη γνώμη μου, το πιο σημαντικό είναι να μας φτιάχνει αυτό που οδηγάμε έστω κι αν χρειαστεί να κάνουμε συμβιβασμούς.
 

Kornillios

new member
Δημοσιεύσεις
86
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Moto Guzzi V100 Mandello S
Όνομα
Βασίλης
Με 17αρη είναι ο Ιταλός; Πανέμορφο πάντως! Εύχομαι ασφαλή χιλιόμετρα!! Όσο για το Καβα δεν έχει βγει από τις υποψήφιες γιατί προσωπικά το θεωρώ όμορφο αλλά και τίμιο εργάτη

Σωστά, 17αρη pure sport touring! Είναι κούκλα η άτιμη!! Kawasaki αν κουμπωνεις άνετα πιστεύω πως είναι η τέλεια επιλογή, μια χαρά θα μπαίνει σε χαλαρό χωματόδρομο (άλλωστε δεν θα πηγαίνεις λογικά με 70-80 στο χώμα, εκτός αν πάρεις tenere!).
 

KostasVas

new member
Δημοσιεύσεις
31
Ηλικία
31
Περιοχή
Αχαρνές
Μοτοσυκλέτα
CB500X
Όνομα
Κώστας
Έχω από τον Σεπτέμβριο που μας πέρασε ξανά ένα xrv750 και έχω μόνιμα πάνω στη μηχανή 3 λεβιέδες, σαμπρέλα, τρόμπα, εργαλεία και ότι χρειάζεται κτλ. Αλλά επειδή ασχολούμαι με εντούρο είμαι εξοικειωμένος με αυτά.
Έχω αλλάξει ήδη μόνος μια πίσω σαμπρέλα σε χωμάτινη διαδρομή σε event του Χελιώτη. Μάλιστα έπιασε πολλούς εκεί λάστιχο γιατί είχε διάσπαρτες πρόκες.

Όσον αφορά τον φίλο, να πάρει αυτό που του αρέσει περισσότερο. Και αν ταιριάζει και στις ανάγκες του ακόμα καλύτερα. Το Τ7 είναι πολύ ωραία μοτοσυκλέτα αλλά είναι πραγματικό ον οφ και σε σχέση με τα αλλα μοντέλα που αναφέρθηκαν έχει αρκετά χωμάτινο προσανατολισμό και έτσι υστερεί σε άνεση. Η σέλα του για παράδειγμα είναι αρκετά στενή και κοντή για 2 και η προστασία από τον αέρα δεν συγκρίνεται με του v Strom. Το Kawa έχει πιο στριτάδικο στήσιμο αλλά η θέση οδήγησης είναι άνετη. Και τα 3 είναι πολύ καλά αλλά διαφέρουν αρκετά.

Κατά τη γνώμη μου, το πιο σημαντικό είναι να μας φτιάχνει αυτό που οδηγάμε έστω κι αν χρειαστεί να κάνουμε συμβιβασμούς.
Το Tenere για το δικό μου σωματότυπο έχει ωραίο στήσιμο και ύψος. Αλλά δεν πρόκειται να στραφω σε χωμάτινο τερέν οπότε είναι κρίμα πιστεύω (αν και μου αρέσει σα μηχανάκι). Οι θέσεις οδήγησης των άλλων δύο που έχω καβαλήσει στατικά μπορώ να πω ότι ήταν επίσης καλές. Την τελική απάντηση όμως θα τη δώσουν τα test ride για να υπάρχει πιο ολοκληρωμένη άποψη
 

KostasVas

new member
Δημοσιεύσεις
31
Ηλικία
31
Περιοχή
Αχαρνές
Μοτοσυκλέτα
CB500X
Όνομα
Κώστας
Σωστά, 17αρη pure sport touring! Είναι κούκλα η άτιμη!! Kawasaki αν κουμπωνεις άνετα πιστεύω πως είναι η τέλεια επιλογή, μια χαρά θα μπαίνει σε χαλαρό χωματόδρομο (άλλωστε δεν θα πηγαίνεις λογικά με 70-80 στο χώμα, εκτός αν πάρεις tenere!).
Δεν έχω την εμπειρία για να πήγαινα με 70-80 ακόμα και με tenere ή enduro. Απλά για κάποιο πέρασμα δεν ξέρω αν ταλαιπωρείται το Kawasaki (για τις αναρτήσεις του έχω ακούσει πολύ καλά λόγια).
 

Kornillios

new member
Δημοσιεύσεις
86
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Moto Guzzi V100 Mandello S
Όνομα
Βασίλης
Δεν έχω την εμπειρία για να πήγαινα με 70-80 ακόμα και με tenere ή enduro. Απλά για κάποιο πέρασμα δεν ξέρω αν ταλαιπωρείται το Kawasaki (για τις αναρτήσεις του έχω ακούσει πολύ καλά λόγια).

Αν κινείσαι με 10-15 χλμ/ωρα σε βατό χώμα δεν θα έχει τόσο θέμα. Ότι και να επιλέξεις, καλοτάξιδο!
 

ibar

new member
Δημοσιεύσεις
275
Ηλικία
49
Όνομα
ηλιας
Δεν έχω την εμπειρία για να πήγαινα με 70-80 ακόμα και με tenere ή enduro. Απλά για κάποιο πέρασμα δεν ξέρω αν ταλαιπωρείται το Kawasaki (για τις αναρτήσεις του έχω ακούσει πολύ καλά λόγια).
το καβασακι αντέχει και δεν ταλαιπωρείτε απο απλα περάσματα
 
Top Bottom