Λίμνη Τσιβλού Κυριακή 17/7

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Στην λίμνη πρωτοπήγα χειμώνα του 2001.
Θυμάμαι πως ο περιμετρικός δρόμος ήταν χώμα, αλλά καλά πατημένο.
Φυσικά δεν υπήρχε καμία υποδομή.
Είχε κόσμο πάντως...
Κυρίως τζιπάτοι που έμπαιναν για επίδειξη μέσα στο ποτάμι κ οδηγούσαν στις κροκάλες.
Τότε ήταν στην μόδα το μεγάλο Cherokee 4,7 lt.
Στην λίμνη με πρωτοπήγε ο πατέρας μου το 1985. Είχε (και έχει) αρκετές πεζοπορίκες και ορειβατικές διαδρομές και έχουμε κάνει τις περισσότερες, από τότε με τον πατέρα μου και αργότερα μόνος μου ή οδηγώντας κάποιες ομάδες. Η Λίμνη εχει αλλαξει, όχι πολύ, αν εξαιρέσεις κάτι ενοικιαζόμενα δωματια στο ξεκίνημα (αμέσως μετά το γεφυράκι του ποταμου), δυο ταβέρνες και την Trekking που εχει απλωθει σε ολη την Ελλάδα και εκμεταλεύεται το δωρέαν του φυσικού περιβάλλοντος προς κέρδος. Η περισσότερη λίμνη, περιμετρικά έχει χώμα ακόμη, που το στρώνουν όμως σιγά σιγά με άσφαλτο.

Εκει που η αλλαγή ειναι ολοκληρωτική, ειναι η Πλατανιώτισσα. Ταβέρνες, δωματια, και η κουφάλα του δέντρου με την εκκλησία, εκει εχει γινει ο κακος χαμος. Μιλαμε ολοκληρη μητροπολη εφτιαξαν τριγυρω από τον πλάτανο
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.296
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Το ταξίδι στον χρόνο πισω που περιγραφεις (1985 ήμουν στο άνθος μου ...) ξυπναει μνήμες ειδικά στα ιδια μέρη που είχα δει κι γω πριν απο δεκαετίες ...!

Και που'σαι ... προτιμώ να μην με συμπαθεις για ευνόητους λόγους ...! :cool:
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Το ταξίδι στον χρόνο πισω που περιγραφεις (1985 ήμουν στο άνθος μου ...) ξυπναει μνήμες ειδικά στα ιδια μέρη που είχα δει κι γω πριν απο δεκαετίες ...!

Και που'σαι ... προτιμώ να μην με συμπαθεις για ευνόητους λόγους ...! :cool:
Και μενα στο άνθος μου ήταν…τώρα δεν μου σηκώνεται με τίποτα…η μηΧανη. Μην πάει το μυαλό σου στο πονηρο

εντωμεταξύ την πάτησες. Με έκανες και σε συμπάθησα.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Στην λίμνη με πρωτοπήγε ο πατέρας μου το 1985. Είχε (και έχει) αρκετές πεζοπορίκες και ορειβατικές διαδρομές και έχουμε κάνει τις περισσότερες, από τότε με τον πατέρα μου και αργότερα μόνος μου ή οδηγώντας κάποιες ομάδες. Η Λίμνη εχει αλλαξει, όχι πολύ, αν εξαιρέσεις κάτι ενοικιαζόμενα δωματια στο ξεκίνημα (αμέσως μετά το γεφυράκι του ποταμου), δυο ταβέρνες και την Trekking που εχει απλωθει σε ολη την Ελλάδα και εκμεταλεύεται το δωρέαν του φυσικού περιβάλλοντος προς κέρδος. Η περισσότερη λίμνη, περιμετρικά έχει χώμα ακόμη, που το στρώνουν όμως σιγά σιγά με άσφαλτο.

Εκει που η αλλαγή ειναι ολοκληρωτική, ειναι η Πλατανιώτισσα. Ταβέρνες, δωματια, και η κουφάλα του δέντρου με την εκκλησία, εκει εχει γινει ο κακος χαμος. Μιλαμε ολοκληρη μητροπολη εφτιαξαν τριγυρω από τον πλάτανο
Εγώ την έχω πιο μεγάλη, πρωτοεστησα σκηνή στην Τσιβλού το 1981 μετά από τις πανελλήνιες στο λύκειο με ένα Yamaha 350 LC που είχα τότες....funnyfunnyfunny
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εγώ την έχω πιο μεγάλη, πρωτοεστησα σκηνή στην Τσιβλού το 1981 μετά από τις πανελλήνιες στο λύκειο με ένα Yamaha 350 LC που είχα τότες....funnyfunnyfunny
Λάθος με ένα Suzuki 250 X7 που είχα τότες.....
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.296
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Και μενα στο άνθος μου ήταν…τώρα δεν μου σηκώνεται με τίποτα…η μηΧανη. Μην πάει το μυαλό σου στο πονηρο

εντωμεταξύ την πάτησες. Με έκανες και σε συμπάθησα.


Τώρα ποιο 'σηματακι' να πατήσω για να μην ... αναρρωτιεσαι? ...!

Ας τα πατήσω όλα...!ooops
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Εντωμεταξύ για οργάνωση διάβασα. Ευχαριστώ διάβασα. Κύριοι ούτε οργάνωσα τίποτα, ούτε έκανα κάτι εκτός από…

μια προτροπή στην παρέα να μαζευτούμε και να περάσουμε όμορφα. Ολοι μαζί την κάναμε την βόλτα. Εγώ ευχαριστώ που είστε παρέα μου
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Εντωμεταξύ για οργάνωση διάβασα. Ευχαριστώ διάβασα. Κύριοι ούτε οργάνωσα τίποτα, ούτε έκανα κάτι εκτός από…

μια προτροπή στην παρέα να μαζευτούμε και να περάσουμε όμορφα. Ολοι μαζί την κάναμε την βόλτα. Εγώ ευχαριστώ που είστε παρέα μου
Nαι αλλα καλτσουλα λευκη και πεδιλακι χθες το εργο δεν ειχε!
Τι στερεψαν οι ιδεες? abc
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εδω ξέχασα το μαστίγιο για να σε κρατάω μαντρωμένο όπως μου ζήτησε η σύζυγος σου
Και τηγάνι έκανε, ξέρω τι σου λέω.... Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Εδω ξέχασα το μαστίγιο για να σε κρατάω μαντρωμένο όπως μου ζήτησε η σύζυγος σου
Εδω τα κορδονια πηγαμε να δεσουμε απο τα παπουτσια, και εσυ περιμενες με την φωτογραφικη σαν παπαρατσι! Tooth τι να κανουμε εχουμε τα κιλα μας...σηκωσαμε λιγο γονατο!
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός

«Όμοιος ομοίω αεί πελάζει.» - Πλάτων​

Το μοθνί και το χταπόδι όσο το χτυπάς απλώνει.... Apache.... Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.290
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Εντωμεταξύ για οργάνωση διάβασα. Ευχαριστώ διάβασα. Κύριοι ούτε οργάνωσα τίποτα, ούτε έκανα κάτι εκτός από…

μια προτροπή στην παρέα να μαζευτούμε και να περάσουμε όμορφα. Ολοι μαζί την κάναμε την βόλτα. Εγώ ευχαριστώ που είστε παρέα μου
Με συγκίνησες.... πάλι!!!!
 
Top Bottom