Αλλαγή Trasnalp με νεώτερο μοντέλο V-Strom?

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Σας ευχαριστώ όλους για τις όμορφες ευχές σας! Θα κάνω το καλύτερο που μπορώ για να την χαρώ στο έπακρο!

Να έχουμε όλοι πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα!

Μόλις φορτώθηκε το μεκανάκι! Bike Bike Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon

View attachment 26582View attachment 26583
και νέες λαστιχάρες! καλόστριφτες....

michelin pilot?
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Καλοτάξιδο, να το χαρείς στο έπακρο Bike με το καλό να παραλάβεις
όπως λέει και ο απο πάνου ωραίο δέσιμο και ωραία παλλετίτσα μοτομεταφοράς, κράτα στοιχεία του μεταφορέα
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
668
Ηλικία
43
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
και νέες λαστιχάρες! καλόστριφτες....

michelin pilot?
Δεν είμαι σίγουρος τί μάρκα είναι τα λάστιχα αλλά δεν είναι καινούρια. Είναι το πρώτο πράγμα που θα αλλάξω στην μηχανή μόλις έρθει. Ειναι αρκετά παλιά αλλά είναι σε πάρα πολύ κατάσταση γιατί ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το είχε φυλαγμένο και δεν είχε κάνει σχεδόν καθόλου χιλιόμετρα. Αλλά πιστεύω ότι θα έχουν σκληρύνει με τον καιρό και δεν το ριψοκινδυνεύω.

Οπότε αν έχετε προτάσεις για καλά ελαστικά είμαι για ακόμα μια φορά ανοιχτός σε προτάσεις Yes
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
668
Ηλικία
43
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Καλοτάξιδο, να το χαρείς στο έπακρο Bike με το καλό να παραλάβεις
όπως λέει και ο απο πάνου ωραίο δέσιμο και ωραία παλλετίτσα μοτομεταφοράς, κράτα στοιχεία του μεταφορέα
Ναι φαίνεται να είναι ωραία παλέτα στήριξης. Ναι θα τα πάρω τα στοιχεία της μεταφορικής αλλά έχω εμπιστοσύνη και στον προηγούμενο ιδιοκτήτη μιας και συνεργάζεται χρόνια με αυτή την μεταφορική λόγω της δουλειάς του.
 

stavrouliasp

new member
Δημοσιεύσεις
138
Ηλικία
45
Δεν είμαι σίγουρος τί μάρκα είναι τα λάστιχα αλλά δεν είναι καινούρια. Είναι το πρώτο πράγμα που θα αλλάξω στην μηχανή μόλις έρθει. Ειναι αρκετά παλιά αλλά είναι σε πάρα πολύ κατάσταση γιατί ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το είχε φυλαγμένο και δεν είχε κάνει σχεδόν καθόλου χιλιόμετρα. Αλλά πιστεύω ότι θα έχουν σκληρύνει με τον καιρό και δεν το ριψοκινδυνεύω.

Οπότε αν έχετε προτάσεις για καλά ελαστικά είμαι για ακόμα μια φορά ανοιχτός σε προτάσεις Yes
Με την ασφάλειά μας δεν παίζουμε οπότε καλά θα κάνεις. Προσωπικά ωστόσο αν ήταν εντός τετραετίας και γνωρίζοντας ότι η μηχανή ήταν σε κλειστό γκαράζ όλα τα χρόνια δε θα τα άλλαζα άμεσα. Για πιο παλιά δεν το συζητώ.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.672
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Τα λαστιχα απο της φωτο φαινονται καλα κοιτα ετος κατασκευης αν ειναι πανω απο πενταετια αλλαξε ταYes

Λεπτομερειες εδω www.elastikaleader.gr/symvoules-elastikon/dot
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αν ήταν σε εσωτερικό χώρο δεν παθαίνουν τίποτα τα λάστιχα.
Τσεκαρεις με το χέρι αν έχουν ελαστικότητα και δεν έχουν γίνει ξερά. Φαίνεται με την μια. Αν δεν είναι ξερα και δεν έχουν ρωγμές, μην τα αλλάζεις.
Με την πρώτη γρήγορη βόλτα που θα φύγει η πάνω στρώση θα είσαι σαν καινούριος.

Άλλαξε τα μόνο αν έχει πάρει ο σκελετός τους επειδή καθόταν στο ίδιο σημείο για πολύ καιρό. Για κανέναν άλλο λόγο όπως τα βλέπω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
668
Ηλικία
43
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Τα λάστιχα απ'όσο ξέρω είναι από το 2012 (δεν ξέρω ποιο μήνα). Επίσης το παλικάρι που μου την έδωσε μου είπε από την πρώτη στιγμή ότι θα χρειαζόντουσαν μάλλον λάστιχα παρ'όλο που απ'ότι μου είπε ήταν σε εσωτερικό χώρο και δεν έχουν καθόλου σκασίματα.

Για τον λόγο αυτό σκεφτόμουν να τα αλλάξω μόλις την πάρω...
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.178
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
εαν ειναι του 12 μιλαμε για πανω απο 8 χρονια ....να τ αλλαξεις αμμεσα με δεδομενο οτι δεν ξερεις και το μηχανακι,,,,,,
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
668
Ηλικία
43
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
ακριβώς γι'αυτό και εγώ σκεφτόμουν να τα αλλάξω άμμεσα... όσο καλά και να είναι δεν παύει να έχουν περάσει αρκετά παραπάνω χρόνια από το κανονικό.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
ακριβώς γι'αυτό και εγώ σκεφτόμουν να τα αλλάξω άμμεσα... όσο καλά και να είναι δεν παύει να έχουν περάσει αρκετά παραπάνω χρόνια από το κανονικό.
Πέτρο και η δική μου γνώμη άλλαξε τα λάστιχα μόλις την πάρεις γιατί είναι θέμα ασφάλειας σου. Επίσης τσέκαρε τακάκια και υγρά φρένων γιατί αν είναι και αυτά πολυκαιρισμένα θα έχουν γίνει τσιμέντο καθώς και τα λάδια φίλτρα μπουζί . Bcdefgh Bcdefgh
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
668
Ηλικία
43
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Πέτρο και η δική μου γνώμη άλλαξε τα λάστιχα μόλις την πάρεις γιατί είναι θέμα ασφάλειας σου. Επίσης τσέκαρε τακάκια και υγρά φρένων γιατί αν είναι και αυτά πολυκαιρισμένα θα έχουν γίνει τσιμέντο καθώς και τα λάδια φίλτρα μπουζί . Bcdefgh Bcdefgh
Το μηχανάκι πριν το παρω το είδε μηχανικός και μου είπε ότι όλα εκτός από τα λαστιχα είναι οκ. Αλλά και όταν το πάρω θα το πάω και σε συνεργείο για ένα γενικό έλεγχο μήπως χρειάζεται και κάτι ακόμα.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.178
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Το μηχανάκι πριν το παρω το είδε μηχανικός και μου είπε ότι όλα εκτός από τα λαστιχα είναι οκ. Αλλά και όταν το πάρω θα το πάω και σε συνεργείο για ένα γενικό έλεγχο μήπως χρειάζεται και κάτι ακόμα.


χωρις να βιαζεσαι ...εγω θα σου προτεινα να ξεκινησεις ιστορικο με σερβις απ την ωρα που ηρθε στα χερακια σου.....
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.462
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Το μηχανάκι πριν το παρω το είδε μηχανικός και μου είπε ότι όλα εκτός από τα λαστιχα είναι οκ. Αλλά και όταν το πάρω θα το πάω και σε συνεργείο για ένα γενικό έλεγχο μήπως χρειάζεται και κάτι ακόμα.
Τα υγρα φρενων να ξανατσεκαρεις.
Τα συγκεκριμενα ,επειδη δεν τα αλλαζαν τα παιδια που τα ειχαν ,δημιουργουσαν προβλημα στο abs του πισω τροχου.
Το σωληνακι ειναι μικρο και μαζευε και καποια στιγμη τα εκλανε .
Θα πας by the book σε αυτο το θεμα ,αλλιως θα κλαψεις.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.462
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Οπως και το αντιψυκτικο φυσικα στα ψυγεια.
Καποια ,λιγα ,βγαλαν και εκει ζημια.
Οτι λεει ο @esel ,κοιτα να τα βαλεις σε σειρα .
Αυτα φιλικα παντα
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.295
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Ναι ισχύει αυτό παιδιά! Ας έρθει στα χέρια μου και θα κάνω ό,τι προβλέπεται και ό,τι είναι καλύτερο για το μηχανάκι
To καλυτερο για το μοτο θα ηταν να το βαλταρεις!!!!
 
Top Bottom