Έρχεται νέα BMW;

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Αυτό που γράφει ο Μάρκος:"για όλες τις δουλειές" είναι βασικό για τη μεγαλύτερη μερίδα ιδιοκτητών.Δεν μπορούν να έχουν και παπί ή scooter ή αδυνατούν να έχουν μοτοσυκλέτα μόνο για αναψυχή.

Εδώ το βλέπω με το 1150 κι ας είμαι επαρχία.Χρειάζομαι παπί αλλά δεν τολμώ να το πω.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.501
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Προσωπικά δεν ειρωνεύτηκα.

Το ατσαλάκωτος δεν με αγγίζει...επειδή τόσα χρόνια στο δρόμο έχω την έχω δει διαφορετικά από έναν πεντάστερο (ξενοδοχεία,ρεστωραν κ.τ.λ)
Στα υπόλοιπα συμφωνούμε... θέματα αξιοπιστίας , υπερτιμημένο και πανακριβο

Δεν ειπα οτι το εκανες.Smileys drinking beer Emoticon

Παμε στην ουσια.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.156
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
τελικά ο δημιουργός του νηματος Lepanto πρεπει να κανει και για εξομολογητής....:D:D:D:D:D:D
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.446
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Εχω λιγο διαφορετικη προσεγγιση με καποιους φιλους.

Θεωρω οτι η μοτοσυκλετα θα ειναι εξαιρετικη, οπως καθε νεο GS που εχω οδηγησει...
επισης σαν ιδιοκτητης του συγκεκριμενου μοντελου (παλαιοτερο μεν) θεωρω οτι ειναι μια μοτο που κανει τα παντα
ταξιδι, νησι, πολη, ταξιδι....

αυτο που πρεπει φυσικα να αναλογιστουμε ειναι οτι ΑΝ διαλεξουμε π.χ. μια αλλη μοτο....ενα Guzzi v85 ας πουμε....

που εχει 11.850.....διαφορα 15.000€

ειναι το νεο GS 15.000€ καλυτερο....

ΕΑΝ κανεις 1 μεγαλο ταξιδι στο εξωτερικο το χρονο ,ΚΑΘΕ χρονο για 10 ετη... εχεις 1500€ παραπανω για ξοδεμα....

δλδ περιπου 100€ την μερα, για ενα ταξιδι 15ημερων...

δλδ ενα πολυ καλο ξενοδοχειο...

Επισης, πρεπει να συνυπολογιστουν και τα παγια εξοδα συντηρησης....δεν γνωριζω εαν κατεβηκαν απο το συννεφακι τους εκει στα εξουσιοδοτημενα...
καποτε χρεωναν 470€ σερβις ανα 10.000 για ενα αεροψυκτο μποξερ διχως πλαστικα (3,7 λιτρα λαδακι, φιλτρο αερα κ λαδιου και ρυθμιση βαλβιδων) οποτε την εκανα με ελαφρια και τα κανω ολα μονος μου...με κοστος 40-50€

Ξαναλεω, το υλικο -μοτο- ειναι εξαιρετικο....ολα τα τριγυρω και οι τιμες....οχι τοσο.

Καλες βολτες....εστω και με καλιφο!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Έχω την αίσθηση ότι η μπεμβε όταν τιμολογήσει το καινούργιο της μηχανάκι (που ακόμα δεν το έχουμε καν δει) δεν θα έχει στο μυαλό της στον μέσο Ελληνα, άλλα τον μέσο Ευρωπαίο ο οποίος έχει άλλο εισόδημα και θέλει ένα μηχανάκι για λίγη χρήση (λόγω καιροί) που να ταξιδεύει,
Επιπλέον πουλάει το πρεστίζ της μάρκας (αν δείτε πόσο κάνει ο καθρέφτης της φερραρι θα καταλάβετε) και τον αέρα του ταξιδευτή.
 

nosferatu

new member
Δημοσιεύσεις
93
Ηλικία
44
Περιοχή
Ν. ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
TDM 850
Όνομα
Nikos
Περιοχή
Ν.ΑΧΑΙΑΣ - ΚΑΒΑΛΑ
Έτσι, τα περισσότερα τα είπαν οι προηγούμενοι.
Για εμένα δεν είναι κακό να υπάρχει ένα θηρίο των 30.000 ευρό,άσχετα με το πόσο αξίζει τόσα χρήματα.
Είναι άλλη μία επιλογή για όποιον γουστάρει και είναι αρκετοί αυτοί όπως υπάρχουν και θα υπάρχουν και πιο φτηνές αλλά αξιόλογες αγορές,καινούργιες ή μεταχειρισμένες.
Φυσικά δεν το θεωρώ ούτε εγώ must για να κάνεις ένα ταξίδι,23 ετών το δικό μου και γράφει κάθε χρόνο πολλές χιλιάδες,αν μπορούσα όμως θα αγόραζα ένα υπερκοστολογημένο (ίσως) μηχανάκι (πες το BMW,πες το ΚΤΜ,πες το καινούργιο 1000ri SS για άλλους) έτσι μόνο για την ηδονή που λένε.Do it like a Boss που λένε και στην εξωτική Ηλεία abcdefghgk
Δεν είναι μόνο το τι κάνει και πως το κάνει ,πολλές φορές μετράει και το να σε ''φτιάχνει'' ,να το βλέπεις και να φτιάχνεσαι.
(Το S 1000 XR θέλω!! ίσως όταν θα είναι και αυτό 25 ετών-αν δεν έχουν καταργηθεί τα βενζινοκίνητα ως τότε :p )
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lepanto

member
Δημοσιεύσεις
847
Ηλικία
63
Οσοι ασχολουνται το ηξεραν, το 1250 ηταν ενα βελτιωμενο LC, το επερχομενο θα ειναι κατι εντελως καινουργιο

Πολλα αχρηστα αλογα και η τιμη εκτος ελληνικης πραγματικοτητας, μονο στα ονειρα
Να βοηθήσω λίγο την σκέψη!
Το 1300 βγαίνει καθαρά για το euro 5το ίδιο κάνει κ η Honda με το Africa που το πάει 1100 ! Τώρα στο αν συμφωνώ για αυτά περί euro άλλη ιστορία!!
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.416
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Πρώτον και κυριότερον: Αυτοί που διαθέτουν λεφτά και θέλουν BMW δεν θα κολλήσουν αν κάνει 20-25 ή 30.οοο€,το συγκεκριμένο ΔΕΝ απευθύνεται σε μας που μας λείπουν 99 δραχμές για να συμπληρώσουμε κατοστάρικο.Βλέπω και σε άλλα φόρα ανθρώπους να παραπονιούνται για υψηλές τιμές μοτοσυκλετών ενώ οι ίδιοι δεν έχουν ούτε τα μισά για μηχανάκι,απλώς γκρινιάζουν.

2. Αυτός που τελικά θα το πάρει δεν τον ενδιαφέρει αν σε 2 χρόνια βγάλει άλλο μοντέλο ή άλλο facelift.Αυτό του άρεσε αυτό πήρε και είναι ικανοποιημένος,πόσοι από εμάς δεν έχουμε κάποιο παλιότερο μοντέλο (όχι μόνο bmw) και είμαστε μια χαρά χωρίς να μας νοιάζει το κυνήγι του νέου?

Καλώς ή κακώς,όπως αναφέρθηκε και παραπάνω,οι εταιρείες ανανεώνουν τα μοντέλα τους ανά διετία για να είναι συνεχώς 'μεσα στη μόδα',είναι κανόνας πλέον αυτό και ο καταναλωτής ακολουθεί,με κόστος πολλαπλάσιο ενίοτε.Θυμηθείτε τη Ducati: βγάζει το 1199 Panigale,μετά ένα χρόνο το R και στο καπάκι ανακοινώνει τη superleggera.
Εκεί που νομίζεις ότι καθάρισες με 65.000 ευρώ και επιτέλους έχεις ένα μηχανάκι με μοναδικό αριθμό παραγωγής στην τιμονόπλακα σού βγάζει το 1299 σε απλό,σε R και σε superleggera πάλι!
 
Top Bottom