Έρχεται νέα BMW;

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.500
Ηλικία
51
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Και κατι τελευταιο επειδη ειχα και 1200adve και 1200 adve lc του 2018 οδηγικα το 1250 που εχω τωρα ειναι ακομα καλυτερο και δεν ειναι μονο το γεγονος οτι ροπιαζει απο χαμηλα και σε φτιαχνει αλλα βελτιωσαν ακομα περισσοτερο και τις αναρτησεις. Κατα τα αλλα σε συγκριση με τα προ lc μοντελα εξακολουθει και πασχει στην προστασια απο τον αερα.

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

BULMONT

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.307
Ηλικία
60
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 1190
Όνομα
BAΓΓΕΛΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
..... Εκτιμώ ότι αρκετοί είχαν και έχουν την δυνατότητα να αγοράσουν ένα Πενφε καινούργιο και ακόμα περισσότερο μεταχειρισμένο αλλά δεν το κάνουν ο καθένας για τους δικούς του λόγους. ....

Ακριβώς αυτό....Δεκέμβρη του '13 πήρα το δικό μου 17.000 μετρητά. Ηταν από τις λίγες φορές στην ζωή μου που μπορούσα
ν'αγοράσω ότι μοτοσυκλέττα καινούρια ήθελα χωρις οικονομικό όριο.... Ε, ούτε τότε τα κατάφερα......
Πήρα τελικά την μοτοσυκλέττα που διάλεξε η γυναίκα μου, εγώ τότε τον δούκα ήθελα......

 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.501
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Γιατί να μην το πεις??
Να το πω εγώ... για τα δικά μου γούστα μια χαρά και παραπάνω κιόλας είναι το Tiger.
Και δικάβαλος και τριβαλιτσος και με δυο σακίδια και πάει τρένο και πάω και χώμα όπως γουστάρω.
2500 το πήρα και βάζω χέρι μόνος μου για τα σέρβις και του πίνω το αίμα.

Και για το BMW ,εάν κατάλαβα καλά ,δεν μπορούμε να έχουμε άποψη εάν δεν το εχουμε καβαλήσει??
Δηλαδή δεν μπορούμε να πούμε ότι 30.000 υποθέτω με βαλίτσες ,είναι τρελό ποσό ??

Αλλά επειδή έχω καβαλήσει 800 ,1150 και 1200gs adv , δεν τρελαίνομαι ....υποκειμενική εντελώς η άποψη μου βέβαια.

Όπως και να χει...υπερβολική η τιμή

Και για τα δικα μου ο Τιγρης ειναι μια χαρα και αν θες μου περισευει.Δεν εχουν ομως ολοι τα ιδια γουστα,

Κατα την αποψη μου δεν εχει καμμια σχεση η ανεση του με το gs.Για καποιον που η ανεση δεν ειναι η πρωτη προτεραιοτητα θα παω πασο,αλλα ατομα σαν εσενα και μενα λιγοστευουν.Θα συμφωνησω οτι παντα θα υπαρχουν θεματα αξιοπιστιας τα οποια πιθανοτατα θα γινουν χειροτερα στο μελλον.Θα συμφωνησω οτι ειναι υπερτιμημενο οταν με τα ιδια λεφτα μπορει καποιος να παρει δυο αυτοκινητα με πολλα καλουδια πανω τους.Δεν μπορω ομως να παραβλεψω το οτι πας και ερχεσαι ατσαλακωτος.

Εισαι ο δευτερος που μου την λεει για τον αν πρεπει η οχι να εχουμε αποψη.Ειπα πουθενα το αντιθετο?Αυτο που ειπα ειναι οτι σαν μελος αυτης της συζητησης θελω να ακουσω αποψεις και οχι ειρωνειες.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.501
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Η καλύτερη μοτοπαρέα που έχω γνωρίσει. Μην "τρωγόμαστε" δεν υπάρχει κανένας λόγος. Όλα τα εργαλεία είναι ωραία και καλά απλά το κάθε ένα από αυτά έχει τον χαρακτήρα του και το όποιο κόστος του. Επιλογές άφθονες για όλους, σε ότι χρωματάκι και σχέδιο επιθυμεί ο καθένας. Τα αστεία και κριτικές γίνονται και πρέπει να γίνονται, είναι το αλατοπίπερο σε μια κουβέντα.
Ότι και αν μπορεί να αγοράσει κάποιος καλοδεχούμενο φτάνει να έχει 2 τροχούς. Εκτιμώ ότι αρκετοί είχαν και έχουν την δυνατότητα να αγοράσουν ένα Πενφε καινούργιο και ακόμα περισσότερο μεταχειρισμένο αλλά δεν το κάνουν ο καθένας για τους δικούς του λόγους. Smileys drinking beer Emoticon


Κωστα μην βγαζεις βιαστικα συμπερασματα.Γνωριζομαστε αρκετα καλα για να χαλασουμε τις καρδιες μας για *****ιες.

Κουβεντα κανουμε και ο καθενας εκφραζετε με τον τροπο του.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.501
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Και κατι τελευταιο επειδη ειχα και 1200adve και 1200 adve lc του 2018 οδηγικα το 1250 που εχω τωρα ειναι ακομα καλυτερο και δεν ειναι μονο το γεγονος οτι ροπιαζει απο χαμηλα και σε φτιαχνει αλλα βελτιωσαν ακομα περισσοτερο και τις αναρτησεις. Κατα τα αλλα σε συγκριση με τα προ lc μοντελα εξακολουθει και πασχει στην προστασια απο τον αερα.

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αυτο που ρωτησα πριν τον Νοτη και μαλλον δεν το καταλαβε Γρηγορη ειναι κατι πολυ απλο.Οταν δινω 10000 για το tracer (που δεν θα δινα ουτε 3000 :D) και 30000 για το καινουργιο bmw παιρνω τρεις φορες καλυτερη μηχανη?
 

BULMONT

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.307
Ηλικία
60
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 1190
Όνομα
BAΓΓΕΛΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Αυτο που ρωτησα πριν τον Νοτη και μαλλον δεν το καταλαβε Γρηγορη ειναι κατι πολυ απλο.Οταν δινω 10000 για το tracer (που δεν θα δινα ουτε 3000 :D) και 30000 για το καινουργιο bmw παιρνω τρεις φορες καλυτερη μηχανη?
Οχι βέβαια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παίρνεις τουλάχιστον δέκα φορές καλύτερη μηχανή......
 

kalampokas

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Περιοχή
Κυψέλη
Μοτοσυκλέτα
"Σούζυ" GsxF 650 "Σκλάβος" Cbf 125
Όνομα
Θανάσης
Περιοχή
Κυψελάρα πάουα
αν και αυτοναιρούμαι γιατί είπα ότι θα το κλείσω, οφείλω να πω πως δεν πήρα τίποτα απολύτως προσωπικά, ούτε σκοπεύω γενικώς να την λέω σε οποιονδήποτε.
αυτά προς αποφυγή παρεξηγήσεων ή φαγωμάρας.

ωστόσο πέρα από τις γενικεύσεις και τις προσωπικές αδυναμίες του καθενός για την εν λόγω μάρκα, προφανώς και η κάθε άποψη είναι σεβαστή.
και σίγουρα όπως είπε ο Γρηγόρης, ως κάτοχος και γνώστης, οι βελτιώσεις του εν λόγω μοντέλου μπορεί να εξελίσσονται προς το καλύτερο σε κάποιους τομείς και σε άλλους προς το χειρότερο.
μακάρι να μπορούσαμε να απολαύσουμε όλοι την τεχνολογία, που τόσο αδρά μας ζητούν οι εταιρείες να....απολαύσουμε.abcde
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Για να κάνει κάτι 28.000€ και κάτι άλλο ... 10.000€ καινούργια ή 2.000€ μεταχειρισμένο 10ετίας τουλάχιστον .... κάποια διαφορά θα έχουν!!
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα!

Τώρα .. εάν ταξιδέυεις καλύτερα με αυτό των 28.000€ με αυτό των 10.000€ ... τότε εντελώς απλά ... εγώ θα πω ΝΑΙ!

Αλλά ... (πριν με κυνηγήσετε) στον όρο "τεξιδεύω" ας βάλουμε μερικές παραμέτρους όπως:

- περιοχή (νομό, χώρα, ήπειρο ... )
- δίκτυο
- ταχύτητα
- χιλιόμετρα ανα ημέρα
- σύνολο χιλιομέτρων
- συνθήκες καιρικές
- μονός / διπλός
- μπαγκάζια ή όχι
- ...
- ....
- ...


και τότε θα μπορέσουμε να κάνουμε κουβέντα! ολα τα υπόλοιπα ... "να χαμε να λέγαμε" που λεν στο χωριό μου!

Δεν ξέρω πολλούς που να έχουν την οικονομική δυνατότητα για καινούργιο ή έστω 2-3ετίας αντί αυτού να παίρνουν ένα πιο φθηνό μεταχειρισμένο 10-15ετίας από βίτσιο!

Από προσωπική άποψη ... μια χαρά ταξίδευα με το vstrom του 2002!! Τα πάντα είχε .. κρατήματα, χώρους, άνεση κλπ. Με τον τίγρη ... για μένα το ίδιο είναι αλλά για την γυναίκα μου ... μεγάλη διαφορά λόγω ομαλότητας του κινητήρα. Είναι και 10 χρόνια νεότερος ο τίγρης!
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.175
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Λοιπόν επειδή το έχετε τερματίσει με το tracer και επειδή είμαι σίγουρος ότι κανείς από εσάς το έχει οδηγήσει, έτσι και ξανακουσω μαλάκια για το μηχανάκι μου θα γίνουμε από δυο χωριά, εδώ λέμε ότι το υπέρτατο μηχανάκι είναι το ακατανομαστο και χωρίς να το έχουμε οδηγήσει, δώστε 30000€ να πάρετε τρεις φορές καλύτερο μηχανάκι....Νησαφι πια και μαγκιά σας.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.501
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Λοιπόν επειδή το έχετε τερματίσει με το tracer και επειδή είμαι σίγουρος ότι κανείς από εσάς το έχει οδηγήσει, έτσι και ξανακουσω μαλάκια για το μηχανάκι μου θα γίνουμε από δυο χωριά, εδώ λέμε ότι το υπέρτατο μηχανάκι είναι το ακατανομαστο και χωρίς να το έχουμε οδηγήσει, δώστε 30000€ να πάρετε τρεις φορές καλύτερο μηχανάκι....Νησαφι πια και μαγκιά σας.

Μα ισα ισα εγω ειπα το ακριβως αντιθετο.cdef

Γιατι οταν με 10 χιλ εχω ενα μηχανακι που κανει αρκετα.αν οχι ολα,συν την αξιοπιστια,συν κλπ,να παω να δωσω 30.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.175
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μα ισα ισα εγω ειπα το ακριβως αντιθετο.cdef

Γιατι οταν με 10 χιλ εχω ενα μηχανακι που κανει αρκετα.αν οχι ολα,συν την αξιοπιστια,συν κλπ,να παω να δωσω 30.
Καλή μουχριτσα είσαι και εσύ....BcdefBcdef
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.501
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Καλή μουχριτσα είσαι και εσύ....BcdefBcdef

Οχι ρε Μανο,απλη λογικη.Για να δωσω 15-20 παραπανω πρεπει να με πεισουν οτι θα εχω το αναλογο οφελος.

Και απ οτι βλεπω δεν το εχω.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.175
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Οχι ρε Μανο,απλη λογικη.Για να δωσω 15-20 παραπανω πρεπει να με πεισουν οτι θα εχω το αναλογο οφελος.

Και απ οτι βλεπω δεν το εχω.
Ο Μάρκος με το ταπεινό στρώμα, έκανε 300000χλμ και πάλι στρώμα πήρε, θεωρώ ότι κάπου το έχουμε χάσει....
 

kordix

new member
Δημοσιεύσεις
459
Ηλικία
50
Μοτοσυκλέτα
GS 1150, CCM 404, GASGAS EC 300
Όνομα
Κόρδας Κωνσταντίνος
Καλό είναι να υπάρχουν περισσότερες επιλογές σε μοντέλα ανά κατηγορία.

Οταν ομως πρόκειται να δώσω σαν καταναλωτής, 30.000 για μηχανή θα ήθελα πέρα των γνωστών παραμέτρων, πχ άνεση, οδική συμπεριφορά, ιπποδύναμη κτλ, να δω ουσιαστική εξέλιξη σε ηλεκτρονικά και μηχανικά μέρη. Θέλω αύξηση ιπποδύναμης και ροπής, απο λιγότερα κυβικά, αλλά να περνά τις αυστηρές προδιαγραφές. Θέλω εξάτμιση ήσυχη αλλά να μη μοιάζει με το σεντούκι της γιαγιάς και το σημαντικότερο, θέλω χαμηλό βάρος αλλά γερή και ποιοτική κατασκευή και καλό after sales service (και μετά την εγγύηση).

Αν δε, τα παραπάνω τα έχει το καινούργιο bmw για το οποίο συζητάμε, ναι θα το ονειρευόμουνα. Αν όχι τότε υπάρχουν κι άλλες επιλογές πιο φτηνές.
 

Zatara

member
Δημοσιεύσεις
1.423
Ηλικία
54
Περιοχή
Κουκουβάουνες
Μοτοσυκλέτα
Daytona DY 125RS EFI '17
Όνομα
Γιαβάσης Βλάμης
30 χιλιάρικα μηχανάκι...

μαζικής παραγωγής...

και το συζητάτε ακόμα τι και πως...

Καλά σας κάνει η BMW και η κάθε BMW...

Ζαβαρακατρανέμια
 
Δημοσιεύσεις
52
Ηλικία
55
Όνομα
Γιάννης Τσιοπελάκος
Και για τα δικα μου ο Τιγρης ειναι μια χαρα και αν θες μου περισευει.Δεν εχουν ομως ολοι τα ιδια γουστα,

Κατα την αποψη μου δεν εχει καμμια σχεση η ανεση του με το gs.Για καποιον που η ανεση δεν ειναι η πρωτη προτεραιοτητα θα παω πασο,αλλα ατομα σαν εσενα και μενα λιγοστευουν.Θα συμφωνησω οτι παντα θα υπαρχουν θεματα αξιοπιστιας τα οποια πιθανοτατα θα γινουν χειροτερα στο μελλον.Θα συμφωνησω οτι ειναι υπερτιμημενο οταν με τα ιδια λεφτα μπορει καποιος να παρει δυο αυτοκινητα με πολλα καλουδια πανω τους.Δεν μπορω ομως να παραβλεψω το οτι πας και ερχεσαι ατσαλακωτος.

Εισαι ο δευτερος που μου την λεει για τον αν πρεπει η οχι να εχουμε αποψη.Ειπα πουθενα το αντιθετο?Αυτο που ειπα ειναι οτι σαν μελος αυτης της συζητησης θελω να ακουσω αποψεις και οχι ειρωνειες.
Προσωπικά δεν ειρωνεύτηκα.

Το ατσαλάκωτος δεν με αγγίζει...επειδή τόσα χρόνια στο δρόμο έχω την έχω δει διαφορετικά από έναν πεντάστερο (ξενοδοχεία,ρεστωραν κ.τ.λ)
Στα υπόλοιπα συμφωνούμε... θέματα αξιοπιστίας , υπερτιμημένο και πανακριβο
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.175
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
30 χιλιάρικα μηχανάκι...

μαζικής παραγωγής...

και το συζητάτε ακόμα τι και πως...

Καλά σας κάνει η BMW και η κάθε BMW...

Ζαβαρακατρανέμια
Πές τα ρε Νικόλα, εγώ μπορεί να το πάρω γιατί ίσως να μπορώ, όχι όμως ότι τόχω ανάγκη.."Αβυσσος..
 

User M

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Ο Μάρκος με το ταπεινό στρώμα, έκανε 300000χλμ και πάλι στρώμα πήρε, θεωρώ ότι κάπου το έχουμε χάσει....
θα μπορουσα Μανωλη να παρω το 1250.ναι δεν το κρυβω ,πηγα κ το ειδα κ το καβαλησα.κ το ..απλο κ το adv.
ο πωλητης ολο μου ελεγε κανει αυτο οταν το πας χωμα ,εχει αυτο οταν το πας χωμα ,δηλ ειχε πολλα για ..χωμα ,κατι που για μενα ηταν αχρηστα
κ οταν τον ρωτησα ποσα χλμ εχει αυτονομια με το 20αρι τεποζιτο τοτε ειπα αντε γεια θα παω στο στρωμα που βγαζει τοσο οσα κ το παλιο με το 22αρι
εγω ηθελα να εχω ενα μηχανακι για ολες τις ..δουλειες.κ βολτες κοντινες κ νορβηγιες αλλα κ για τον σκλαβενιτη.
ηθελα μηχανακι που να το ηξερα σαν την παλαμη μου κ να του βαζω οποτε θελω χερι
ηθελα μηχανακι που οταν θα ξεκινουσα για ταξιδι να κοιταζω μονο αν εχει λαδια κ βενζινη.ουτε εργαλεια δεν κουβαλουσα μαζι μου.ουτε ενα κατσαβιδι δεν ειχα στα βαλκανια κ στην ευρωπη(283.000 χλμ σε 12 χρονια για μηχανακιδεν ειναι κ λιγα κ μαλιστα για μηχανακι που δεν ειχε μεινει ποτε σε μαστορα πανω απο μια ωρα.(πανω απο 80 ευρω δεν ειχα δωσει για εργασια ολα αυτα τα χρονια!)
κ απο καταναλωση ευχαριστημενος κ απο ανεση στη σελα κ απο ταχυτητες στις εθνικες κ φορτωμα(ολα σε ενα σακο πισω)(μονος ταξιδευω παντα)
συμπερασμα κ κλεινω το θεμα.
για μενα το νεο στρωμα ηταν μονοδρομος(αυτο ηξερα ,αυτο εμπιστευομαι)
οποτε κ 10.000 ευρω να εκανε το καινουργιο μπενφε ,δεν θα το αγοραζα
αυτα
 
Top Bottom