O καιρός γαρ εγγύς... Ζητούνται πληροφορίες για την επόμενη.

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Το είδα το θέμα Caponord Αποστόλη, αλλά Ελλάδα τα κοστολογούν στο Θεό και οι επιλογές είναι λίγες, ενώ Αγγλία (που μάλλον εκεί θα παίξω αν πάω για Ιταλίδα) υπάρχουν ποιο πολλές επιλογές μεν, αλλά σε τιμές όπου το Multi μοιάζει ευκαιρία... 7.500 το Capo, 8.000 το απλό το Multi 1200, 8.500 το S.... (Μιλάμε για μοντέλα 2015+, και σε Ducati αποκλειστικά τη 2η γενιά με το DVT)

Πόσο υπολογίζεις το τελωνείο γι'αυτες τις μηχανές..;;;
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Πόσο υπολογίζεις το τελωνείο γι'αυτες τις μηχανές..;;;
Αν και περιμένω απάντηση για τα ακριβή ποσά, εκτιμώ ότι θα βγει 2.000 - 2.500€ με όλα τα έξοδα (μεταφορά - εκτελωνισμός), οπότε μηχανή 4-5 ετών, 1.200cc και τιμή 9.000 λίρες, θα βγει περίπου 12.000€. Μιλάμε για μηχανές που Ελλάδα πουλιούνται 14.000-15.000€+
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Αν και περιμένω απάντηση για τα ακριβή ποσά, εκτιμώ ότι θα βγει 2.000 - 2.500€ με όλα τα έξοδα (μεταφορά - εκτελωνισμός), οπότε μηχανή 4-5 ετών, 1.200cc και τιμή 9.000 λίρες, θα βγει περίπου 12.000€. Μιλάμε για μηχανές που Ελλάδα πουλιούνται 14.000-15.000€+

Μάλιστα... Νομίζω πως αν ήμουν στη φάση να δώσω τόσα λεφτά για μτχρσμενο κι εγώ θα ακολουθούσα τη δική σου τακτικη. Πέραν της χαμηλότερης τιμής, θεωρώ πως τα περισσότερα μηχανάκια στο εξωτερικό είναι πιο καλοσυντηρημενα και με αληθινά χλμετρα, book service κτλ.
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Γενικά ,από όσα έχω διαβάσει τριγύρω, η αγορά από Αγγλία συμφέρει είτε για "ακριβά" μοντέλα που εκεί απαξιώνονται πολύ πιο γρήγορα (συνήθως μόλις κλείσουν τη 2-3ετία, τα πουλάνε περίπου στη μισή τιμή αγοράς τους)
είτε για μοντέλα όπου εδώ κρατάνε τιμή (π.χ Tracer 900), ενώ έξω απαξιώνονται με τον ίδιο ρυθμό. "Ανωμαλίες" υπάρχουν σε και τις 2 αγορές βέβαια, αλλά συνήθως είναι σε πολύ λίγα μοντέλα... Π.χ τα R1200 GS 2010-2013 κρατάνε τιμή Αγγλία, ενώ τα CRF1000 τα σκοτώνουν (συγκριτικά με εδώ πάντα)...
Ότι οι Άγγλοι δεν κάνουν "μαγκιές" με σφραγισμένα βιβλία service δεν κάνουν, συν ότι ελέγχονται κάθε χρόνο από το αντίστοιχο ΚΤΕΟ. Απλά -επειδή είναι δυσβάσταχτο το κόστος του service στην Αγγλία- πολλοί επιλέγουν να πουλήσουν χαμηλότερα όταν πλησιάζουν το μεγάλο service και να πάρουν καινούριο...
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Η αλήθεια είναι ότι προσωπικά το σκέφτομαι επειδή με τα λεφτά που λέω να διαθέσω (12.000€ max), πιάνω μηχανές που Ελλάδα μου είναι άπιαστο όνειρο.
Αν ήθελα να διαθέσω τα 14.000-15.000 € που κάνουν εδώ τα αντίστοιχα ελληνικά μεταχειρισμένα, μάλλον θα πήγαινα σε καινούριο. Απλά και στα 14-15.000€
για καινούριο από αυτά που πουλιούνται Ελλάδα, όλο και κάτι με χαλάει στο κάθε ένα...
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Το ότι "βγήκε" η αγορά σε κάποιον δεν σημαίνει ότι όλα τα μηχανάκια από έξω είναι ευκαιρίες..

Υπάρχει άνθρωπος να τσεκάρει λεπτομερώς το οποίο μηχανάκι θέλεις Βασίλη η πας να τον νόμο των πιθανοτήτων;

Γιατί από την άλλη δεν επιλέγεις την σίγουρη λύση των "απαξιωμένων" Ιαπωνικών
ώστε να μην έχεις να σκέφτεσαι τυχόν μεγάλο κόστος στη συντήρηση η και αυριανής ζημίας σε Γερμανικό;

Ο ίδιος αναφέρεις ότι οι Εγγλέζοι είναι "πονηροί" σε αυτό το κομμάτι..

Λέω εγώ..
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Περιμένω διευκρινήσεις για το κατά πόσο μπορεί να ελεγχθεί μια μηχανή και με τι κόστος (όπως και για τα υπόλοιπα κόστη).
Η αλήθεια είναι πως "γουρούνι στο σακί" δεν σκοπεύω να πάρω, αν δεν υπάρχει άνθρωπος να ελέγξει δεν θα προχωρήσω σε τέτοια κίνηση.
Τα Ιαπωνικά τα σκέφτομαι μεν, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν τρελαίνομαι για κάποιο...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Το ότι "βγήκε" η αγορά σε κάποιον δεν σημαίνει ότι όλα τα μηχανάκια από έξω είναι ευκαιρίες..

Υπάρχει άνθρωπος να τσεκάρει λεπτομερώς το οποίο μηχανάκι θέλεις Βασίλη η πας να τον νόμο των πιθανοτήτων;

Γιατί από την άλλη δεν επιλέγεις την σίγουρη λύση των "απαξιωμένων" Ιαπωνικών
ώστε να μην έχεις να σκέφτεσαι τυχόν μεγάλο κόστος στη συντήρηση η και αυριανής ζημίας σε Γερμανικό;

Ο ίδιος αναφέρεις ότι οι Εγγλέζοι είναι "πονηροί" σε αυτό το κομμάτι..

Λέω εγώ..
Συμφωνώ 100% Good post
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.187
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Το ότι "βγήκε" η αγορά σε κάποιον δεν σημαίνει ότι όλα τα μηχανάκια από έξω είναι ευκαιρίες..

Υπάρχει άνθρωπος να τσεκάρει λεπτομερώς το οποίο μηχανάκι θέλεις Βασίλη η πας να τον νόμο των πιθανοτήτων;

Γιατί από την άλλη δεν επιλέγεις την σίγουρη λύση των "απαξιωμένων" Ιαπωνικών
ώστε να μην έχεις να σκέφτεσαι τυχόν μεγάλο κόστος στη συντήρηση η και αυριανής ζημίας σε Γερμανικό;

Ο ίδιος αναφέρεις ότι οι Εγγλέζοι είναι "πονηροί" σε αυτό το κομμάτι..

Λέω εγώ..

Περιμένω διευκρινήσεις για το κατά πόσο μπορεί να ελεγχθεί μια μηχανή και με τι κόστος (όπως και για τα υπόλοιπα κόστη).
Η αλήθεια είναι πως "γουρούνι στο σακί" δεν σκοπεύω να πάρω, αν δεν υπάρχει άνθρωπος να ελέγξει δεν θα προχωρήσω σε τέτοια κίνηση.
Τα Ιαπωνικά τα σκέφτομαι μεν, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν τρελαίνομαι για κάποιο...


οι αδειες των τροχοφορων σ αυτες τις χωρες ειναι διαγνωστικο της καταστασης του οχηματος ,,,,στη Γερμανια 3 χροματων αδειες στην Αγγλια αν δεν απατωμαι παλι 3 κατηγοριες αλλά με 2 υποκατηγοριες καθε μια.....
και οπως αντιλαμβανεστε εκει δεν παιζουν....η "πουστια" αν γινει θα γινει απο πατριωτη....και σε αγορα απ την Ελλάδα....γιαυτο παντα ζηταμε την αδεια του οχηματος σε μεηλ εγχρωμο ....
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Υπάρχει άλλης χώρας Ευρωπαϊκής αγορά που να συμφέρει οικονομικά;

Δεν ξέρω αν θα έμπαινα στη διαδικασία να ρισκάρω τόσο για 1500 η δεν ξέρω πόσα ακόμα ευρώ.
Έχοθμε δυνατή αγορά εδώ και πιστεύω ότι το μετρητό μιλάει.

Υπάρχουν πολλοί που δίνουν σήμερα μετρητά 13.000€ για μεταχειρισμένο;

Κούνησέ τα μετρητά σου σε 2-3 μηχανάκια που σε ενδιαφέρουν και βλέπεις.
ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΩΛΗΤΗ.Να δει ότι υπάρχει έμπρακτο ενδιαφέρον..

Γνώμη μου... και πολλά δεν ξέρω.

 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.466
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Η αγορά απο Αγγλία συμφερει για καναδυο μήνες ακόμα.
Με το νέο έτος μπαίνουν δασμοί κανονικά.
Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λαθος
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Η αγορά απο Αγγλία συμφερει για καναδυο μήνες ακόμα.
Με το νέο έτος μπαίνουν δασμοί κανονικά.
Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λαθος
Ακόμα δεν έχει οριστικοποιηθεί η όποια συμφωνία μεταξύ H.B & E.E.
Θεωρητικά μπορεί και να γίνεται και μετά, αλλά καλό θα είναι όποιος ενδιαφέρεται να κάνει κίνηση πριν το τέλος του έτους.
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.508
Ηλικία
52
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Απλά να έχετε στο πίσω μέρος του μυαλού σας ότι πολλές φορές το τελωνείο στον εκ των υστέρων έλεγχο έχει ερθει και επιβάλει έξτρα δασμούς σε οχηματα εισαγωγής μετά τον εκτελωνισμό . Το τελευταίο παράδειγμα αφορά τα εισάγωμενα Nissan qashqai.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.508
Ηλικία
52
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Βγηκε στο group της μοτοπαρέας στο FB ένα Αφρικα φετινό μοντέλο με το υπόλοιπο της εγγύησης, με ένα κάρο έξτρα πάνω και ελάχιστα χλμ, απο το Ηράκλειο.

Ρίξτο μια ματιά. Το πολύ πολύ να βάλεις tubelles πάνω. Ολα τα υπόλοιπα τα έχει.
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Βγηκε στο group της μοτοπαρέας στο FB ένα Αφρικα φετινό μοντέλο με το υπόλοιπο της εγγύησης, με ένα κάρο έξτρα πάνω και ελάχιστα χλμ, απο το Ηράκλειο.

Ρίξτο μια ματιά. Το πολύ πολύ να βάλεις tubelles πάνω. Ολα τα υπόλοιπα τα έχει.
Μερακλής ο φίλος που το πουλάει δεν λέω, ίσως το πιο προσεγμένο/εξοπλισμένο ελληνικό που έχω δει σε αγγελία και εγείρει το ερώτημα γιατί το πουλάει μετά από 8 μήνες...
Αλλά πολλά λεφτά για μεταχειρισμένο Africa ρε γαμώτο...(και έχω ξαναρχίσει να μπαίνω στο τριπάκι για να δώσω λιγότερα, είναι ανίατη η περιπτωση μου το ξέρω).

Για να καταλάβεις 2 που παρακαλουθώ αλλά κάνω υπομονή γιατί δεν μπορώ να τα ελέγξω είναι αυτά:
www.car.gr/30256725
www.car.gr/24632388 (αυτό έχει που πουλιέται από τότε που ήπιαμε εκείνο το καφέ στο Crossroads, μπορεί και κάποιους μήνες νωρίτερα)
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Μερακλής ο φίλος που το πουλάει δεν λέω, ίσως το πιο προσεγμένο/εξοπλισμένο ελληνικό που έχω δει σε αγγελία και εγείρει το ερώτημα γιατί το πουλάει μετά από 8 μήνες...
Αλλά πολλά λεφτά για μεταχειρισμένο Africa ρε γαμώτο...(και έχω ξαναρχίσει να μπαίνω στο τριπάκι για να δώσω λιγότερα, είναι ανίατη η περιπτωση μου το ξέρω).

Για να καταλάβεις 2 που παρακαλουθώ αλλά κάνω υπομονή γιατί δεν μπορώ να τα ελέγξω είναι αυτά:
www.car.gr/30256725
www.car.gr/24632388 (αυτό έχει που πουλιέται από τότε που ήπιαμε εκείνο το καφέ στο Crossroads, μπορεί και κάποιους μήνες νωρίτερα)




Φίλε
Και τα δυο είναι λουλούδια.
Μπορεί.κάποιος δικός μας απο εδώ μέσα να παει να τσεκαρει και να σου δώσει το οκ
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Φίλε
Και τα δυο είναι λουλούδια.
Μπορεί.κάποιος δικός μας απο εδώ μέσα να παει να τσεκαρει και να σου δώσει το οκ
Δέχομαι προσφορές... :D
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μερακλής ο φίλος που το πουλάει δεν λέω, ίσως το πιο προσεγμένο/εξοπλισμένο ελληνικό που έχω δει σε αγγελία και εγείρει το ερώτημα γιατί το πουλάει μετά από 8 μήνες...
Αλλά πολλά λεφτά για μεταχειρισμένο Africa ρε γαμώτο...(και έχω ξαναρχίσει να μπαίνω στο τριπάκι για να δώσω λιγότερα, είναι ανίατη η περιπτωση μου το ξέρω).

Για να καταλάβεις 2 που παρακαλουθώ αλλά κάνω υπομονή γιατί δεν μπορώ να τα ελέγξω είναι αυτά:
www.car.gr/30256725
www.car.gr/24632388 (αυτό έχει που πουλιέται από τότε που ήπιαμε εκείνο το καφέ στο Crossroads, μπορεί και κάποιους μήνες νωρίτερα)

Το γιατί το δίνει θα τον ρωτήσεις, θα βάλεις και κάποιον να το δει και θα αποφασίσεις αν σου κάνει ο λόγος ή όχι. Κι εγώ έδωσα το bandit ούτε 6 μήνες απο όταν το πήρα. Δεν με βόλεψε, παρότι άριστο σαν μηχανάκι και το έδωσα. Δεν λέει κάτι αυτό.

Για τα άλλα που λες, συμφωνώ να κοιτάξεις πιο χαμηλά. Με 7-8κ ή και λιγότερα υπάρχουν διαμάντια μηχανάκια που πραγματικά δεν θα σου λείψει κάτι.
Η περίπτωση σου δεν είναι θέμα ανιατότητας, είναι θέμα ανίας. Εχεις κλειστεί σπίτι και συγκρίνεις τα specs και ψάχνεις να βρεις με άριστα το 100 ποιο μοντέλο θα σου συμπληρώσει τα περισσότερα μόρια στα χαρτιά και αν φτάνεις να το πάρεις. Οκ, όλοι το έχουμε περάσει το στάδιο σε κάποιον βαθμό. Ειδικά όσοι είμαστε επαρχία και βασιζόμαστε σε βιντεάκια και αρθρα για να βγάλουμε συμπεράσματα, επειδή είναι δύσκολο να βρούμε να τα οδηγήσουμε όλα όσα μας ενδιαφέρουν.

Θεωρώ πραγματικά πως τα μηχανάκια που εβαλες σου κάνουν την δουλειά.
Προτιμώ το Πενφε, επειδή φαίνεται μερακλίδικο και είναι απο χέρι.
Βρες έναν απο την περιοχή και πες του να το δει και αν σου δώσει το πρώτο ΟΚ πας να το δεις κι εσύ. Η Κατερίνη είναι σε απόσταση βολής.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom